Како да се пронајдете себеси по раскинувањето: 15 совети без bullsh*t

Како да се пронајдете себеси по раскинувањето: 15 совети без bullsh*t
Billy Crawford

Содржина

Еве нешто што никогаш не ве учат на училиште:

Како да се пронајдете по раскинувањето.

Сепак болката од раскинувањето е една од најтешките работи со кои треба да се справите во животот .

Она што го прави толку болно е тоа што е толку лесно да се изгуби чувството за себе.

Ја губите врската со вашата лична моќ.

Вие сте лушпа на личноста што сте биле.

Исто така види: Кога момчето не сака да спие со вас, направете ги овие 15 работи!

Ако се чувствувате како да се борите да се пронајдете по раскинувањето, тогаш не барајте понатаму. Еве 15 без срање чекори што треба да ги преземете за да се справите со болката во срцето за да можете повторно да се најдете.

1. Одвојте време

Колку време е потребно за да преболите некого?

Според науката, потребни се околу три месеци за некој да го преболи раскинувањето .

Една студија објавена во списанието Journal of Positive Psychology сугерира дека се потребни приближно 11 недели за луѓето да развијат „силни стратегии за справување“ по тешкото раскинување.

Сепак, што може да се однесува само на краткорочни врски. Посебна студија сугерира дека може да бидат потребни две години за луѓето да го надминат бракот или долготрајната врска.

Сепак, ова е договорот:

Тоа не е натпревар. Нема временска рамка. Потребно е колку време е потребно.

Брзањето на процесот нема да помогне. Само дозволете си да тагувате.

Еден ден, само ќе се разбудите и ќе сфатите дека сте надминале. Но, засега, одвојте време.

13. И не заборавајте да бидете љубезни кон себе

Еве што ретко кој некогаш ви кажува. По раскинувањето, ќе правите глупави работи, луди работи, срамни работи.

Во жештината на моментот, кога болката е сè уште свежа, можеби ќе завршите да кажувате или правите работи за кои подоцна ќе зажалите. И ќе се чувствувате лошо поради тоа. Ќе се истепаш.

Знам дека направив. Се срамев од моите чувства и работите што ги кажав и правев поради нив.

Но, ако се карате себеси, тоа само ќе го влоши. Сега е всушност време да се почитувате себеси повеќе.

Да се ​​биде љубезен кон себе има ментални и физички придобивки што ќе го олесни движењето во целина.

Според една студија спроведена од Универзитетот во Ексетер, самосочувството е еднакво на исцелување.

Водечкиот истражувач д-р Ханс Киршнер вели:

„Овие наоди сугерираат дека да се биде љубезен кон себе го исклучува одговорот на заканата и го става телото во состојба на безбедност и релаксација која е важна за регенерација и заздравување.“

„Нашата студија ни помага да го разбереме механизмот на тоа како да се биде љубезен кон себе кога работите тргнат наопаку може да биде корисен во психолошките третмани. Со исклучување на нашиот одговор за закана, ние го зајакнуваме нашиот имунолошки систем и си даваме најдобри шанси за заздравување.“

Запомнете да бидете лесни за себе. Љубова болката нè тера да правиме глупави работи.

Но сепак учиме од тоа. Не се обвинувајте премногу. Не претерано ја анализирајте секоја ситница што ја правите.

И што е најважно, не се извинувајте за тоа како избравте да продолжите понатаму. Секој има различен процес на справување со болка и загуба. Она што може да работи за другите луѓе можеби нема да работи за вас.

Почитувајте го вашиот процес. Дајте си одмор. Ова патување нема да биде лесно. И ако не верувате дека сте доволно силни, кој ќе го стори тоа?

(За да дознаете повеќе за процесот на продолжување, погледнете го нашиот не-глупост водич за да станете поотпорна личност овде).

Дали навистина сакате да ги завршите работите?

Откако ќе ги поминете горенаведените чекори, ќе почнете да се пронаоѓате себеси по раскинувањето.

Ова се суштински чекори да земе. Откако ќе имате поцврсти односи со себе, ќе можете правилно да ја процените врската што сте ја имале.

Исто така види: Која е поентата да се биде жив? Еве 12 клучни причини

Ако размислувате да се вратите со бившиот, ви ги препорачуваме овие два клучни чекори.

18>1. Размислете

По раскинувањето доаѓа момент кога треба да размислите за врската. Што тргнало добро, а што не?

Затоа што најважно е да не ги правите истите грешки во следната врска. Не сакате повторно да се справите со скршеното срце.

Според моето искуство, алката што недостасува што води до повеќето раскинувања никогаш не е недостаток на комуникација илипроблеми во спалната соба. Тоа е разбирање што мисли другата личност.

Ајде да се соочиме со тоа: мажите и жените го гледаат зборот поинаку, а ние сакаме различни работи од врската.

Особено, многу жени едноставно не разберете што ги тера мажите во врските (веројатно не е тоа како што мислите).

Но, што прави?

Тоа се нарекува херојски инстинкт и е нов концепт во светот на врските кој генерира многу зуи во моментот. Таа тврди дека мажите имаат инстинктивна потреба да се засилат за жените во нивните животи. Ова е длабоко вкоренето во машката биологија.

Со други зборови, тој треба да се чувствува како херој. Затоа што кога мажот те сака, тој сака да се грижи за тебе, да те заштити и да биде единствената личност на која можеш да се потпреш. е многу помала веројатноста да биде во посветена, долготрајна врска со вас.

Знам дека сето тоа може да изгледа некако глупаво. Во денешно време, на жените не им треба некој да ги спаси. Ним не им треба „херој“ во нивните животи.

Но, ова ја промашува поентата околу тоа што е херојскиот инстинкт.

Иако можеби не ви треба херој, мажот е принуден да биде еден. А ако сакате тој да се заљуби во вас, тогаш треба да му дозволите да биде херој.

Интересно е што херојскиот инстинкт е нешто што жените можат активно да го поттикнат кај своите мажи. Тамусе работи што можете да ги кажете, пораките што можете да ги испратите и барањата што можете да ги користите за да го активирате овој природен биолошки инстинкт.

За да дознаете што се тоа, погледнете го ова одлично видео од Џејмс Бауер. Тој е експерт за односи кој го откри херојскиот инстинкт.

Не препорачувам често видеа за нови концепти во психологијата. Но, мислам дека ова е фасцинантен став за она што ги поттикнува мажите на романтичен начин.

Еве повторно линк до видеото.

2. Дали сакате да се вратите со бившиот?

Еден начин да продолжите со вашиот живот по раскинувањето е да го направите тоа без вашиот поранешен. Со други зборови, прифаќањето на раскинувањето е трајно и едноставно продолжува понатаму.

Сепак, еве еден контраинтуитивен совет што не го слушате често по раскинувањето:

Ако сè уште го сакате бившиот, зошто да не се обидете да го вратите?

Повеќето „експерти“ за врски – можеби некои ваши пријатели би можеле да речат „не се враќај со бившиот“. Сепак, овој совет нема смисла.

Вистинската љубов е исклучително тешко да се најде и ако сè уште сте заљубени во нив (или мислите дека момците ќе се заљубите по патеката), тогаш вашата најдобра опција може да биде вратете се заедно.

Обично враќањето со бившиот е само добра идеја кога:

  • Сè уште сте компатибилни
  • Не раскинавте затоа што на насилство, токсично однесување или некомпатибилни вредности.

Ако одговарате на оваа сметка, тогаш барем треба да размислите за добивањесе вратиш со бившиот.

Но, како да се справиш со тоа?

Првото нешто што ти треба е вистински план да се вратиш заедно со нив.

Мој совет?

Погледнете ги професионалните совети на тренерот за врски Бред Браунинг.

Тој води популарен канал на YouTube со околу половина милион претплатници, каде што нуди практични совети за враќање на раскинувањето. Тој, исто така, неодамна објави бестселер книга која го дава најпрактичниот „план“ за тоа што сум го сретнал.

Иако има многу експерти за односи кои тврдат дека се специјализирани во оваа област, Бред е најавтентичниот. Тој искрено сака да ви помогне да се вратите со бившиот.

Како да знам?

Првпат дознав за Бред Браунинг откако гледав едно од неговите видеа. И оттогаш ја прочитав неговата книга од корица до корица и искрено можам да ви кажам дека тој е на нешто.

Ако сакате да го вратите вашиот поранешен, погледнете го неговото бесплатно онлајн видео овде. Бред дава неколку бесплатни совети што можете да ги искористите веднаш за да ги освоите.

ограничувања

Непријател. Престанете да следите. Блокирај. Правете го она што треба да го направите, но на сите начини престанете да ги гледате нивните социјални медиуми.

Јас сум бил таму. Импулсот да се знае како им оди е премногу тешко да се игнорира.

Сакате да проверите што прават, дали ги избришале вашите фотографии и дали се промениле нивниот статус на врска.

Но, ако го направите ова може да ви нанесе повеќе штета отколку корист. Дури и науката се согласува.

Една студија укажува на штетата од следењето на бившиот на социјалните мрежи.

Истражувачите објаснуваат:

„Да се ​​внимава на поранешниот партнер преку Фејсбук е поврзано со послабо емоционално закрепнување и личен раст по раскинувањето.

„Затоа, избегнувањето изложување на поранешен партнер, и офлајн и онлајн, може да биде најдобриот лек за заздравување на скршеното срце.“

Посебна студија сугерира дека колку повеќе време поминувате на социјалните мрежи, толку повеќе се чувствувате вознемирено поради раскинувањето.

Надвор од очите, надвор од умот е клучот.

Верувај ми, едноставно е полесно кога постојано не гледаш што прават, со кого поминуваат време и како го живеат животот без тебе.

3. Не обидувајте се да ги потиснувате своите чувства

Ако се прашувате како да преболите бившиот, не се преправајте дека се е во ред кога не е.

Очигледно не е во ред.

Знам како е да не ти преостанува ништо друго освен твоето его. Вие не сакате да изгледате какооштетената страна.

Тешко е некој да признае дека е ранлив. Нашето општество нè програмира да се срамиме од нашите „негативни емоции“ - болка, гнев, скршено срце.

Но, токму сега, најдобро е да ги испуштите сите ваши емоции. Во ред е да се чувствувате тажни.

Во една студија објавена во Journal of Experimental Psychology: General , научниците открија дека е од суштинско значење да се соочите директно со вашите чувства.

Водењето на студијата авторката, Сандра Лангеслаг, директорка на Лабораторијата за неврокогниција на емоции и мотивација на Универзитетот во Мисури Сент Луис, вели: „Развраќањето е форма на избегнување, за кое се покажа дека го намалува закрепнувањето по раскинувањето“.

Не треба да му покажете на светот колку сте повредени, но не обидувајте се да го скриете тоа преку куп лоши одлуки за кои подоцна може да се каете.

4. Запишете го

Дали сте знаеле дека чувањето дневник има еден куп ментални, емоционални и физички здравствени придобивки?

Запишувањето на вашите мисли има терапевтски ефект начин на потврдување на вашите емоции, како и ставање на работите во перспектива.

Всушност, една студија од 2010 година ги докажува позитивните ефекти од пишувањето врз вашето „расположение, когнитивна обработка, социјално прилагодување и здравје“ по раскинувањето.

Според моето искуство, пишувањето ми помогна да се изразам без никакво осудување. Беше безбеден простор за мене да вежбам да се пуштам.

На почетокот можеби ќе звучи глупаво или едноставно, ноќе се изненадите колку помалку осамени и попродуктивни се чувствувате откако ќе ги запишете вашите мисли.

5. Соберете се

Ништо не може да ја уништи вашата самодоверба како лошото раскинување.

Всушност, губењето на вашата самодоверба и самопочит може да биде сингл -најнарушувачкиот аспект од животот по завршувањето на врската.

На крајот ќе преиспитате се- особено вашата вредност како личност.

Но, не дозволувајте ова само- сомнежот ќе ви го уништи животот.

Работете се одвнатре.

Обидете се да се сетите кои сте биле пред врската. Бевте цела личност со свои желби, соништа и цели. Се чувствувавте добро дури и без некого.

И можете да се чувствувате повторно добро сега.

Според лиценцираниот психолог Бренди Енглер: „Подобро е да си кажете дека сте на пат кон учење како да се сака подобро и чувајте ги вашите очи кон таа цел да ја подобрите вашата способност за поврзување и љубов, така што следната врска ќе биде подобра.“

Затоа, бидете отворени за нови можности за само-развој. Вратете се на вашето омилено хоби. Вежба. Јадете добро.

Грижете се за себе.

(Заинтересирани сте да дознаете за фазите на раскинувањето и како да го надминете тоа? Погледнете го нашиот сеопфатен водич. )

6. Зачувајте го „ајде да се обидеме да бидеме пријатели“ за подоцна

Всушност, зачувајте го за некое време подоцна.

Не правете ја грешката на веднаш се обидувада бидете пријатели со бившиот веднаш по раскинувањето.

Зошто? Потребен ви е малку простор за да се лекувате.

Обидувањето да бидете пријатели е исто така начин да се обидувате да се преправате дека сè е во ред. Всушност, само ќе ги отежнете работите и за двајцата.

Тоа што го чувствувате за оваа личност не е пријателско. Или имате некои нерешени прашања поради кои се навредувате, или сè уште сакате да бидете со нив романтично.

Во секој случај, и двајцата треба да воспоставите одредени граници.

Според психологијата на Универзитетот Хусон професорката д-р Кристин Селби, можете да бидете само пријатели ако : „Мора да сте спремни и двајцата да признаете дека не работите заедно како пар. Одржувањето здрава врска по раскинувањето бара и двајцата „да препознаат што функционирало во врската, а што не“.

7. Готово е. Почнете да го прифаќате

Дали сè уште се надевате дека ќе се вратите заедно? Оставете ги тие очекувања.

Готово е. И треба да почнете да верувате.

Тешко е да се прифати поразот. Ние ги третираме односите како инвестиција. На крајот вложуваме труд, време и многу жртви во нешто што не можеме да го контролираме.

Најтешката лекција што некогаш сум ја научил од љубовта е дека не можеш да натераш некој да те сака. Не можете да ги натерате да останат. Не можете да ги молите да прават што сакате.

Затоа, не се пазарете. Престанете да повторувате „што би било“ и „ако“.само.’

Вежбајте да си велите:

„Ова се случува. Морам да прифатам дека сега работите се поинакви.“

8. Не дозволувајте тоа да влијае на другите аспекти од вашиот живот

Болката е нешто што го одвлекува вниманието. Има моќ да ве онеспособи. Но, не подлегнувајте на тоа.

Лукањето со скршено срце може да влијае на вашата работа или на вашиот социјален живот. Обидете се да не дозволите. Не е крај на светот.

Можеби не ви се допаѓа, но сепак треба да го живеете својот живот. Ова значи дека сè уште треба да одите на работа, или на часовите или кое било друго занимање што го имате. Всушност, зафатениот може да ви помогне да се чувствувате подобро. И дозволува вашиот фокус да оди на други, поважни работи.

Според д-р Гај Винч, психолог и автор на Емоционална прва помош: исцелување отфрлање, вина, неуспех и други секојдневни болки :

„Избегнувањето на таквите активности ве лишува од важните одвлекувања и ги потиснува важните аспекти на тоа кој сте како личност. Од друга страна, вклучувањето во активности во кои уживавте, дури и ако сè уште не можете целосно да уживате во нив, ќе ви помогне повторно да се поврзете со вашата суштина и личноста што сте биле пред раскинувањето.“

Не Не престанете да се гледате и со вашите пријатели. Дозволете им да се чувствувате подобро. Почесто отколку не, вашите пријатели се тие што можат да ви дадат утеха во ова време на потреба.

9. Не постои такво нешто како „затворање“. Престанете да го наоѓате

„Добивамзатворање“ е можеби еден од најпреценетите совети што можете да ги добиете. Вистината е дека не постои такво нешто како да се затвори.

Некои луѓе се повеќе склони да бараат затворање, додека некои целосно го избегнуваат. И тука е неволјата - ние копнееме за одговори од други луѓе.

Но, работата е во тоа што не можеме да контролираме што велат тие или дали тоа што го велат ќе ни даде или не одговорите што ни се потребни.

Пет фази на тагата“ од Елизабет Кублер-Рос, имплицира дека тагувањето е конечен процес, со целосен водич во еден чекор.

Искрено, не верувам дека затворањето е пресудно за да се продолжи понатаму. Ако ги живееме нашите животи секогаш барајќи одговори и јасност од некој друг, никогаш нема да бидеме задоволни и задоволни.

Еве го целиот одговор што ви треба:

Луѓето раскинуваат затоа што врските повеќе не функционираат . Од која било причина, повеќе не се правите еден со друг среќен или одите по својот пат во животот.

Тоа не е математичка равенка што треба да ја решите. Животот едноставно се случува. Луѓето раскинуваат.

Најблиску до затворање е да го прифатите фактот дека врската е завршена и дека ништо повеќе не можете да направите за тоа.

10. Не префрлајте на следната врска

Некои луѓе ги менуваат односите како да се пресоблекуваат.

Ова се тип на луѓе кои се преплашени да останат сами .

Најлошата грешка што можете да ја направите е да внесете новаврската без целосно да се поправи од последната.

Зошто?

Ќе ги внесете истите прашања во новата врска. Ќе ги правите истите грешки, ќе го растоварате истиот багаж - тоа е гаден циклус. Уште полошо, почнувате премногу да зависите од врските, а не од себе.

Ако сакате да бидете среќна личност и покрај да имате или немате некој друг, треба да бидете во ред со тоа што сте сами.

Психологот за врски и брак, д-р Даниел Форши советува:

„Морате да се присилите себеси да стекнете нови искуства кои се навистина непријатни. Она што во суштина ги замолувам луѓето да го направат е да го преземат мозочниот пат кој е покриен со лисја и камења и да се качуваат по нив, да се просејуваат низ нив, да се фатат во трње, и на вашиот пат, конечно ќе доживеете дека вие може да отвори нов пат.

„Можете да најдете среќа и задоволство на крајот, а со текот на времето ќе ви стане полесно.“

11. Запознајте се себеси

Колку и да звучи клише, навистина треба повторно да се откриете.

Раскинувањето има начин да ве натера да се чувствувате скршено како да одеднаш сте некомплетни.

Да се ​​биде во врска подразбира да се биде со друга личност - да се има соиграч, да се земат предвид туѓите желби и потреби.

Живеете го својот живот со некој друг. И сега одеднаш сте сами.

Ова е причината зошто е важно да вежбате саморефлексија.

Поврзете се повторно со деловитеод себе кои не биле поврзани со бившиот.

Мислам дека повторно откријте ги работите што сакавте да ги правите или што отсекогаш сте сакале да ги правите, дури и ако треба да ги правите сами.

Дали отсекогаш сте сакале да одите на планинарење? Направи го. Дали некогаш сте се обиделе „да се запознаете со себе?“

Во моментов, единственото нешто што може да помогне да се олесни чувството на несигурност е да ги пронајдете работите што ве заземаат. Да се ​​пронајдете себеси никогаш не е преценета задача.

12. Кога ќе бидете подготвени, бидете отворени за нови можности

Раскинувањето може да биде трауматично. И штом ќе продолжите понатаму, можеби ќе се чувствувате како да не сакате повторно да се занимавате со врски.

Но, скршеното срце е дел од животот. И секако, боли како пекол. Но, обидете се да се сетите какво е чувството да се биде вљубен. Нема ништо слично како да бидеш сакан од некој што избира да те сака.

Затоа, колку и да те плаши, обидете се да бидете отворени за нови можности. Дајте ѝ уште една шанса на љубовта.

Покрај тоа, науката вели дека клучот за среќата е да имате нови искуства.

Според една студија објавена во Journal of Positive Psychology, луѓето кои инвестираат во нови искуства повеќе го ценат светот и на крајот стануваат посреќни со својот живот.

Не спречувајте се да стекнувате нови искуства во љубовта само поради минатото.

Вие Научив вредни лекции од вашите минати врски кои ќе ви помогнат да се движите во иднината
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.