Зошто не се грижам за другите? 9 клучни причини

Зошто не се грижам за другите? 9 клучни причини
Billy Crawford

Зошто не се грижам за другите?

Важно е да објаснам зошто затоа што не е нормално да не се грижам за другите.

Повеќето луѓе мислат дека причината не ми е грижа за другите е затоа што сум себичен. Но, вистината е многу поинаква.

Сакам другите да живеат добар живот. Мислам дека премногу лесно се завиваме во животите на едни со други без да се фокусираме доволно на себе.

Значи, имајќи го ова на ум, ќе ги изложам моите главни 9 причини зошто не се грижам за другите . Се надеваме дека до крајот на оваа статија, малку помалку ќе се грижите за тоа што се случува со луѓето околу вас.

Да започнеме.

1) Многу сум зафатен.

Првата причина е затоа што сум премногу зафатен.

Знам дека има моменти кога сите треба да се грижиме повеќе за другите и да го направиме светот подобар.

Понекогаш тоа е само со грижа повеќе за оние на кои им е потребна, што можеме да донесеме малку светлина во ситуацијата.

Но, најчесто, тоа едноставно не е можно.

Степените за социјална работа нема да направат помалку се фокусирав на себе и на она што го правам со мојот живот. Всушност, ако сум нешто, тоа е личност која е фокусирана на сопствениот живот и го прави она што сака да го прави.

Понекогаш би сакал да излезам сам и да одам да истражувам или да се видам со пријателите или само вози наоколу во автомобил! Но, најчесто, сакам да поминувам време со други.

Знаете што друго? Има моменти кога повеќе би сакалпоминувам време со себе отколку со другите. Примери за ова се одење во теретана, читање книга, сам одење на пијачка итн.

Не сакам да бидам еден од оние луѓе кои секогаш размислуваат за другите додека се продолжуваат со својот живот, но и се чувствуваат лошо кога го прават тоа. Наместо тоа, сакам да продолжам со работите без постојано да се чувствувам виновен што не се грижам доволно.

Факт е дека сум премногу зафатен за да се фокусирам на други луѓе.

Исто така види: Трансакциска врска: Сè што треба да знаете

Што ме доведува до втората причина поради која не се грижам за другите.

2) Не сакам да бидам завиткан во туѓи проблеми.

Втората причина поради која не се грижам грижата за другите е затоа што не сакам да се завиткам во туѓите проблеми.

Не велам дека е лошо да им се помогне со проблемите што ги имаат. Едноставно се чини дека понекогаш се вовлекуваме во проблемите на другите луѓе и завршуваме опседнати со нив.

Ова може да биде затоа што светот стана многу зафатено место. Со интернетот и социјалните медиуми, полесно од кога и да е да се зафатиме со она што луѓето го прават со нивните животи.

Социјалните медиуми се голем дел од овој проблем бидејќи гледаме што прават или што правеле нашите пријатели до без нас. Наместо да направиме чекор назад, се чувствуваме како да сме толку завиткани во туѓите животи што го забораваме својот.

Дозволете ми да ви дадам пример како тоа може да се случи во реалниот живот.

Имав апријател еднаш кој тврдеше дека секогаш има толку многу време на своите раце. Тој поминуваше денови гледајќи видеа на YouTube и играјќи игри. И јас го правам ова и не е секогаш лесно да ги оставиш работите да одат. Но, кога ќе седнете да гледате филм заедно, можете едноставно да уживате во тој момент заедно без да размислувате што прави другиот во тој момент.

Сега, мојот пријател е многу грижлива личност и се грижи за други неизмерно. И требаше да се фокусирам повеќе на него? Се разбира.

Но, јас бев завиткан во сопствената глава и размислував за тоа како тој поминува толку многу време на YouTube кога имаше толку многу цели за себе. Почнав да му викам и на крајот изгубив пријател.

Често размислувам за работите што можев да ги направам поинаку за да му помогнам во неговите проблеми. Но, факт е дека е подобро да не се грижиш за другите луѓе бидејќи ако не се грижиш, тогаш нема да се завиткаш во нивните проблеми.

3) Нема да можам да им помогнам.

Ова е третата причина зошто не се грижам за другите. Не е дека не сакам да им помагам на другите; уште повеќе не можам да им помогнам.

Наместо тоа, кога размислувате да им помогнете на другите, треба да го имате на ум нивниот најдобар интерес и да се стремите тоа да биде позитивно искуство за сите вклучени.

0>Ако почнам да се грижам повеќе за другите, тоа ќе ме натера да се фокусирам на она што им треба. Но, на крајот на краиштата, немам поим што или што им треба на овие луѓеќе им помогне.

Луѓето кои не можат сами да размислуваат и на кои изгледа дека секогаш им е потребен дополнителен третман, всушност не се мојата шолја чај. Без разлика дали тоа е затоа што се премногу комплицирани или затоа што не се грижат за другите и ги прават работите намерно погрешно, не сакам да им го посветам вниманието за кое копнеат.

Би бил загрижен за прават нешто опасно или вознемирувачко за себе.

4) Не сакам да ми пречат.

Ова е четвртата причина зошто не се грижам за другите. Тоа е затоа што кога ќе се завиткате во проблемите на друга личност, тоа често може да ја открие лошата страна во вас. Тешко е да не се сфатат работите лично и се чини дека луѓето помалку се грижат за другите ако имаат проблеми и со нив.

Ова е причината зошто сакам да се фокусирам на себе. Сакам да можам едноставно да уживам во моментите што ги имам со луѓето без да се грижам дали се среќни или не.

5) Подобро им е без мене.

Ова е петти причина зошто не се грижам за другите. Не е дека не сакам да им помагам на другите луѓе затоа што тоа ме прави да се чувствувам добро внатре кога го правам тоа. Но, јас сум премногу загрижен дали тие дополнително ќе се повредат себеси ако го направам тоа.

Забележав дека кога се обидувам да им помогнам на другите, тие сепак завршуваат повредени без разлика. Можеби тоа е затоа што едноставно не знам што е најдобро за нив. Скоро се чувствувам како да им е подобро без мене.

Јасне сакам да им нанесувам никаква штета и се чувствувам подобро кога им помагам на другите. Но, во исто време, не е лесно да се има работа со некој на кој постојано му треба помош.

6) Тоа е добро за мене.

Ова е шестата причина зошто не не се грижи за другите. Тоа е затоа што чувствувам дека е подобро да бидам себичен кога станува збор за грижата за другите.

Немам желба секогаш да ја подобрувам ситуацијата за другите, туку од место каде што едноставно го правам она што го сакам да направиш. Ако навистина им помагам на другите, тоа е кога сакам, а не затоа што се чувствувам како да морам.

Сфатив дека за мене е поважно да се фокусирам на себе и само да продолжам со работите отколку да се обидувам биди поправач за сите други.

Ова ме прави подобра личност затоа што не сум таков тип на девојка која се вклучува во работи за кои не треба да се грижи.

7) Немам енергија да се грижам.

И јас сум еден од оние луѓе кои немаат енергија да се грижат за другите. Може да ве исцрпи кога се грижите за некој друг и постојано му треба вашата помош.

И со многу други работи што се случуваат, не е секогаш лесно да го задржам мојот ум фокусиран на другите. Ова е причината зошто се обидувам да се фокусирам на себе и на моите потреби бидејќи е доволно тешко да се грижам за себе, а камоли и за некој друг.

Ако мојата енергија се исцрпи, не сум многу добар за луѓето околу мене, а камоли засебеси.

Исто така види: Менталистички вештини: Како го прават тоа?

8) Не ми треба одобрување од другите.

И јас сум еден од оние луѓе на кои не им треба одобрување од другите за да се чувствувам добро со себе. Се чувствувам доволно добро кога им помагам на другите, но обично затоа што се забавував да им помагам наместо да добивам пофалби за тоа.

Едноставно сакам да им помагам на другите луѓе и затоа не ми е тешко кога Јас им помагам. Фактот што ме ценат само ме прави да се чувствувам уште подобро за себе.

9) Ја преземам одговорноста за сопствениот живот.

Ова е последната причина поради која не се грижам за другите и тоа е најважно. Тоа е затоа што не е на мене да одлучувам што прават другите луѓе со нивните животи или како се чувствуваат.

Некако, се чувствувам како да се грижам премногу за другите луѓе до тој степен што ме интересира што тие Јас ја преземам одговорноста за нивната среќа. Не е мое да го правам тоа и започнува кога ќе почнеш да гледаш во некого како личност на која му требаш да го поправиш.

Дали сакаш да престанеш да се грижиш што мислат луѓето?

Така е тешко е да престанеш да се грижиш што мислат другите, но тоа може да се направи. Ако сакате и ако сте спремни да се обидете, тогаш јас сум тука да ви помогнам.

Најдоброто нешто што можете да направите е едноставно да игнорирате што мислат другите за вас и да се фокусирате на себе. Немате време да се грижите за другите бидејќи има работи во вашиот живот на кои им треба вашето внимание.

Ако виетешко е да се ослободите од односите со другите, предлагам да го проверите бесплатниот мастер-клас со шаманот Руда Ианд.

Го земав овој мастер-клас пред неколку месеци и тоа ме натера да престанам да се грижам за другите. Научив како да станам помалку осудувачки, како да се откажам од моите очекувања и како да се фокусирам само на себе.

Само кликнете овде за да го земете мастеркласот.

Клучната порака во мастеркласот е дека треба да преземеме одговорност за нашата среќа. Мораме да правиме работи за себе затоа што ако не го правиме тоа, никој друг не го прави тоа.

Не е за луѓето да се уверат дека сме среќни или тажни, туку наше е да одлучиме како се чувствуваме за да можеме да престанеме да се грижиме премногу за тоа што другите луѓе мислат за нас.

Многу луѓе веруваат дека им треба одобрување од другите за да се чувствуваат добро со себе, но вистината е дека тоа е многу поедноставно од тоа.

Руда Ианде истакнува дека нашите односи во животот се директно огледало на односот што го имаме со самите себе.

Кога ќе научиме да се сакаме и прифаќаме себеси, тогаш и другите ќе не сакаат и ќе не прифатат. Кога нашите односи стануваат хармонични, сè доаѓа на своето место во нашиот живот.

Руда Ианде е одличен учител и неговата работа ја промени мојата како личност на прекрасен начин. Повеќе не ми е гајле што мислат другите за мене затоа што научив да го правам тоа што сакам да го правам од местото каде штобезусловна љубов кон себе како и кон другите.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.