12 ефективни начини да ја забавите врската без да раскинете

12 ефективни начини да ја забавите врската без да раскинете
Billy Crawford

Новите врски брзо се движат.

Тие се возбудливи и возбудливи и не можете да се заситите од вашиот нов љубовен интерес.

Но, понекогаш, нашите односи може да се движат толку брзо што нè остава малку без здив и вознемирени.

Пред да дознаете, подготвени сте да се преселите заедно, да планирате иднина, да ги споите вашите семејства и да се посветите. Можеби е време малку да ги успорите работите?

Не треба да раскинувате со оваа личност или да и поставувате ултиматуми. Само треба да ги префрлите работите од брзо напред во втора брзина.

Еве 12 начини да ја забавите врската без да раскинете. Ајде да скокнеме веднаш.

1) Комуницирајте ги вашите потреби и очекувања

Најдобар начин да се осигурате дека врската оди со удобно темпо е да комуницирате вашите потреби и очекувања.

Не заборавајте да внимавате и на потребите и очекувањата на вашиот партнер. Врските вклучуваат две лица и тешко е да се знае што му треба на вашиот партнер ако не се пријавите.

Ако сте биле во врска во која сте морале да правите компромиси или да избрзувате со одредени работи, можеби вреди напорите да видите дали можете да ги избегнете тие замки со вашиот нов партнер.

Пред да се нурнете во нова врска, одвојте малку време да размислите што сакате и што ви треба.

Што ви треба. дали треба да се чувствувате удобно во оваа фаза од вашиот живот?

Што ви е потребно за да се чувствувате сигурни во оваможеш да работиш на внатрешниот однос што го имаш со себе.

Ако се соочуваш со чувството на страв дека ќе ја изгубиш врската затоа што сакаш да ја носиш побавно, дали си размислувал да дојдеш до коренот на проблемот ?

Колку се чувствувате уверени во вашите одлуки и избори?

Дали сте во ред со тоа што ја оставите оваа врска да оди? Или се држите до него иако се чувствувате погрешно?

Повеќето од нашите недостатоци во љубовта произлегуваат од нашите комплицирани односи со самите себе.

Се бориме со чувствата на знаење дека нешто не е добро за нас, но ние го сакаме без разлика. И тоа може да предизвика голема доза на болка и страдање.

Справувањето со внатрешното прво, или поставувањето на него како приоритет додека работите низ другите врски, е важна лекција што ја споделува шаманот Руда Ианде. Детали за тоа во неговото остроумно видео за Љубов и интимност. Бесплатно е и вреди да се гледа.

Ако сакате да нурнете директно во срцето зошто лесно се чувствувате обземени и засенети од вашите врски, тоа е одлично место за почеток.

Проверете го бесплатно видео овде.

Колку повеќе можете да работите на себе, толку подобро ќе се чувствувате и толку повеќе тоа ќе се нахрани во вашите односи.

Затоа се надевам дека ќе можете да го видите овој момент како можност да нурнете во коренот на прашањето што ве провоцира. Одлично време е да го истражите.

Дали ви се допадна мојата статија? Допаѓајас на Фејсбук за да видам повеќе написи како оваа во вашиот довод.

нова врска?

Погрижете се да одвоите малку време за лесно да комуницирате каде сте. Овие не мора да бидат сериозни разговори, но може да бидат забавни и нешто за возбудување.

2) Поставете флексибилни граници

Ако се чувствувате под притисок да се движите побрзо отколку што сте удобно, поставете некои граници и не плашете се да ги користите.

Запомнете дека овие граници се за учење и може да се прилагодат.

Ако не се чувствувате подготвени да ги исполните родителите на вашиот партнер, тогаш не се чувствувајте лошо поради тоа. Времето може да не се чувствува како што треба.

Ако не се чувствувате подготвени да изберете сериозна врска, тогаш не се чувствувајте лошо и поради тоа.

Ако не сте подготвени да почнете да се гледате секој ден и да спиете, тогаш не се чувствувајте лошо ниту поради тоа.

Оставете одмор и дозволете му на вашиот партнер да знае кои се вашите граници.

Кажете му дека сте спремни да растете и да се приспособите на нив навреме.

Вашиот партнер може дури и да го цени тоа. Границите се знак дека сте самоуверени, дека сте водени и свесни за себе и дека се почитувате себеси.

Но, важно е да се прилагодите со вашиот партнер. Ако влезете во премногу крути, тоа не ви дава простор да учите и да растете. Затоа, важно е да бидете и флексибилни.

3) Посветете се само на мали нешта

Еден начин да ја забавите врската без раскинување е да се посветите на мали нешта на почетокот навашата врска и видете како ќе се одвива.

Можете се обврзете да одите на неделен состанок, да ја одржувате комуникацијата отворена или да се гледате само неколку пати неделно во текот на првите неколку месеци од запознавањето.

0>Можеби ако се обврзете дека ќе се гледаме само два пати неделно би се чувствувало поудобно или посоодветно.

Можеби да се обврзете да си ја кажувате вистината, дури и ако е непријатно, би било соодветно.

Малите обврски на почетокот на врската е доволен за да покаже дека сте сериозни, но не толку сериозни за да сте во целосна врска.

Иако предлозите во оваа статија ќе ви помогнат да го забавите темпото и интензитетот на вашата врска, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи.

Исто така види: 18 работи кои се случуваат кога универзумот сака да бидете со некого

Херојот на врската има искусни тренери кои без напор можат да ви помогнат да го поставите тонот на вашата врска и да ја одржувате пријатна и лесна.

Сите ние се возбудуваме кога првпат започнуваме врска со некого. И лесно е брзо да скокнеш. Искусниот тренер може да ви помогне да најдете практични начини да го забавите темпото на вашата врска без да мора да ја компромитирате целата работа.

Да бидам искрен, откако поминав низ тешкотии во мојот љубовен живот, посегнав со нив. Се чувствував фрустрирано од моите одлуки. Тие ми дадоа уникатен увид во тоа како пристапувам кон моите врски и ми помогнаа да поставам темпо што ќе ми биде поудобносо.

Ако сакате и приспособени совети специфични за вашата врска, не можам да не ги препорачам.

Исто така види: Овие 300 цитати на Руми ќе донесат внатрешен мир и задоволство

Кликнете овде за да започнете.

4) Воспоставете нова навики

Ако сакате да ја забрзате вашата врска, наместо да се вклучите во вашата редовна рутина за запознавање, испробајте различни активности и создадете нови навики.

Вашата благосостојба треба да продолжи да учи нови работи и тоа носи повеќе во вашата врска. Колку повеќе правите за себе, толку повеќе треба да споделувате.

Зафатете се со различни интереси.

Исто така, одлична идеја е да пробувате нови работи заедно. Ова може да помогне да се одржи врската свежа и енергична.

Ако сте во врска долго време и барате начин да ја забавите врската без да раскинете, пробајте нешто ново.

Започнете ново хоби или заземете нов спорт.

Создадете нова традиција со вашиот партнер или барем време секоја недела што ќе го чувате еден за друг за да истражувате нови области и обидете се да се држите до неа .

Ако сте интроверт или ако сте биле во долга врска и барате начин да ја забавите врската без да раскинете, испробајте некои нови активности и ова ќе ве задржи надвор и околу и учење нови работи.

Премногу е лесно да се повлечеме во изолирана интровертна обвивка во нашите односи.

5) Славете ги добрите работи

Прославете ги малите нешта вовашата врска и не грижете се толку многу за големите пресвртници.

Ова ќе ви помогне да ја одржите вашата врска лесна и лесна и ќе помогне да се забави темпото кога се чувствувате дека станува премногу сериозно.

Во секоја врска, може да биде лесно да почнете да се земате здраво за готово. Затоа, важно е да се забавувате со тоа.

Додека излегувате со некој нов, не заборавајте да ги славите добрите работи и да покажете ценење еден за друг на начини кои се забавни и возбудливи.

Не мора да се фатите за годишнини од пресвртници или да чекате предлог, но само да прославите одлична недела на работа или проект кој конечно е завршен.

Фокусирајте се на малите нешта и добро поминувајте го времето заедно.

Не грижете се да се посветите на долготрајна врска или да ги имате сите одговори.

Наместо тоа, фокусирајте се на уживање во сегашниот момент и ценење на она што го имате со вашиот партнер.

6) Направете пауза

Понекогаш кога се чувствувате преоптоварени во вашата врска, може да се чувствувате како сè да се случува премногу брзо. Можеби ќе почувствувате очајна потреба да ја забавите вашата врска и да ја запрете.

Пред да дојдете до точка на паника, важно е да си дадете малку време. Бидете трпеливи.

Дозволете си да направите ментална пауза од тоа.

Во ред е да го исклучите телефонот, да одите на долга прошетка или да се скриете за време на викенд.

Ако се чувствувате како работите да одатпремногу брзо во вашата врска, одвојте малку време и простор за да размислите што се случува и како да ги забавите работите пред да се вратите во базенот за состаноци и да почнете да ја нарушувате вашата нова врска.

Сосема е во ред да се земе време за себе и за другите ваши врски за состаноци ако оваа ви значи премногу.

7) Поставете потцели

Ако се чувствувате како партнерот да ве притиска да се посветите премногу премногу брзо, поставете некои подцели за вашата врска за да можете да ја забавите.

Подцелите се одличен начин да се чувствувате како да постигнувате нешто без да направите се или ништо .

Наместо да се обврзете да се вселите заедно, поставете подцел за наоѓање стан заедно во иста населба. Можете да научите да поминувате повеќе време заедно и да се навикнувате еден на друг додека ја одржувате својата независност.

Помага да го намалите притисокот ако задржите свое место.

Со ново врска, може да биде лесно да сакате сè да се случи брзо. Но, долгорочно, важно е да знаете дека имате место каде што секогаш можете да се вратите ако ви треба.

8) Останете поврзани

Ако се чувствувате како партнерот да ве притиска да се посветите премногу брзо, погрижете се да имате силна група пријатели кои ќе ве поддржуваат и охрабруваат во вашата врска.

Ова е одличен начин да помогнете да се забавивашата врска кога се чувствувате дека се движи премногу брзо.

Пријателите се одличен начин да се одржите балансирана и добро заокружена во вашиот живот. Тие помагаат да го пополните вашето време со значајни средби и ќе бидат со вас на патот.

Тие можат да бидат одличен извор на совети кога сте нервозни или несигурни за тоа што се случува во вашата врска или како е напредува.

9) Бидете со почит

Секој има различни цели и очекувања за своите односи во различни фази од животот.

Ако се чувствувате како партнерот да ве притиска да се посветите премногу брзо, погрижете се да го почитувате она што тие го сакаат од нивната врска и да им покажете дека сте слободоумни.

Можеби е во ред со почит да го одбиете нивниот напредок или да им дадете до знаење што сте повторно размислувате и чувствувате без да се повлекувате или да се расправате.

Погрижете се да им дадете до знаење како се чувствувате и што мислите за да не се воздржите или затворите, а потоа да експлодирате во тешка низа на емоциите подоцна.

Важно е да комуницирате отворено и искрено со нив. Има многу изненадувачки начини за подобра комуникација со партнерот.

10) Останете синхронизирани

За да не се движи вашата врска пребрзо, важно е да останете во синхронизација со партнерот и да не притискајте од вашиот крај.

Ова значи дека и двајцата треба да работите кон истотоцели и дека и двајцата сте на иста страна за тоа колку голем или мал треба да биде следниот чекор.

Ако и двајцата одлучите да го правите бавно, тогаш не грижете се да се сретнете со семејствата или да го преземете секој освен големи настани или одмори. Нека биде лесно и лесно.

Ако сметате дека вашиот партнер сака повеќе, тогаш погрижете се да прашате што значи тоа за него.

Дали тие сакаат да се венчаат?

Што мислат тие за децата?

Што е со заедничките трошоци и приходи?

Проверете дали разбирате што значи синхронизирањето пред да се посветите на нешто со кое можеби нема да бидете усогласени.

11) Чувајте го балансирано

Кога излегувате со некој нов, можеби е лесно да се фатите во возбудата на врската и да заборавите на сите работи што се важни надвор од врската.

Значи, да одвоите момент за да ја забавите е сосема во ред. Ова може да значи дека излегувате само еднаш неделно во првите три месеци.

Ова исто така ви дава шанса да ја гледате личноста подолг период и да разберете како е во различни ситуации.

Погрижете се да останете свесни за вашите потреби за грижа за себе и да не се изгубите себеси во новата врска.

Задржете ги и вашите постоечки пријателства силни. И дека преземате нови обврски надвор од врската. Во спротивно, може да се чувствувате како да се вовлекувате во вител на новврска.

12) Бидете присутни

Ако се чувствувате дека треба да ја забавите вашата врска, тоа е одличен момент да се вклучите во она што се случува пред вас.

Дали сте премногу фокусирани на иднината?

Дали сте целосно присутен во моментот што ви доаѓа?

Можете да научите многу за некого за неколку минути. Ова е особено точно за време на раните фази на запознавање со некој нов.

Ако се чувствувате како партнерот да ве притиска да се посветите премногу брзо, тоа може да значи дека им е непријатно да бидат отворени и ранливи и дека тие може да има некои проблеми со блискоста во нивната врска.

Сакај се себеси најпрво

Почетокот на врската е најдобро време да се биде претпазлив. Но, нормално е да скокнете во нив и да се понесете од страста и возбудата.

Има толку многу работи што сакате да ги правите со оваа личност и да истражувате со вашиот нов партнер.

Но, во долгорочно, знаете дека за некои работи е потребно време, а довербата бара многу труд за да се изгради.

Додека излегувате со некој нов, добро е да ја ставите ногата на кочница сега и тогаш и да си дадете малку простор.

На сите ни треба.

Забавувањето на врската без раскинување може да помогне вашето партнерство да стане посилно на долг рок.

Начинот на кој јас го гледам тоа сте вие има две опции.

Можете да продолжите да се обидувате да дознаете како да ги прилагодите вашите надворешни односи.

Или
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.