12 причини зошто луѓето се снисходливи (и како да се справите со нив)

12 причини зошто луѓето се снисходливи (и како да се справите со нив)
Billy Crawford

Да добивате комплименти може да се чувствувате одлично и охрабрувачки — понекогаш. Тоа се моменти кога вашиот колега или член на семејството ќе каже со саркастичен тон: „Добра работа, мало момче!“ или „Дали сте сигурни дека ќе заработите многу на таа работа?“

Справувањето со понизните луѓе може да биде тешко, деморализирачко и севкупно фрустрирачко.

Пред да им експлодирате, можеби прво биди од помош да разбереш зошто се однесуваат така како што се однесуваат.

На тој начин, можеш да се соочиш со нив на најдобар можен начин: со почит и љубезно, не наведнувајќи се на нивното ниво.

Значи, еве 12 можни причини зошто другите зборуваат навредливо за вас, и како да се справите со нив.

1.Тие ги кријат своите несигурности

Луѓето имаат тенденција да зборуваат навредливо за другите затоа што имаат несигурност што треба да ја сокријат.

Можеби се навредиле поради фактот што никогаш не можеле да добијат унапредување или да се запознаат со добрите милости на шефот како вас.

Затоа наместо да ви дадат искрена честитка, наместо тоа, тие би можеле да дадат комплимент со бекхенд како: „Не можам да верувам дека шефот му ја дал работата на некој со толку малку искуство! Тоа е многу храбро од нив.“

Кога некој ќе ве соблазнува, најважно е да не го сфаќате тоа лично.

Внатре, личноста можеби се чувствува непријатно околу вас.

Тие не би имале причина да ви го кажат тоа доколку се чувствуваат добро со себевеќе.

Исто така види: 21 духовен знак на љубов кои покажуваат дека оваа врска е реална

Да се ​​снисходливи е нивниот начин да се справат со нивните недостатоци, наместо директно да се соочат со нив.

2. Тие мислат премногу високо за себе

Можеби дипломирале на добро познат универзитет или работеле со меѓународен бренд.

Поради овие искуства, тие можеби се чувствуваат супериорни во однос на другите.

0>Тие би можеле да се навредат со луѓе кои ги нарушуваат имињата во нивните приказни. ситуациите како потпора да изгледаат поважни од другите.

Тие го користат за да го надујат своето его. Кога тоа ќе се случи, обидете се да не ги превртувате очите премногу.

Не сте обврзани да реагирате позитивно или негативно во овие ситуации.

Само не заборавајте да бидете добри и да не кажувате ништо ако имате ништо убаво да се каже.

Како што еднаш напиша авторот Тим ​​Фарго, „Ароганцијата е камуфлажа на несигурноста“.

3. Тие го сакаат вниманието…

Во средината на приказната, снисходливо лице може да изговори: „О, тоа ме потсетува на времето кога отидов на брод за крстарење…“ Тие веднаш ќе го зграпчат и ќе ги префрлат своите внимание кон себе.

Тие, исто така, може да ги задеваат другите да ги прашаат за нешто што сакаат да го споделат.

Тие ќе шетаат наоколу мафтајќи се со своите нови чевли и ќе речат: „Уф, не не сакам да ги извалкам моите нови чевли“ дури и кога никој не е прашан за тоанив.

Им треба внимание за да ги потврдат нивните искуства.

Ако е така, тогаш можете слободно да ги признаете без потреба да го продолжите разговорот понатаму ако не сте подготвени.

4…Или сакаат да излезат од центарот на вниманието

Како тактика да ги сокријат сопствените грешки и недостатоци, тие може да ја истакнат вината на друга личност.

Тие шират озборувања и лаги да ги задржите луѓето зафатени со разговор за друго прашање што не е поврзано со нив.

Кога тоа ќе се случи, можете да се обидете да се соочите со нив за ситуацијата.

Изгледајте ги нивните грешки и дајте им простор безбедно да ги признаат своите грешки.

Најверојатно едноставно се плашеле.

5. Тие се љубоморни на тебе

соработник Присутниот лекар Френк Ниниваги еднаш напиша: „Понижувањето е очигледна завист“. тие би можеле да речат: „Изненаден сум што можеш да си го дозволиш тоа!“

Комлиментите со заднина го кријат она што навистина го чувствуваат: „Посакувам да имав ваков автомобил“.

Кога некој е снисходлив кон вас за нешто што сте го постигнале, застанете за момент.

Пред да го сфатите лично како што рефлексивно го правите, размислете за нивниот живот.

Запрашајте се зошто би биди таков кон тебе.

Исто така види: Како да престанете да бидете губитник: сè што треба да знаете

Покажувањето сочувство и емпатија може да ви помогне да не се чувствувате повредено, а истовремено да останете со почит.

6. Тие не можат емотивноПоврзете се

Кога им се отворате, тие може да дадат некорисни одговори. Тие ќе речат: „О, не биди тажен.

Треба да имаш среќа.

Знаеш ли колку луѓе никогаш не ги имале шансите што си ги имал?“ Може да се чувствува неважечко.

Ова може да биде затоа што немаат емоционален капацитет за емпатија.

Една студија сугерираше дека луѓето од повисока социо-економска класа имаат тенденција да имаат пониска емпатија.

Затоа има тенденција да се чувствува како богатите да живеат на свој свет; тие се одвоени од другите.

Кога тоа ќе се случи, обидете се да ги препознаете нивните напори барем да се обидат да ви помогнат.

7. Не им е пријатно да се биде ранлив

Една студија спомна дека луѓето имаат тенденција да користат шеги и хумор како механизам за справување.

Тие се свртуваат кон смеата како начин за ублажување на непријатните емоции што би можеле да ги да се чувствувате.

Можеби личноста која е снисходлива минува низ нешто болно во својот живот за кое не знаете ништо.

Тие зборуваат навредливи за другите како начин да се справат со раскинувањето, загуба на сакана личност, расправии и стресови дома. Никогаш не се знае.

Ова е причината зошто секогаш е важно на кого ќе сретнете да му пристапите со почит и љубезност.

8. Тие ве потценуваат

Можно е уште да не разбрале за што сте способни.

Тие не знаат колку всушност сте вешти во кујната, па можеби ќе ви зборуваат преку аРецептот навистина бавно, како да разговараат со дете.

Можеби дури и да ве наречат мали миленичиња со имиња како: „Време, шампионе“. иако и двајцата сте веќе многу постари.

Ова е еден вид снисходење што некои често го поздравуваат, всушност. Постојат приказни за Мајкл

Џордан лично ги земал коментарите, а потоа го користи како гориво за да се претстави уште подобро на теренот.

Ако некој очигледно ја потценува вашата вештина и страст, немојте експлодирај во нив.

Користете го како гориво за да бидете подобри во животот и кариерата. Нека ве мотивира да им докажете дека грешат.

9. Тие веруваат дека се авторитет

Тие веруваат дека нивните мислења се последниот збор за која било работа.

Тие би можеле да дадат коментар за политичка личност без да ја разбираат политиката, само за да излезат како ажурирани.

Ова е и причината зошто тие често може да ви дадат совет иако не сте ги ни побарале.

Иако можеби се помудри во некои аспекти, сепак е тешко да се земе неоправдано совет.

Овој став се навраќа на чувствата на супериорност што ги развиле.

Во секој случај, сепак е важно да не заборавите да им пристапите со почит и љубезност. Слушајте го нивниот совет, но не треба да го следите.

10. Тие имаат конзервативен начин на размислување

Тие имаат тенденција да не се најотворените луѓе.

Ова може да се должи на начинот на кој се воспитувани.

Тие можеби сенавикнав да гледам луѓе како тебе на високи позиции и да постигнуваш големи работи.

Обидете се да не го сфаќате ова лично.

Наместо тоа, обидете се да разберете од каде доаѓаат и учтиво исправете ги.

Соочете се со нив за нивните датирани размислувања и продолжете да покажувате почит.

Слушајте и јасно изразете ја вашата страна. Ако одбијат да се предомислат, тогаш можете едноставно да си заминете.

11. Тие не можат да поднесат да бидат погрешни

Тие не сакаат да изгледаат глупави за да можат често да ги поправаат луѓето што прават мали грешки.

Ако некој изговори збор погрешно или измеша една година, тие брзо ќе се приклучат и ќе ја поправат личноста која зборува - без разлика колку е веќе длабоко во својот говор.

Ова се навраќа на тоа што тие сакаат да го привлечат вниманието колку што можат за да се чувствуваат потврдени за што знаат.

Можете да се обидете учтиво да ги исправите. Ако почне да се чувствува вжештено, запрашајте се: Дали вреди да се има оваа борба?

Ако не, не треба да продолжите.

12. Тие не сакаат да преземат одговорност за своите постапки

Понекогаш некој би се снижил затоа што не се подготвени да ја преземат вината за нешто што го направиле.

Тие би можеле да речат: „Па ако не беше за тоа колку лошо се справивте со ситуацијата, немаше да морам да го направам тоа што го направив.“

Тие се плашат да се соочат со последиците од нивните постапки.

Кога тоа ќе се случи, не заборавајте да останете смирениможеш.

Ќе биде фрустрирачко, но уште повеќе лутината нема да реши повеќе проблеми. Наместо тоа, проценете ја ситуацијата и разговарајте за неа.

Ако е потребно, соочете се со нив за нивната реакција. Тоа може да им ја открие незрелоста на нивните постапки.

Кога некој е понизен кон вас, можете да дозволите неговите зборови да ве допрат и да ве деморализираат.

Или можете да изберете да не прифатите тоа лично. Не сте обврзани да чувствувате ништо кон нивните коментари.

Римскиот император и стоик Маркус Аврелиј еднаш напишал: „Изберете да не бидете повредени и нема да се чувствувате повредено.

Не не се чувствувате повредено – а не сте биле.”

Можеби е вашиот прв инстинкт да ја ставите снисходливата личност на нивно место и да фрлите навредлив коментар веднаш кон нив, но кој би помогнал тоа?

Тоа навистина ќе ви даде само минлив момент на радост. Не се спуштајте на нивното ниво. Биди подобар.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.