17 алармантни знаци дека треба да се држите настрана од некого

17 алармантни знаци дека треба да се држите настрана од некого
Billy Crawford

Дали некогаш се чувствувате дека нешто не е во ред со некого, но не можете сосема да го ставите прстот на тоа?

Ако го читате ова, ќе претпоставам дека имајте чувство дека треба да се држите подалеку од некого.

Еве неколку знаци кои потврдуваат дека сте во право во врска со тоа.

17 знаци дека треба да се држите подалеку од некого

1) Изгледа дека не ги почитуваат границите

Дали би рекле дека оваа личност на ум „ја пречекорува“? Дали се чувствуваат како да имаат право да ви кажат работи кои се осудувачки и некорисни?

Дали се прашувате зошто имаат право да ви кажат како да го живеете својот живот?

Ова е некој на кој треба да внимавате да поминувате време наоколу, кој малку ги почитува вашите граници.

Морам да признаам дека, во одреден момент, една моја пријателка побара простор од мене затоа што мислеше дека јас Кажала работи кои не биле во ред за нејзината врска.

Прифаќам дека тоа што го кажав не помогна ништо, но ја натера да се сомнева во мојот интегритет и причината за нашето пријателство.

Таа побара простор од мене и за тоа време размислував за моето однесување.

Кога се сретнавме неколку месеци подоцна, ѝ реков дека ја почитувам нејзината одлука да постави граници и разбирам зошто го направи тоа.

Јас би го направил истото.

Како тоа да не е доволно, истражувањата покажуваат дека границите се неопходни за менталното и емоционалното здравје, а несреќа за тебе?

Или оваа личност најде начин суптилно да те спушти?

Ако е второто, тогаш тоа е голем показател дека треба да се држиш настрана од нив.

0>Кога станува збор за прослави, вистинското „браво“ може да биде доволно, додека давање подароци и организирање на одмор се уште подобри.

14) Тие се песимисти

Psychology Today го дефинира песимизмот како склоност да се очекува најлошото во ситуации.

Тоа е поврзано со анксиозност и депресија.

Нивното стандардно е да мислат дека работите нема да функционираат, наместо гледајќи ги сите можности во животот.

Сè е пропаст и мрак.

Сега: ако сме збирот на петте луѓе најблиски до нас, тогаш сакаме да бидеме околу луѓе кои гледајте го животот низ перспективата на полуполната чаша.

Луѓе кои нè инспирираат и нè воздигнуваат.

Исто како што луѓето носат добри вибрации, тие исто така можат да донесат лоши вибрации.

Како тоа да не е доволно, истражувањата всушност покажуваат дека негативноста е штетна и заразна.

Ако се чувствувате како постојано да добивате лоши вибрации, тоа е знак да се држите настрана од оваа личност.

4>15) Донесувате лоши одлуки околу нив

Ова бара искрено размислување за себе: дали се наоѓате себеси како носите лоши одлуки околу оваа личност?

Тоа може да се лоши навики, како прејадување нездрава храна или неприменувајќи се на вашата работа или студии.

Обидете се и забележете ги шемите што се активираат когавие сте со оваа личност и внимателно погледнете зошто се случува ова.

Ако чувствувате нешто повеќе од најдоброто од себе кога сте со оваа личност, тоа е знак дека не треба да го вложувате вашето време во нив.

16) Врската се чини еднострана

Ако сте се чувствувале како да давате многу само за да добиете многу малку назад, тоа е алармантен знак дека треба да го намалите ова врска.

Едностраната врска, објаснува експерт, гледа нерамнотежа на моќта.

Исто така види: 10 работи кои независните мислители секогаш ги прават (но никогаш за кои не зборуваат)

Едно лице има тенденција да вложи повеќе време и труд и се чувствува како да добива малку за возврат.

Ако се прашувате дали вашиот однос со дотичниот е едностран, запрашајте се:

 • Дали тие зборуваат само за себе?
 • Дали се наоѓате себеси како им помагате додека тие ви нудат малку насоки?
 • Дали се чувствувате како да ја носите врската?

Ако одговоривте „да“ на некое од овие, вие може да биде во еднострана врска.

17) Другите врски страдаат како резултат на нив

Ова често се применува во романтичните врски, но овој модел може да се појави и во пријателствата.

Дали оваа личност експлицитно го бара целото ваше време или тајно ве тера да се чувствувате обврзани да и го дадете целото ваше време?

Како што реков погоре, ако чувствувате дека постои ниво на потреба, тогаш тоа е алармантен знак дека треба да се оттргнете од нив без разлика.

Ако тоа навистина го оштетува вашетодруги врски, треба да размислите дали вреди.

Што всушност добивате од врската?

Едноставно кажано, освен ако вие двајца не можете да ги решите работите: со текот на времето динамизирајте го ова само ќе се влоши.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

имањето граници може негативно да влијае на животот на една личност.

2) Личноста живее во жртва

Сигурен сум дека во одреден момент сте имале некој да ви каже да престанете да ја играте жртвата, ако Се најдов себеси како обвинувате друга личност за вашата вознемиреност.

Или можеби сте зеле нешто при срце и тоа влијаело на вас на начин што ја шокирал другата личност.

Од друга страна, можеби сте го виделе ова кај друга личност.

Без разлика дали се работи за романтична врска или пријателство, внимавајте на динамиката на жртвата.

Ова е кога личноста се гледа себеси како жртва, феномен истражувачи се дефинирани како Тенденција за интерперсонална жртва (TIV).

Луѓето со овој конструкт на личност не се способни да ги исфрлат моментите од секојдневниот социјален живот, како да бидат прекинувани додека зборуваат, исто како и другите. Наместо тоа, тие се наоѓаат во состојба на размислување и, како што објаснуваат авторите на студијата, „упорно се сликаат како жртва“.

Знам дека можам да бидам чувствителен во ситуации и да се чувствувам вознемирено поради малите коментари направено, но ова не треба да се меша со жртва.

Луѓето со TIV доживуваат интензивни негативни емоции на друго ниво.

3) Ја напуштате нивната компанија чувствувајќи се лошо за себе

Сега: дали сте го слушнале терминот „енергетски вампир“?

Можеби сте го слушнале и терминот „психички“ вампир.

Овие луѓе се познати по тоа што ја трошат енергијата оддруги луѓе, оставајќи ги да се чувствуваат исцрпени и исцрпени.

Ако ова звучи познато на некој конкретно, тогаш тоа е алармантен знак дека треба да се држите настрана од нив.

Не е да се каже дека оваа личност не може да се промени. Меѓутоа, во овој момент од нивниот живот, тие треба да се хранат со енергијата на другите за да ја поттикнат нивната животна сила.

Тренерот Мелоди Вајлдинг објаснува дека енергетските вампири можат да се обидат да ве „соединат“ и докажуваат дека се поуспешни од вас во животот.

Тие се жалат и на другите луѓе.

Како тоа да не е доволно, тие никогаш не преземаат одговорност за работите што ги кажуваат и ве критикуваат вас или другите .

Ова може да биде преку мали ископувања или преку отворени средства.

Дали можете точно да одредите што е тоа кај нив што ве прави да се чувствувате лошо?

4) Тие прават се сомневате во себе

„Gaslighting“ е термин за кој можеби сте слушнале дека се користи во врска со нарцизмот.

Опишува вид на манипулација што се случува за да се создаде сомнеж во себе.

0>Psychology Today објаснува дека жртвите на гаснење всушност се хранат со лажни информации намерно, што ги тера да се сомневаат во нивната меморија и разум.

Според моето сопствено искуство, мајка ми помина повеќе од пет години во брак со нарцис, така што јас видено како газира од прва рака.

Постојано и беше кажано дека информациите биле споделени со неа кога не биле, дека тој бил места каде што тој не бил, плус таа биланамерно изоставен од нештата.

Таа дури еднаш видела фотографија каде што тој го соблекол бурмата.

Тој негираше дека го направил тоа, иако фотографијата покажа поинаку.

0>Тој остануваше на зборот дека е некаде на друго место, кога таа ќе се јави во хотелите за да види дали е таму или ќе ги разгледа времето на воз кога тој ќе рече дека е на пат некаде.

Тоа го прави. звучи малку интензивно од страна на мајка ми, но неговото континуирано нарцисоидно однесување ја натера да ги провери работите за да види дали нејзината интуиција е во право.

Се разбира, интуицијата никогаш не лаже.

Таа беше во право.

Ако се прашувате дали личноста за која мислите е нарцис, размислете за овие три прашања:

 • Дали оваа личност ве нарекува луд или преемотивен?
 • Дали оваа личност кажува едно, а прави друго?
 • Дали тоа што сте во присуство на оваа личност ве остава да се чувствувате немоќни и збунети?

Ако одговоривте „да“ на кое било од овие, тогаш сфатете го како алармантен знак дека треба да се држите подалеку од некого.

5) Се чувствувате како постојано да му треба нешто од вас

Постои разлика помеѓу некого правејќи да се чувствувате потребни и некој да имате потреба.

Ајде да признаеме: чувството дека е потребно е нешто што сите сакаме да го чувствуваме.

Но, на никого не му се допаѓа да има некој што има потреба.

Вистината е: овој вид на врска се наоѓа на територија која зависи од другите луѓе.

Моето момче има пријател кој мислам дека е достасиромашна.

Беше полошо во раните денови од нашата врска, но како што станувавме сè посериозни, таа се чинеше дека престана да испраќа пораки.

Некои денови таа му се јавуваше повеќе пати на ден и секогаш додаваше дека го сака толку многу на СМС пораките.

Таа ќе се нервира со него кога тој нема да ѝ одговори навреме и ќе кажеше дека се чувствува како тој не се мачеше да поминувам време со неа

Ме направи свесен дека тоа е само нејзина природа и дека не е ништо за грижа, во што верував цело време.

Сепак, сè уште открив дека овој вид на потреба е толку интензивна од друга личност.

Набљудувајќи го, се чувствував како да се контролира.

Што значи ова за вас?

Ако се чувствувате како некој бара повеќе време од вас отколку што би сакале да дадете, размислете за мојата претходна точка за границите и поставете некои на место.

Сè уште работите, без разлика дали тоа е потреба што ја набљудувате? Авторката Силвија Смит објаснува дека секогаш испраќањето пораки еден на друг и губењето на чувството за себе се две клучни компоненти за потребата.

6) Драмата ги следи наоколу

Сите ги познаваме ваквите луѓе.

Тие се мизерни во својата работа; тие имаат проблеми со овој пријател или во оваа врска; Изгледа дека работите никогаш не одат како што треба.

Тоа е истиот модел во која било работа или ситуација во која се наоѓаат.

Преселувањето во друг град не менува ништо.

Звукпознато?

Имате токсична личност на вашите раце.

Ако некој е склон кон драма, слободно може да се каже дека е алармантен знак да се држите подалеку од него.

0>Колку повеќе време поминувате со нив, толку е поголема веројатноста дека нивната драма наскоро ќе стане ваша.

Ова е она што ги прави токсични: целата нивна глупост ќе навлезе во вашата лага.

0>Погледнете зошто сакате ваков тип на личност во вашиот живот.

7) Тие немаат долгогодишни пријатели

Тоа беше случајот со поранешниот сопруг на мајка ми, нарцисот.

Изгледаше како да го живееше својот живот без трага.

И не беше чудно зошто: овој човек помина низ животот палејќи мостови, изневерувајќи ги луѓето и се лазењето што беше тој што ги одбива луѓето.

Исто така види: Како да знаете дали вашата телепатска порака е примена

Иако беше „шармантен“ на површината - класична прикриена нарцисистичка особина - имаше нешто што беше малку навредливо кај него.

Многумина луѓето ѝ кажаа на мајка ми дека ја чувствуваат неговата морничавост и дека сакаат да се држат настрана од него.

Тие водеа заеднички бизнис, а клиентите, кои подоцна станаа пријатели, дури и рекоа дека избегнуваат да влезат поради него.

Не се шегувам.

Гледате, важно е да се запрашате дали некој има значајни долгогодишни пријатели. Ако не, може да има причина.

Запрашајте се: дали се чини дека тие постојано се префрлаат од една група во друга? Потоа размислете зошто.

Забележете ги нивнитеобрасци на односи – ќе има причина зошто луѓето не сакаат ништо да се занимаваат со нив.

8) Манипулацијата е нивна стандардна

Главните манипулатори сакаат да си играат со несигурноста на другите.

Ова може да се прикаже како сопнување на некого и глумење жртва, испрашување некого или намерно измама.

Тоа исто така може да вклучува и нарцисоидни особини како што се палење гас или љубовен бомбардирање.

Гасламирање, како што ние дискутирано претходно, може да ве натера да се сомневате во себе. Во меѓувреме, љубовното бомбардирање е термин за опишување на интензивни изливи на внимание и наклонетост кои создаваат зависност.

Овие игри му помагаат на „насилникот“ да го добие она што го сака од ситуацијата .

На пример, во романтична врска, личноста може да се чувствува како никој друг да не може да ја сака.

Ова е алармантен знак за манипулација што укажува на тоа да се држи настрана од личноста во прашање.

9) Тие можат да бидат неконзистентни

Дали се чувствувате како една минута да влезете, а следната да сте излезени? Можеби оваа личност ве тера да се запрашате каде стоите во врската?

Ова е знак на недоследност.

Како тоа да не е доволно, дали се сомневате дека оваа личност ќе ги следи нивните збор?

Да се ​​биде „шушка“ не е добра особина на личноста.

Некој е неконзистентен шушка ако не е сигурен и те изневерува во последен момент.

За мене е доволно едно време за да се сомневам дали тоаличноста е конзистентна.

Истражувањата покажуваат дека лупењето е повообичаено денес бидејќи технологијата прави дистанца меѓу нас, овозможувајќи ни да бидеме понепосветени. Но, тоа сепак не го прави во ред.

Ако некој вели дека ќе направи нешто, треба да очекувате дека ќе биде така.

Се разбира, неочекувани околности се појавуваат животот, но има разлика.

Ако ја забележите оваа особина кај некого, сфатете ја како алармантен знак да останете далеку.

10) Вашите пријатели и семејството ви велат да внимавате за нив

Повеќе од кој било, вашите пријатели и семејството ве познаваат - и знаат што е добро за вас.

Ако овие луѓе ги истакнуваат стравовите за вашиот партнер или пријател во вашиот живот, внимавајте нивниот совет.

Шансите се, тие можат да почувствуваат кога некој не е вистинскиот за вас.

Понекогаш, затоа што сакаме да веруваме дека некој е онаков каков што велат дека е или што сакаме да Да, реалноста е искривена.

Вашите пријатели и семејството може да забележат знаци многу пред вас, бидејќи тие откриваат која е личноста навистина без никакви однапред смислени идеи.

11) Нивните пријатели ви предизвикуваат лази

Запознавањето со нов пријател или романтичен партнер може да ве отвори за поширок круг на прекрасни луѓе.

Но, што ако се чувствувате како пријателите на таа личност да ве лазат ?

Ако се борите да се поврзете со луѓето со кои оваа личност избира да поминува време и не можете да разберете штотие добиваат од овие пријателства, време е да се преиспита.

Размислете дали оваа личност избира пријатели кои се:

 • Мотивирани
 • Авантуристички
 • Напорни
 • Размислени
 • Оптимисти

Или дали се опкружени со луѓе кои се:

 • Послаби
 • Мрзлив
 • Песимист
 • Неавантуристички
 • Мизерен

Ова се важни аспекти кои треба да се земат предвид како мотивациски говорник Џим Рон еднаш рече дека сме просекот на петте луѓе со кои поминуваме најмногу време.

12) Постојано се жалите за нив на вашите пријатели

Едноставно кажано: добро е да им раскажувате на пријателите за вашиот партнер или друг личност.

Но, треба да се провери со себе за тоа колку често се случува ова.

Тоа е алармантен знак дека треба да излезете од оваа ситуација ако се најдете себеси како зборувате за тоа како многу таа личност ве вознемирува или нервира.

Или уште полошо: како не ви се допаѓаат неговите карактерни црти.

Ова само ќе направи клин меѓу вас и таа личност и ќе стане неверојатно токсична ситуација.

Треба да бидете искрени.

13) Тие не ги слават вашите достигнувања

Луѓето околу вас треба да бидат ваши најголеми обожаватели .

Ако е ништо друго освен, преиспитајте ја нивната улога во вашиот живот.

Вратете се на последниот пат кога сте добиле унапредување или кога ви се појавила можност - дали оваа личност искрено покажа
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.