10 причини зошто ви недостасува здрав разум (и што да направите во врска со тоа)

10 причини зошто ви недостасува здрав разум (и што да направите во врска со тоа)
Billy Crawford

Здравиот разум не е толку вообичаен како што мислат многу луѓе.

И деновиве е пократок од кога и да е.

Ако често се гледате дека немате здрав разум (како јас) , не се тепајте:

Наместо тоа, прочитајте го ова...

10 причини зошто немате здрав разум (и што да направите во врска со тоа)

1) си премногу во твојата глава

Една од главните причини зошто ти недостига здрав разум е тоа што си премногу во главата.

Како некој кој страда од ова со години, точно знам како работи.

Почнувате да преанализирате и да се губите во вашите мисли, а потоа се обидувате да најдете едноставност и решенија во животот користејќи ги истите ментални процеси што ве заплеткаа.

Но, одговорите не се наоѓаат во вашиот ум.

Здравиот разум доаѓа од живеење и доживување, наместо од анализирање или размислување.

Тоа доаѓа од правење, од неуспех и од влегување во калта.

Ако никогаш не сте морале да менувате резервна гума, читањето за тоа како да го направите тоа и гледањето видеа на YouTube за тоа како да го направите тоа, никогаш нема да ви донесе толку добро колку некој да ве води и всушност го правите тоа.

2) Вие сте исклучени од реалниот живот

Современиот живот има многу предности.

Еден голем недостаток е тоа што ја наградува интелектуалната и техничката работа и начин на живот над физичка, работа со раце и време во природа.

Ако работите во занаети или на отворено, овапоентата може помалку да важи за вас.

Но, за многумина од нас, живееме животи кои имаат тенденција да бидат помалку по природа и помалку со наши раце.

Можете да работите во банка, во канцеларија или правење табели, на пример.

Ова може да доведе до тоа да станете високо специјализирани во одредени области, но да го пропуштите здравиот разум.

Така, можеби сте брилијантен актуар за осигурување, но кога доаѓа до одлука за големината на пицата да нарачате или затворајќи ги прозорците пред да врне, вие сте безнадежни.

Здравиот разум не е лесен кога вашата работа бара повеќе специјализирано, интелектуално знаење.

3) Не ја знаеш сопствената цел

Една од главните причини зошто ти недостасува здрав разум е незнаењето на целта.

Знам, затоа што се борев со ова со години и години .

Се обидов да се принудам да бидам „позитивен“ или да замислам подобра иднина, но секогаш ми се чинеше дека ми излегуваше кратко.

Вистината е дека возев во круг и го повторував истото основни грешки одново и одново затоа што навистина не ја знаев сопствената мисија.

Кога станува збор за искусување на недостаток на здрав разум во себе, може да биде дека не го живеете вашиот живот усогласен со подлабоко чувство за цел.

Последиците од тоа што не ја наоѓате својата цел во животот вклучуваат општо чувство на фрустрација, безволност, незадоволство и чувство дека не сте поврзани со вашето внатрешно јас.

Тешко е да се имаат здрав разум заобични животни проблеми од финансии до врски кога не се чувствувате синхронизирани.

Научив нов начин да ја откријам мојата цел откако го гледав видеото на ко-основачот на Ideapod Џастин Браун за скриената стапица на подобрување на себе. Тој објаснува дека повеќето луѓе погрешно разбираат како да ја најдат својата цел, користејќи визуелизација и други техники за самопомош.

Сепак, визуелизацијата не е најдобриот начин да ја пронајдете вашата цел. Наместо тоа, има нов начин да го направи тоа што Џастин Браун го научи од поминувањето време со шаман во Бразил наречен Руда Ианде.

Откако го гледав бесплатното видео, ја открив мојата цел во животот и тоа ми ги уништи чувствата на фрустрација и незадоволство.

Наоѓањето на мојата цел исто така ми помогна да најдам многу поголем здрав разум во моите интеракции и секојдневниот живот.

За да го запознаам Џастин и неговата перспектива за само-развој, погледнете го неговото видео подолу за тоа како прифаќањето на идиотизмот резултира со самосвест.

4) Вие сте зависни во љубовта

Љубовта е предизвик за сите од нас, и може да биде тешко да се види јасно кога сте физички и емоционално привлечени од некого.

Францускиот писател Стендал го нарече ова „кристализација“, процес на објаснување или дури славење на нечии недостатоци и претерување нивните придобивки.

Многу од нас создаваат толку многу очекувања во љубовта што завршуваме длабоко разочарани иразочарани.

Наизменично, завршуваме во козависни врски каде глумеме жртва или спасител и завршуваме целосно ослабени и зависни од некој што нè отстранува од нашата внатрешна моќ и идентитет.

Тоа е маѓепсан круг: колку повеќе се чувствувате очајно и немате љубов, толку се поголеми шансите да привлечете форми на љубов кои се токсични и слабеат.

Имањето ниска самодоверба и стравот да бидете сами може да доведат до вистински проблеми во љубовта, вклучително и здружување со луѓе кои ве измамуваат, ве изневеруваат или ве исфрлаат откако ве искористиле.

Очигледно нема гаранции дека дури и здравата љубов ќе успее, а животот бара секакви пресврти и кривини .

Но, да се подготвите за неуспех со тоа што ќе им верувате на погрешни луѓе или ќе бидете премногу отворени за токсични партнерства е многу лоша идеја.

Цената на недостаток на здрав разум може да биде навистина многу висока.

5) Вие сте примарно водени од импулсот

Ние живееме во општества кои се опседнати со таканаречената „слобода“.

Дури и нашите вистински права на приватност, верување и движењето се отстранети, луѓето изгледаат убедени дека тоа што се слободни да прифатат етикети за нивниот идентитет или да јадат и да прават што сакаат е некако „ослободувачко“.

Резултатот е огромен недостаток на здрав разум и луѓе во средината возраста со дисциплината и зрелоста на пред тинејџерите.

Ако тоа звучи премногу грубо, ве уверувам дека не е. Кога ќе оставите брод со бркапетан има тенденција да се насука.

Исто така види: 7 начини да покажете дека некој е опседнат со вас

И една од главните причини зошто на многумина од нас им недостига здрав разум (вклучувајќи се и јас) е тоа што им дозволуваме на нашите импулси да не водат.

Сметаме дека само затоа што сакаме нешто тоа го легитимира. Ова е заблуда.

Можеби сакам да шмркам дрога секој ден и да имам секс со секоја привлечна жена што ќе ја видам. Тоа не значи дека е добра идеја.

Ако сакате повеќе здрав разум, престанете да ги инвестирате вашите желби и желби со вграден легитимитет. Тие се работи што ги сакате, и тоа е тоа.

Тие не се инхерентно значајни или вредни.

Како што објаснив претходно, мора да најдете што е вредно и зошто со откривање на вашата цел, а не со едноставно следете каде и да ве водат нозете.

6) Не можете да се справите со парите

Парите се многу важни, а нашиот начин на размислување за тоа влијае на многу делови од нашите животи, дури и оние што не ги сфаќаме.

Неурамнотежениот однос со финансиите и парите може да ги исфрли од рамнотежа дури и најпрактичните од нас.

Вообичаените примери вклучуваат да се биде неверојатно скржав или да се биде импулсивен трошач.

Двете се две страни на крајноста и се однесуваат на нездравиот однос со парите.

Размислете за луѓето што ги познавате на кои најмногу им недостасува здрав разум.

Шансите се ќе помислите на нешто што тие го прават или прават, а се однесува на нивното трошење или односот со парите.

Кога мислам на оние кои имаат најмалкуздравиот разум, тие се луѓе кои ги фрлаат парите наоколу како пијани морнари и се толку дарежливи што е грешка, или оние кои се опседнати со пари по цел ден и ја извртуваат секоја врска и интеракција во шанса за парична добивка.

И двете од овие навики многу недостасуваат во здравиот разум.

7) Изгубени сте во животот

Животот може да биде вистинска загатка.

Сакаме некој да ни го покаже патот, но исто така сакаме да го правиме тоа на свој начин.

Треба да знам, бидејќи се обидов да го сфатам целиот овој живот од речиси секој агол постои.

На биолошко ниво, сите ние сакаме да преживееме.

На подлабоко ниво, сакаме причина и начин да преживееме.

Ако имате план за игра за живот, многу е поголема веројатноста дека ќе можете да се справите со него на продуктивен и ефикасен начин.

Затоа поставете си го ова прашање:

Што е потребно за да се изгради живот исполнет со возбудливи можности и авантури поттикнати од страст?

Повеќето од нас се надеваат на таков живот, но се чувствуваме заглавени, неспособни да ги постигнеме целите што посакуваме да ги поставиме на почетокот на секоја година.

Се чувствував на ист начин додека не учествував во Life Journal. Создадено од учителката и животен тренер Жанет Браун, ова беше ултимативниот повик за будење што ми требаше за да престанам да сонувам и да почнам да преземам акција.

Тоа го проби мојот отпор кон тренерот и ми покажа вистински и применливи алатки за да почнам да се подобрувам мојот живот и навикиведнаш.

Кликнете овде за да дознаете повеќе за Life Journal.

Значи, што ги прави упатствата на Jeanette поефективни од другите програми за само-развој?

Тоа е едноставно:

Jeanette создаде уникатен начин да ве стави во контрола над вашиот живот и да ве поттикне.

Таа не е заинтересирана да ви каже како да го живеете вашиот живот. Наместо тоа, таа ќе ви даде доживотни алатки кои ќе ви помогнат да ги постигнете сите ваши цели, задржувајќи го фокусот на она за што сте страсни.

И тоа е она што го прави Life Journal толку моќен.

Ако сте подготвени да започнете да го живеете животот за кој отсекогаш сте сонувале, треба да ги погледнете советите на Жанет. Кој знае, денес може да биде првиот ден од вашиот нов живот.

Еве ја врската уште еднаш.

8) Дозволувате другите да манипулираат со вас

Здравиот разум доаѓа кога ви се дава време и простор да го процените вашето расудување за ситуациите и прашањата што се појавуваат.

Оваа способност да одлучите што е најдобро понекогаш се отстранува од вас, благодарение на експлоататорските луѓе.

Здравиот разум е сè за спроведување на работите во пракса и донесување правилни одлуки за практични работи од ден на ден.

Ова може сериозно да се прекине кога манипулативните и експлоататорските луѓе всушност се обидуваат да го водат вашиот живот или да ве доведат во заблуда.

<00>Во овој случај не толку многу што ви недостига здрав разум колку што е тоа што постапките на луѓето се обидуваат да ве измамат и искористат.да се попречи да го направи она што е најдобро за вас.

Ова е често видливо и во ситуации како оние кои се приклучуваат на култови или екстремни духовни и религиозни движења, предавајќи го својот здрав разум на гуруа и лидери кои немаат свои најдобар интерес во душата.

9) Бевте запоставени или заведени додека растевте

Нашето воспитување има големо влијание врз сите нас, а тоа е особено точно кога имаме здрав разум.

0>Ако вашите родители често отсуствувале додека сте растеле, можеби едноставно не сте научиле многу основни задачи и обврски во животот кои водат до здрав разум.

Наизменично, ако сте имале „родители со хеликоптери“ кои над- заинтересирани за вас, тогаш способноста да правите работи за себе можеби е заостаната.

Кога некој друг ве чека со рака и нога, не е толку веројатно дека ќе развиете самомотивирано и Ставот може да се направи.

Исто така види: Што е екстатично дишење? Сè што треба да знаете

10) Го гледате светот преку менталитетот на жртвата

Проблемот во врска со менталитетот на жртвата е тоа што нè заробува и води до тоа да имаме многу слаб здрав разум.

Кога ќе се опиете од евтиното вино на трагедијата, се гледате себеси како уникатно обесправена и несреќна жртва на животот.

Ова директно води до погрешно читање ситуации, луѓе, романтични интеракции, деловни можности и многу повеќе.

Сè во животот е засенчено од темен облак кој виси над вас, барем вие мислите дека е.

И ова ве тера да го направите тоаглупави работи, вклучително и самосаботажа, прекумерно жалење и пропуштање на можностите што ви се појавуваат затоа што не одговараат на „шаблонот“ на неуспех што сте го напишале за себе.

Менталитетот на жртвата не е лесен да се ослободите од, но тоа вклучува прекинување на навиката.

Вистината е дека „виктимизирањето на себеси е навика“, како што објаснува Healthy Gamer овде:

Еј ти, ти си приземјен

Најдобар начин да пронајдете повеќе здрав разум е да започнете да го живеете животот на поприземен начин.

Ова значи помала вклученост и посветеност на мислите во вашата глава и повеќе вклученост и посветеност на дневната реалност околу вас.

Тоа значи да се инвестира во нашата работа, во нашето семејство и пријатели и во должностите што ги избираме за себе и за оние околу нас.

Здравиот разум доаѓа од акција и учење на нашиот пат околу практичностите на животот.

Сè е да останеме приземјени.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.