4 причини зошто да не извршите самоубиство, според д-р Џордан Петерсон

4 причини зошто да не извршите самоубиство, според д-р Џордан Петерсон
Billy Crawford

„Планирам да си го одземам животот многу наскоро. Зошто да не?“

Собата падна во заглушувачка тишина; публиката со мамка го чекаше одговорот на д-р Петерсон. „Не знам дали треба да се осврнам на тоа“, започна д-р Петерсон, продолжувајќи: „но ќе се обидам (важно е) затоа што е многу сериозно.“

Д-р Петерсон одговори на прашањето: споделување на четири причини за прашувачот да продолжи да живее. Особено го најдов бројот четири за да ја сменам мојата перспектива за тоа кој сум јас и кој го поседува мојот живот. Еве ги четирите причини на д-р Петерсон.

Број 1: „Ќе ги уништите луѓето што ќе ги оставите зад себе“

„Размислете како сите што знаете дека ќе реагираат на вашата смрт: членовите на вашето семејство, вашите пријатели, каков би бил нивниот живот со вас ако не сте во него? д-р Петерсон, праша. „Можете само апсолутно да ги избришете на начин од кој никогаш нема да закрепнат. Не можете да поправите нечие самоубиство. Вие сте заглавени со тоа.” Тој продолжи: „Што ако се обвинуваат себеси? Тие би можеле да го поминат целиот свој живот обвинувајќи се себеси не за каква било смрт, туку за вашата смрт; смртта на некој што многу го сакаат.

„Имав клиенти во мојата клиничка пракса кои никогаш не се опоравиле од самоубиството на член на семејството. Децении подоцна тие сè уште се измачуваат себеси поради тоа. Со завршување на сопствениот живот, можеби само ќе ставите крај на нечиј друг. Едноставно ќе ја преточите болката што ја доживувате на сите што ги сакате. Етоа што сакаш?“

Број 2: „Ти си должиш на себе си - и на твоето семејство - да ја разгледаш секоја можна алтернатива.“

Втората причина е што веројатно не сте ги истраживте сите можни решенија за проблемите со кои се соочувате. Замислете ако ставите крај на вашиот живот, а решението имаше веднаш зад аголот. Ова е можност. „Постојат секакви третмани за депресија“, рече д-р Петерсон. „Имате должност на себе - и на вашето семејство - да ја разгледате секоја можна алтернатива.

„Истражете ја секоја можна авенија пред да направите последен чекор ... истражете сè што можете да истражите за да се вратите на нозе. Разговарајте со психолог. Разговарајте со терапевт. Обидете се со антидепресиви. Чувајте се зафатени. Посвои кученце ако треба. Пробајте буквално сè.

„За некои луѓе, антидепресивите делуваат. Тие не работат за секого. Не тврдам дека тие се лек, но сигурно го победија по ѓаволите од самоубиството.“

Број 3: „Не ја потценувајте својата вредност во светот“

Третата причина е ќе ставите крај на сиот ваш потенцијал. Како што вели д-р Петерсон: „имате внатрешна вредност и не можете случајно да го прекинете тоа. Ќе ставиш дупка во ткаенината на самото битие“. Тој продолжи: „Луѓето со депресија често се борат да најдат смисла во нивните животи. Тие не мислат дека никому му требаат или се грижи за нив. Ова скоро секогаш не е точно. Немојпотценете ја вашата вредност во светот“, рече д-р Петерсон.

„Само затоа што не можете да го видите вашиот потенцијал, не значи дека тој не е таму. Секој има нешто да придонесе, дури и ако не го знае тоа. Утре секогаш можеш да извршиш самоубиство. Денес, имате работи да направите. На светот му требаш, дури и ако тоа не ти е потребно. особено движечки. Тој вели дека можеби твојот живот не ти припаѓа тебе. „Не бидете толку сигурни дека вашиот живот е ваш. Вие не се поседувате себеси како што поседувате некој предмет. Ако сте религиозни, можеби вашиот живот припаѓа на повисока сила. Или ако не сте религиозни, можеби тоа им припаѓа на вашите најблиски или на некоја поголема кауза“. На вистински начин на Петерсон, тој ја зема религиозната опција: „имаш морална обврска кон себе како место на божествена вредност.“

Чад, човекот кој го постави прашањето, подоцна се обрати до Петерсон на Твитер. Еве што рече тој:

Еј д-р. Петерсон. Тоа е Чад. Го прочитавте моето сериозно прашање вечерва на предавањето. Само сакам да знаеш дека можеби ме пренасочи на друг пат. Веројатно утре вечер ќе се прегледам во болница. Ви благодариме.

— (@chadjustin98) 16 јуни 2018 година

Исто така види: 12 знаци дека некој ве држи под рака (и што да направите во врска со тоа)

Многу луѓе се сомневаат во интегритетот на д-р Петерсон. Дури неодамна објавивме статија во која се прашуваме дали д-р Петерсон е филозоф наерата на лажни вести. Меѓутоа, мора да се забележи дека д-р Петерсон покажа голема храброст и цврстина одговарајќи на прашањето на Чад. Тој наведе четири убедливи причини зошто некој што размислува за самоубиство треба да го избере животот наместо тоа.

Лично, четвртата причина ја најдов неверојатно мотивирачка. „Не биди толку сигурен дека твојот живот е твој да го земеш“, рече тој. Ова ме натера да размислувам за активностите што ги извршувам во текот на мојот живот. Како дете на западната цивилизација, пораснав со охрабрување да ја изразам мојата индивидуалност и да ги следам сопствените цели и соништа. Меѓутоа, прифаќањето на идејата дека не сум сопственик на сопствениот живот го менува моралното оправдување на себичното однесување.

Можеби ги извршувам своите постапки не само за себе, туку и за моето семејство, најблиските, заедницата, општеството и уште пошироко самата планета. Можеби ми е важно до тој степен што им помагам на другите околу мене да живеат позначаен живот. Одговорот на д-р Петерсон очигледно имал влијание врз прашувачот кој размислувал за самоубиство. Тоа, исто така, имаше огромно влијание врз мене.

Сакам да го живеам најдобриот живот што е можно за идентификуваниот д-р Петерсон: за моето семејство, да го реализирам мојот потенцијал и да се предадам на цел поголема од мене . Еве го одговорот на д-р Петерсон во целост. Се надевам дека исто така ќе има позитивно влијание врз вас.

Нова еКнига: Што знаете за Џордан Петерсон?

Без разлика дали стезнаете сè за Џордан Петерсон, или фрагменти од она што луѓето го кажуваат, лесно е да се чувствувате како името Џордан Петерсон штотуку ви се појави во текот на минатата година.

За некои, Џордан Петерсон е освежувачки нов глас во политичкиот и општествениот свет. За други, само неговото име е доволно за да поттикне интензивна расправија и дебата.

Дали треба да се собирате за него, против него или едноставно целосно да го игнорирате неговото име?

Исто така види: Дневен хороскоп: 8 мај 2023 година

Во оваа еКнига што ја истражуваме феноменот Џордан Петерсон од сите страни. Изразуваме кој е тој, што има да каже и зошто е опкружен со толку многу контроверзии.

Погледнете ја нашата одлична нова е-книга овде.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.