Што значи да се живее успешен живот? Овие 10 работи

Што значи да се живее успешен живот? Овие 10 работи
Billy Crawford

Дали некогаш сте се запрашале: „Што значи да се живее успешен живот“? Можеби изгледа како едноставно прашање, но не е толку лесно да се одговори.

Кога размислувате за прашањето, може да размислите како успехот се дефинира во смисла на богатство, слава и моќ. Но, кога ќе застанете и ќе размислите подлабоко, овие дефиниции речиси и не се исполнуваат.

Колку луѓе познавате кои ги постигнале овие високи цели? И зошто е тоа? Тоа е затоа што има многу поголема смисла да се живее успешен живот отколку само парите или признанијата.

Успехот е да го негувате вашиот внатрешен свет и да живеете живот во изобилство во сите области од вашиот живот - физички, ментални, емоционални , и духовно.

Всушност, успехот е поврзан со многу работи. Како што следува, ќе ви кажам 10 работи што значи да се живее успешен живот. Но, прво,

Што е успех?

Иако не е лесно да се дефинира што точно е успех, има многу луѓе кои се обиделе да го направат тоа. Еве неколку од нивните дефиниции:

Џон Вуден, поранешен легендарен кошаркарски тренер на UCLA, направи разлика помеѓу успехот и успехот. Вуден во основа рече дека да се биде успешен е нешто што го правите, а успехот е резултат на она што го правите.

Со други зборови, успешните луѓе завршуваат успешни затоа што прават одредени работи; тие активно работат за тоа.

Тони Робинс, познатКои токсични навики несвесно сте ги стекнале?

Дали е потребата постојано да се биде во сегашниот момент? Дали е тоа чувство на супериорност во однос на оние на кои им недостасува духовна свест?

Дури и добронамерните гуруа и експерти може да сфатат погрешно.

Резултатот е дека на крајот ќе го постигнете спротивното од она што барам. Вие правите повеќе за да си наштетите отколку да се лекувате.

Можете дури и да ги повредите оние околу вас.

Во ова видео кое ги отвора очите, шаманот Руда Ианде објаснува како толку многу од нас паѓаат во токсична замка за духовност. Тој самиот помина низ слично искуство на почетокот на своето патување.

Како што споменува во видеото, духовноста треба да се однесува на зајакнување на себе си. Не потиснувајќи ги емоциите, не осудувајќи ги другите, туку создавајќи чиста врска со тоа што сте во вашата срж.

Ако тоа е она што сакате да го постигнете, кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео.

0>Дури и ако сте на добар пат во вашето духовно патување, никогаш не е доцна да ги отфрлите митовите што сте ги купиле за вистина и да започнете да живеете вистински успешен живот.

9) Вие сте мајстор во управувањето со вашите нивоа на стрес

Што значи да се живее успешен живот? Да го совладате управувањето со нивото на стрес!

Дозволете ми да објаснам:

Стресот е нешто со кое сите се справуваме во животот. Може да биде апсолутно ужасно да се живее.

Тоа може да биде голем проблем за нас бидејќи нашите тела имаат ограничувања што тие треба да гиработиме внатре и ако сме под стрес, тогаш нашите тела се распаѓаат.

Сакате да ја знаете вистината? Стресот е вид на отров кој предизвикува оштетување на вашето тело и ум. Тоа прави да се чувствувате лошо и физички заморен.

Значи, многумина се согласуваат дека не можете да се сметате себеси за успешни додека не научите како да управувате со нивото на стрес.

Знаеме дека стресот произлегува од работи за кои размислуваме, работите во кои веруваме и начинот на кој го перципираме животот.

Затоа, еден од најважните елементи за успешен живот е разбирањето како да управувате со вашите мисли за да можете да ги контролирате вашите реакции и емоции.

Реагирањето или реагирањето на ситуации од лутина и фрустрација само дополнително ќе го зголеми нивото на стрес.

Затоа треба да сфатите како да размислувате позитивно, како да бидете порационален, како да бидете поотпорни и како да донесувате подобри проценки.

Позитивниот став кон животот ќе ви помогне подобро да се справите со стресот.

10) Имате позитивен начин на размислување

Веројатно сте уморни да слушате за да останете позитивни, но дали знаевте дека да се живее успешен живот значи да се задржи позитивен начин на размислување?

Зошто е ова толку важно?

Исто така види: 11 знаци дека ќе ја остави својата девојка поради вас

Бидејќи, ако постојано мислите негативни и песимистички мисли, тогаш ќе се чувствувате лошо и изнемоштено.

Не е важно колку пари имате на вашата банкарска сметка или каков живот иматесакаат да живеат; ако твоите мисли се негативни, тогаш нема да стигнеш таму.

Значи, работата на тоа да бидеш попозитивен е нешто што е од суштинско значење за секоја личност на овој свет.

Дозволете ми да објаснам :

 • Да се ​​биде позитивен за животот значи дека секогаш го барате доброто во нештата.
 • Тоа значи дека нема да се фокусирате на негативните и песимистичките работи во вашиот живот .
 • Тоа значи дека ќе ја држите главата високо и ќе бидете сигурни во она што го правите и што сакате да постигнете.
 • Тоа значи дека нема да одите наоколу барајќи изговори цело време.

Со други зборови, тоа значи дека ќе бидете позитивни за тоа кои сте и што сакате да постигнете во животот, а.ка. да бидете успешни.

Како да ја дефинирате вашата идеја за успешен живот?

Ова е можеби најважниот дел од статијата.

Откако ќе го прочитате сето горенаведено, треба да знаете многу за тоа што значи да живеете успешен живот.

Сега е време да размислите за вашиот живот и да видите што можете да подобрите. Поставете си ги овие прашања:

Што значи успехот за мене?

Кои се работите што треба да ги направам за да постигнам успех во мојот живот?

Како сакам да се чувствувам на крајот од мојот живот?

Ова се прашањата на кои треба да одговорите ако сакате да постигнете успешен живот.

Но запомнете дека патувањето е често поважно оддестинација. Живејте го секој ден максимално и уживајте во процесот на раст и само-развој. Навистина ќе живеете успешен живот ако го направите ова.

Водете успешен живот на ваш начин

Не можете навистина да одредите дали некој е успешен или не.

Ние може да ги види само резултатите од нивните напори или она што тие моментално го постигнуваат.

А резултатите од вашите напори се она што можете да го дефинирате како успех – затоа што тоа е вашиот живот и тоа е она што го сакате.

Исто така види: 13 грди (но сосема нормални) фази на раскинување: EPIC водич

Значи, на крајот се сведува на вас и на она што вие го дефинирате како успех.

Дефинирањето на сопствената идеја за успешен живот е од суштинско значење за живеење на среќен начин без стрес.

Тоа ви помага да се фокусирате на она што е навистина важно во вашиот живот и ви дава мотив и охрабрување да продолжите кога работите изгледаат тешки или преоптоварувачки.

И тоа е она што значи да се живее успешен живот - во вашиот на свој начин.

мотивациониот говорник, го дефинираше успехот како извлекување на најдоброто од себе со искористување на максимумот од својот живот. Тој исто така рече дека успехот е да се направи значајна разлика во светот.

Што друго?

Робинс исто така учи дека успехот е патување, а не дестинација. Ова значи дека нема крајна точка каде што можете да кажете дека сте пристигнале и сега сте успешни. Наместо тоа, тоа е доживотен процес на раст и само-развој.

Конечно, Тим Ферис, најпродаваниот автор, рече дека успехот значи различни работи за различни луѓе. На пример, некои луѓе би можеле да изберат да дадат приоритет на високо платената кариера, додека други би можеле да се фокусираат на подигање семејство.

Но, на крајот на краиштата, успехот е во…

 • да можеш да живејте го животот што сакате да го живеете.
 • стремете ги вашите соништа и претворајќи ги во реалност.
 • чувството да се биде среќен, здрав и исполнет во сите области од вашиот живот.
 • 5>да го извлечете максимумот од животот.
 • растете, подобрувате и учите додека одите.
 • учете повеќе за себе и за оние околу вас и бидете задоволни со тоа што сте.
 • да имате позитивно влијание врз другите и да бидете тука за луѓето во вашиот живот на кои им требате. … знаејќи дека сте достојни и дека можете да направите разлика за другите.
 • да живеете автентичен и наградувачки живот.
 • и да имате позитивно влијание врз светот.
 • 7>

  Кога ќе ги соберете сите овие, сте го направиледобив прилично јасна слика за тоа што всушност е успехот.

  10 работи што значи да се живее успешен живот

  1) Вие ефикасно управувате со вашето време и енергија

  Успешните луѓе знаат дека времето и енергијата се двата најскапоцени ресурси на планетата. Без време и енергија, ништо не може да се постигне.

  Ако имате деца, кариера, пријатели, партнер и социјален живот, тогаш знаете колку предизвикувачки може да биде ефективно да управувате со вашето време и енергија.

  Значи, да се живее успешен живот е за постигнување на сите работи што ги сакате додека учите како да управувате со вашето време и енергија на најдобар начин. Станува збор за изнаоѓање начини за давање приоритети, добро планирање на вашите денови и прифаќање на навики за зголемување на енергијата.

  Кога живеете успешен живот, не дозволувате другите луѓе или различни ситуации да ви го цицаат времето и енергијата. Знаете да кажете не кога е потребно. И не дозволувате работите и луѓето да влијаат на вашето расположение додека поминувате низ денот - дури и ако не се чувствувате 100% среќни.

  Успешните луѓе се добри во управувањето со своето време и енергија со:

  • да се јасни што сакаат да постигнат во нивниот живот;
  • одредување колку од нивното време е навистина потребно да се потроши на секоја задача;
  • да се даде приоритет на она што е најмногу важно и што може да почека;
  • да го извлечат максимумот од нивното време и енергија со донесување ефективни одлуки.

  2) Вие проактивно воспоставуватеподлабоки врски со другите луѓе

  Успешните луѓе знаат како да се поврзат со другите луѓе на автентично и значајно ниво.

  Тие се добри во градењето долгорочни, длабоки односи со другите луѓе и учат како да ги споделите нивното време и енергија соодветно.

  Ова значење е да ја покажете вашата ранливост со тоа што сте отворени и искрени; поврзувајќи се со другите на подлабоко ниво и бидете тука за луѓето во вашиот живот кои можат да ја користат вашата помош.

  Кога живеете успешен живот, природно воспоставувате подлабоки врски со вистинските луѓе со:

  • градење значајни односи (и лични и професионални);
  • да се биде тука за другите, особено за оние на кои тоа им е потребно;
  • да ја покажеш својата ранливост со тоа што ќе бидеш отворен и искрен.

  Зошто е ова важно?

  На подлабоко ниво, постојат две основни работи кои не мотивираат да ги правиме работите што треба да ги правиме. Првиот е стравот, а вториот е љубовта.

  Ова значи дека стравот (или желбата да се избегне нешто негативно) ве мотивира да тргнете во акција или да работите напорно кога чувствувате чувство на итност. А љубовта (или желбата за нешто позитивно) ве мотивира да тргнете во акција или да работите напорно кога вашето срце се чувствува среќно и исполнето поради она што го правите.

  3) Знаете дека благодарноста е важна и ја практикувате

  Благодарноста е клучот за отклучување на изобилството и донесување повеќе добри работиво вашиот живот. Како е така?

  Да се ​​живее успешен живот значи да се биде благодарен затоа што покажува дека разбираш колку добри работи има во твојот живот секој ден.

  Всушност, колку повеќе време поминуваш благодарејќи на сите добри работи во вашиот живот, толку повеќе добри работи ќе привлечете во него.

  Кои се придобивките од тоа да бидете благодарни?

  • Можете да го видите доброто во сè.
  • Можете да ја претворите лошата ситуација во добра.
  • Можете да ја претворите негативната мисла во позитивна.
  • Можете да го претворите разочарувањето во успех .
  • Ќе чувствувате среќа и радост.
  • Ќе бидете во мир со себе и со вашиот живот.
  • Никако ќе ги охрабрувате другите и ќе им донесете среќа.
  • И нема да заглавите во рутина на негативност како што прават многу луѓе во животот.

  Ставот на благодарност е практика што може да се научи со текот на времето. Тоа бара континуирана пракса и правилен начин на размислување.

  Значи, да се живее успешен живот значи дека треба да ја негувате вашата благодарност; треба да вежбате благодарност секој ден; треба да негувате навика за благодарност.

  4) Ја знаете вашата цел во животот

  Познавањето на вашата цел во животот е важен дел од живеењето успешен живот.

  Многупати луѓето велат дека знаат која е нивната цел во животот, но кога ќе ги испрашуваат понатаму, сфаќаат дека навистина не знаат. Тие навистина не го артикулираа своетоцелта или си ја разјасниле самите себе.

  Откако ќе ја разберете и дефинирате сопствената цел во животот, тогаш можете да ја живеете и да ја постигнете. Можете да внесете во вашиот живот сè што сакате затоа што ќе го следите вашиот вистински пат во животот.

  Последиците од тоа што не ја наоѓате целта во животот вклучуваат општо чувство на фрустрација, безволност, незадоволство и чувство дека не сте поврзани со вашето внатрешно јас.

  Тешко е да се живее успешен живот кога не се чувствувате во синхронизација со вашата цел.

  Научив нов начин да ја откријам мојата цел после гледајќи го видеото на ко-основачот на Ideapod Џастин Браун за скриената стапица на подобрување на себе. Тој објаснува дека повеќето луѓе погрешно разбираат како да ја најдат својата цел, користејќи визуелизација и други техники за самопомош.

  Сепак, визуелизацијата не е најдобриот начин да ја пронајдете вашата цел. Наместо тоа, има нов начин да се направи тоа, што Џастин Браун го научи од минувањето време со шаман во Бразил.

  Откако го гледав видеото, ја открив мојата цел во животот и тоа ги разреши моите чувства на фрустрација и незадоволство. Ова ми помогна да дојдам чекор поблиску до успешен живот.

  Гледајте го бесплатното видео овде.

  5) Вие поставувате цели и ги постигнувате

  Што значи да живеат успешен живот? За да поставите цели и да ги постигнете.

  Сепак, еве што треба да имате на ум:

  Нема смислапоставувајте цели ако не знаете како да ги постигнете.

  Слично на тоа, нема смисла да поставувате цели ако навистина не ги сакате. Ако си поставите цели што навистина не ги сакате или за кои не се грижите, тогаш ќе се борите да ги постигнете.

  Постигнувањето на вашите цели е важен дел од успешен живот. Тоа е патот кон внесување на она што го сакате во вашиот живот. Тоа е патот до создавање на живот каков што сакате.

  Затоа треба да си поставите цели и потоа да сфатите како да ги постигнете. Треба да креирате план за акција за да ги добиете работите што ги сакате. Покрај тоа, треба да преземате акција секој ден за да ги остварите вашите цели.

  Успешните луѓе знаат како да поставуваат цели и знаат како да ги постигнат.

  Како се движите поставувајќи ги своите цели?

  • Известете ги сите цели што ги сакате во вашиот живот.
  • Запишете неколку клучни цели во рамките на секоја цел.
  • Дефинирајте колку време ќе биде потребно за да ги постигнете овие цели и сите чекори што треба да се следат на патот.
  • Запишете кои вештини ќе ви требаат за да го направите тоа.

  6) Вие имаш граници и знаеш да кажеш не

  Границите се важни за секое човечко суштество. Зошто?

  Бидејќи тие се во основа правила за нашите односи и интеракции. Тие ни помагаат да се грижиме за себе и да создаваме здрави односи со другите.

  Да бидам попрецизен, границите сеза:

  Да се ​​знае каде да се каже да; и

  Да се ​​знае каде да се каже не.

  Значи, да се живее успешен живот значи да се поставуваат граници и да се каже не кога е потребно.

  Зошто е ова толку важно?

  Па, ако не поставувате граници, тогаш им дозволувате на луѓето да шетаат насекаде низ вас. Им дозволувате на луѓето да го трошат вашето време и енергија. И не си дозволувате простор да живеете успешен живот.

  Треба да ги заштитите вашето време и енергија, во спротивно, другите луѓе ќе ги цицаат од вас, оставајќи ве чувство на умор и фрустрираност од животот воопшто . Ако не знаете како да кажете не, тогаш дозволувате другите луѓе да ве искористат.

  Решението?

  Научете како да кажете не. Поставете си граници и научете како да се грижите за себе додека ги почитувате границите на другите.

  7) Вие сте верни на себе

  Сите ние сме различни.

  Сите ние имаме различни личности, особини и карактеристики.

  Сите ние имаме различни интереси, сакаме и не сакаме.

  Сите ние имаме различни желби, соништа, и цели.

  Сите ние имаме единствен идентитет или перцепција за тоа кои сме ние како поединци.

  Разбирањето на оваа разлика е еден од клучевите за успешен живот. Всушност, успешните луѓе разбираат дека се единствени и тоа е она што ги прави тоа што се.

  Ова е во основа еден од клучевите за живеењеуспешен живот затоа што го обликува начинот на кој размислувате и делувате. Тоа влијае на сите ваши постапки и одлуки во животот. Тоа влијае на сè за вас.

  Кога сте доследни на себе, тогаш природно ги привлекувате работите што се усогласуваат со вашиот уникатен идентитет или личност. Ова ги прави луѓето, ситуациите и настаните во вашиот живот порелевантни и позначајни.

  И кога тоа ќе се случи, тогаш се чувствувате добро за себе и за она што го правите во животот. И тоа е успех.

  8) Знаете како да се ослободите од работите што не ви служат

  Успешните луѓе не се врзуваат за секоја ситница што ја имаат.

  Наместо тоа, тие знаат како да се ослободат од работите што не им служат.

  Тие знаат како да се одвојат од работите што ги задржуваат или ги напнуваат. Тие исто така знаат како да бидат флексибилни и приспособливи на промените.

  Има многу работи за кои се држиме во животот што не ни служат:

  • Ние се држиме до некорисни верувања или мисли.
  • Ние се задржуваме на навиките кои не се особено здрави или корисни за нас.
  • Се држиме до врските кои не ни служат.
  • Се држиме за работи кои не ни помагај да напредуваме во животот.

  Нема смисла да се држиме за некорисни работи. Треба да научите како да се ослободите од овие работи за да можете да продолжите напред во вашиот живот.

  Затоа, дозволете ми да ве прашам ова:

  Кога станува збор за вашето лично духовно патување,
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.