10 ефективни начини да се справите со интроверт кој ве игнорира

10 ефективни начини да се справите со интроверт кој ве игнорира
Billy Crawford

Да се ​​биде со интроверт може да има свои предизвици, но една од најзбунувачките ситуации е кога тие ве игнорираат.

Сериозно, што правите кога интроверт ве игнорира?

Па, постојат 10 ефективни начини да се справите со таа ситуација:

1) Бидете трпеливи со нив

Првиот чекор е да бидете трпеливи со нив.

Можеби само треба да им треба уште малку време да се загреат со вашето друштво.

Екстровертите се дружељубива група, а на интровертите им треба малку повеќе време за да се чувствуваат удобно.

Оставете им малку простор и тие на крајот ќе се појави.

Но, не само тоа, дури и ако сте пријатели со години, интровертите понекогаш може да ве игнорираат од ведро небо.

Во тие случаи, време е да бидете трпеливи и да разберат дека ќе им треба малку време да се наполнат.

Гледате, кога ќе ги присилите да разговараат со вас или уште полошо, да се дружат со вас, само дополнително ќе го исцедите вашиот пријател или партнер, што е последното нешто што сакате да го правите.

Наместо тоа, фокусирајте се на трпеливоста и само оставете ги да бидат во својот мал меур некое време.

2) Не прифаќајте лично

Првото нешто што треба да се запамети е дека тие не сакаат да бидат груби.

Тие не ве игнорираат затоа што не се грижат за вас, туку само се работи за интровертите .

Значи, правило број еден е не го сфаќајте лично.

Исто така види: 10 ефективни начини кои предизвикуваат паника кај нарцисистите

Не се работи за вас, туку за нив.

Нема потреба давознемири се или лути.

Едноставно разбирајќи и обидувајќи се да ја видиш ситуацијата од нивна перспектива.

Можеби не разбираш како е да се биде интроверт, но обидете се да сочувствувате со нив и можеби дури и понудете мал совет или поддршка.

Само бидете трпеливи и со разбирање, и тие на крајот ќе дојдат наоколу.

Сега, ако тие се ваш партнер или близок пријател, во ред е да имаш свои граници.

Можеш да кажеш: Ме плаши кога ме игнорираш и ме прави да се чувствувам како да не ме сакаш повеќе.

Отвореното комуницирање ви овозможува и двајцата да бидете на на истата страница и да знаете каде стои еден со друг.

Ако се чувствувате запоставено или како да не ве ценат, важно е да разговарате за тоа.

Дури и ако вашиот интровертен пријател или партнерот не сака да зборува за тоа, зборувањето за тоа како се чувствувате ќе помогне да се ослободите од тензијата.

Тоа исто така ќе ви даде одредено затворање и разбирање, што е секогаш добра работа.

Само бидете искрени со нив и кажете им како се чувствувате.

И што е најважно...

Не го сфаќајте нивното молчење како знак дека тие не го прават тоа се грижи за тебе.

Можеби им е потребно малку време за да обработат што се случува.

Можеби ќе им треба малку време да размислат пред да сакаат да се отворат со тебе .

Затоа, не се вознемирувајте или фрустрирани - само бидете трпеливи и со разбирање и почекајтеза тие да дојдат наоколу.

3) Не присилувајте муабети

Не можам доволно да го нагласам ова: Не присилувајте муабет.

Интровертите не не сакаат да се занимаваат со муабет, дури и ако се заинтересирани за личност што ја запознале.

Тоа не е затоа што интровертите се непријателски настроени или груби, туку затоа што одзема дополнителна ментална енергија.

Тие повеќе би сакале да го зачуваат тоа за подлабоки разговори подоцна и да ја избегнат непријатноста што може да дојде со муабетот.

Значи, ако некој ве игнорира, последното нешто што сакате да го направите е да го прашате „Жешко времето денес, а?“

Верувај ми, подобро е малку да им го оставиме молкот и потоа да се вклучам во подлабоки разговори отколку да ги принудувам да разговараат.

Според моето искуство, интровертите презираат муабети и тоа само ќе ги натера да сакаат да ве избегнуваат уште повеќе!

4) Прашајте ги дали се зафатени наместо да донесувате брзи заклучоци

Можеби сте се обидувале да го добиете вниманието на тој интроверт веќе некое време и премногу размислуваш. Што правите?

Првото нешто што треба да направите е да ги прашате дали се зафатени или само им треба момент за себе.

Можно е интровертот да е навистина фокусиран на она што го правев и не размислував за тебе.

Можеби се и некаде каде што зборувањето не е соодветно, како на работа или на час.

Нема да знаеш освен ако не прашаш!

Гледате пред да донесете избрзани заклучоци и да се зафатитеда ве игнорираат, едноставно прашајте дали се зафатени во моментов!

Тоа ќе ви заштеди ментална енергија од грижа и ќе ги расчисти работите за кратко време.

Почесто отколку не , кога некој интроверт ќе ве игнорира, всушност ништо не е погрешно, тие се едноставно зафатени.

Не откачете се и направете ја зрелата работа: прашајте ги веднаш!

5) Дајте им време и простор за полнење

Ако вашиот интровертен пријател ве игнорира, веројатно е затоа што е уморен.

На интровертите им треба многу одмор за да се наполнат и да бидат одвреме-навреме сами.

Гледате, интровертите се исцедени од тоа што се долго време покрај луѓе.

Тие не сакаат да се чувствуваат исцрпени затоа што тоа ги прави да се чувствуваат небезбедни и несреќни , така што да им се даде простор е одличен начин да се уверите дека се уште се среќни и задоволни со својот живот.

Знам, како екстроверт може да биде тешко да се разбере, па дури и малку повредливо да се сфати дека на вашиот пријател или партнер му треба време да се наполни од дружењето и претпочита да поминува време сам.

Но, не сфаќајте го ова лично, дури и ако оваа личност ве сака повеќе од кој било друг на планетата и обожава да се дружи со вие, сè уште ќе им треба тоа време за да се наполнат.

Сега: ако им го дадете тоа време и простор без осуда и не ги натерате да се чувствуваат како изрод, тие ќе ве сакаат уште повеќе, а вие ќе се спасивте од многу проблеми водолгорочно.

Повторно, нема ништо лошо во тоа да зборувате за вашите чувства и да барате од нив уверување кога нивната тишина прави да се чувствувате несигурни, но немојте да ги натерате да се чувствуваат лошо што им треба време за себе.

6) Прашајте ги дали нешто ги мачи

Ако некој интроверт ве игнорира, можно е нешто да им пречи. Знам, веројатно тоа е сценариото што се обидувавте да го избегнете.

Меѓутоа, можете да почекате и да се грижите за тоа што се случува, или едноставно да ги прашате дали нешто се случува.

Шанси дали тие ќе бидат поподготвени да зборуваат за тоа ако сте први што ќе ја отворите темата.

Интровертите се срамежливи и честопати нема да сакаат да зборуваат за работите што ги мачат и едноставно исклучете.

Кога директно ќе ги прашате, тие добиваат шанса да проговорат и да ве известат што се случува.

Гледате, секогаш е подобро да ги зборувате работите наместо да скокате до заклучоци и претерано размислување за ситуацијата во вашата глава.

Тоа води само до поголем стрес и конфузија за двајцата.

7) Ако сте ги повредиле, извинете се

Ако сте направиле нешто за да ги повредите или вознемирите, извинете се.

Интровертите се чувствителни на емоционална болка и можат да се држат до неа долго време.

Значи, ако знаете за факт дека те игнорираат затоа што си ги повредил, време е да се соочиш со своите грешки.

Кога се извинувашсо нив, погрижете се тоа да го направите на искрен начин и разберете дека можеби нема да сакаат да разговараат со вас во моментов.

Но, ако искрено ви е жал, на крајот, тие ќе ви простат и можете да почнете да ја обновувате вашата врска.

Гледате, интровертите се одлични во читањето на луѓето, затоа, освен ако искрено не ви е жал, не им се извинувајте или ќе ја влошите.

Работата е, кога навистина ви е жал, интроверт ќе го почувствува тоа и ќе ви прости.

Затоа, не плашете се да се извините за вашите престапи!

Исто така види: 15 непобитни знаци дека момчето е исплашено од вашиот изглед

8) Не ги обвинувајте од било што, тоа може да ги оддалечи

Некои интроверти не уживаат да бидат покрај луѓе бидејќи им треба повеќе време за себе да се наполнат.

И кога некој ќе ги обвини дека ги „игнорирале“ , што може да ја влоши ситуацијата и да ја оддалечи личноста уште подалеку од вас.

Најдобар начин да се справите со оваа ситуација е подобро да ја разберете и само да им дадете простор додека се навикнуваат на вас.

Ако навистина сакате да знаете зошто не ви се обраќаат, не им праќајте порака „Уф, зошто ме игнорирате??“

Размислете за тоа: можеби тие не се не се чувствувате најдобро во моментов и ви треба време да се наполните.

Ваквиот текст само ќе ги влоши работите, затоа обидете се да бидете разбирливи и трпеливи.

Кога сакате да прашате што се случува на, кажете нешто како: „Еј, одамна немам слушнато со тебе, е сèдобро? Ми недостигаш!“

Ова ќе им даде до знаење дека не сте лути, туку само загрижени.

9) Преземете иницијатива и испланирајте време еден на еден

Ако сакате да бидете со интроверт, преземете иницијатива и испланирајте време еден на еден.

Ова може да вклучи да го поканите на кафе или ручек или да го побарате нивниот број за да можете да му испратите порака.

Гледате, кога на некој интроверт му се допаѓа некого, тие често се премногу срамежливи да преземат иницијатива, па нема да кажат или прават ништо.

Ако сакате да разговарате со него, често е зависи од вас да преземете иницијатива и да планирате дружење или состанок.

Сега: не ги принудувајте на тоа, се разбира, туку кажете им дека би сакале да планирате состанок со нив ако сте заинтересирани.

Потоа, поставете го датумот и кажете им дека нема тешки чувства, известете ми дали би биле да се дружите тој ден!

И ако речат не, не прави да се чувствуваат лошо!

10) Пријавете се кај нив и останете автентични

Најважното нешто што треба да направите е да се пријавите кај нив.

Ако тие работат на нешто, дајте им до знаење дека ви требаат неколку моменти од нивното време.

Ако не прават ништо, прашајте што има и видете дали има нешто што можете да направите за нив.

Можеби изгледа како интроверт да ве игнорира затоа што не сака да зборува, но навистина може само да е среде некоја работа или да се концентрира на нешто друго.

Проверете ги и искрено прашувамза тоа како тие прават е одличен начин да ги спречите да ве игнорираат.

Гледате, на интровертите им се допаѓа кога луѓето се пријавуваат, дури и ако тие не се секогаш првите што посегнуваат.

0>Кога сте автентични и се грижите за нивната благосостојба, тогаш тие ќе го ценат тоа!

Не сте вие

Најголемото нешто од овој напис треба да биде тоа што најчесто, тоа е не ти.

Да се ​​биде интроверт понекогаш е тешко и може да ги остави другите луѓе да се чувствуваат збунето.

Ако ве игнорираат, постои голема шанса тоа да нема никаква врска со вас или како таа личност се чувствува за вас.

Напротив, можеби конечно се чувствува доволно безбедно со вас за да се наполни без да се чувствува виновно!
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.