16 работи што треба да ги направите кога мажот што поминува низ развод се повлекува

16 работи што треба да ги направите кога мажот што поминува низ развод се повлекува
Billy Crawford

Содржина

Разводот е тежок, сложен процес кој може значително да го промени животот на една личност за многу кратко време.

Ако излегувате со маж кој поминува низ развод, можеби не сте сигурни како да помогнете му.

Кога се обидувате да зборувате за тоа, тој се оддалечува од вас.

Важно е да знаете дека мажите не се секогаш добри во обработката на своите емоции и зборувањето за нив. Можеби ќе му треба помош.

Еве листа од 16 работи што треба да ги правите кога мажот што поминува низ развод се повлекува.

Исто така види: Како да прифатите дека вашата врска завршува: 11 совети кои всушност функционираат

1) Покажете ја вашата поддршка

Ајде да копаме веднаш внатре.

Првиот чекор е да му дадете поддршка и сочувство.

Ако тој не зборува за своите чувства, не можете да му помогнете. Му треба да слушате, да му дадете време и простор да процесира што се случува и да му пружите емоционална поддршка.

Ако не знае како да зборува за тоа, можете да понудите предлози за здрави механизми за справување како вежбање или медитација.

Ако тој излезе од контрола и одбива помош од пријателите или семејството, нема многу што можете да направите освен да чекате.

2) Бидете трпеливи

Не се преправајте дека разбирате низ што поминува. Дури и ако самите сте поминале низ развод, за секого е различно.

Наместо тоа, дајте му до знаење дека се грижите и дека сте тука за него.

Ако мажот поминува низ разводот почнува да се оддалечува, тоа може да биде резултат на некои длабоко вкоренети емоции што му е тешко да гикажано, оставете го да го помине процесот без да чувствувате дека треба постојано да се грижи за она што го мислите за да може да се фокусира на сопствената емоционална состојба, како и на неговиот правен статус во овој период.

16) Охрабрете го да побара помош

Покрај тоа што ќе го поддржувате партнерот во тешките моменти на развод, можете исто така да го поттикнете да побара помош од терапевт.

Во овие тешки ситуации, едно лице може да не се чувствуваат како да имаат со кого да разговараат за своите чувства или дека се на доволно безбедно место за слободно да зборуваат.

Кажете му дека не е срам да побарате помош и дека има терапевти кои се специјализирани во помагањето на луѓето да поминат низ развод.

Дали е крајот на вашата врска?

Кога излегувате со некој кој поминува низ развод, може да биде тешко да се знае дали е крај на вашата врска. Ако не сте сигурни дали вашата врска е завршена или не, има неколку работи што треба да ги имате на ум.

Ако вашиот партнер се оддалечи и не сака да зборува за своите чувства со вас, тој може да се бори повеќе отколку што сфаќате.

Ова може да има негативен ефект врз врската. Вашиот партнер може да се чувствува како да не може ништо да ви каже без негативно да зборува за своите чувства, па затоа се повлекува од разговорите. Овој тип на однесување може да ги доведе до прашање даливрската вреди да се бори или не.

Ако излегувате со некој кој поминува низ развод, погрижете се тој да знае колку ви значат - дури и ако не го кажува тоа гласно често доволно. Размената на подароци и поминувањето време заедно ќе им помогне да им покажете колку се важни за вас.

Вистината за разведените мажи

Вистината за разведените мажи е дека тие веројатно веќе се смириле и имале нивниот фер дел од врските, што значи дека тие се позрели и можат да бидат подобар партнер за вас.

Друга работа што треба да се земе предвид е колку време е сингл.

Од една страна , ако е самец подолг временски период, тој веројатно имал добар дел од врските и знае што бара.

Од друга страна, ако момчето со кое излегувате не долго време сте сингл, тогаш можеби е паметно да не излегувате со него бидејќи можеби е тешко да го натерате да се обврзе.

Конечно, ако момчето со кое се забавувате се оженило претходно и сè уште оди преку постапките за развод, тогаш веројатно е дека тој ќе има помалку трпение кога станува збор за врските и работите би можеле да бидат неуредни.

Како да се сумира, разводите обично се позрели од луѓето кои претходно не поминале низ бракоразводна постапка .

Исто така види: 15 знаци дека универзумот се обидува да ви каже нешто

Работи што треба да ги земете предвид пред да излезете со разведен маж

Разведениот маж можеби е емотивно недостапен

Разведениот маж може да има емоционалнибагаж од неговата мината врска.

Можно е тој да е емотивно недостапен.

Во овој случај, треба да одлучите дали сте спремни да се справите со оваа ситуација или дали треба да се преселите на.

Разведен маж можеби сè уште не е подготвен за сериозна врска

Треба да размислите дали разведениот маж е сè уште подготвен за сериозна врска.

Ако не е, тогаш можеби е најдобро да ја прекинете врската и да барате некој кој е подготвен за сериозна обврска сега.

Разведениот маж може да има проблеми со довербата

Ако е во брак мажот поминал низ развод, тогаш можеби има проблеми со довербата што треба да ги реши пред да започне друга врска.

Ако е така, тогаш треба да одлучите дали сте спремни да се справите или не со ова прашање и помогнете му да го надмине тоа за да може целосно да се посвети на врската во иднина.

Разведениот маж може сè уште да има чувства кон својата поранешна сопруга

Ако има уште Чувствата меѓу нив и тие сè уште не ги разрешиле нивните разлики, тогаш би можело да има проблеми за вашата врска во иднина, иако работите изгледаат добро сега. Треба да бидете сигурни дека знаете каде.

Запознавање по развод: 5 совети

Не е секогаш лесно за човекот да продолжи понатаму по разводот.

Дури и ако немавте деца или сте финансиски стабилни, сепак може да биде тешко да се најде среќа во нововрска. Ова често ги наведува некои луѓе да се запрашаат дали вреди да се забавуваат по разводот. Но, има многу причини зошто треба да размислите за повторно запознавање.

Еве неколку работи што треба да ги имате на ум пред да започнете повторно да се забавувате:

1) Почекајте додека вашиот развод или разделба не биде конечен пред да започнете да се забавувате

Навистина е важно да размислите за времето кога размислувате за повторно запознавање по разделба или развод.

Првите неколку месеци од процесот може да бидат исклучително тешки и емотивно напорни, па затоа најдобро е да почекате разводот или разделбата да биде конечна пред да започнете да се забавувате.

2) Бидете сигурни дека сте подготвени да се забавувате

Одвојте малку време за себе по разводот.

Многу луѓе чувствуваат дека нивните животи се завршени откако ќе започне процесот на развод, но има многу начини да се справите со разводот и да продолжите со својот живот.

Еден начин е да се занимавате со активности како планинарење или качување по карпи, што може да ви помогне да го тргнете умот од она што ви се случува во животот.

Не е важно дали сте во брак 10 години или 10 дена. Најдете време да направите нешто за себе што ќе ги опушти и подмлади вашиот ум и тело.

3) Бидете искрени за вашето минато

Дружењето со вашиот нов љубовен интерес може да биде одлично време.

Не постои ништо слично како чувството да се биде покрај некој што прави да се чувствувате живи и поврзани со него. Но, не заборавајте да бидетеискрен во врска со вашиот развод.

Можеби мислите дека тоа ќе и наштети на врската, но всушност може да ви помогне да го пронајдете она што го барате во вашата следна врска.

4) Одете бавно на почетокот

Кога се состанувате по разводот, една од најважните работи што треба да ги имате на ум е дека веројатно сè уште сте во процес на заздравување.

Ова значи дека треба бавно, дури и во најдобри моменти . Има многу причини зошто врската може да не успее.

На пример, може да се чувствувате претерано сиромашно или премногу прилепено. Овие чувства можеби се нормални и природни за вас, но веројатно ќе направат некој друг да се чувствува непријатно.

Ако не можете да си помогнете во овој период, целосно избегнувајте да излегувате и наместо тоа фокусирајте се на пријателството.

5) Не брзајте да им претставите нов партнер на вашите деца

Луѓето често се грижат дали ќе им претстават нов партнер на своите деца.

Пред да им претставите нов партнер на вашите деца , уверете се дека тоа е некој за кој сте сериозен, а не само случајно фрлање.

Претставувањето некого со вашите деца не е лесна задача и не треба да се избрзува.

Тоа може да предизвика многу анксиозност, стрес и прашања како „Како ќе се вклопат? или „Каква улога ќе играат тие?“ Важно е да одвоите време со овој процес.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

вербализирај.

Дајте му време и верувајте дека на крајот ќе разговара со вас за своите чувства.

Кога се чувствува слабо, обидете се да го натерате да направи нешто забавно со вас или да одите на краток патувајте заедно.

Ако тој не е подготвен за ништо од тоа, само бидете тука за него и пружете му поддршка.

Запомнете, не можете да брзате да се отвори пред вас. Со текот на времето, тој ќе се отвори и ќе ги сподели своите чувства со вас.

Засега, бидете негово рамо за плачење.

3) Дајте му простор

Не Обидете се да го присилите да зборува или да ги сподели своите чувства.

Ако изгледа дека не сака да зборува, само оставете го. Последното нешто што треба да направите е да извршите притисок врз него да зборува за тоа.

Дозволете ми да објаснам зошто:

Ова најверојатно ќе го оддалечи од вас поради негативните емоции што ги чувствува во текот на процесот .

Дозволете му да зборува за тоа кога ќе биде подготвен. Ако продолжите да се обидувате да го изнесете, само ќе ги влошите работите за вас двајцата.

Да му се даде простор е важно затоа што му треба сопствено време и простор подалеку од сите негови мисли.

Ова ќе му даде шанса сам да размисли за ситуацијата без никакво надворешно влијание или притисок.

Ако тој рече дека треба да биде сам некое време, немојте вознемирен. Почитувајте го неговото барање.

Не заборавајте да го сфаќате лично, тој минува низ процес на жалост кој нема никаква врска со вас. Тој треба да го оплакува својот браксо цел да се оди напред. Кога ќе биде подготвен, ќе ви се јави.

Иако знаците во оваа статија ќе ви помогнат да се справите со тоа што мажот кој поминува низ развод се оддалечува, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи за вашата ситуација.

Со професионален тренер за односи, можете да добиете совет приспособен на специфичните прашања со кои се соочувате во вашиот љубовен живот.

Релација Херојот е страница на која високо обучени тренери за врски им помагаат на луѓето движете се во сложени и тешки љубовни ситуации, како на пример вашиот партнер да се повлече. Тие се популарни затоа што искрено им помагаат на луѓето да ги решат проблемите.

Зошто ги препорачувам?

Па, откако поминав низ тешкотии во мојот љубовен живот, допрев до нив неколку месеци пред. Откако се чувствував беспомошно толку долго, тие ми дадоа уникатен увид во динамиката на мојата врска, вклучувајќи практични совети за тоа како да ги надминам проблемите со кои се соочував.

Бев воодушевен од тоа колку искрено, разбирање и професионално тие беа.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.

4) Чувајте ги работите лесни

Знам дека можеби се чувствувате вознемирени и дека сте желни целата работа да заврши за да можете да продолжите со вашите животи, но немојте постојано да зборувате за разводот.

Не ја отежнувајте ситуацијата одтоа веќе е.

Не кажувајте ништо што го прави да се чувствува тажно или лошо.

Одржете ги работите лесни и забавни.

Кажете му дека сè уште сте има за него, го сакаш и тој ќе биде во ред.

5) Слушајте го

Слушајте го – важно е да бидете сигурни дека тој знае колку е ценет и сакан.

Разговарајте со него, навистина слушајте што зборува. Признајте ги неговите чувства и најдете начини да ги потврдите.

Дозволете вашата врска да се погрижи за процесот на заздравување – ако работите одат добро, тогаш можеби нема да има толку голема потреба од терапија или лекови.

Размислете за тоа:

Кога ќе му дадете до знаење дека го сакате и го цените, тој ќе се чувствува поудобно да ги отвори своите чувства.

Споделете ги вашите сопствени мисли и искуства - ова може да помогне тој знае дека разбирате низ што минува.

Ако сте доживеале слично искуство, ќе ви биде полесно да разберете што чувствува и ќе ви овозможи двајцата да имате заедничко разбирање за она што се случува.

6) Не го осудувајте

Сега:

Можеби не секогаш се согласувате со неговиот начин на правење работи, но не судете го и досадувајте го.

Престанете да се обидувате да го поправите или да му кажете што треба да прави. Само ќе го натерате да се повлече уште повеќе.

Ова е нешто што тој мора да го помине сам на начин што му одговара.

Неговиот процес ќе му одземе некое време , така што е најдоброза вие едноставно да бидете тука за него како пријател во овој тежок период.

7) Не поставувајте премногу прашања

Некои мажи не не сакам да одговарам на никого.

Ако излегувате со маж кој поминува низ развод, не поставувајте премногу прашања. Немојте да го терате да зборува за своите чувства или за она низ што поминува освен ако не сака.

Не давајте совет доколку тој не го побара тоа.

Можеби нема да сака да ви каже како се чувствува дури и ако се чувствува тажен, лут или вознемирен.

Можеби сака да избегне да разговара за деталите за процесот на развод бидејќи тоа е многу болно искуство за него.

Едноставно кажано, немојте да бидете нос освен ако сакате да го оттурнете.

8) Разберете дека е ранлив

Еве што е работата, доколку сте во врска со маж кој е поминува низ развод и сакате да му помогнете, обидете се да разберете зошто тој може да се повлече од вас кога ќе се обидете да зборувате за неговите чувства.

Често, мажите кои минуваат низ развод се чувствителни и повлечени. Тие може да се чувствуваат несигурни за тоа како да се справат со своите емоции, особено додека се надоврзуваат за разводот.

Ако сакате вашиот маж да ви се отвори, ќе мора да ја заслужите неговата доверба и разбирање.

Најдобриот начин да му покажете дека може да ви верува е со тоа што не го прашувате како се чувствува или што мисли.

Причината е што разбирањето на скриените причини за одредени однесувања еклуч за градење силни и исполнети врски.

Зошто сум толку сигурен?

Па, во одреден момент од мојата врска, се борев да сфатам дека не само јас, туку и мојот партнер е ранлив бидејќи се занимаваше со некои прашања во неговиот личен живот.

Но, гледањето на неверојатно бесплатно видео за Љубовта и интимноста од светски познатиот шаман Руда Ианд, ми помогна да разберам што ми треба за да изградам здрава врска.

Сигурен сум дека неговите сознанија ќе ви помогнат да сфатите колку е важно да ги разберете потребите на вашиот партнер за зајакнување на вашата врска.

Погледнете го бесплатното видео овде.

9) Не ја мавајте неговата поранешна сопруга

Дури и ако мислите дека таа не е добра личност, не зборувајте за неа или не обидувајте се да ја навредувате со вашиот дечко.

Тоа само ги влошува работите и само ќе го оддалечи.

Можеби дури има желба да ја брани.

Тие имаат историја, тој еднаш ја сакаше. Таа е мајка на неговите деца. Ако ја мавате, ќе завршите со лошиот човек.

Наместо тоа, фокусирајте се на иднината. Кажете му дека го сакате што и да се случи.

Помогнете му да најде можности повторно да биде среќен без неговата поранешна сопруга.

Ова може да значи да го охрабрите да започне ново хоби или да истражува ново интереси.

Ако сте загрижени за неговото ментално здравје, понудете му да му помогнете со која било од овие цели што ги зацртува за себе.

10) Не ја диктирајте неговата врскасо неговата поранешна сопруга или неговите деца

НИКОГАШ не обидувајте се да му кажете колку често може да разговара или да се гледа со поранешната сопруга или децата. Не се мешајте во нивната врска.

Не е ваша работа да диктирате како тој ќе комуницира со поранешната сопруга или децата.

Ако го направите ова, ќе ризикувате да го оттурнете засекогаш.

Тој треба сам да може да го надмине својот однос со поранешната сопруга и децата.

11) Немојте да бидете наметливи за иднината

Тоа е лесно е да се фатите за она што го сакате од врската.

Сега:

Важно е да запомните дека работите ќе бидат поинакви по разводот.

Не притискајте тој да се пресели кај тебе или да се омажи. Тоа само ќе го натера да побегне од вас. Бидете поддржувачки и трпеливи додека вашиот партнер минува низ процесот на развод.

Може да помине долго време пред да биде подготвен да продолжи од бракот и да ја однесе вашата врска на следното ниво.

Не што и да се случи, обидете се да не се наметнувате премногу врз него во иднина или да имате очекувања што ќе се случи во иднина ако разводот оди лошо.

12) Обидете се да ги разберете неговите чувства

Не ги поништувајте неговите чувства кога се обидувате да откриете зошто се оддалечува од вас.

Тоа може да е затоа што се чувствува нападнат или виновен што се откажал од бракот.

Можеби тој те гледа како жената која му го растурила семејството. Газете внимателно. Тој поминува низ многуи можеби го преоценува целиот свој живот.

Избегнувајте да кажувате работи како „Не си твоја вина“ или „Ти не си лоша личност“. Тој веќе ги знае овие работи.

Наместо тоа, обидете се да се ставите во негова кожа и да разберете од каде доаѓа.

13) Не сфаќајте го тоа лично

Ако излегувате со маж кој е среде развод, важно е да запомните дека тој минува низ тежок период.

Не сфаќајте го тоа лично кога ќе се оддалечи од вас.

0>Чекај! Дозволете ми да објаснам:

Човек кој поминува низ развод може да биде почувствителен од вообичаеното поради стресот на процесот.

Може да биде примамливо да ги преземете неговите постапки лично, но обидете се да препознаете дека разводот понекогаш може да направи луѓето да се чувствуваат како да ја изгубиле контролата врз својот живот и својата иднина. За да најдат утеха и чувство на мир, тие би можеле да се повлечат од оние околу нив.

Важно е да се запамети дека колку и да е тешка ситуацијата на една личност, таа може да ја преброди.

Треба да го охрабрите вашиот маж со тоа што ќе го уверите дека сите поминуваат низ предизвици и дека постојат начини како луѓето да ги преживеат.

Затоа, во овие тешки моменти, дајте му до знаење дека сте тука за него и сакате да го поддржите го низ овој период на транзиција.

14) Не љубоморни на неговата поранешна сопруга

Не љубоморни на неговата поранешна сопруга. Ова не е натпревар и не треба да се чувствувате загрозени од тоафактот дека вашиот маж сè уште е во контакт со неа.

Сосема е можно таа секогаш да биде дел од неговиот живот, особено ако имаат заедно деца и дека тој секогаш ќе ја сака.

Но, фактот дека тие се разведуваат значи дека тие едноставно не можеле да направат нивната врска да функционира. Тој е со вас сега, а не таа.

15) Не се занимавајте со вас

Не сте вие ​​тој што се разведува, тој е. Затоа, немојте да се занимавате со вас и вашите чувства!

Кога мажот поминува низ развод, тој исто така се повлекува бидејќи не сака да зборува за своите чувства.

Сега :

Ако се чувствувате како да не ве слушаат, не правете разговор за себе и за вашите чувства. Наместо тоа, фокусирајте се на она што му треба од вас и што би го направило среќен во ова време.

Разговарајте за тоа колку е важно за него да зборува за своите чувства и дајте му до знаење дека сте тука да слушате. Можете исто така да понудите совет или да му кажете за други луѓе кои поминале низ слични ситуации. Можеби ќе му треба помош и во домашните работи или да ги одведе децата од дневен престој ако останат со вас.

Не се залагајте за вас. Треба да му дозволите на вашиот партнер да ги сподели своите чувства и да зборува за разводот без да се чувствувате како да правите сè за вас.

Ова може да биде особено предизвик ако мажот има деца за кои сака старателство или сака да ги посети права.

Едноставно
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.