10 карактеристики на напорна личност (и како да се справите со нив)

10 карактеристики на напорна личност (и како да се справите со нив)
Billy Crawford

‍Дали сте често мета на наметливи луѓе?

Дали се чувствувате исцрпено затоа што некој постојано бара од вас услуги, информации или некои други работи?

Ако имате работа со наметливи луѓе на редовно, може да го направи животот многу постресен отколку што треба.

Денес ќе ги разгледаме карактеристиките на напорните луѓе и како можете да се справите со нив!

1) Тие даваат несакани совети

Ако му давате совет на секој што не го бара тоа, тогаш сте наметливи.

Ако сакате да им помогнете на оние на кои им треба, тогаш апсолутно направете го тоа. Но, ако сте некој кој сака да се чувствува попаметен од сите со тоа што дава совети без причина, тогаш сте наметливи.

Советите можат да бидат корисни, не ме сфаќајте погрешно, но исто така може да ви се врати во спротивно .

Исто така види: Зошто ајахуаска се нарекува баба? Вистинското значење

Не можете да знаете сè за секого или за секоја ситуација, па затоа е подобро да ја држите устата затворена.

Работата е во тоа што ако луѓето не бараат совет од вас, тогаш да го дадеш тоа несакано е само да се наметнуваш.

Сè што ќе направи е да ги натера луѓето да мислат дека се чувствуваш како да си подобар од нив.

Исто така види: 18 знаци дека оженет маж се грижи за вас

Ако имаш работа со некој кој постојано ти дава непосакувано совети, треба да ги игнорирате или да им кажете дека не ги сакате нивните совети.

Секако, бидејќи тие се наметливи луѓе, на почетокот може малку да се налутат, но не грижете се, можете едноставно да им кажете на нежен, но цврст начин што би сакале да ве оставатбиди потактичен, нежен и неосудувачки за она што го кажуваш, понекогаш луѓето навистина ќе те слушаат и сакаат да се подобрат.

Верувај ми, никој не сака да биде критикуван, но ако се прави правилно, можеш дури и да дадеш многу наметлива личност некои конструктивни повратни информации.

Што да правите кога имате работа со напорна личност

Прво, обидете се да разберете што ја предизвикува наметливоста.

Ако имате работа со напорна личност. тоа е затоа што тие сакаат да ви помогнат, тие сакаат да направат да се чувствувате подобро.

Ако тоа е затоа што тие сакаат да бидат одговорни за сè, тие имаат проблем со контролата.

Во зависност од тоа што тие „Се наметнувате, постојат различни начини да се справите со тоа.

Гледате, најчесто нивното однесување нема апсолутно никаква врска со вас.

Напротив, тие веројатно самите се занимаваат со работи.

Па, што можете да направите за да се справите со некој што е напорен?

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да најдете задоволство и исполнетост го бараш.

Ова го научив од шаманот Руда Ианд. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал.

Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модернитеtwist.

Во своето одлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи за да го постигнете она што го сакате во животот и да се справите со луѓе кои се тешки.

Значи, ако сакате да изградите подобар однос со себе , отклучете го вашиот бескраен потенцијал и ставете ја страста во срцето на сè што правите, започнете сега со проверка на неговите вистински совети.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

Бидете внимателни кога се обидувате да бидете наметливи со нив

Да бидете наметливи може да има многу негативни ефекти врз вашите односи и начинот на кој другите ве гледаат.

Тоа може да ве направи да изгледате недостапно и тешко да се сложувате со.

Може да направи да изгледате дека не се грижите за чувствата на другите и може да направи да изгледате дека не ги почитувате напорите на другите луѓе.

Доверете јас, не се наметнувај со другите луѓе, дури и ако тие го прават истото со тебе!

Не можеш да ги контролираш луѓето, но можеш да се контролираш себеси

Ако некој е наметлив, има само две работи што можете да ги направите.

Можете да се обидете да се промените себеси и да ги правите работите онака како што тие сакаат, или можете да се обидете да го промените начинот на кој реагирате на нивното туркање.

Не можете да ги промените другите луѓе, но можете да контролирате како реагирате на нив.

Ако го промените начинот на кој реагирате на наметливите луѓе и научите да се залагате за себе, тие се со помала веројатност да бидат наметливи кон тебе.

сами.

Ова ќе ги натера да се чувствуваат виновни и ќе ве остават сами во иднина.

Нема апсолутно ништо лошо во тоа да не сакате нечие мислење за вашиот живот и избори, затоа не Не плашете се да им дадете до знаење дека навистина не сте заинтересирани за нивното мислење.

Да бев на ваша кожа, би рекол нешто по теркот: „Знам дека се обидуваш да помогнеш, но мислам дека ова го добив сам. Ако навистина ми треба помош, би бил среќен да ве замолам! се чувствувате лошо ако не сакате да направите нешто, или постојано користите фрази како „треба“ или „мора“, тие се наметливи.

Ако немате интерес да правите нешто, тогаш вие не мора.

Оставете ги луѓето да го знаат ова со велејќи „не“ или „не во моментов“ на нивните барања.

Ако продолжите да се обврзувате на работи за кои немате интерес, вие на крајот ќе бидат огорчени.

Гледате, наметливите луѓе сакаат другите луѓе да се посветат на планови, патувања, па дури и врски.

Ова е затоа што тие ќе се обидат да ве натераат да го правите она што тие го прават сакате со користење на фрази како „треба“ или „мора“.

Ако се чувствувате дека личноста е премногу напорна, тогаш кажете му дека не сте подготвени за таа обврска.

Можете дури и да кажете: „Жал ми е, но не можам да го сторам тоа во моментов“.

Ова веројатно ќе ги натера да престанат да притискаат и да почнатпочитувајќи ги вашите граници, но ако не, тогаш само кажете им дека не сте заинтересирани да се посветите на ништо.

Сега, ако личноста која е наметлива продолжи да бара посветеност и нема да ве остави сам околу тоа, тогаш искрено би се ослободил од нив.

Ако некој сака нешто од мене, но јас не сакам да му го дадам, тогаш се што прави е да ми го троши времето.

Верувај ми, подобро е едноставно да им кажеш дека не го сакаш тоа во твојот живот, отколку да се обидуваш да ги држиш надвор од грбот затоа што сакаш постојано да се посветиш на нешто.

Вистинските пријатели или партнери ќе ви дадат време да одлучите што сакате да правите и ќе ги почитуваат вашите одлуки.

Притиснатите луѓе не го прават тоа.

3) Тие никогаш не слушаат искрено

Личност која е наметлива е и некој што не ги слуша другите.

Ако некој постојано зборува, но никогаш не застанува за да ве слуша, тој е да се биде наметлив.

Ова може да се случи во различни ситуации, но особено во односите каде што едната личност дозволува другата личност постојано да доминира во разговорот.

Ако некој е наметлив, не не плашете се да се вклучите и да ја преземете контролата врз разговорот малку.

Гледате, кога некој е напорен, тие обично сакаат да се слушаат себеси како зборуваат, поради што во разговорите не слушаат на она што навистина имате да го кажете, тие едноставно чекаатнивниот ред е да зборуваат.

Ако се чувствувате дека вие сте тој што постојано го туркаат наоколу, тогаш обидете се малку да ја преземете контролата врз разговорот.

Откако ќе го направите ова, тие“ Веројатно ќе ве прашам што мислите за она што тие штотуку го кажале, и ќе го слушам вашиот одговор.

Ова е затоа што ако тие не слушаат што имате да кажете и само чекаат да им дојде редот да разговараат, тогаш тие никогаш нема да добијат нови информации.

Луѓето кои се наметливи сакаат постојано уверување дека се во право.

4) Тие не сфаќаат кога ја надминуваат линијата

Ако сте наметливи, веројатно нема да сфатите кога сте наметливи.

Можеби си ги кажувате овие работи безопасно, но веројатно не сте свесни колку тоа всушност е напорно за другите луѓе.

Кога сте наметливи, не ги земате предвид чувствата или желбите на другите луѓе. Можеби не сте ни свесни дека го правите тоа.

Прашајте некој на кого му верувате дали сте наметливи и сфатете ги неговите критики сериозно.

Кога ќе се соочите со наметлива личност, само претпоставете дека тие не сфаќаат дека ја надминуваат линијата и им упатуваат нежно потсетување.

Ако не го сфатат тоа, тогаш не знаат дека се наметливи, а вие им правите услуга со тоа што ќе им кажеш.

Сепак, бидете нежни. Премногу суров во таа ситуација може да предизвика личноста да се одбрани и да се затвори.

Бидете нежни, ноцврсти, и ако сте навистина загрижени за наметливоста на личноста, тогаш дајте ѝ до знаење дека се грижите за неа и сакате да престане да биде толку наметлива.

Најважно е да бидете нежни и љубезни.

Меѓутоа, не дозволувајте да шетаат по вас, се разбира.

Ако ги надминуваат вашите граници, кажете им и останете цврсти.

Но, разбирам, може да биде тешко да се спротивставите на наметливите луѓе, особено ако сте се соочиле со нив некое време.

Ако е така, топло ви препорачувам да го погледнете ова бесплатно видео за здив, создадено од шаманот, Руда Ианде.

Руда не е уште еден самопрогласен животен тренер. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

Вежбите во неговото зајакнувачко видео комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се пријавите со вашето тело и душа.

По многу години потиснување на моите емоции, динамичниот проток на здивот на Руда буквално ја оживеа таа врска.

И тоа е она што ви треба:

Искра да ве поврзе повторно со вашите чувства за да можете да започнете да се фокусирате на најважната врска од сите - онаа што ја имате со себе.

Значи, ако сте подготвени да се збогувате со анксиозноста и стресот, проверете ја неговата вистински совет подолу.

Кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео.

5) Тие секогаш зборуваат засамите себе

Ако некој секогаш зборува за себе и за својот живот, тие се наметливи.

Ако не ви поставуваат никакви прашања, тие се наметливи.

Ако не ти дозволуваат да навлезеш ни збор, тие се наметливи. Зборувањето за себе е добро, но треба да има рамнотежа.

Дозволете им на другите со кои разговарате да зборуваат и за себе.

Ако постојано зборувате и не им давате шанса на другите да одговорите, сте наметливи.

Сега: ако имате работа со личност која постојано зборува за себе и никогаш не дозволува некој друг да зборува, тогаш тоа може да биде навистина фрустрирачко, знам.

0>Сепак, нема премногу што можете да направите во врска со тоа.

Можете или да останете со нив и да се справите со тоа, или да заминете.

Ако сакате да заминете, тогаш направете го тоа.

Само запомнете дека ако имате работа со наметлива личност, тогаш таа ги поместува своите граници кон вас.

Секако, можете да им кажете дека се неверојатно наметливи и дека се многу се впиваат во себе, но се чини дека тоа не оди многу добро во повеќето случаи…

6) Тие нема да прифатат „не“ за одговор

Ако некој постојано се обидува да ве натера да направите нешто или постојано бара нешто од вас, дури и откако сте рекле не, тие се наметливи.

Ако некој користи чувство на вина за да ве натера да направите нешто или постојано прави до прашање за кое веќе сте разговарале, тие седа бидете наметливи.

Внимавајте да не им го правите ова на вашите пријатели, семејството и најблиските.

Ако некој не прифаќа „не“ за одговор, можеби нема да знаете што да направете сега.

Не е лесно да се справите со некој што е наметлив, но мора да запомните дека вие сте одговорни само за себе.

Ако некој е наметлив и не сака прифатете не за одговор, тогаш можете или да го поднесете или да си заминете.

Запомнете дека ако не прифатат не за одговор, тие ги поместуваат своите граници кон вашите.

>Сега: одвреме-навреме, отстапувањето од некоја ситуација може да биде тешко, но верувајте ми, тоа е единствениот начин да натерате наметлива личност да разбере дека не значи не.

7) Тие го планираат секој детал од секој ден

Ако вашиот пријател секогаш го планира вашиот следен одмор, оброците што ќе ги јадете или настаните на кои ќе присуствувате, тој е напорен.

Ако сака да знаете каде ќе бидете во секое време и што ќе правите, дури и ако не сакате да ги споделите тие информации, тие се наметливи.

Нека работите се случуваат органски.

0>Оставете ги луѓето да одлучат што сакаат да прават и кога сакаат да го прават тоа. Не ги наметнувајте своите желби на другите.

Гледате, разбирам, некои луѓе ги сакаат своите рутини и треба да го контролираат секој аспект од нивниот живот.

Тоа е во ред, но ако се обидувате да контролирате што прават другите, вие сте наметливи.

Ако сакате да планиратеработи надвор и имајте рутина, тоа е во ред, но не се обидувајте да ги вклучите другите луѓе во тоа.

Ако некој друг се однесува така со вас, можете нежно да му дадете до знаење дека не сакате да го планирате секој детал и дека сакате да дозволите работите да се случуваат органски.

8) Тие го задржуваат резултатот за тоа какви услуги прават за вас

Ако некое лице води евиденција колку пати Дали сте направиле нешто за вас или колку пати сте направиле нешто за нив, а потоа го користите тоа како изговор за да добиете повеќе од вас, тие се наметливи.

Нека услугите се случуваат природно кога се потребни. Не барајте од луѓето да прават работи за вас само затоа што ги правеле претходно.

Гледате, кога луѓето задржуваат резултат од сè што прават за вас, станува навистина фрустрирачки да се биде пријател со нив.

Кога го задржувате резултатот од сè што правите за нив, тоа е уште пофрустрирачко, нели?

Ако сакате да бидете пријатели со некој што е напорен, тогаш не се вклучувајте во неговиот резултат- одржување.

Или прифатете дека се такви какви што се, разговарајте со нив за тоа или едноставно не се дружете повеќе со нив.

9) Тие нема да дадат си малку време сам

Ако некој постојано те следи наоколу или не ти дозволува да имаш малку време за себе, тие се наметливи.

Ако тие не го почитуваат времето кога треба да бидете сами и секогаш ве прекинуваат кога ви требаконцентрирајте се, тие се напорни.

Оставете ги луѓето да имаат малку приватност. Ако некој пријател се обидува да прочита книга, не лебди над него прашувајќи за што е книгата. Дајте им на луѓето просторот што им е потребен и побарајте го истото за возврат.

Гледате, наметливите луѓе имаат слабо чувство за граници, особено кога станува збор за време за сами.

Ако пријателот е да се биде напорен, понекогаш е најдобро само да кажете „Ми треба малку време за сам“ и да си заминеш.

Ако сакаат да бидат пријатели со тебе, ќе ги почитуваат твоите граници. Ако не го сторат тоа, тогаш тоа не е пријателство што вреди да се има.

Разбирам, можеби нема целосно да разберат дека ви треба вашето време сами и можеби се чувствувате повредено, а вие можете да одвоите време да им објасните што навистина се случува.

Сè на сè, најдобро е навистина да бидете цврсти со вашите потреби и желби, без разлика дали се работи за пријателство или врска.

10) Тие не прифаќаат критики добро

Ако некое лице станува одбранбено секогаш кога ќе критикувате нешто за него - дури и ако е вистина - тие се наметливи.

Секому му треба конструктивна критика од време на време.

Ако сте наметливи, веројатно не сакате да го слушнете.

Тоа е во ред, но не се вознемирувајте кога луѓето ве избегнуваат затоа што ви е тешко да ви помогнат.

Гледате, ако сте на другата страна на ситуацијата и некој едноставно не ја прифаќа критиката многу добро, можете да се обидете да работите на тоа како да ја испорачате.

Ако можете
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.