10 работи што треба да ги направите ако немате цели во кариерата

10 работи што треба да ги направите ако немате цели во кариерата
Billy Crawford

Дали се соочувате со недостаток на цели во кариерата?

Прво, дозволете ми да ви кажам дека ова не е нешто за кое треба да се срамите; наместо тоа, тоа е можност да се направи преглед на она што ви се допаѓа, што не ви се допаѓа и каде лежат вашите страсти.

Второ, навистина е важно да се задржи здрава перспектива: животот често ни поставува избори, и само треба да одлучиме како сакаме да се справиме со ситуацијата.

Ако моментално немате цели во кариерата и тоа ве предизвикува загриженост, еве 10 работи што треба да ги направите:

1) Запрашајте се зошто немате цели во кариерата

Понекогаш, кога некое лице нема цели во кариерата, тој или таа се смета за мрзлив или немотивиран, но тоа не е секогаш случај. Всушност, обично не е така.

Значи, што ве спречува да си поставите цели во кариерата?

Дали е тоа затоа што не уживате во вашата работа? Или, затоа што сте задоволни од тоа како се одвиваат работите на вашето сегашно работно место?

Дали е тоа затоа што не ви се допаѓа многу одговорност? Или затоа што не сакате да го трошите вашето време работејќи за да ги постигнете вашите цели?

Откако ќе ја идентификувате главната причина, постојат неколку начини да се справите со неа. Во случај да не ви се допаѓа вашата работа или професија, тогаш би можело да е време за промена.

Меѓутоа, ако сакате да работите нешто друго со вашето време наместо да постигнете професионален успех, тогаш можете да се обидете да најдете други начини да заработите пари што ви дозволуваат да се фокусиратезнајте што сакате да правите кога станува збор за работата, тогаш нема шанси да постигнете нешто конкретно.

Учењето за другите патеки во кариерата и наоѓањето на оној што ве интересира е клучот за отклучување вашиот потенцијал.

Но, ако не знаете што сакате да правите, тогаш многу е можно да се задоволите само со работни места кои имаат ниско задоволство од кариерата.

Ако ова завршува така, тогаш и тоа е сосема во ред. Секогаш можете да работите на промена на насоката на вашата кариера во рамките на вашата моментална работа подоцна.

Зошто е толку важно да имате цел во кариерата?

  • Тоа ве мотивира да научите многу ( постојано), што ќе придонесе за вашиот професионален и личен раст;
  • Имате на што да очекувате, што ќе ви помогне да се чувствувате позитивно и возбудено за она што ви претстои;
  • Тоа ќе им покаже на другите дека имате краткорочни и долгорочни планови и амбиции, што е одличен начин да ги зголемите шансите за унапредување.
  • Ако ја постигнете целта, можете да добиете поголема плата, што е одличен финансиски мотиватор;
  • Можете да растете заедно со целите во кариерата, што ќе ви помогне да го достигнете својот максимален потенцијал;
  • Нема да морате постојано да се грижите што да правите со вашиот живот.
  • И згора на тоа, ќе станете посамоуверени додека работите кон вашите цели во кариерата.

И кога ќе дојде време да откриете новапатот на кариерата, имајќи цели во кариерата на почетокот ќе го олесни тоа.

Исто така види: Еве што навистина значи да се живее испитаниот живот

Запомнете: да се има цел во кариерата е само да ги максимизирате добрите работи во вашиот живот - а не да се закачите на она што го правите немате.

Завршни мисли

Досега, треба да имате појасно разбирање за тоа што можете да направите ако немате цели во кариерата.

Поените горе може да ќе ви помогне да ја разберете ситуацијата и да ви даде патоказ напред. Да се ​​движите во вистинската насока никогаш не е лесно - но дефинитивно вреди!

Иако нема потреба да паничите или да се чувствувате изгубено, важно е да размислите добро. Добра идеја е да ги испланирате вашите следни чекори и да направите некои планови.

за што и да сакате да правите.

На крајот на краиштата, ова е за вас и за она што сакате да го постигнете во животот. Можеби сè уште не сте го нашле вашиот повик.

Како го наоѓате вашиот повик?

Досега сте ја слушнале изреката „Кога знаеш, знаеш“?

Па, вистина е. Вие само треба да ги слушате вашите црева. Започнете со набројување на работите што ве интересираат и видете како оди.

2) Размислете што (и зошто) сакате да правите во иднина

Само затоа што немате цели во кариерата, тоа не значи дека не сте задоволни со вашата моментална работа.

Ако сте, тогаш решението за вас би можело да биде да поставите реални цели кои можете да ги постигнете краткорочно без премногу многу борба од ваша страна.

Со тоа, нема да мора постојано да се притискате себеси дека нема да напредувате или да дозволите другите да ве нервираат со овој аспект.

Сепак , ако не сте задоволни со вашата професија, еве што предлагаат експертите:

  • Размислете како сте се чувствувале за вашата кариера во минатото (можеби само поминувате низ фаза).
  • Запрашајте се за што сте страстни сега (и дали можете да заработите пари од тоа).
  • Дознајте како промената на кариерата може да влијае на остатокот од вашиот живот. Дали сте подготвени?

Исто така, од клучно значење е да разберете не само што би сакале да правите во иднина, туку и зошто.

Да речеме дека сакате да станете моден дизајнер. Дали е ова новооткриена страст или ецртате нешто што ви се допаѓало да правите уште од мали нозе?

Гледате, можеби немате цели во кариерата поради она што го правите сега. Можеби патот што сте го избрале за себе на професионален план е неинспиративен.

Но, може да има интересни патеки во кариерата што сè уште не сте ги откриле. Размислете.

3) Направете листа на работи во кои сте добри

Погледнете: Вие навистина не можете да поставите цели во кариерата ако не сте свесни за вашите силни страни и слабости.

Исто така, не можете да сфатите што да направите во врска со недостатокот на цели во кариерата, освен ако не ги процените работите во кои сте добри и работите во кои не сте.

Заради тоа на пример, можеби сте откриле дека финансиите не се ваша работа. Се борите со најосновните задачи и не чувствувате интерес да изградите иднина на тоа поле.

Затоа, наместо да продолжите со тоа, би можеле да се фокусирате на тоа да станете експерт во поле каде што имате страст и/ или талент.

Друг пример: Можеби сте откриле дека сте одлични во управувањето со тимови, но немате никаков интерес за тоа. Токму ова е причината зошто можеби нема да се чувствувате мотивирани да поставувате цели во кариерата во оваа област.

Со други зборови, најдобро би било да ја изградите кариерата на работите во кои сте добри, но и на работите во кои страстни сум за. Оваа рамнотежа ќе ве донесе чекор поблиску до природно поставување цели во кариерата.

4) Најдете флексибилна работа што ве задоволувалично

Друга работа што можете да ја направите ако немате цели во кариерата е да најдете флексибилна работа што ве задоволува лично.

Како што?

Ова може да биде хонорарна работа, странични гужви или други работи со скратено работно време.

Да имате флексибилна работа што ви овозможува да ги следите вашите сопствени интереси, да закажете време за воннаставни активности и да поминувате време со пријателите и семејството може да ви одговара подобро од традиционалната работа од 9 до 5.

Тоа исто така може да ви помогне да избегнете исцрпеност и да откриете кои работи всушност ги сакате.

Гледате, не се наменети сите да биде вработен од 9 до 5. Затоа, ако се чувствувате неисполнети со вашата моментална работа, обидете се да најдете флексибилна работа што ве задоволува лично.

Кога сте заглавени во работа што не ве возбудува, може да се чувствувате како да нема смисла дури и во обидот да се направи промена во кариерата.

Меѓутоа, тоа не е точно.

Не е потребно многу за да се изгради професионален живот исполнет со возбудливи можности и остварливи цели.

0>Повеќето од нас се надеваат на таков живот, но се чувствуваме заглавени, неспособни да размислуваме подалеку од нашите секојдневни борби.

Се чувствував на ист начин додека не учествував во Life Journal. Создадено од учителката и животен тренер Жанет Браун, ова беше крајниот повик за будење што ми требаше за да престанам да сонувам и да почнам да преземам акција.

Кликнете овде за да дознаете повеќе за Life Journal.

Значи што ги прави упатствата на Жанет поефективни од другитепрограми за само-развој?

Тоа е едноставно:

Жанет создаде уникатен начин да ТЕ стави во контрола на твојот живот.

Таа не е заинтересирана да ти каже како да го живееш својот животот. Наместо тоа, таа ќе ви даде доживотни алатки кои ќе ви помогнат да поставите цели и да ги постигнете, задржувајќи го фокусот на она за што сте страсни.

И тоа е она што го прави Life Journal толку моќен.

Ако сте спремни да ги погледнете работите од друга перспектива, треба да го проверите советот на Жанет. Кој знае, денес може да биде првиот ден од вашиот нов живот.

Еве ја врската уште еднаш.

5) Одете часови и научете нови вештини

Слушајте, некои од најдобрите можности за кариера доаѓаат од учењето нова вештина – а исто така и учењето како да се примени таа вештина во сосема поинакво поле на кариера.

Ова може да се направи преку различни методи, вклучувајќи онлајн часови, краткорочни работилници , или релевантни споредни проекти кои можат да се применат на вашето посакувано поле.

Оддавањето часови ќе ви помогне да истражите нови интереси, да изградите нови вештини и да откриете кои типови на кариери се посоодветни за вас.

Тоа исто така ќе ви помогне да изградите силно резиме и да ги импресионирате потенцијалните работодавци – што ќе ви олесни да се вработите во која било област што ја сакате.

И ако не знаете од каде да започнете, има многу онлајн алатки кои ќе ви помогнат да најдете часови во вашата област.

Погрижете се да изберете нешто што ќе ги поттикне вашитекаматата, исто така, не само нешто што добро се плаќа.

6) Поврзете се и научи за други области

Ако немате цели во кариерата, може да биде примамливо да стагнирате во професијата во кои не уживате.

Меѓутоа, ова не е најдобриот начин да се подготвите за успех.

И не сте сами; многу луѓе го искусуваат овој проблем и се чувствуваат заглавени во нивната моментална работа.

Тука сме да ви кажеме дека е време да се ослободите од оваа замка преку вмрежување со луѓе од различни области и подобро разбирање за тоа што тие направи.

Можете да го направите ова со приклучување кон професионални организации, да присуствувате на конференции, па дури и да започнете разговор со некого на некој настан за вмрежување.

Ова ќе ви помогне да стекнете увид во тоа какви се овие полиња , што ви се допаѓа кај нив, а што не ви се допаѓа кај нив.

Може да ве инспирира да размислите за поле за кое претходно не сте биле интересни.

Покрај тоа, да научите за други полиња ќе ви помогнат да идентификувате кои вештини ги поседувате кои се преносливи на други полиња. Ова може да ви помогне да одлучите за нов пат во кариерата што е подобро погоден за вас.

7) Посветете се на нешто што ве возбудува

Дали сте размислувале за фактот дека можеби немате цели во кариерата затоа што вашата моментална ситуација не ве инспирира?

Ако ова сте вие, тогаш обидете се да се посветите на нешто што ве возбудува. Ова може да биде хоби, волонтерможност или воннаставна активност.

Побарајте нешто што целосно ви го троши времето и во кое навистина можете да се вложите себеси.

Ова ќе ви помогне да ги откриете вашите страсти, да изградите нови вештини и истражете други интереси за кои можеби не сте размислувале порано.

Посветувањето на нешто што ве возбудува, исто така, ќе ви помогне да излезете од пропаст и да го промовирате целокупниот само-раст.

Што повеќе, нова посветеност на нешто што ве прави среќни може да направи промената во кариерата да се чувствува многу остварлива.

Исто така види: Колку е моќен шаманизмот? Сè што треба да знаете

Да бидам попрецизен, кога со нетрпение очекувате да бидете подобри и подобри во нешто, повеќе не го гледате тоа како скучна работа.

Го гледате како нешто во кое сакате да бидете одлични, нешто во што ќе уживате - и што е најважно, нешто што е и интересно и корисно за вас.

8 ) Определете дали се плашите од промени

Можно е да немате цели во кариерата затоа што се плашите од промени. Како е така?

Па, поставувањето цели во кариерата може да се чувствува огромно ако се плашите од промени.

Можеби сте загрижени дека ќе имате повеќе одговорности и стресови ако се движите погоре скала.

Или можеби никогаш не сте биле унапредени и едноставно се чувствувате непознато со тоа.

И ова е сосема во ред. Ако ова сте вие, тогаш можеби е најдобро да одвоите малку време за да ја завиткате главата околу можноста за промена.

Тоа можете да го направите ако разговарате содруги кои постигнале една цел по друга во кариерата или преку едукација за тоа како всушност би изгледало.

На пример, можете да читате книги, да посетувате семинари или да разговарате со успешни професионалци кои постигнале различни цели.

9) Направете забавен квиз за кариера за да дознаете повеќе за себе

Немањето цели во кариерата не е крај на светот.

0>Кој знае, можеби ја гледате ситуацијата на погрешен начин. Можеби всушност не сте незаинтересирани за целите во кариерата, туку едноставно не сте сигурни која работа е соодветна за вас.

Ако ова ви одекнува, тогаш направете забавен квиз за кариера за да дознаете повеќе за себе.

Овие алатки можат да ви помогнат да ги откриете вашите силни страни и интереси - кои се огромни фактори кога станува збор за избор на работа или кариера.

Покрај тоа, тие можат да ви помогнат да стекнете јасност дали сте или не треба целосно да ја промените кариерата.

Не, овие квизови не се само за забава. Тие можат да бидат многу ефикасни во откривањето која работа или патека на работа е вистинската за вас.

10) Земете си ментор

За жал, не секој ја има користа од ментор во својот живот.

Ова може да го направи многу предизвик да откриете идеален пат за кариера кој е вистинскиот за вас - особено ако не знаете што сакате да правите до крајот на животот или како да го сфатите без тренер за кариера или ментор.

Ако ова сте вие, тогаш обидете се да најдетенекој што може да ви служи како ментор – како што е член на семејството, пријател, наставник или тренер.

Можете да барате и ментор преку Интернет. На пример, може да побарате од сопственикот на локален бизнис да ви биде ментор доколку сакате и самите да станете сопственик на мал бизнис некогаш.

Без разлика кого ќе одберете, важно е оваа личност да ги има вештините и знаењата што ги треба да ги постигнете вашите цели - и дека се чувствувате многу удобно да им поставувате прашања.

Дали е во ред да немате план за кариера?

Иако немањето цели во кариерата може да изгледа малку недостижно, тоа е важно е да се запамети дека е во ред да немате план.

Ние се залагаме за поставување барем неколку цели на почетокот на новата кариера.

Сепак, не мислиме дека тоа е неопходно е да имате на ум една конкретна долгорочна цел или цел пред да се нурнете.

Ако се чувствувате изгубено и неисполнето на работа, земете ги при срце овие совети. Тие може да предизвикаат желба да направите некои промени.

А ако немате план за кариера, тоа е во ред. Само запомнете дека е важно да имате отворен ум и да си дадете време да го сфатите тоа.

Затоа продолжете да работите за да бидете задоволни со вашата кариера, дури и ако немате одредени цели на ум.

Зошто е важно да се има цел во кариерата?

Да се ​​има цел во кариерата е првиот чекор кон остварување на вашите соништа – и движење по вашата избрана кариера.

Значи, ако немој
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.