Како учтиво да одбиете покана за дружење (без да бидете кретен)

Како учтиво да одбиете покана за дружење (без да бидете кретен)
Billy Crawford

Ако сте како мене, понудата за дружење не е секогаш добредојдена. Како интроверт, има моменти кога едноставно не сакам да се дружам со луѓе, без разлика колку се блиски со мене.

Па, кога ќе го проверам мојот телефон и ќе најдам порака со која ме поканува да излеземе, следува вознемиреноста и неодлучноста. Како да кажам не без да бидам груб?

Како можам учтиво да ја одбијам оваа покана за дружење?

На многу начини тоа е уметничка форма, да може грациозно да ја одбиеш таа покана.

За среќа, со малку предвидливост, размислување и стручност, тоа е прилично лесно да се направи.

Во оваа статија ќе ве научам како учтиво да одбиете покана за дружење, без разлика дали тоа е случајна или формална покана.

Важно е да разберете кој на што ве поканува, бидејќи типот на понудата ќе го промени начинот на кој ќе одговорите.

Имајќи го тоа на ум, ајде да започнеме.

Што да се каже

Секоја група пријатели е различна, како и секоја покана. Ако барате фраза што можете да ја копирате и залепите во лентата со текст, овој напис нема да ви ја даде.

Она што можам да направам е да ве научам како да ги земете предвид факторите , променливи и околности за да создадете разновиден, искрен и љубезен одговор во било каков вид на сценарио кога едноставно немате желба да излезете.

Како што споменав, вашиот одговор во голема мера ќе зависи од тоа кој ве прашува .

Ајде да зборуваме за секојдневни поканиако не бевте таму.

Па зошто да трошите толку многу енергија чувствувајќи се виновни и под стрес за да кажете не?

Важно е да запомните дека здравите односи се градат на давање и земање.

Ти што имаш можност да го побараш она што го сакаш ќе го преведеш истото за другата личност, а и двајцата ќе бидеш подобро за тоа.

Некои зборови за откажување во последен момент

Тоа е премногу често примамлива опција. Ве покануваат да се дружите и велите „Ќе ви се вратам“.

Потоа, го одложувате, одложувајќи. Знаејќи дека нема да продолжите, но избегнувате да им кажете не. Потоа доаѓа време да се дружите и мора да откажете.

Или, на сличен начин, ќе им кажете дека би сакале да одите, а потоа ќе откажете еден ден пред, па дури и на денот на .

Имав голем број пријатели во текот на годините кои станаа навика да откажуваат последен момент и навистина старее — и брзо.

Значи, иако е примамливо само одложи да кажеш не - зборувајќи од искуство, повеќе би сакал некој да ми каже не директно, отколку некој да ми се разлути последен момент.

Еве уште една работа што треба да размислите:

Ако вашите пријатели откажете се од вас или ќе ви кажеме не, нема причина да бидете премногу вознемирени поради тоа.

На ист начин како што уживате кога можете да им кажете на вашите пријатели дека не сте подготвени за дружење, тие исто така уживаат да може да го стори истото.

Ако тие секогаш ви откажуваат,секогаш се лупи и ви отежнува да поминувате време со нив, веројатно е дека тие не се најдобриот вид на пријател во близина.

Здравото пријателство е двонасочна улица, без разлика што.

Да заклучиме

Учтивото одбивање на покана за дружење е уметничка форма. Можеби не е секогаш лесно, но постои едноставен метод за да се направи љубезен, љубезен и самопочитуван одговор.

И не заборавајте, тоа не мора да биде премногу стресно.

0>Нема да ве испрашуваат на трибина за да се браните. Во ред е да кажете не, а вашите пријатели целосно ќе разберат.

Без разлика дали се работи за неформална покана од блиски пријатели, соработници или формална покана, само не заборавајте да бидете искрени, да бидете јасни и искрени и да бидете свои.

Вашите односи и вашето лично здравје ќе напредуваат поради тоа.

прво.

Случајни покани

Исто така види: 100-те најмоќни цитати на Буда (мој личен избор)

Нема причина да се чувствувате виновни што рекле не на покана за дружење. Не му должите некому „да“ веднаш само затоа што го познавате или само затоа што ве прашал.

Во повеќето случаи, тоа е сценарио со низок притисок. Со други зборови, вашиот однос со оваа личност не зависи од тоа дали ќе кажете „да“ или не.

Затоа, не дозволувајте вината или стравот од разочарување да ве спречи кога се обидувате да бидете директни.

Затоа што да се разбереме: нема да сакам точно да се дружам со тебе ако нема да се забавуваш. Ако не сакате да бидете надвор, нема да ви биде забавно да бидете наоколу.

Во тој случај, тогаш, слободно може да се каже дека скоро секогаш е подобра идеја да одбиете покана отколку да прифатете еден кога не сакате.

Имајте го тоа на ум додека поминуваме низ неколку различни сценарија.

1) Блиски пријатели

Блиските пријатели се луѓето со кои веројатно можете да бидете најискрени и кој најдобро ќе ги разбере вашите причини.

Со тоа ќе се каже, вашиот одговор ќе го одрази тој вид на врска.

Бидете директни со нив, но бидете внимателни на нивните чувства, исто така. Тие исто така имаат потреби и имаат корист од врската со вас.

Тоа е тоа што давањето и земањето создава здраво и блиско пријателство.

Ако изгледа тактично, кажете им директно дека не Не ми се дружење.Еден добар пријател ќе разбере. Се разбира, тоа не е секогаш најдобрата идеја.

Еве неколку платформи за одговори кои можете да ги користите како табла за скокање за вашите сопствени разговори:

„Искрено немам“ Немав многу време за себе во последно време и се чувствувам прилично истрошено. Мислам дека не можам да успеам. Ви благодарам многу за поканата.“

„Повеќето седмични ноќи сум премногу исцрпен за да бидам забавен, но ајде да направиме нешто наскоро, тоа беше предолго. 1>

„Тоа звучи како забавно, за жал, нема да можам да успеам (на тој датум). Ви благодарам што мислите на мене!“

Клучот е да бидете искрени и љубезни. Секогаш е добро да се признае фактот дека тие на прво место мислеле на вас и дека уживаат да поминуваат време со вас доволно за да го посакуваат вашето друштво.

За тоа служат добрите пријатели. Но, запомнете, исто така, дека здравата врска се заснова на способноста да се поставуваат и почитуваат границите еден со друг.

Со други зборови, ако вашиот пријател не може да се справи со учтиво одбивање да се дружи, дури и ако тој знаеш дека е за твоето ментално здравје, можеби тие не се најздрави за тебе.

Се прашувате дали имате лажни пријатели? Еве погледнете неколку привлечни знаци што ги правите.

2) Работни пријатели

Вашиот одговор на дружењето со пријателите од работа може да биде малку поинаков од оној на вашите блиски пријатели (освен ако тие не повторно едно и исто, насе разбира.)

Честопати, уживам во друштво на моите пријатели на работа додека сум на работа, на ручек или во повремените невообичаени излегувања со нив.

Сепак, сметам дека ми треба простор од нив многу повеќе од моите поблиски пријатели.

Дел од причината е поврзана со нивната тенденција да се жалат и да разговараат за работата додека се дружат. Тоа само ме изморува, бидејќи сакам да ја напуштам работата на работа колку што можам.

Можеби се чувствуваш исто.

Во помалку интимна врска - како онаа со соработниците - ти имајте лиценца да бидете понејасни ако ви одговара. Се разбира, тоа не е оправдување да се биде помалку љубезен.

Еве неколку добри контури кои ќе ви помогнат да креирате своја:

„Еј, благодарам за поканата, тоа звучи навистина забавно. За жал, имам други обврски вечерва.“

„Тоа е примамлива понуда, но во последно време мојата рутина целосно падна на патот. Овој пат треба да останам дома. Ви благодариме што мислите на мене!“

„Тоа е многу внимателен за вас, но (наведената активност) едноставно не е моја брзина, извинете!“

Не плашете се да кажете не.

Ако знаете дека веројатно никогаш нема да сакате да одите, јасно кажете дека не сте заинтересирани за активноста, која и да е таа. Особено ако тоа е нешто што се случува секоја недела (како што често се случува со колегите.)

Ако се чувствувате постојано изнемоштени од работата и исцрпеноста, животот 9-5 можеби не е за вас. Еве еден интригантен изгледзошто едноставно не е за секого.

Исто така види: Размислувате за изневерување? Прво разгледајте ги овие 10 работи!

3) Познаници

Слично како со колегите, познаниците нема да ви бидат толку блиски, што ви дава дозвола да бидете понејасни.

Секогаш има потреба да се биде љубезен, но нема потреба да ги жртвувате вашите лични граници, ментално здравје или енергија за луѓе со кои навистина не сте ни толку блиски.

Многу од претходните Примерите за одговор добро ќе се вклопат во овие случаи, но еве уште еден пример за тоа како би можеле учтиво да одбиете покана да се дружите со некој познаник.

„Тоа звучи убаво, искрено, но не сум спиел добро во последно време. Си ветив дека ќе се обидам да направам подобар распоред, па морам да седнам на овој. Ви благодариме!“

Најголемиот клуч е да ви биде јасно зошто не можете да се дружите.

Можете да бидете концизни колку што треба и ако не сакате за да го знаат вашиот личен живот, можете да кажете нешто уште понејасно.

Да кажете „не“ не е кривично дело, така што нема потреба да се однесувате како одбранбено. Сè додека го признавате нивниот обид да се поврзат со вас, тоа ќе ви помогне многу кога станува збор за учтивост.

4) Нови пријатели и луѓе што штотуку сте ги запознале

За ново пријателите и луѓето кои штотуку сте ги запознале, малку е поинаку затоа што можеби сакате подобро да ги запознаете и да се дружите, но времето едноставно не е во право.

Не плашете се да биди искрен, но можешепланирајте да поставите нешто друго во исто време.

На пример, еве неколку примери за да направите свое:

„Искрено, многу излегував во последно време, и ми треба само една ноќ за себе, фала на помислата! Можеби ќе можеме повторно да се поврземе следната недела?“

„Навистина сум возбуден што ќе се дружам со вас, но (имам некои лични работи за кои треба да се грижам / зафатен сум со тоа ноќ / тоа е работна ноќ). Можеме ли да презакажеме и да направиме нешто наскоро?“

„Жал ми е што бев недостапен изминатите неколку пати што ме прашавте да излеземе. Сакам да се поврзам, но се трудев многу повеќе да одвојам време за себе и да најдам основна линија. Ајде да направиме нешто наскоро!“

Последната е добра ако веќе сте ја одбиле поканата претходно. Може да се прилагоди да работи во кое било од овие сценарија, исто така, не само кога станува збор за нови пријатели или луѓе што штотуку сте ги запознале.

Само запомнете, ако ви е јасно дека Причината поради која одбивате нема никаква врска со личноста, мала е веројатноста дека ќе се навредат за тоа или навистина ќе го признаат тоа.

Често, кога поканувам некого да излеземе, тоа е навредливо. Со други зборови, ми падна на ум дека можеби сакате да направите нешто, па затоа ја фрлам идејата таму. Ако кажете не, тоа навистина не е голема работа.

Но, што е со формалните покани? Тие често може да бидат многу постресни да се каже не, бидејќи често има одреденочувство на обврска. Повеќе, барем од вашите пријатели.

Формални покани

5) Состаноци и конференции

Додека го правиме она што го правиме може да направи вакви формални настани, понекогаш едноставно не успева. Има многу повеќе страв и стрес зад одбивањето на поканата да присуствувате на нешто толку формално.

Сепак, следењето на слична платформа со тоа што ќе бидете јасни и учтиви, одбивањето на овој тип на покана не е потешко од останатите.

Еве неколку примери за да ви дадат идеја за соодветната фраза:

„Не можам да го одржам (состанокот/конференцијата) во тоа време, за жал. Имам (претходна обврска и сл.) на која треба да бидам присутен. Се извинувам за непријатностите. Ајде да се поврземе подоцна оваа недела сигурно.“

„Се извинувам, но оваа недела е веќе резервирана, па не можам да ја закажам (конференцијата/состанокот). Се надевам дека ова нема да предизвика никакви проблеми и со нетрпение очекувам да се поврзам со вас наскоро.“

Усогласувањето со формалноста на поканата е главниот клуч. Нема потреба да го откривате вашиот личен живот во обид да се одбраните себеси и зошто не можете да присуствувате.

Ако не можете да присуствувате, не можете да присуствувате и тоа е ваше право да го направите. Ако треба да бидете уште понејасни, слободно направете го тоа.

Да повториме, најважното нешто што треба да направите е да одговарате на нивото на формалност.

6) Вечери, свадби, настани

Повеќетовенчавките ќе имаат датум „Одговори за одговор до“. Ако не можете да присуствувате, можеби е добра идеја да згрешите на страната на учтивост и да ги известите невестата и младоженецот дека нема да успеете, наместо едноставно да не одговорите.

Ова може бидете особено љубезни ако сте блиски со невестата и младоженецот. Давате причина е опционално, се разбира, во зависност од вашата удобност и желба за приватност.

Сè додека сте директни, благодарни и учтиви, тие ќе ве разберат.

За настан или вечера, важат истите принципи на учтивост. Со лична покана која е поформална, вашето отсуство е поверојатно да се забележи, па оттука и потребата за малку дополнително внимание.

Еве неколку начини да го направите тоа:

„Иако оваа вечера звучи фантастично, со жалење можам да кажам дека нема да можам да ја направам. Имам некои итни семејни обврски на кои треба да се посветам. Ви благодарам многу за поканата, ве молам да ме известите како оди. би сакал да присуствува (наведениот настан). Ве молам известете ме кога ќе биде следниот настан, се надевам дека ќе успеам!“

Да повториме, клучот е да ја признаеме љубезноста зад те поканите, да одговара на формалноста на покана и бидете искрени.

Направете ги овие контури ваши, тие во никој случај не се решение „една големина за сите“.

Поставување здрави граници

Еден однајважните аспекти на водење здрав живот е воспоставувањето (и чувањето) на здрави граници.

Има многу различни начини да го направите ова - на пример, еве 5 чекори кои функционираат навистина добро - но ајде да се фокусираме на некои начини да го направите ова кога станува збор за прифаќање или одбивање покани.

Вашите пари, вашето време и вашата енергија се три од најрелевантните ресурси што ги користите кога се обврзувате на покана да направите нешто со некого.

Важно е да разберете колку од секоја од овие работи можете да се справите со споделување со луѓе.

Без јасна граница за тоа колку можете да дадете, може да се најдете прекумерно оданочени, под стрес и на крајот на вашата духовитост. Дури и најмалите обврски или настани ќе ве натераат да се чувствувате преоптоварени и подготвени да се откажете.

Затоа е толку важно да поставите граници, бидејќи тогаш, речиси парадоксално, ќе можете да им дадете на луѓето што ги сакате за уште повеќе.

Како старата фраза, квалитет над квантитет.

Кога се сакате и се грижите за себе, ќе бидете многу поспособни да ги сакате и да се грижите за другите луѓе околу вас.

Ова важи кога станува збор за прифаќање покани за дружење. Ако навистина се чувствувате дека не можете да се сретнете, тогаш не плашете се да кажете не.

Можеби му давате поголемо значење на вашето присуство отколку што е всушност случајот. Вашиот пријател можеби нема ни да размисли
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.