13 причини зошто не можете да престанете да размислувате за некој што едвај го познавате

13 причини зошто не можете да престанете да размислувате за некој што едвај го познавате
Billy Crawford

Содржина

Дали само што запознавте некој што не можете да престанете да размислувате за него?

Веднаш почувствувавте длабока поврзаност и романтични чувства кон оваа неверојатна личност која ви го прекрсти патот.

Но, вие само не можам да ти ги тргнам од памет.

Разбирам. Неверојатно е да се сретнете со некој нов кој нè подига, предизвикува и инспирира на нови начини.

Постојат неколку едноставни причини зошто веројатно толку многу размислувате за оваа посебна личност, па затоа ќе ве одведам најпрво главните.

Ќе ви дадам и корисни стратегии за да се обидете да го рефокусирате вашиот ум кога овој тип на размислување ќе почне да се чувствува премногу. Ајде да скокнеме веднаш:

13 причини зошто не можете да престанете да размислувате за некој што едвај го познавате

1) Чувствувате непосредна привлечност

Кога чувствувате непосредна привлечност за некој нов, прво го гледате тоа во исклучително поволно и привлечно светло.

Тие не можат да згрешат.

Чувството на моментална искра ќе ве натера да се фокусирате на оваа личност. Се чувствувате привлечени кон нив и тие влегоа длабоко во вас.

Има нешто толку посебно во начинот на кој се насмевнуваат, или како зборуваат, или кога ве гледаат длабоко во очи и се чувствувате твоето срце почнува да забрза.

Значи, размислуваш за сите нивни убави и шармантни квалитети.

Се насмевнуваш кога ќе помислиш на нив. Убаво ве прави да се чувствувате толку привлечени.

Додека можете да почувствувате силна хемија сопрактично решение за да се чувствувате несакано и омаловажено.

Ако завршивте со незадоволителни состаноци, празни врски, фрустрирачки врски и вашите надежи постојано и одново да се уриваат, тогаш ова е порака што треба да ја слушнете.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео .

12) Чувствувате инстант сексуална врска

Чувството како веднаш да се поврзете со некого сексуално е ретко, така што тоа може да ве натера постојано да размислувате за него.

Запознавање со некој што Конечно ќе се поврзете на повеќе емоционални и физички нивоа, може да се чувствувате како најголемиот подарок што сте го сретнале долго време.

Само размислувањето за оваа личност ви носи позитивни чувства и сензации.

Ви дава чувство на возбуда и ве прави да се чувствувате живи да размислите колку е силна вашата физичка хемија.

Не знаете ни што да правите со неа. Така, лесно е да се изгубите во вашиот ум и фантазии.

Не заборавајте да ги сфаќате работите бавно и бидете искрени со себе и со она што го доживувате.

Важно е да бидете сигурни дека ќе стигнете до познавајте ја оваа личност каква што е, не само за тоа како ве прави да се чувствувате.

13) Приврзани сте за целите на врската

Понекогаш можеме да размислуваме за некој што тукушто сме го запознале одново и одново повторно затоа што имаме цели во врската и надеж до каде сакаме да води врската.

Сите се возбудуваме кога замислуваме дека некој што тукушто го запознавме може дасе вклопуваат во нашата идеја за тоа што е совршена врска.

Експертот за врски Пол Башеа Вилијамс споделува,

„Луѓето стануваат во брак со потенцијал да имаат нешто долгорочно. Не мора да се работи за конкретната личност која штотуку ја запознале, туку за статусот на врската што очекувале да ја добијат.“

Ова значи дека можеби нема да престанете да размислувате за ова ново, посебно не затоа што размислувате на личноста, но се фокусирани на она што може да го создадете и најдете со нив.

Се фокусирате на резултатот од врската „што-би можело-да-било“.

Тогаш лесно е да го наполните умот со желби додека ја идеализирате личноста што едвај ја познавате.

Ова може да биде опасен начин на размислување.

Наместо да ја запознаете личноста каква што е или како и двајцата природно ќе се поврзете еден со друг, ќе се зацврстите на веродостојниот исход од врската и постојано размислувате за тоа цел ден.

9 работи што треба да ги пробате кога не можете да престанете да мислите на некој што едвај знам

Веројатно почнувате да сфаќате зошто можеби премногу размислувате за оваа нова личност во вашиот живот.

Ако размислувате толку многу за ова личноста ви пречи на секојдневниот живот и влијае на вашите навики за спиење, тоа веќе не е здраво.

Па сега, што можете да пробате?

Еве неколку едноставни совети кои треба да ги тргнете ја оваа личност од вашатаум:

1) Што сакаш?

Запрашај се што сакаш со оваа личност?

Дали копнееш за длабоко пријателство, обична врска, длабока романса или секс?

Ако вашиот ум е потопен во нереализирани надежи и соништа, можеби можете да разговарате со оваа личност за да видите што сака и таа и да се вратите во реалноста на вашата врска.

2) Обидете се да не ги потиснувате вашите мисли

Според Healthline, кога ги потиснувате вашите мисли (или чувства), тие имаат тенденција да станат посилни.

Затоа, кога ќе се потрудите и оттурнете ја оваа личност од вашата глава, толку повеќе ќе се држи таму.

Наместо тоа, кога ќе се најдете во длабока размислување за оваа личност, обидете се да се префрлите и да размислите за нешто друго (како вашето куче, вашите пријатели, бојата на вашата куќа итн.)

3) Прифатете ја реалноста

Променете се кон тие мисли наместо да се оддалечите од нив.

Иако може да изгледа нелогично, оваа стратегија ќе ви помогне да ја прифатите реалноста на ситуацијата.

И да направите практиките за медитација да работат за вас.

Со истражување и седнување на вашите мисли, можете да работите на тоа да ги оставите да се отпуштат и да поминат покрај вас .

4) Одморете се од нив

Зошто да не одвоите време да одморите и да пробате ново искуство со некој друг за да ви даде нови работи за размислување?

Обидете се да се ограничите да ги проверувате на социјалните мрежи или да поминувате време со нив.

Можете иповлечете се и ограничете ги пораките, повиците и видео разговорите. Обидете се да почекате додека тие прво не контактираат со вас.

Со правење чекор наназад, можете да ги намалите тие мисли од задржување во вашата глава.

5) Правете ги работите со вашето време

Поминете поголем дел од вашето време правејќи ги работите што ги сакате. Ова ќе ве држи зафатени и ќе ви го оддалечи умот од оваа нова волшебна личност.

Најдобро време е да поминете време со вашето семејство и да се дружите со пријателите.

Можете и да се запишете онлајн час за фитнес, започнете ново хоби или придружете се на настани во заедницата.

Кога оваа личност ги зафаќа вашите мисли ноќе, набавете добра книга или гледајте одличен филм наместо тоа.

6) Останете фокусирани на моментот

Одржете се во склад со реалноста.

На пример, кога сте излезени на вечера со вашите пријатели, каде е вашиот ум? Кога вежбате, дали се фокусирате на она што го правите?

Можете ли да го задржите вашиот ум токму на она што го правите?

Внимавањето на вниманието ќе ви помогне да се фокусирате. На овој начин можете да уживате и да го доживеете животот целосно како што се случува.

7) Размислете повеќе за себе и за себе

Самољубието прави да се чувствувате комплетни и среќни.

Така наместо да трошите премногу од вашето време и енергија размислувајќи или мечтаејќи за оваа нова личност која едвај ја познавате, обидете се да се фокусирате повеќе на себе.

Размислете за вашите потреби и подарете си ја истата љубов што ја давате оваличност.

Гледајте се себеси како достојни да бидете сакани и негувани.

Како што шаманот Руда Ианде споделува во неговиот мастерклас за љубов и интимност, „Овој клуч е да преземете одговорност за себе, за вашиот живот , за вашата среќа и вашите несреќи. Прво да се посветите на себе, почитувајте се себеси и погрижете се да имате љубовен однос. 1>

Видете се себеси во подобро светло со сите тие неверојатни квалитети. Притоа, ќе видите дека не ви треба некој да ве потврди.

Дневникот многу помага.

Наместо да размислувате или пишувате за оваа личност, пишувајте за вашите мисли и чувства.

Размислете за големите квалитети што ги поседувате и бидете благодарни за нив. Пишувајте за вашите соништа, вашите планови и вашите желби.

9) Престанете да ги храните вашите мисли

Ќе продолжите да мислите на оваа личност и ќе стане посилно кога ќе продолжите да го храните вашиот ум.

Иако може да ве направи среќни на еден или друг начин, постојаното правење може да биде повредено, во најмала рака.

Ако овој човек ви се појави во умот, признајте го тоа. Но, никогаш не наполнете ги мислите со гориво и не препуштајте им се понатаму. Само дајте му на вашиот ум нешто ново на кое треба да се фокусирате.

Преземете ја одговорноста за вашиот ум

Понекогаш може да биде фрустрирачки и разочарувачки кога нашите мисли се завиткаат со некој што едвај го познаваме или едноставносе запознавме.

Иако е нормално да мислиме на други луѓе, не можеме да дозволиме ова да ги контролира нашите животи.

Размислувањето за некој што едвај го познавате или некој со кој штотуку сте се запознале и сте се запознале е нешто секоја жена доживува во одреден момент од нејзиниот живот. Затоа, немојте премногу да се стресувате и да се грижите за тоа.

Промените и личниот раст не се лесни за обработка. На вашиот ум ќе му треба време да ги среди работите.

Но, со признавање на вашите мисли и чувства, ќе сфатите што навистина доживувате.

Ова ќе ве натера да сфатите дека приврзаноста не е толку силна како што мислите дека е.

Потоа, постепено контролирајте ги овие мисли и работете на тоа да ги оставите да си заминат.

Живејте го вашиот славен живот

Така кога ќе најдете дека размислувате за некој што штотуку сте го запознале, цел ден и не можете да го тргнете од умот, имате два избора:

Можете да дозволите вашите мисли и емоции и фантазии да се раздвижат и да ги преземат вашите животот.

Или можете да го префокусирате вашиот начин на размислување и да одвоите малку време за да станете поудобно и посигурни со личноста што сте.

На крајот на краиштата, не можеме да ги контролираме луѓето околу нас или да ги принудиме тие да не сакаат.

Имате моќ да се префрлите од токсични, нездрави и болни врски за да доживеете поискрен, блажен и среќен живот кој е полн со љубов.

Но, тоа е тешко е да ги промениме нашите навики и веднаш да ги внесеме овие квалитети во нашите односи.

Ние смебил условен уште од мали нозе да мисли дека среќата доаѓа од надворешното. Дека кога ќе ја откриеме „совршената“ личност, одеднаш ќе се чувствуваме исполнети, среќни и сигурни во животот.

Овој тип на размислување предизвикува толку многу несреќни врски. Исто така, ве спречува да живеете живот полн со самодоверба, оптимизам и лична слобода.

Ова е причината зошто видеото на Руда Ианд за градење љубовни и здрави врски е толку освежувачко за гледање. Тој нежно нè потсетува дека сите можеме да се чувствуваме моќни.

Но, мораме да откриеме кои сме и кои сакаме да бидеме.

Видеото можете бесплатно да го гледате овде.

Оваа дискусија ќе ве започне на патот на развивање силна база на самоспознавање, што е клучен клуч за уживање во животот и за да бидете сигурни во себе, дури и ако овој посебен човек не е во близина.

Колку повеќе можете да се чувствувате сигурни и поврзани со прекрасната личност што сте, толку подобро ќе бидете опремени да им пристапите на новите врски.

Ќе можете да влезете во нив со поголема самодоверба на некој начин тоа е најљубезно и најљубезно кон вас, и со личноста што штотуку сте ја запознале.

Значи, кога ќе се чувствувате возбудено поради средбата со некој нов, зошто да не одвоите малку време да се повлечете од бесот и да се фокусирате на и длабоко поврзете се со една личност која ќе бидете вие ​​цел живот - вие?

некого, тоа може да биде затоа што се чувствувате безбедно и блиску до него, или екстремно слично или возбудливо.

Можеби оваа личност се чувствува како да ве добива, исто како што сте вие ​​и можете да почувствувате колку е привлечена кон вас исто така.

Значи, вашиот ум почнува да се прашува како повторно ќе се вкрстат патиштата, или што треба да пишете или да кажете следно.

Чувството веднаш привлечено кон некого може да ни ги зафати мислите затоа што вие може да чувствувате силни чувства кон нив, но немате поим што доживуваат и дали ја делат истата привлечност што ја чувствувате вие.

Затоа, ја повторувате вашата средба и размислувате за сите нивни детали за да се обидете да најдете некои индиции.

2) Се чувствувате осамено

Ајде да бидеме искрени за момент. Дали се чувствувате осамено?

Сум бил таму, имав моменти кога се чувствував како да немам некој посебен со кого да го споделам мојот живот како никој да не гледа кој сум и да ме разбира.

Значи, кога ќе запознаам некој нов, и тој изгледа заинтересиран да ме запознае, почнувам да мислам дека оваа личност е конечно „онаа“.

Ова е тој што конечно ќе ме разбере. Или спаси ме. Или да го промените мојот живот на начин на кој немав храброст или енергија да гледам.

Ако се чувствувате осамено, време е искрено да погледнете како тоа влијае на тоа како гледате на некој нов и што очекуваш од нив.

3) Високо интуитивен советник го потврдува тоа

Знаците што ги откривам во оваа статијаќе ви даде добра идеја за причините поради кои не можете да престанете да размислувате за некој што едвај го познавате.

Но, дали би можеле да добиете уште поголема јасност ако разговарате со надарен советник?

Јасно е дека треба да најдете некој кому ќе му верувате. Со толку многу лажни експерти таму, важно е да имате прилично добар BS детектор.

Откако поминав низ неуредно раскинување, неодамна го пробав Psychic Source . Тие ми го дадоа водството што ми требаше во животот, вклучително и со кого треба да бидам.

Навистина бев воодушевен од тоа колку беа љубезни, грижливи и искрено корисни.

Кликнете овде за да добиете сопствено читање за љубовта.

Надарениот советник не само што може да ви каже зошто не можете да престанете да размислувате за некој што не го ни познавате, туку може да ги открие и сите ваши љубовни можности.

4) Ве привлекува неговата личност и став

Но, повторно, можеби ќе се чувствувате одлично и воопшто не сте осамени. Можеби ќе откриете дека оваа личност што едвај ја познавате е крајно смешна, шармантна, силна, скромна и воодушевувачка.

Можеби размислувате за нив толку многу затоа што изгледаат многу ретко. Можеби имаат уникатна комбинација на особини на кои им се восхитувате и посакувате.

Не знаете како, но оваа нова личност само ве привлекува, со сите нивни позитивни квалитети, вибрации и харизма.

Колку повеќе сте околу нив, толку подобро се чувствувате.

И тоа не сте само вие. Забележуватедека другите луѓе зрачат и се собираат кон оваа личност.

Тие се полни со природна харизма.

Не е ни чудо што размислувате за оваа личност толку многу, тие се шармантни. Дури и ако едвај се познавате или штотуку сте почнале да излегувате, ве плени нивната многу привлечна аура.

5) Тоа може да биде знак на опсесија

Ако сте во романтична врска или излегување со некого долго време, нормално е често да размислувате за некого. Но, кога штотуку сте запознале некого, можеби постојано размислувате за него затоа што создавате нездрава опсесија со него.

Она што не е нормално е кога ќе почнете да размислувате за него толку многу што ќе станете не можете да се фокусирате на ништо друго во вашиот живот и не можете да функционирате добро.

Исто така види: „Тој беше толку во мене, па престана“ - 19 причини зошто тоа се случува (и што да правиме следно)

Овој вид на опсесија не е добар за вашето ментално здравје.

Еве неколку предупредувачки знаци дека сте опседнати со некого:

  • Веројатно ќе го следите на секој начин што можете
  • Вашето пријателство и односот со другите страдаат
  • Барате несакано внимание од личност

Запрашајте се што може да ве натера да се опседнувате со него и дали тоа ве спречува да го живеете секојдневниот живот?

6) Ве привлекуваат нивните мистериозни начини

Понекогаш постојано размислуваме за некој што едвај го познаваме затоа што едноставно не можеме да го откриеме.

Тие се бескрајна мистерија и полни со пријатни изненадувања.

Тоаможе да биде начинот на кој тие изгледаат мудри над нивните години или начинот на кој се носат себеси, или начинот на кој нема да ви кажат сè што им е на ум.

Студија објавена во Psychological Science открива дека да се биде недостапен е навистина привлечен . Имаме тенденција да нè привлекува некој чии чувства се нејасни.

Толку многу размислуваме за нив затоа што се обидуваме да ги откриеме.

Тоа е главна причина зошто не можете да сфатите оваа нова личност од твојата глава.

Тие се целосна енигма за тебе.

Нивната настрана и повлечена природа те привлекуваат поблиску. Сакате да допрете и да ги разберете повеќе. Сакате да ги сфатите.

Оваа личност е предизвик.

Сакате да имате целосен пристап до нивните мисли и да ги знаете нивните најдлабоки чувства.

Вашата потсвест е обидувајќи се да откриете која е оваа личност, и бидејќи сте толку заинтригирани, не можете а да не мислите толку многу на оваа личност што штотуку ја запознавте.

7) Ја користите личноста како одвлекување внимание

Лесно е да станете хиперфокусирани на некој што штотуку го запознавте ако не ви се допаѓаат другите делови од вашиот живот и сакате да се одвлекувате себеси.

Дали сте задоволни со вашиот живот во моментов? Дали некои делови од него се чувствуваат непријатно?

Да размислувате за оваа личност цел ден можеби ќе го одвлечете вниманието од другите области од вашиот живот и ќе биде брз начин да го подигнете вашето расположение.

За на пример, ако работата е тешка, може да го потрошите вашетовреме е да го побарате овој нов и прекрасен странец на интернет за да можете да дознаете сè што можете.

Или, ако доживувате предизвикувачки период со вашето семејство или пријатели, можеби ќе одберете да ги исполните вашите мисли со ова ново личност затоа што ве тераат да се смеете или насмевнете и да чувствувате желба.

Наместо да се занимавате со рокови или конфликти или промени што треба да ги направите во вашиот живот, вие сте преокупирани со ова ново одвлекување на вниманието.

Ако не можете да престанете да размислувате за некој што едвај го познавате поради расеаност , дали сте размислувале да дојдете до коренот на проблемот?

Гледате, повеќето од нашите недостатоци во љубовта потекнуваат од нашиот комплициран внатрешен однос со самите себе - како можете да го поправите надворешното без прво да го разгледате внатрешното?

Ова го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде, во неговото неверојатно бесплатно видео за Љубов и интимност.

Значи, ако сакате да престанете да размислувате за некој друг и да почнете да се фокусирате на сопствениот живот, прво треба повторно да се поврзете со себе.

Погледнете го бесплатното видео овде.

Ќе најдете практични решенија и многу повеќе во моќното видео на Руда, решенија кои ќе останат со вас доживотно.

8) Проектирате

Ако откриете дека размислувате за некој нов одново и одново, може да биде дека проектирате на него.

Според да лиценциранпсихотерапевтот Карен Р. како да се чувствувате ранливи и да се отворате со некого, можеби за сите начини на кои оваа нова личност е затворена и резервирана.

Постојано размислувате за начини да се убедите себеси дека таа е вака одредена. Ова прави да се чувствувате оддалечени затоа што си ги кажавте сите причини зошто тој се однесува така.

Можеби нема да сфатите дека го правите ова.

Кога вашиот проект, ќе се свртите нова личност во потсвесна фантазија.

Бидете внимателни. Кога ќе забележите дека постојано размислувате за некој нов, можеби ги ставате своите чувства, мисли, недостатоци, стравови и чуда кон оваа личност и не сфаќате.

Проекцијата не е реалност.

Исто така види: 15 дефинитивни знаци дека сака да спие со вас

0>Тоа е вообичаен начин на кој можеме да се заштитиме од аспекти на нашата личност што не ги сметаме за прифатливи.

Полесно е да ја проектирате вашата фантазија кога едвај ја познавате оваа личност.

И кога замислувате некоја личност да е фантазија, тешко ви е да ја извадите од памет.

9) Тој се чувствува познато

Можеби размислувате за оваа личност која штотуку ја запознавте затоа што ве потсетува на некој што веќе го познавате и се чувствувате како веќе да знаете толку многу за него.

Оваа нова личностможе да ве потсети на вашата сакана од средно училиште или пријател со кој порано се чувствувавте многу блиски.

Можеби дури и да ве натераат да се сетите на некој член од семејството кој ви бил многу близок.

Понекогаш ние се привлечени од специфичен тип на личност затоа што прават да чувствуваме познати чувства. Кога сме околу нив, се чувствуваме како веќе да ги разбираме.

Но, понекогаш постојано нè привлекува одредена личност или збир на однесувања затоа што треба да научиме лекција што сè уште не сме ја совладале.

Ако цел ден размислувате за некого што едвај го познавате, тој би можел да биде одговор на прашање кое долго време ви е на ум.

10) справување со вознемирена приврзаност

Кога ќе се најдете дека размислувате за некого цел ден, дали чувствувате и огромно чувство на вознемиреност?

Сум бил таму. Запознав некој кој се чувствуваше ново и неверојатно, а потоа почнаа да се појавуваат стравови. Почнав да се грижам дека ќе кажам погрешна работа, или ќе ги репродуцирам нашите интеракции и се чувствувам вознемирено што сум направил грешки во нашите интеракции.

Постојано се грижев дека сум кажала или направив погрешна работа. Така, би размислувал за нив се повеќе и повеќе и би ги повторувал интеракциите одново и одново.

Ова често се случува ако имаме вознемирен или преокупиран стил на приврзаност. а ние бараме потврда и одобрување од другите.

Или понекогаш, гледаме новозаљубеноста како начин да се справиме со оние кои не успеале.

Постојат и други причини зошто премногу лесно се врзуваме емотивно, вклучувајќи:

  • Постои емотивна празнина што треба да бидеме исполнети
  • Имаме минати проблеми со напуштање
  • Се чувствуваме непријатно да бидеме сами или да се чувствуваме осамено
  • Родител или старател не игнорираше кога бевме деца

11) Се чувствувате очајно и депресивно

Ако сметате дека размислувате за личност која едвај ја познавате, тоа би можело да биде затоа што се чувствувате очајно и депресивно и мислите за нив ве натера да се чувствувате малку подобро.

Ова е точно особено ако штотуку сте ја прекинале врската со вашиот поранешен љубовник.

Можеби се одвлекувате со тоа што мислите на некој што штотуку сте го запознале бидејќи тоа ви помага да се чувствувате помалку болка и загуба.

Ако и дозволите на оваа личност да доминира со вашите мисли, веројатно не сакате повеќе да се чувствувате толку опуштено и сино.

Како што објаснува Руда во ова видео, многумина од нас бркајте ја љубовта на токсичен начин затоа што има нешто отсутно со нашето сопствено внатрешно искуство. Претходно го спомнав ова неверојатно видео.

Заглавуваме во ужасни врски или празни средби затоа што чувствуваме длабоко чувство на депресија или чувствуваме чувство дека сме недостојни да бидеме со оваа личност.

Додека го гледав видеото на Руда, се чувствував како некој искрено да ги сфати моите борби и конечно понуди вистински,




Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.