12 големи знаци дека вашето семејство не се грижи за вас (и што да прави во врска со тоа)

12 големи знаци дека вашето семејство не се грижи за вас (и што да прави во врска со тоа)
Billy Crawford

Содржина

Првите луѓе што ги среќавате и со кои комуницирате на овој свет се вашето семејство. Тие те воспитуваат, те учат и обликуваат личност што ќе станеш.

Овие длабоки врски можат да траат цел живот, а љубовта во семејството не е како ништо друго.

За жал, сепак, семејството не е убава работа за секого.

За некои од нас, нашето семејно опкружување е место на запоставување, манипулации и неправедни очекувања.

Понекогаш сите поминуваме низ лоши времиња дома и со нашите најблиски. Но, подлабоките прашања кои покажуваат недостиг на љубов во семејството не е толку лесно да се одвратат.

Со тоа кажано, еве 12 знаци дека вашето семејство не се грижи за вас, проследено со пет чекори ориентирани кон акција Смислив да се справам со тоа.

Прво, едно одрекување:

Знам дека никој нема совршено семејство...

Рускиот писател Лео Толстој го кажа тоа многу добро во неговиот роман „Ана Каренина“ од 1878 година, истакнувајќи дека „сите среќни семејства се слични, но секое несреќно семејство е несреќно на свој начин“. во вашето семејство.

Во повеќето ситуации, сите се трудиме дома како родители, деца и роднини. Но, постојат семејни клими кои можат да станат целосно токсични и ситуации каде што на крајот ќе имате посебен впечаток дека вашето семејство навистина не се грижи за вас.

Ако се занимавате со ова, тогаш и двајцата сочувствувамповеќето од нив, тогаш може да биде тешко да се сфати како нешто друго освен непочитување.

Сите од нас не можеме понекогаш да закажуваме состаноци или да имаме мешани распореди. Добро.

Но, кога станува забележлив модел и долгорочен тренд, имате вистински проблем на вашите раце.

11) Вашето семејство е затворено за вас и ретко ве кани на нешто

Ако сте надвор од дома, но сепак се обидувате да одржувате контакт со семејството, тогаш има работи како што се скара, собири, семејни состаноци и слично, на кои повремено е убаво да присуствувате.

Па, за некои од нас.

Да бидеме искрени дека во многу случаи се чувствува повеќе како товар да разговарате со сите роднини што не сте ги виделе или вашиот еден супер досаден полубрат им пречи срање од тебе за твојата нова девојка...

Меѓутоа, убаво е барем да ја добиеш поканата за да не можеш да се појавиш.

Кога не си вклучена или замислена како некој да ве покани како би требало да се чувствувате?

Како да не е ништо страшно?

Знам дека би се чувствувал како да ме отфрлаат од семејството и ќе бидам лути!

Како што вели Брајан Дејвис во оваа статија:

„Меѓу работите за кои не се грижат е тоа што не ви кажуваат за семејните настани. Или големи пресвртници. Работи како прославување на вашиот роденден. Или тоа што не дојдам да те видам тебе и твоите деца покажува дека твоето семејство не се грижи за тебе.“

Многу е тешко ипонижувачко.

12) Вашето семејство никогаш не го спомнува вашето детство или убавите спомени за вас

Знам колку непријатно може да биде вашето семејство да продолжи да работи кога сте биле мали.

Потоа ги влечат сликите на кои правите глупави лица во базенот за деца или носите нос од кловн. Дај.

Но, знаеш што е исто така навистина непријатно кога тие никогаш не го прават ова и воопшто не зборуваат за тебе како растеш.

Тоа е како штотуку да си дошол на сцената како возрасен фабрика, сите претходно составени и подготвени да плаќаат даноци и да правиме работи за возрасни.

Освен како сите нас, вие исто така имавте детство: доброто, лошото и грдото.

И да го имате игнориран како никогаш да не се случил некако ве прави да се чувствувате чудно и несакано.

Не е кул, семејство.

Што да направите со токсична семејна ситуација

Што правите кога вашето семејство ве заглавило или прекинало контакт?

Дали има чекори што можете да ги преземете за да се обидете да ги обновите врските или да го изразите напуштањето и недостатокот на грижа што ги чувствувате?

Да, има, и јас ќе ги разгледам овде. Јас го нарекувам пет Т, пет начини да започнете повторно да ги врзувате вашите распаднати семејни односи.

1) Затегнете ги врските со кругот на пријателите

Ако сте доволно среќни да имате пријатели кои ви се како семејство, тогаш продлабочете ги односите со нив. Тоа ќе ви помогне да престанете да се фокусирате на јазот што го чувствувате со семејството.

Пријателине може - или барем не треба - да го замени семејството, но во ред е и добро понекогаш да се свртите кон оние кои ве ценат наместо да се соочите со повеќе негативно и омаловажувачко однесување од оние кои треба да го имаат грбот.

Друго користа од давање приоритет на пријателите некое време е тоа што бидејќи никој од нас нема совршени семејства, секој има различни семејни проблеми со кои се занимавале.

Да се ​​биде околу вашите пријатели може да ви помогне да дознаете вредни совети и сознанија за тоа како да пристапите семејни проблеми кои потекнуваат од реалниот свет, а не само од теории.

2) Кажете им дека ги сакате

Да, тоа е по ѓаволите, но понекогаш опасно е само начин да се оди.

Кажете им на старите невнимателни и злобни дека ги сакате нивните извини газови.

Во ред, тоа не излезе точно.

Но, знаете: одете на цел комплет и кабина. Поставете ги сите ваши емоции, прегрнете го, плачете го, извикнете го, излезете од собата и кажете дека никогаш повеќе нема да разговарате со нив...

Чекај - не тоа!

Но, сериозно, само кажете им дека ги сакате и дека се чувствувате како да сте невидливи и никој не ве забележува.

Не барајте промени. Можеби тоа се многу оштетени поединци. Можеби тие уште едвај знаат како да се променат и тоа ќе биде бавен процес.

Но, најмалку што можете да направите е само да им кажете од каде доаѓате и да ги оставите да го направат следниот потег.

Како што Џошуа Исибор објаснува овде:

„Семејствое последната автобуска станица за време на патека или итен случај. Семејството е секогаш семејство, во смисла дека тие секогаш ви даваат посебен третман исполнет со љубов. Иако, семејството се разликува едно од друго. Некои покажуваат знаци дека не се грижат за вас, додека некои може постепено да ви го покажуваат тоа. проблеми кои се случуваат. Но, не е неопходно тие да бидат во цел фокус на обидот да се обноват мостовите со семејството.

Некои работи во минатото навистина можеле да биле неприфатливи и премногу навредливи за дури и да се зборува долго.

Можно е вашето семејство да ве разочара или да ве малтретирало на начини кои навистина ви го уништиле животот. Тие можат да кажат извинете, можат да се обидат да направат подобро, но никогаш не можат да го поништат она што е направено.

Ако сте претрпеле злоупотреба или сериозно запоставување, знаете колку е точно тоа.

Значи, ако ти си доволно силен да се вратиш и да се обидеш да најдеш љубов која сè уште останала во семејство кое не се грижело доволно за тебе, тогаш најдобро е да бараш какви било решенија без разлика колку мали.

Минатото веројатно ќе има да се дискутира малку. Но, ако тоа е фокусот, веројатно ќе тргнете по контрапродуктивен пат.

4) Најдете и побарајте ја вашата лична моќ

Клучот е да ја пронајдете и да ја преземете вашата лична моќ.

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека тоа не еработејќи.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да го најдете задоволството и исполнувањето што ги барате.

Ова го научив од шаманот Руда Ианде. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Во своето одлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи за да го постигнете она што го сакате во животот и да најдете радост и љубов.

Затоа, ако сакате да изградите подобар однос со себе, отклучете го вашиот бескраен потенцијал и ставете ја страста во срцето на сè што правите, почнете сега со проверка на неговите вистински совети.

Еве линк до бесплатното видео повторно.

5) Тестирајте нов пристап

Понекогаш раните од минатото навистина не можат да се „надминат“ во вид на Опра, учебник како што луѓето сакаат да бидат.

Тие постојат, ќе продолжат да постојат и сè не е во ред.

Сепак:

Еден од најпаметните начини да се пристапи кон семејниот проблем кој едноставно нема да биде решени, како што се злоставување во минатото, сериозно занемарување, тековни ментални болести и така натаму, е да се тестира нов пристап.

Колку и да звучи чудно, понекогаш можете повторно да изградите нов и донекаде позитивен однос со вашето семејство само со преземање на една или две позитивни работиза нив и правејќи го тоа до степен на вашата врска.

Дали вашите родители или браќа и сестри сакаат кампување? Одете на кампување викенд и дружете се со логорскиот оган и шетајте ги кучињата.

Дали вашето семејство има опсесија со НАСКАР? Појавете се со малку пива и гледајте ја трката, а потоа тргнете се дома.

Можеби се надевате на многу повеќе и сте исполнети со жалење за она што можеше да биде, но сепак е подобро од ништо.

6) Разговарајте

На крајот на краиштата, ќе постигнете онолку напредок колку што можат да постигнат двете страни. Вие ги имате вашите искуства и вашите ставови и членовите на вашето семејство имаат свои.

Не велам дека нивниот негрижлив и игнорантски однос кон вас не бил реален или прифатлив, но вие ќе мора да го направите своето најдобро е да зборувате за тоа ако сакате да се обидете да го промените понатаму.

Ако вашето семејство изгледа не се грижи многу за вас, тогаш очигледно дури и да ги натерате да ве сфатат сериозно и да се посветат на вистински разговор може да биди тежок.

Прави што можеш.

Исто така види: Како да избегнете лажна духовност: 20 знаци на кои треба да внимавате

Најлош случај? Напишете го во е-пошта и CC сите тие пијавки со многу почит и со колку што можете повеќе љубов.

Што е со „најпрво семејството“?

Како што напишав на самиот почеток на оваа статија , семејството се првите луѓе на кои сме изложени кои не воспитуваат.

Јас лично верувам во семејството пред се и верувам дека имаме обврски и можности со семејството со кои не се справувамекој било друг, освен можеби некој значаен друг.

Вашето семејство значи многу. Но нивното негативно однесување не е ваша вина.

И, исто така, не е ваша одговорност да го преземете или „прифатите“ отфрлачко, поткопувачко или негрижливо однесување од членовите на семејството.

Ако тие се однесуваат на овој начин, тогаш најмногу што навистина можете да направите е да посегнете, да ја искажете својата позиција и да вложите добра волја да ја промените врската.

Следниот чекор зависи од вашето семејство.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

и раскажува: Имав проблеми со членовите на моето семејство поради кои се чувствувам негрижа и напуштена.

Тоа е лошо чувство и не е лесно да се реши, но за среќа, постојат начини да се продолжи напред по ова прашање и да се започне поправка на огради.

Но, прво, треба да го идентификувате и да го признаете проблемот...

Знаци дека вашето семејство не се грижи за вас

1) Твојата гледна точка, емоциите и верувањата им значат необично

Без разлика каква структура има вашето семејство, тешко е да се чувствувате како навистина да сте вклучени ако вашето гледиште и перспектива не значат ништо за другите членови на вашето семејство.

Еден од главните знаци дека вашето семејство не се грижи за вас е тоа што тие едноставно не слушаат што велите. И кога ќе ве слушнат за минута или две, веднаш ве соборуваат.

Не ви е дозволено да имате мислење, емоции или поглед што е единствено ваш. Од вас се очекува да седнете и да замолчите.

Особено како возрасен, ова може да биде многу понижувачко и обесхрабрувачко искуство.

Ако вашето семејство не сака да се вклучите во како ги гледаш работите, тогаш што, по ѓаволите, правиш што е дел од тоа?

2) Твоето семејство постојано ги преминува твоите граници без извинување

Не знам колку години читаат ова, но можам да кажам дека како помладо дете или дури и тинејџер, понормално е твоите родители да бидат малку наметливи.

Имав дури и пријателирастени од кои се очекувало да не ги затвораат вратите од собите како тинејџери и секогаш да ги информираат своите родители кога пријателите ќе завршат.

Пред да ја повикате семејната верзија на Северна Кореја, размислете колку може да стане уште полошо:

Возрасните членови на семејството се третираат како деца. Ова е вистински проблем. Јас се справив со тоа и мислам дека многумина од нас се справија.

Членовите на нашето семејство - особено постарите членови - сè уште не третираат како нивно братче или мало момче или девојче. Тие навлегуваат во нашиот личен простор, нашите животни ситуации, нашите верувања и нашите одлуки.

Тие всушност не се грижат за тоа што правиме или зошто, тие се грижат да се грижат дека сè уште се одговорни и може да нè обликува во сликата што тие ја сакаат.

3) Направени сте да се чувствувате виновни што ги искажувате вашите потреби

Кога вашето семејство очекува секогаш да паѓате во редот и да се ставате себеси на последно место, тие покажуваат тоа со тоа што не ги почитува вашите потреби.

Еден од главните знаци дека вашето семејство не се грижи за вас е тоа што тие буквално ви велат дека не се грижат.

На пример, можете да споменете на татко ти дека навистина ти треба совет за кариера затоа што имаш големи проблеми на својата работа.

Можеби си бил малку под стрес, да речеме, па дури и видно се вознемирил еден-два време, имајќи мини - топење поради работната криза што ја имате. Но, татко ти не сочувствува и не гледа од каде доаѓаш, тој само сака да го затворишпо ѓаволите.

Тој го брише и ти кажува дека не се грижи за твоите бескрајни работни проблеми и има поважни работи за кои треба да се грижиш, како здравствените проблеми на сестра ти и неговото претстојно риболовно патување.

Како поинаку треба да го протолкуваш?

Исто така види: 22 важни начини да ја почитувате вашата жена (и да бидете добар сопруг)

Можеби тоа е неговата верзија на тешка љубов, но за останатите од нас ова изгледа многу како само...негрижа.

Фактот на работата е што врските се многу тешки.

Но, кога станува збор за врските, можеби ќе се изненадите кога ќе слушнете дека постои една многу важна врска што веројатно сте ја занемарувале:

Врската што ја имајте со себе.

Дознав за ова од шаманот Руда Ианде. Во неговото неверојатно, бесплатно видео за негување здрави врски, тој ви дава алатки за да се засадите во центарот на вашиот свет.

И штом ќе почнете да го правите тоа, не може да се каже колку среќа и исполнетост можете да најдете во себе и во вашите семејни односи.

Значи, што го прави советот на Руда да го промени животот?

Па, тој користи техники произлезени од древните шамански учења, но тој го става својот модерен пресврт на нив. Можеби е шаман, но во љубовта ги има истите проблеми како јас и ти.

И користејќи ја оваа комбинација, тој ги идентификуваше областите каде што повеќето од нас грешат во нашите односи, вклучително и кога станува збор за блиското семејство.

Значи, акоуморни сте од тоа што вашите врски никогаш не функционираат, да се чувствувате потценети, неценети или несакани, ова бесплатно видео ќе ви даде неколку неверојатни техники за да го промените вашиот љубовен живот наоколу.

Направете ја промената денес и негувајте ја љубовта и почитта што знаете дека ги заслужувате.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео .

4) Секој обид за комуникација е дочекан со потсмев или отпуштање

Еден од најјасните знаци дека вашето семејство не се грижи за вас е кога едноставно не можете да пристапите до нив.

Дома, ве третираат како дух.

Ако живеете на друго место, вашите повици остануваат неодговорени и ве третираат како последователна мисла.

Кога стапете во контакт или привлечете го нивното внимание за една жешка минута кога ќе почувствувате чувство на отпуштање.

Нешто во врска со вашата или нивната перцепција за вас, изгледа едноставно ги чини дека не се достојни за нивното време или енергија.

И ова боли. Секако.

5) Вашето семејство наоѓа илјада начини да ви каже дека не сте доволно добри

Верувам дека здравата критика, па дури и семејниот притисок има свое место:

За кариера,

За љубовта,

За личните одлуки.

Само ќе одам малку стара школа за тоа.

Сепак, јас го правам тоа не верувајте дека вашето семејство ве поткопува и во основа наоѓа постојани нови начини да ве извести дека не сте доволно добри.

Понекогаш ова е дел од шемата. Вашите родители или браќа и сестри имаа идеивтиснати во нивната глава што ги натерало да се чувствуваат несоодветни и несвесно го ставаат тоа и врз вас.

Тие едвај можат да сфатат колку негативни и поткопувачки се нивните зборови и постапки за вас. Но, како и на сите нас, ви треба охрабрување и некој во вашиот тим!

Поради тоа кога ви велат дека не сте доволно добри ве тера само да се навивате во топка и да исчезнете (ве молиме не направете го тоа, ми се допаѓате, ветувам...)

И во некои ситуации постои одреден член од вашето семејство кој има проблем со вас. Можеби лошите работи паднаа во минатото, можеби тие имаат некој друг проблем.

Мишел Девани го разгледува тоа во оваа статија, каде што пишува дека токсичниот член на семејството „ќе зборува за вашата слабост и ќе зборува со презир кога зборуваме за вашата личност>

6) Вашето семејство воопшто не помага во изборот на кариерата и животот

Со поврзаната забелешка е само целокупниот недостаток на поддршка.

Кога се грижиме за некој, вложуваме време и енергија во него, нели?

Ако твоите родители, браќа и сестри, братучеди, чичковци и тетки ве третираат како реквизит, како треба да мислиш тие се грижат за тебе?

Како апстрактен концепт?

Ти си личност со живот исто како и другите од нас.

Еден од врвните знаци јасемејството не се грижи за вас е тоа што тие едноставно не се грижат што правите или проблемите што ги имате.

Изгледа дека дури и основните совети се надвор од нивниот дофат кога би им помогнале во секунда со вашиот совет ако е можно.

Чувството е лошо, човеку.

Како што споменав претходно, еден од оние кои навистина ми помогнаа да најдам откритија во мојот живот е шаманот Руда Ианде и Неговите учења за зајакнување на самите себе ми беа особено корисни.

Многумина од нас се условени со верувања и рамки за живот кои имаат за цел да ни помогнат, но всушност не оставаат немоќни и обземени од тешки одлуки.

Но, како што откри и Руда во своето патување, дури не можеме да научиме да ги надминеме работите како што е токсичната семејна позадина, додека не искористиме многу едноставна и моќна алатка во себе.

Можете да кликнете овде за да го гледате бесплатното видео .

7) Вашето семејство ги зајакнува деловите од вас кои најмногу се саботираат

Меѓу најлошите знаци на вашето семејство не се грижи за вас е навиката да ги зајакнувате деловите од вас кои најмногу се саботираат .

Вашето сомневање во себе, депресијата, дури и несигурноста околу вашата тежина или тип на тело... многуте начини на кои можете да ја спуштите личноста се бескрајни - особено кога станува збор за пријателски оган.

Можеме Немојте да бидете супер кревки и да дозволите негативноста на другите луѓе да нè спушти или да нè удри во нашите срца и длабокото чувство на самопочит.

Но, во истотовреме, сосема е разбирливо дека оние на кои сакаш да се натрупуваат за да се потсмеваат или да ги зајакнуваат точните работи за кои најмногу се грижиш, прават да се чувствуваш како срање.

Како не можеше?

Експерт за семејни односи Лесли Глас го разбира

„Знаците дека сте пораснале во токсично семејство вклучуваат обвинување за сè - од мали нешта што не се совршени - до сè што тргнало наопаку во семејството, пријателство, брак и секоја врска од почетокот на времето. Се потсетувате и на секоја грешка и понижувачко нешто што некогаш сте го направиле“, вели таа.

Таа е во право.

8) Вашето семејство бара помош во тешки времиња, но не прави ништо кога ви треба a hand

Една од најтажните работи кај луѓето што ги сакаме е тоа што понекогаш целосно ги земаме здраво за готово. Ова може да важи за семејството, блиските пријатели и романтичните партнери.

Тие се толку добри со нас, достапни и доверливи што почнуваме да ги третираме како пасивни предмети и имот, само што ги повикуваме кога сакаме нешто од нив или имаме одредена потреба во тој момент.

Почнуваме да ги обезличуваме оние за кои треба да ги сакаме и да се грижиме најмногу!

Ако ова е она што вашето семејство ви го прави тоа е многу болно.

Ако го направите она што можете да го направите за да им помогнете, но откриете дека нема никој од другата страна кога ви треба рака, тоа е ужасно чувство.

Тоа е како таа вежба за доверба каде што ги затвораш очите и паѓашнаназад и ве фатат колегите кои чекаат.

Освен во овој случај, никој не е таму, а вие удирајте по земјата.

9) Вашето семејство ги фали вашите браќа и сестри и другите, но ве игнорира

Препознавањето на достигнувањата на другите е прекрасно. Сакам да им честитам на моите браќа и сестри кога прават одлични работи.

Но, ако забележите дека вашите родители и другите роднини само ги фалат вашите браќа и сестри, а никогаш за вас, тешко е да не го сфатите тоа како лично мало.

Дали никогаш не заслужуваш аплауз?

Тоа не е натпревар, вистина е...

Но, би било убаво да добиеш некое признание сега а потоа и да не стекнете впечаток дека сте невидлив никој, додека вашите браќа и сестри се холивудски ѕвезди кои освојуваат награди секоја недела или две...

Како поинаку можете да го сфатите ова освен како знак на некаков вид недостиг на ценење за вас?

Никој не сака да се чувствува како заменлив запчаник во сопственото семејство.

10) Вашето семејство постојано ве шушка и е целосно несигурно

Дејствата зборуваат погласно од зборовите и ако имате работа со членови на семејството кои се полути од капетанот Кранч, тогаш знаете дека разочарувањето е повеќе од само нервоза.

Особено ако тоа се случува одново и одново...и одново.

Некои од нас имаат проблеми со управувањето со времето, дефинитивно вистинито...но ако вашето семејство конкретно ве разочарува и никогаш не поминува кога ви треба
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.