20 основни граници за пријателство со бившиот

20 основни граници за пријателство со бившиот
Billy Crawford

Содржина

Кога раскинувате со некого, обично се вклучени многу емоции. Може да биде тешко да продолжите понатаму и да бидете пријатели со бившиот.

Меѓутоа, не е невозможно.

Ако поставите граници и се држите до нив, бившото пријателство всушност може да функционира е навистина добро за двајцата.

Во овој блог пост, ќе разговараме за 20 основни граници до кои треба да се придржувате кога се обидувате да одржите пријателство со вашиот поранешен.

Што е поранешно пријателство?

Едноставно кажано, поранешното пријателство е пријателство помеѓу две лица кои порано биле во романтична врска.

Овој тип на пријателство може навистина добро да функционира за двете страни вклучено, но само доколку се воспостават одредени граници и се почитуваат.

20 граници за пријателство со бившиот

Да се ​​биде пријател со бившиот не мора да биде комплицирано. Многу луѓе имаат поранешни пријателства и тие можат да ги одржуваат без никакви проблеми.

Со следење на овие основни правила и навистина придржувајќи се до нив, можете да бидете сигурни дека вашето пријателство е здраво и корисно за двајцата од вас:

1) Нема демнење на Фејсбук и Инстаграм

Да се ​​биде активен на социјалните мрежи е дел од секојдневниот живот за повеќето луѓе.

Сепак, кога се обидувате за да бидете пријатели со вашиот поранешен, важно е да се спротивставите на нагонот да ги следите нивните сметки на социјалните мрежи како Фејсбук и Инстаграм.

Зошто е тоа?

Па, на пример,непријатност или непријатност, најдобро е да се обидете да избегнете да бидете сами на истото место во исто време.

Ако не можете а да не бидете на исто место во исто време - како на забава на заеднички пријател – само не заборавајте да држите дистанца и да избегнувате да се наоѓате во какви било ситуации кои можат да доведат до интимен момент.

Би било џабе да го уништите вашето пријателство затоа што не можете да ги држите работите платонски.

4>14) Избегнувајте непотребен контакт со другиот

Освен ако не сте го достигнале статусот на најдобар пријател со бившиот, контактирањето со бившиот секој ден - па дури и секој втор ден - е непотребно.

Гледате, кога ќе контактирате со бившиот дури и за најобични работи, ризикувате да ги замаглите границите на вашето пријателство.

Тоа дури може да ги натера да помислат дека сакате вратете се заедно – што веројатно не е она што го сакате.

Затоа, освен ако не е итен случај, обидете се да го ограничите контактот со бившиот. Треба да биде доволно еднаш неделно или еднаш секоја втора недела. Ова ќе ви даде време и простор што ви се потребни за да го живеете сопствениот живот.

15) Нема да барате услуги освен ако тоа не е навистина важно

Почесто се бараат услуги од луѓе кои се блиску до тебе.

Ова е затоа што знаеме дека нема да кажат не и веројатно ќе се потрудат да направат услуга за тебе.

Но, кога станува збор за бившите , треба да се трудите да не барате од нив услуги – освен ако тоа не е нешто навистина важноили тоа е нешто што само вашиот бивш може да го направи.

Прво, може да ги натера да се чувствуваат искористени ако постојано барате услуги од нив. Второ, тоа би можело да создаде чувство на обврска – што е последното нешто што го сакате во пријателството.

Одржувањето на нештата лежерни без никакви конци е најдобар начин за двајцата. Тоа само ќе го зајакне вашето пријателство подоцна.

16) Најдобро е секогаш да се дружите во група

Без разлика дали имате заеднички пријатели кои се дружат во групна средина, а не во едно -Еден е најдобриот начин да се оди.

Ако сè уште не сте ја нашле основата во вашето пријателство, можеби е малку премногу незгодно да се дружите еден на еден.

Факт е дека во групна средина, има помал притисок врз двајцата да разговарате. Можете исто така да избегнете секаква потенцијална непријатност со тоа што ќе имате други луѓе наоколу.

На крајот од денот, знаете дека има безбедност во бројките.

17) Складирајте или исфрлете ги работите на вашиот поранешен

Кога ќе раскинете со некого, најверојатно ќе имате дел од неговите работи.

Тоа може да биде кошула што ја оставиле кај вас или шолја за кафе што ви ја купиле.

Како и да е случајот, најдобро е да се ослободите од тие работи - или барем да ги чувате некаде.

Гледањето на тие работи наоколу само ќе ве потсети на вашата мината врска. И тоа веројатно не е нешто што го сакате.

Плус, би сакале да направите простор за новите работиво вашите идни врски.

Најдобро е да започнете свежо и да продолжите од минатото. На крајот на краиштата, сега сте само пријатели.

18) Одолејте се на искушението да се допирате и да флертувате

Да бидете пријатели со бившиот не значи дека можете да флертувате или да бидете лути еден со друг.

За почеток, тоа може да испрати погрешна порака.

Вашиот бивш можеби мисли дека сакате повторно да се соберете кога сè што навистина сакате е да бидете пријатели.

Морате Запрашајте се: „Што е голема работа со малото безопасно флертување? Па, на пример, тоа може да доведе до нешто повеќе.

Може да започне како невина забава, но пред да сфатите, работите може да излезат од контрола прилично брзо.

Што повеќе, тоа може да ги направи работите навистина непријатни меѓу вас двајцата – особено ако едната страна повторно почне да развива чувства.

19) Разговарајте за вашите нови врски во вистинско време

Може да потрае малку или многу време за да изградите пријателство со бившиот.

Но, штом ќе почувствувате дека сте достигнале ниво на удобност каде што можете да зборувате за што било, треба слободно да зборувате за вашите нови врски.

Со тоа ќе покажете дека сте ја завршиле вашата мината врска и дека продолжувате со вашиот живот.

Што повеќе, исто така ќе ви помогне да ја отстраните секоја непријатност помеѓу вас и двајцата .

Ова може да биде затворање што ви треба за конечно да продолжите од вашата мината врска.

На крајот на краиштата, сега сте пријатели.Она што е важно е и двајцата да сте среќни.

20) Никогаш не ја доведувајте во прашање вашата одлука да бидете пријатели со бившиот

Да бидете пријатели со бившиот е одлука што сте ја донеле. Тоа не беше нешто што ви беше наметнато.

Она што е важно е да се чувствувате удобно со пријателството и дека искрено се грижите еден за друг. Да им посакате ништо друго освен најдоброто во животот е сè што е важно во овој момент.

Ако откриете дека се борите да бидете пријатели со бившиот, во ред е да направите чекор назад и повторно да ја процените ситуацијата.

И тоа е сосема во ред. Секогаш можете да се обидете повторно во иднина.

Тајната за да функционира вашето поранешно пријателство – неколку совети

Со оваа листа на граници, да бидете пријатели со бившиот е дефинитивно можно. Еве неколку совети како да функционира вашето пријателство:

Пристапете со добри намери

Треба да бидете пријатели со бившиот само ако искрено се грижите за нив и сакате да ги гледате среќни. Имањето скриена агенда само ќе ги комплицира работите и ќе ги отежни.

Комуницирајте отворено и искрено

Ако има одредени теми поради кои се чувствувате непријатно, задолжително кажете го тоа со вашиот поранешен пријател. Истото важи и за нив. Ако има граници што тие сакаат да ги постават, не заборавајте да ги слушате и да ги почитувате нивните желби.

Бидете трпеливи

Потребно е време да се развие секаков вид на врска, дури и пријателства. Затоа не очекувајработи кои треба да се случат преку ноќ. Дајте малку време, и на крајот ќе стигнете таму.

Оставете го минатото

Не кажувајте стари расправии или тепачки. Оставете го минатото во минатото и фокусирајте се на сегашноста. Правењето на ова може да помогне да се направат работите многу полесни и помалку комплицирани.

Почитта раѓа почит

Секоја врска – без разлика дали е романтична, платонска или семејна – бара почит. Таму почнува и таму завршува. Ако сакате вашето поранешно пријателство да функционира, не заборавајте да им покажете иста почит како и секој друг пријател.

Забавувајте се

Пријателствата би требало да бидат забавни. Затоа, не ги сфаќајте работите премногу сериозно. Имајте добро време и уживајте во меѓусебното друштво. На крајот на краиштата, за тоа служат пријателите.

Како знаете кога да ставите крај на поранешното пријателство?

Навистина не постои дефинитивен одговор на ова. Едноставно ќе знаете кога е вистинското време.

Тоа може да биде затоа што веќе не се согласувате или може да биде затоа што еден од вас продолжил понатаму и е подготвен да започне ново поглавје во нивното животот.

Еве ја работата: прекинувањето на поранешното пријателство не мора да биде лоша работа.

Тоа едноставно може да значи дека и двајцата продолжувате со своите животи - и тоа е во ред.

Она што е важно е да го истрелате. И кој знае? Можеби еден ден повторно ќе бидете пријатели.

Заклучок - Дали е во ред да се дружите со бившиот?

Идејата за пријателство со бившиот може да изгледа застрашувачка кајпрво. Но, дефинитивно е можно тоа да функционира - сè додека и двајцата сте на иста страница.

Се разбира, ќе има лични граници што треба да се постават. Но, сè додека комуницирате отворено и искрено еден со друг, ќе бидете во ред.

На крајот на денот, нема што да изгубите со тоа што ќе бидете пријатели со вашиот поранешен. Па зошто да не го пробате? Можеби ќе бидете изненадени од тоа колку добро излегуваат работите.

Ако не успее, тогаш барем знаете дека сте го дале најдоброто од себе. И тоа е сè што секој може да побара.

На крајот на краиштата, најважно е дека вашето срце беше искрено во тоа од вистинските причини.

И тоа е она што навистина е важно.

може да направи да се чувствувате полошо.

Можете да видите како вашиот поранешен партнер прави работи што никогаш не ги правел со вас или како се дружи со луѓе што не ги познавате. Ова може да доведе до чувство на љубомора и незадоволство.

Исто така, важно е да се запамети дека она што повеќето луѓе го објавуваат на социјалните мрежи често не е точна претстава за реалноста.

Така, дури и ако вашиот поранешен изгледа како да го поминуваат времето од својот живот на Инстаграм, тоа не значи дека навистина се.

Со тоа што се спротивставуваш на нагонот да ги следиш социјалните мрежи на бившиот, поставуваш здрава граница во пријателство и давање на себе си многу неопходен мир.

2) Избегнувајте објави на социјалните мрежи за вашиот поранешен партнер

Оваа граница оди рака под рака со првата.

Како што треба да избегнувате да ги следите социјалните мрежи на вашиот поранешен, исто така треба да избегнувате да објавувате за нив на вашите сопствени сметки.

Гледате, кога објавувате за вашиот поранешен на социјалните мрежи, тоа може да испрати различно порака до нив отколку што сте планирале.

Покрај тоа, објавите за вашиот бивши може да бидат поттик за нив.

Ако ве видат како зборувате за нив на социјалните мрежи, тоа може да предизвика стари чувства и да им биде потешко да се дружат со вас.

Во секој случај, генерално е добра идеја да избегнувате објавување за вашиот поранешен партнер на социјалните мрежи, дури и ако мислите дека вашите намери се чисти.

И ако имате нешто да кажетебившиот, кажи им директно. Подобро е тој разговор да се води лично или преку телефон, отколку да се објавува за него на интернет.

3) Не се обидува повторно да се собереме

Вистината е, потребно е значително време и напор да изградите пријателство со бившиот.

Ако постојано размислувате за идејата да се вратите заедно, ќе биде навистина тешко да напредувате со вашето поранешно пријателство.

Заклучокот е дека треба да бидете искрени за вашите намери уште од самиот почеток.

Најпрво, важно е да си дадете време еден на друг да заздравите по раскинувањето. Не можете едноставно да бидете пријатели со некого еден ден, а потоа да очекувате дека следниот ден романтично ќе продолжите таму каде што сте застанале.

Второ, ако вашиот поранешен знае дека само се обидувате да бидете пријатели за да можете вратете се заедно, можеби воопшто нема да сакаат да бидат пријатели со вас.

Можеби се чувствуваат како да ги користите и тоа не е добра основа за каква било врска.

Може само да се подготвите за разочарување и болка во срцето ако не успее.

Сакате совет конкретен за вашата ситуација?

Додека оваа статија ги истражува основните граници за пријателство со вашиот поранешен , може да биде корисно да побарате совет за врски специфичен за вашиот живот и вашите искуства…

Релациониот херој е страница каде што високо обучените тренери за врски им помагаат на луѓетопреку комплицирани љубовни ситуации, како дефинирање на границите за пријателство со бившиот. Тие се многу популарен извор за луѓето кои се соочуваат со ваков предизвик.

Како да знам?

Па, дојдов до нив пред неколку месеци кога минував низ тежок лепенка во мојата сопствена врска. И бев воодушевен од тоа колку ми беше љубезен, емпатичен и искрено корисен мојот тренер.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети прилагодени за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.

4) Сексот за раскинување речиси никогаш не е добра идеја

Кога имате секс со некого, тоа создава физичка и емоционална врска.

<0 0>А кога имате таков вид на врска и интимност со бившиот, може да ви биде потешко да бидете пријатели со нив.

Дури и ако ниту еден од вас не ги повтори старите чувства, сексуалната врска може да го отежне бидете пријатели затоа што секогаш ќе размислувате еден за друг на физички начин.

Се разбира, колку и да е примамливо, спиењето со бившиот е црвено знаме и може да го отежне пријателството во долгорочно.

Можеби во тоа време изгледа погодно, но може да ги направи границите меѓу вас и вашиот бивши уште понејасни.

5) Почитувајте го просторот и приватноста на едни со други

Кога раскинувате со некого, го губите правото да знаете сè за неговиот живот.

Не можете да знаете со кого излегуваили она што тие постојано го прават.

А ако сакате да бидете пријатели со вашиот поранешен, треба да го почитувате тоа.

Може да биде тешко, особено ако сте долго време сте заедно, но важно е да си дадете простор и приватност.

Можеби нема да ви се допаѓа сето она што го прави вашиот поранешен, но не е ваше место да ги осудувате.

Ако можете да одолеете на нагонот да ги демнете на интернет или да ги прашате нивните пријатели за нив, многу е поголема веројатноста да останете во добри односи со бившиот.

6) Почитувајте ги новите партнери во вашиот живот

Исто така види: „Мојот син го манипулира неговата девојка“: 16 совети ако сте ова вие

Да се ​​биде пријател со бившиот значи да се справите со нивните нови партнери. И тоа може да биде тешко, особено ако сè уште имате чувства за нив.

Но, ако сакате да бидете пријатели со вашиот поранешен, треба да се помирите со фактот дека тие продолжуваат понатаму.

А тоа значи да ги почитувате нивните нови партнери.

Сега, тоа не значи дека треба да ви се допаѓаат, но значи дека треба да имате почит кога сте околу нив.

Кога ќе му покажете на бившиот дека сте среќни за него и дека нема да се обидувате да ја саботирате нивната нова врска, тоа многу ќе помогне во одржувањето на пријателството.

7) Никогаш не ги споредувајте вашите минати односи со идните

Она што го имате со бившиот е во минатото. Готово е. И ако сакате да бидете пријатели со нив, треба да се помирите со тоа.

Кога ќе ја споредите вашата мината врска соидните, вие не само што не го почитувате поранешниот, туку и се подготвувате за разочарување.

Запомнете, односот што го имате со бившиот не е ист како оној со кој и двајцата имате вашите нови партнери. И тоа е во ред.

Секоја врска е различна и има свои заслуги.

Само фокусирајте се на сегашноста и пријателството што можете да го имате со бившиот.

На тој начин, вие не само што си давате шанса да продолжите понатаму, туку и на бившиот му давате шанса да го стори истото.

Вие сте своја личност

8) Не се ни обидувајте да го преживеете минатото

Што и да се случило во минатото е во минатото. И тоа е местото каде што треба да остане.

Обидувањето повторно да го доживеете минатото е сигурен начин да ја уништите секоја шанса да бидете пријатели со бившиот.

Тоа ќе доведе само до расправии, незадоволство и горчина. И кога тоа ќе се случи, вашите шанси да имате поранешно пријателство се мали до никакви.

Ако се најдете заглавени и сте носталгични за вашето минато, направете чекор назад и запрашајте се зошто сакате да бидете пријатели со на прво место вашиот поранешен.

Дали го правите тоа од вистински причини? Или само се обидувате да се задржите на нешто што веќе го нема?

Во секој случај, бидете искрени со себе. И еден од најефикасните начини да стигнете таму е да ја искористите вашата лична моќ.

Гледате, сите ние имаме неверојатна количина на моќ и потенцијал во нас, но повеќето од нас никогашдопрете го.

Ова го научив од шаманот Руда Ианде. Тој им помогна на илјадници луѓе да ги усогласат работата, семејството, духовноста и љубовта за да можат да ја отклучат вратата на нивната лична моќ.

Тој има уникатен пристап кој ги комбинира традиционалните антички шамански техники со модерниот пресврт. Тоа е пристап кој не користи ништо друго освен вашата внатрешна сила - без трикови или лажни тврдења за зајакнување.

Бидејќи вистинското зајакнување треба да дојде од внатре.

Во своето одлично бесплатно видео, Руда објаснува како можете да го создадете животот за кој отсекогаш сте сонувале и да ја зголемите привлечноста кај вашите партнери, и тоа е полесно отколку што може да мислите.

Значи, ако сте уморни од живеење во фрустрација, сонување, но никогаш не постигнување и живеејќи во самосомнение, треба да го проверите неговиот животен совет.

Кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео.

9) Одржувајте ги дискусиите лесни и позитивни

Ако сакате да одржите платонски однос со бившиот, важно е да ги одржувате дискусиите лесни и позитивни.

Тоа значи да не се зборува за минатото или да се повторуваат старите расправии. А тоа значи и избегнување чувствителни теми кои би можеле да доведат до расправија.

Исто така види: 13 предупредувачки знаци дека е маскиран играч

Се разбира, тоа не значи дека не можете да разговарате за други лични и сериозни теми со вашиот поранешен, но важно е да го правите тоа со претпазливост.

Не сакате да кажете нешто што може да ги повреди нивните чувства или да ги натера да се чувствуваатнепријатно.

Ако можете да ги одржувате работите лесни и позитивни, ќе имате многу поголема веројатност да останете во добри односи со бившиот.

Запомнете, секогаш пристапувајте кон овие разговори со почит и отворено умот. Ако можете да го направите тоа, ќе имате многу поголема веројатност да останете добри пријатели со бившиот.

10) Не разговарајте за вашата мината врска со новиот партнер на бившиот

Размислете за овој факт : вашиот поранешен е со некој нов. А тоа значи дека тие се надвор од границите кога станува збор за дискусија.

Колку и да е примамливо да се зборува за тоа како е да се забавувате со вашиот поранешен партнер со сегашниот партнер, одолејте на нагонот.

Слушајте, ова е ново поглавје во вашите животи - како пријатели. Дозволете нивната нова врска да се одвива сама по себе. Дозволете им да сфатат што функционира, а што не.

Тоа ќе ви овозможи да одржите здраво и поддржувачко пријателство со вашиот поранешен.

Кој знае, на крајот можеби ќе можете да го запознае својот нов партнер и да стане другар и со нив.

11) Никогаш не давајте несакан љубовен совет освен ако не ве прашаат

Дали некогаш сте доживеале чувство дека постојано ви се даваат несакани совети?

Не е забавно, нели?

Сега замислете како би се чувствувал вашиот бивш ако му го направите тоа.

Освен ако тие експлицитно не побарале ваше мислење за нивниот љубовен живот , најдобро е да одржувате здрави граници и да ги чувате мислите за себе.

Не само што не е ништо од вашитебизнис, но може да завршите и да кажете нешто што може да ги повреди нивните чувства или да ги натера да се чувствуваат непријатно.

И тоа е последното нешто што сакате да го направите ако сакате да го следите вашиот бивш.

0>Дозволете им да ги сфатат работите сами. И кога ќе бидат подготвени да се отворат и да побараат совет, ќе го направат тоа.

12) Не споделувајте интимни детали од вашиот живот после раскинувањето

Дури и ако вашата приврзаност кон бившиот можеби е поинаку сега кога тие се дел од вашиот живот како пријател, важно е да не споделувате интимни детали од вашиот живот по раскинувањето.

Претпоставувам дека би можеле да кажете дека нема да ја имате таа незгодност меѓу секој други. Но, тоа не значи дека треба да споделите сè со нив.

Работата е во тоа што само затоа што сте пријатели сега не значи дека тие треба да знаат за вашите „секскапади“ по раскинувањето или за новите љубовни интереси ... посилно и поздраво поранешно пријателство.

13) Избегнувајте да бидете сами на исто место во исто време

Искрено, да се биде сам со вашиот поранешен би можел да претставува можност работите да добијат малку премногу интимно - дури и ако сте само пријатели.

Можеби се сеќавате на старите времиња или, уште полошо, на крајот ќе се измачувате.

За да избегнете каква било потенцијална
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.