10 примери кои покажуваат колку навистина е моќен херојскиот инстинкт

10 примери кои покажуваат колку навистина е моќен херојскиот инстинкт
Billy Crawford

„Ми треба херој

Се издржувам за херој „до крајот на ноќта

Тој мора да биде силен и тој мора да биде брз

И тој мора да биде свеж од борбата“

Бони Тајлер можеби се стремела за херој, но она што таа веројатно не го сфатила е дека исто како што нејзе ѝ треба херој, на херој му е потребна таа Исто така.

Тоа е затоа што една нова психолошка теорија вели дека тајната на долготрајните успешни врски е да се искористи основниот биолошки нагон на мажот. Вродена желба да се биде ваш херој.

Па што е херојскиот инстинкт? И како можеш да го поттикнеш машкиот херојски инстинкт?

Во оваа статија, би сакал да споделам примери од херојскиот инстинкт што сум ги користел во мојот сопствен љубовен живот - вклучувајќи го токму она што го кажав и направив, и зошто тоа успеа.

Се надеваме дека тоа ќе ви понуди некои сознанија за вашите сопствени односи со мажите, за да создадете повеќе љубовни, посветени и страсни партнерства.

Што е херојскиот инстинкт?

Инстинктот на херојот е форма на психологија на односите првпат измислена од авторот Џејмс Бауер во неговата популарна книга „Неговата тајна опсесија“.

Бауер го дефинира херојскиот инстинкт како длабока, вградена желба на човекот да заштити и обезбедете ги оние што ги сака.

Исто така види: Истражувачката студија објаснува зошто високо интелигентните луѓе претпочитаат да бидат сами

Тоа е примарниот нагон што го тера да сака да се искачи на чинијата за жената во неговиот живот. Не секогаш знаеме зошто правиме одредени работи. Но, кога станува збор за нашите инстинкти, постојатпричините кои стојат зад нив.

Накратко, можете да го сумирате херојскиот инстинкт велејќи дека момците сакаат да бидат ваш херој, а на вас е да направите да се чувствуваат како што се.

Кога не успевате да го активирате херојскиот инстинкт кај вашиот дечко, тој не се чувствува потребен.

Што на крајот може да го остави да се чувствува потценет и омаловажуван. И тоа е очигледно прилично погубно за вашата врска.

Зошто се свртев кон херојскиот инстинкт

Јас сум неверојатно компетентна жена. Знам дека сум паметна, способна и лесно можам да жонглирам со многу работи одеднаш.

И јас сум самопрофесионална феминистка, па ќе бидам искрен, идејата дека треба да се обидам да направам момчето „се чувствувам како херој“ на почетокот ми беше непријатно. Изгледаше како некоја архаична сексистичка идеја. Но, имаше смисла и на многу интуитивно ниво, и не можев да го игнорирам тоа.

Мажите со кои завршив во врска обично ме привлекуваа токму поради мојата сила. Тие ја сметаа мојата интелигенција и независност за секси.

Но, забележав дека постојано запаѓам во слични модели на односи. Работите што момците се чинеше дека ги сакаа кај мене на почетокот, на крајот се претворија во наши проблеми подоцна.

Кога жената може „да направи се“, каде е просторот за мажот во нејзиниот живот? Сфатив дека имам склоност кон преземање во врска (што никогаш не е добро). И мажите и жените имаат еднаква улога, а јас се тркалавулогата на мојот маж.

Крајниот резултат беше дека се чувствував како нивна мајка (што ја мразев) и тие се чувствуваа омаловажено (што го мразеа).

Кога мојата сегашна врска почна да ги доживува истите видови прашања, бев решена да не дозволам да падне непријатна како минати романси. Затоа се свртев кон херојскиот инстинкт како противотров. Гледајќи наназад, верувам дека тоа ја спаси нашата врска.

10 примери каде што го користев инстинктот за херој кај мојот маж

1) Го замолив мојот маж да ми помогне да го преуредам мојот стан

Барањето помош ве прави посилен, а не послаб. Но, бев толку навикната да правам сè за себе, што честопати не размислував многу за тоа.

Но, врската на крајот е партнерство. Ако за ништо не ви треба вашиот маж, тој ќе почне да се чувствува застарен во вашиот живот.

Постои огромна разлика помеѓу тоа да бидете сиромашни или прилепени и да му се обратите на човекот што го сакате за помош.

Некогаш, никогаш не би ни сонувала да побарам помош од моето момче за рачни задачи. Си помислив дека го исфрлам или некако сугерирав дека не можам сам да го сторам тоа.

Но, херојскиот инстинкт вели дека е од витално значење да му дозволите да се чувствува корисно за вас. Затоа, го прашав моето момче дали ќе ми помогне да го обои мојот стан. Можев ли само да вработам некого или сам да го направам тоа? Се разбира.

Но, мојата компетентност да можам да се грижам за себе, всушност го натера да се чувствува уште позасилено од тоа што избрав да се свртимеза него.

Далеку од тоа дека е товар, можев веднаш да кажам дека барањето услуга од него направи да се чувствува добро за себе.

2) Му купив торта кога навистина добро на работен проект

Овој начин да се активира инстинктот на херојот е сè за славење на неговите победи. Мажите го бараат вашето восхитување. Да се ​​разбереме, сите сакаме да се восхитуваме од луѓето што ги сакаме.

Затоа е важно да се признае неговиот успех во животот. Му покажувате дека го гледате како вреден.

Така кога тој работеше навистина напорно на одреден проект и доби неверојатни повратни информации од неговиот шеф, решив да му купам торта за да му кажам колку е горд за него бев.

Можеби мислите дека тоа е навистина мајчинска работа, но тука е големата разлика. Овој пат не му давав мајка, туку му бев навивачка.

Затоа и успеа. Се чувствуваше посебно затоа што му покажав дека мислам дека е посебен.

3) На сите негови пријатели им кажав дека го победил своето лично најдобро на маратон

Толку е лесно да се започне со чепкање во врска. Мислам дека на сите ни се случува. Обично не започнува така, но во долготрајна врска, ова особено може да биде случај.

Многу парови исто така имаат лоши навики да се критикуваат и да се жалат еден на друг во друштво на други луѓе.

Да го собориш пред пријателите е голем херојски инстинкт не, не. Зголемувајќи гокога си со неговите другари или семејството е огромен двоен крлеж.

Па, кога излеговме да се сретнеме со неговите пријатели на пијалок, се погрижив да се пофалам со мојот маж во негово име.

0>Им кажав колку неверојатно направи на маратонот што неодамна го истрча, тотално соборувајќи го своето лично најдобро време.

Нему (и на нив) му покажував дека тој е тотален херој во моите очи.

4) Го прашав неговиот совет за мојата кариера

Кога се обидував да одлучам дали да одам хонорарен или да останам на мојата работа со полно работно време, мојот човек беше првата личност чие мислење барав.

Му дадов до знаење дека го ценам неговото мислење и професионално (како некој искусен во истата индустрија) и лично (како некој што ме познава и има мои најдобри интереси во срцето.

Неговиот херојски инстинкт беше активиран затоа што барав негов придонес во мојот живот. Со тоа што му се обративте на вашиот маж за неговиот совет, јасно ставате до знаење дека го почитувате.

5) Го замолив да ми помогне со мојот багаж

Да го молам момчето да ми го носи куферот кога е тежок е само еден од многуте примери што можам да ви ги дадам за начини на кои почнав да се обидувам да го направам да се чувствува помажествено.

  • Кога шишето вино има плута, секогаш го замолувам да го отвори.
  • Кога има нешто на горната полица до кое не можам да стигнам, го замолувам да ми го земе.
  • Кога капакот на теглата нема да помрдне, го молам да го олабави.

Постојат 1001 начини на кои можете да го натерате да се чувствува суптилно(и веројатно тајно) горд на својата мажественост.

Никогаш не го лажам тоа, или само барам од него да прави работи само за да му се додворува на егото. Во секој случај, тоа би се покажало само како неискрено.

И да го поставите на премногу дебело е нешто што херојскиот инстинкт предлага да го избегнете. Момчето сака да се чувствува како херој, а не да се омаловажува.

Но, ова се малите секојдневни појави кои ми го олеснуваат животот со тоа што ќе побарам помош од мојот човек. Така, сите победуваат.

6) Му испраќам пораки за да му се заблагодарам уште еднаш што ми овозможи возење

Нашите партнери обично прават многу мали чинови на посветеност во врската. Но, многу од нив ќе останат незабележани и незаблагодарени.

Се разбира, очекувате личноста која ве сака да ви помогне. Но, многу е важно секогаш да покажувате благодарност за сè што прават.

Исто така види: Што значи кога мислите дека сте подобри од другите

Благодарноста е моќна. Тоа ни нуди моментален поттик.

Да му покажете на вашиот маж дека се чувствувате благодарни за сè што прави за вас, му овозможувате да знае дека е ценет.

Се сретнав со некои девојки на неколку пијачки. Наместо да земам такси, мојот човек се понуди да ми подигне.

Штом ме симна, му испратив брза порака додека мојот пријател беше во бањата, само за да кажам колку навистина го ценам гестот. И дека тоа ме натера да се чувствувам сакано и згрижено.

Не чувствувам ценење од партнерот е една од причините зошто мажите велат дека имаат афери. што има аогромно влијание врз врската.

7) Му предложив да го помине викендот со своите пријатели

Дури и кога многу ги сакаме нашите партнери, не Не сакам некогаш да го изградиме целиот наш свет околу нив. Не е здрав и може да создаде козависни обрасци.

Поттикнувањето на вашиот маж да има свое време за игра е одличен начин да го активирате неговиот херојски инстинкт. За мене, ова доаѓа лесно, бидејќи исто така сакам време сам да го правам своето.

Да му се даде простор да ги следи своите интереси и хоби, или едноставно да се дружи со своите пријатели е навистина важно.

За да му покажам на мојот маж дека сакам да ги поддржам неговите други интереси, му предложив да направи нешто со момчињата следниот викенд.

Знам дека сите сакаат хокеј (што секако не е мое). Затоа им предложив да одат на игра.

Да се ​​биде расположен за тоа што вашиот човек поминува време на неговите други страсти е сигурен начин да го оттурнете.

8) Му реков дека тој ме прави навистина среќен

**Soppy alert** Му напишав на мојот дечко список со 10 причини и начини на кои тој ме прави среќен секој ден.

Нема да навлегувам во детали, бидејќи е очигледно е прилично личен, но поентата е ако тој ве прави среќни, не заборавајте да му дадете до знаење.

Животот е краток, луѓето кои ни се важни треба да го знаат тоа. Вистинскиот маж се чувствува добро кога знае дека прави да се чувствувате добро.

Не ме сфаќајте погрешно, јас сепак се нервирам на него и имам лути зборови и за него. Не е секогаш да се преправатеда бидете среќни.

Но, дури и со насмевка, смеење и покажувајќи му дека добро се забавувате покрај него, му давате до знаење дека тој има позитивно влијание во вашиот живот.

9) Му велам дека е најпаметниот човек што го познавам и дека може да направи сè што ќе помисли

Важно е да се истакне овде дека навистина верувам дека мојот човек е најпаметниот човек што го познавам. Запомнете го она што го кажав претходно за тоа дека е искрен, наместо да го дува газот.

Можеби вашиот маж е амбициозен, возбуден или неверојатен со рацете (извадете го умот од олукот, мислам во градењето работи на се разбира).

Што и да е, охрабрувањето и поддршката во неговите цели е одличен начин да се активира неговиот херојски инстинкт.

Партнерството е за растење како индивидуа преку тоа што некој друг верува во вие.

Тој сака да слушне дека знаете дека има вештини и способности да го однесе каде и да сака да оди. Секогаш охрабрувајте го да биде неговото најдобро јас.

10) Го замолив да го погледне мојот автомобил кога испушташе чуден шум

Кога подлабоко погледнете во херојскиот инстинкт ќе откриете дека многу работи се однесуваат на тоа да му овозможите на мажот да се чувствува корисно.

Клучот е да ги пронајдете оние работи што тој може да ги направи, а вие навистина не можете да ги направите за себе. Во овој случај, требаше да го поправам мојот автомобил. Не знам ништо за машините и тој е природен.

Ако знаете дека момчето е одлично во практични работи, тоа може да биде доброможност да го активира својот херојски инстинкт.

Не само што барате негова помош и правите да се чувствува потребен, туку и му дозволувате да се чувствува мажествено. не може да се соочи, вашиот лаптоп кој ви прави проблеми или некој вид на сам на себе со кој тој може да ви помогне - искористете го вашиот маж добро.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.