Јас сум добар човек, но никој не ме сака

Јас сум добар човек, но никој не ме сака
Billy Crawford

Јас сум убав дечко, навистина сум.

Се грижам за другите луѓе, да им помагам и да го почитувам мојот сопствен етички кодекс на сочувство.

Не крадам, не лажам или да им наштети на другите. Јас сум љубезен и внимателен секогаш кога е можно.

Но, ова не ме доведе до среќата што ја замислував. Наместо тоа, мојата добрина ме остави осамена и разочарана. Сама сум, имам малку блиски пријатели, па дури и моето семејство призна дека не „сфаќа“ зошто не ми оди подобро во животот.

Звучи како целосно претерување, но тоа е вистина: Јас сум убав човек, но никој не ме сака!

Сакам да ја премотам лентата и да откријам што ме доведе овде, како и што можам да направам за да го најдам мојот пат кон подобар начин да пристапам мојот живот и врски.

Проблемот

Што не е во ред во тоа да се биде фин? Сакам кога луѓето се добри со мене, а Златното правило вели да се однесуваме со другите како што сакаме да се однесуваат со нас, нели?

Мислам дека ова има одредена важност. Проблемот е во тоа што да се биде премногу фин не те води никаде во животот и всушност може да стане начин да се биде пасивно-агресивен.

Преземајќи лупа на мојот живот и моите избори, сега можам да видам како несвесно сум дадов дозвола премногу луѓе да шетаат по мене.

Со тоа што се терав себеси да бидам толку добра и страшно се плашам да не бидам допаднат, напишав празен чек на сите околу мене. Некои беа внимателни и се однесуваа добро со мене. Другите ме третираат такаѓубре. Сите ја изгубија почитта кон мене затоа што го ставив центарот на мојата моќ надвор од себе.

Да се ​​биде премногу фин е стапица и нема да ви донесе ништо добро.

Замката на убавото

Преку неуспешната врска сфатив дека многу од моите проблеми со „убавоста“ произлегуваат од интернализираната вина поради разводот на моите родители кога бев помлад.

Сега нема да седам овде и да ви кажам приказна за липање или глумење жртва, иако можев.

Сепак, поентата овде е да се открие вистината. И навистина мислам дека убавото ми стана еден вид штит и маска што можев да ја носам за да ја сокријам тагата и гневот што ги чувствував одоздола.

Со тоа што ги задоволував другите и претставувајќи беспрекорна надворешност, можев дури и да лажам на себе. Тоа е навистина тажниот дел.

Ако дури и не бидам искрен со себе, како можам да бидам со другите?

Ако јавната личност што ја изложив во основа е лага, тогаш е изненадување е што и момците и девојчињата малку се одложуваат со мене?

Вистината е дека луѓето реагираат на автентичноста и можат да ја насетат од една милја далеку.

Јасно, таму дали некои луѓе се природно пољубезни и понежни од другите, но луѓето ги сакаат!

Па, која е разликата помеѓу нив и вас?

Во повеќето случаи, тоа е што ја користите убавината како маска, наместо автентичен израз на вашето внатрешно јас.

Да бидам искрен. Како што објаснува д-р Габор Мате во овавидео, да се биде премногу фин буквално ќе те убие.

Се изгубив

Не беше лесно да се процени зошто сум добра личност, но никој не ме сака.

Навистина влегов во тоа само штом ме поддржаа во ќош без каде да одам и само требаше да го знам одговорот поради мојата сопствена разумност.

Веднаш имав самобендисан глас во мојата глава барајќи од мене да престанам да се занимавам со ова прашање: Не им се допаѓаш затоа што не го сфаќаат тоа...

Не им се допаѓаш затоа што се шупаци...Така ми кажа гласот. Наративни приказни за жртвите, за тоа како моето разочарување од другите беше целосно оправдано.

Јас опстојував и притискав подлабоко. Она што го открив е дека никогаш не се работи за тоа како другите реагираат на мене или не, туку за тоа како јас не се почитувам себеси.

Се изгубив. И не мислам на тоа во религиозна смисла: мислам буквално изгубен.

Некаде по должината на линијата се откажав од идејата да имам цел и мисија за мојот живот и го направив „доброто“ да биде камен-темелник на моето постоење.

Луѓето многу се изморија од тоа. Ова е причината зошто сега ги удвојувам моите напори да ја најдам мојата цел.

Па:

Исто така види: Петте машки архетипи: Сè што треба да знаете

Што би рекле ако ве прашам која е вашата цел?

Тоа не е лесно да се одговори!

Во минатото, присуствував на супер скапи одмори со гуруа и тренери кои ми рекоа да ја визуелизирам совршената иднина и да замислам блескава светлина што ме опкружува.

Јас само тоа.Со часови. Дури и денови.

Поминав денови визуелизирајќи ја мојата совршена иднина и обидувајќи се да ја покажам, но едноставно завршив разочаран и доцнав да ги платам сметките.

Ајде да бидеме реални овде:

Наоѓањето на вашата цел не е само да се биде позитивен, туку е од клучно значење.

Па, како да го направиме тоа?

Ко-основачот на Ideapod, Џастин Браун, има многу остроумно видео за чудно нов начин да ја пронајдете вашата цел, а тоа не е визуелизација или позитивно размислување.

Џастин порано беше зависен од индустријата за самопомош и гуруата на Њу Ејџ исто како мене. Тие го продадоа на неефикасна визуелизација и техники за позитивно размислување.

Пред четири години, тој отпатува во Бразил за да се сретне со познатиот шаман Руда Ианде, за поинаква перспектива.

Руда го научи на живот- менување на нов начин да ја пронајдете вашата цел и да го искористите за да го трансформирате вашиот живот.

Можам искрено да кажам дека овој нов начин на постигнување успех преку наоѓање на вашата цел всушност ми помогна да ја надминам мојата принуда да бидам убав човек и задоволувај ги другите.

Сега имам многу поцврсто разбирање за тоа кој сум јас и која е мојата цел освен само да ги направам другите среќни или да бидам љубезен со нив.

Гледајте го бесплатното видео овде.

Грижете се за себе

Да научите да бидете помалку добри не значи да пцуете други или да станете груби и омаловажувачки. Сосема спротивно.

Тоа е да научите да се грижите повеќе за себе и да го вратите вашето место на внимание на себе.

Грижаза себе значи токму тоа: да обрнувате внимание на себе на секој начин.

Направете го вашето физичко здравје приоритет и вежбајте додека јадете добро.

Исто така види: Дали јас сум проблемот во моето семејство? 32 знаци дека сте!

Направете го и вашето ментално здравје од најголема важност, правејќи уверете се дека обрнувате внимание на она што ве тера да се чувствувате овластени или немоќни.

Внимавајте прво да си помогнете себеси пред да им помагате на другите.

Не можете секогаш да бидете тој што ги става сите други на прво место. Понекогаш треба да бидете на прво место.

Бидете внимателни

Би било убаво да живееме во свет каде што повеќе или помалку би можеле да им верувате на сите, но ние не сме.

Тоа е еден од најголемите проблеми со тоа да се биде преубав човек: луѓето ве искористуваат. Ова може да се појави во многу различни форми, но најчестите начини на кои луѓето ве искористуваат се следниве:

  • Финансиски искористување на вашата пристојност да барате материјали, заеми, краткорочно задолжување или други начини да те удрат за пари
  • Романтично искористувајќи те искористување или обидувајќи се да те заведат со цел да добие пари, унапредувања или услуги
  • Искористувајќи ја убавото и измамно барајќи од тебе пари за добротворна организација причина што не постои
  • Користење на вас како пасивен слушател за да се израдува и да кука за нивните проблеми 24/
  • Ве префрлаат дополнителни должности и одговорности со тоа што ќе ве заведат за вашите улоги или ќе ве обвинат .

Многу други облици на гаснење иексплоатација.

Избегнувајте пријателско зонирање

Friendzoning е како проклетството на убавото момче или девојка што не следи насекаде.

Јас самиот сум се соочил со тоа многу пати.

0>Огромен дел од пронаоѓањето на мојата цел и продолжувањето со мојот живот на моќен начин е оставањето пријателство зад себе.

Сфатив дека прифатив други луѓе да ја обликуваат мојата реалност и услови, наместо јас сум тој што ќе ги постави.

Со други зборови, мојата рамка на умот беше толку пасивна што претпоставував дека секогаш некој друг ќе одлучи дали ме сака или ме гледа како повеќе од пријател.

Тоа сега е превртено: јас сум одлучувачот, а не тој за кој се одлучува.

Се разбира дека има две страни на секоја равенка, така што во случај кога девојката едноставно не гледа јас како повеќе од пријател, јасно ставам до знаење дека ова не е она што го барам.

Изгубив пријатели поради тоа, сигурно.

Но, новиот јас е подготвен да изгубам пријатели за да бидам искрен.

Ако сакам да бидам „само пријатели“ ќе го кажам тоа; ако сакам да бидам повеќе, ќе го кажам и тоа.

Нека чиповите паѓаат каде што можат. Никогаш немојте да се фатите себеси дека ги задоволувате луѓето до тој степен што веќе две години сте во пријателство и и помагате на вашата пријателка да ја избере нејзината венчаница.

Фокусирајте се на себе

Сега дозволете ми да воведам практичен начин како да го надминете прашањето дека никој не ве сака додека вие се доживувате себеси како финличност.

Па, верувале или не, решението може да се најде во односот што го имате со себе.

За ова дознав од познатиот шаман Руда Ианде. Тој ме научи да гледам низ лагите што си ги кажуваме за себе и да станам вистински овластен.

Мислам каква е вашата вистинска перцепција за себе? Ако сте сигурни дека сте добра личност, тогаш зошто го нагласувате тоа додека споменувате дека никој не ви се допаѓа?

Што ако проблемот е нешто друго?

Како што објаснува Руда во ова бесплатно видео, врските не се она што многумина од нас мислат дека. Всушност, многумина од нас всушност се самосаботираат во нашите љубовни животи без да го сфатат тоа!

И врз основа на она што го прашавте, сигурен сум дека истото важи и за вас.

Затоа би сакал да споделам со вас дека учењата на Руда ми покажаа сосема нова перспектива.

Значи, ако сакате да ги подобрите односите што ги имате со другите и да го решите проблемот што никој не ве сака, почнете од себе.

Погледнете го бесплатното видео овде.

Барајте ги своите права

Да се ​​биде помалку фин значи да се грижите за себе и да се фокусирате на откривање на вашата единствена мисија во животот.

Тоа е да бидете искрени со другите и со себе.

Сега разбирам зошто сум добра личност и никој не ме сакаше: затоа што бев премногу опседната да ги направам како мене и не бев доволно опседната со тоа да ми се допаднатсамиот.

Сега го превртев сценариото и среќен сум што можам да кажам дека сум на добар пат да бидам разумно фин дечко кој многу повеќе се залага за себе и исто така е подготвен да не ми се допаѓа.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.