Што да правите кога немате насока во животот на 60 години

Што да правите кога немате насока во животот на 60 години
Billy Crawford

Изгледа смешно дури и да размислувате за целите и животните насоки кога имате 60 години.

Но, што ако живеете до 95 години? Дали само ќе чекате на вашиот кауч да пиете чај од куркума дотогаш?

Полковникот Сандерс имаше KFC на 65 години, Френк Мекорт стана најпродаваниот автор на 66, Џејн Фонда сè уште го лула на 84 години! Па, зошто не можете да ги размрдате и вашите самрак години?

Во оваа статија ќе ви дадам водич чекор-по-чекор за тоа што да правите ако се чувствувате изгубено во вашите шеесетти.

1) Потсетете се дека сите на ваша возраст веројатно се чувствуваат така.

Ако немате животна насока кога имате 60 години, дефинитивно не сте сами.

Вие види, всушност е сосема нормално.

На оваа возраст, вообичаено е луѓето веќе да ги изгубиле своите партнери (било поради смрт или развод), а исто така веројатно се пензионирани со многу слободно време.

Оние кои имаат деца можеби страдаат и од синдром на празно гнездо.

Луѓето на твоја возраст кои изгледаат како да го добиле сето тоа заедно? Па, тие веројатно имаат проблеми за кои не знаете ништо. На ист начин како што некои луѓе мислат дека сте го склопиле сето тоа, но во моментов се чувствувате изгубено.

Исто така види: 15 паметни начини да се справите со нарцисоидна жена шеф

Верувај ми. Секој кој е над шеесет години го почувствувал токму она што го чувствувате во моментов.

И тоа не е лошо.

Ова е само нормално чувство кое треба да го доживеете во оваа фаза од животот , затоа никогаш немојте да се сожалувате себеси што се чувствувате изгубено. ќе најдетедруга работа за која треба да бидете возбудени порано отколку што мислите.

2) Пребројте ги вашите благослови.

Пред да размислите како можете да го подобрите вашиот живот, бидете благодарни за работите што ги имате и оние што ти се случија.

Ве молам, не превртувајте ги очите.

Ова не е начин да ве утеши дека не е толку лошо. Па, некако е, но тоа е повеќе од тоа - тоа е неопходен чекор за да ја пронајдете вашата насока во животот.

Оди направете го тоа!

Ајде да го пробаме заедно.

Можеби звучи премногу основно, но фактот дека сè уште сте тука на Земјата е нешто! Сериозно. Сигурен сум дека некои луѓе што ги познавате веќе одмараат шест метри под. Зарем не е прекрасно што сè уште можете да мирисате на цвеќиња и да пиете евтино вино?

И еј, не беше толку лошо, нели? Имавте прекрасни моменти. Можеби сте се заљубиле длабоко на 20, но се развеле на 40. НЕ Е ништо. Тоа е животно искуство кое сепак вреди да се ужива.

Кажете благодарност за добрите работи, па дури и за лошите бидејќи тие ви го направија животот шарен.

3) Дефинирајте што подразбирате под „насочување“ .

Чувствувате дека немате насока во животот. Но, што навистина значи ова? Што е уште поважно, што значи за ВАС?

Немањето насока е различно од самото досадување со вашиот живот, иако досадата е симптом.

Имањето насока е различно од успехот. Постојат многу начини на кои некој може да води среќен, исполнет животи успехот не е единствената „насока“ за да стигнете таму.

Кој е вашиот компас? Кои се вашите показатели дека веќе сте во вистинската насока? Кога конечно можете да кажете дека не сте без насока?

Одредете време навистина да размислите за тоа.

Можеби  чувството за насока за вас значи да се занимавате со вашите хоби или да заработувате повеќе пари. Можеби тоа е да ја пронајдете љубовта на вашиот живот, што е веројатно најризичната „насока“ која треба да ја следите, но јас се оддалечувам…

Бидете што е можно појасни што подразбирате под животна насока.

Ако не знаеш што значи за тебе „животна насока“, тешко ќе излезеш од кризата.

Мислам, како можеш да продолжиш со нешто кога не ти е толку јасно што сакаш ли?

4) Повторно (откриј го) своето внатрешно чувство за цел.

Тешко е да се чувствуваш добро кога старееш кога не се чувствуваш синхронизирано.

А причината зошто може да се чувствувате „не синхронизирано“ е затоа што не го живеете животот усогласен со подлабоко чувство за цел.

Можеби отсекогаш сте сакале да поседувате продавница за цвеќиња во Тоскана, но кога станавте сериозни во животот, сфативте дека тоа нема да ве направи богат, па наместо тоа, работевте во рекламирање.

Вратете се на тоа. Или подлец, започнете нова! Но, обидете се да ја надминете страста (имаме многу), размислете за вашата животна цел.

Како?

Научив нов начин да ја откријам мојата цел откако го гледав коосновачот на Ideapod Џастин Браун видео наскриена замка за подобрување на себе. Тој објаснува дека повеќето луѓе погрешно разбираат како да ја најдат својата цел, користејќи визуелизација и други техники за самопомош.

Сепак, визуелизацијата не е најдобриот начин да ја пронајдете вашата цел. Наместо тоа, има нов начин да се направи тоа што Џастин Браун го научи од поминувањето време со шаман во Бразил.

Откако го гледав видеото, ја открив мојата цел во животот и тоа ги разреши моите чувства на фрустрација и незадоволство. Ова ми помогна да го [поврзам теренот со проблемот со кој се соочува читателот].

5) Запомнете дека животот има многу поглавја.

Не можеме да бидеме постојано „успешни“ и „безбедни “ и во „вистинската“ насока додека не умреме.

Тоа е едноставно невозможно! И сосема искрено, досадно.

Ова важи за сите: Престануваме да ги доживуваме животните подеми и падови само кога сме веќе мртви.

Додека сме живи, тоа е само нормално дека се движиме и еволуираме - дека одиме високо и одиме ниско, а потоа повторно високо.

Нашите животи се полни со поглавја - особено ваши, бидејќи веќе имате шеесет години - и тоа е нешто за што треба да бидете благодарни.

Да, некои луѓе може да живеат со помали (но подолги) поглавја. Но, вие сте благословени што имате еден што е исполнет со пократки.

И знаете што? твоето е можеби позабавно!

6) Не заборавајте дека можете слободно да правите што сакате — сега повеќе од кога било!

Кога ние сме помлади, имаше многуна правилата што ни ги даваат нашите родители, врсници, партнери... општеството, во основа.

Сега? Официјално ви е дозволено да се откажете од тоа затоа што штотуку наполнивте шеесет години!

Конечно можете да ја обоите косата во зелена и да носите секси бикини на плажа, без да се гадите што мислат другите. Многу е тажно, навистина, како си дозволуваме да бидеме слободни само кога сме постари.

Но, тоа може да е и коренот на вашата криза.

Бидејќи сега сте слободни да прави што сакаш, се чувствуваш изгубено. Толку сте навикнати да останете во кутијата што не знаете што да правите откако ќе излезете од неа.

Но ова чувство е само привремено.

Да се ​​преселите од овој фанк, размисли што сакаше да бидеш кога си дете. Дали некогаш сте замислиле да живеете на врвот на еден рид како еднорог кој поседува три мачки? Бидете тоа!

Вратете се на вашите „глупави“ желби од детството или замислете живот што изгледа толку луд, па обидете се.

7) Ослободете се од животот што отсекогаш сте го замислувале.

Животот што отсекогаш сте го замислувале кога ќе наполните 60 години можеби веќе е застарен.

Да речеме дека во триесеттите отсекогаш сте замислувале дека кога ќе се пензионирате, ќе патувате низ светот со вашите маж или жена и твоите пет мачки.

Но, што ако партнерот се разведе од тебе или сè уште не си пензиониран или немаш ниту една мачка?

Па, тогаш, можеш прилагоди. Наместо да патувате низ светот со партнер, тогаш направете го тоа само со вашиотдеца!

И еве ја работата: можете исто така да ја отфрлите таа визија ако веќе не ви се допаѓа и замислете нова што навистина ви се допаѓа.

Сè уште сте слободни да сонувате , да започне одново. И соништата треба да бидат слободни, а не да се каменуваат.

Добрата работа со тоа што сè уште немате насока е што можете да одите во која насока сакате да одите. Затоа, одвојте време да седнете и да го замислите вашиот живот без да размислувате за вашите минати визии.

Не сте потпишале договор со вашите минати соништа. Можете да сонувате во сегашноста.

8) Преземете ја одговорноста за вашиот живот.

Можеби се чувствувате изгубено затоа што сте ги прицврстиле вашите одлуки за луѓето околу вас - вашиот шеф, вашиот партнер , твоите родители, твоите деца.

Сега кога имаш шеесет години, време е да ја преземеш сопственоста над твојот живот. Тоа е единствениот начин повторно да се возбудите!

Но, што е потребно за да се изгради живот исполнет со возбудливи можности и авантури поттикнати од страст?

Повеќето од нас се надеваат на таков живот, но се чувствуваме заглавени, неспособни да ги постигнеме целите што посакувавме да ги поставиме на почетокот на секоја година.

И јас се чувствував на ист начин додека не учествував во Life Journal. Создадено од учителката и животен тренер Жанет Браун, ова беше крајниот повик за будење што ми требаше за да престанам да сонувам и да почнам да преземам акција.

Кликнете овде за да дознаете повеќе за Life Journal.

Што ги прави упатствата на Jeanette поефективни од другите програми за само-развој?

Тоа е едноставно:Jeanette создаде уникатен начин да ве стави во контрола на вашиот живот.

Таа не е заинтересирана да ви каже како да го живеете својот живот. Наместо тоа, таа ќе ви даде доживотни алатки кои ќе ви помогнат да ги постигнете сите ваши цели, задржувајќи го фокусот на она за што сте страсни.

И тоа е она што го прави Life Journal толку моќен.

Ако сте подготвени да започнете да го живеете животот за кој отсекогаш сте сонувале, треба да ги погледнете советите на Жанет. Кој знае, денес може да биде првиот ден од вашиот нов живот.

Еве ја врската уште еднаш.

9) Опкружете се со страсни луѓе.

Голем дел од нашата среќа зависи од луѓето со кои се дружиме.

Ако се чувствувате како да ви недостасува животна насока, можеби сте опкружени со луѓе кои не го гледаат тоа големо значење во изнаоѓањето на животниот правец. Можеби тие се среќни да играат карти и да озборуваат цело попладне.

И знаете што? Тоа што тие го прават е сосема во ред (се сеќавате на точка 6?).

Но, ако сè уште сакате да ја откриете и да ја следите вашата животна цел, тогаш бидете со луѓе кои зрачат со овој вид енергија.

Не бегајте од дружењето со многу помладите од вас. Тие имаат заразна енергија што може да ви помогне да се движите кон животот што го сакате. Некои постари луѓе, исто така, но тие се ретка раса.

Кога сте во шеесеттите, лесно е да западнете во рутина и да се вратите на истиот начин на размислување. Скрши го тоашема во моментов.

И можете да почнете да го правите тоа со тоа што ќе бидете во близина на истомисленици, дури и ако тоа е вашиот 6-годишен внук.

10) Не мора да одите за злато.

Повеќето луѓе чувствуваат дека мора да остават наследство пред да умрат...дека треба да бидат ОДЛИЧНИ во нешто! Веројатно во човечката природа е да размислуваме на овој начин бидејќи мислиме дека тоа е најдобриот начин за нас да бидеме корисни...да бидеме запаметени.

Се повеќе и повеќе од нас сакаат да направат вдлабнатина во универзумот - да бидеме следниот Стив Џобс или Да Винчи.

Апсолутно не мора да го правите тоа!

Можете само да правите нешто што го сакате, а не мора да се истакнувате во тоа.

Наградите и пофалбите се само бонус. Она што е поважно е задоволството што го добивате од правењето нешто во кое навистина уживате или во кое наоѓате цел.

11) Претворете ги грижите и самосожалувањето во возбуда.

Вие сте на „третото чин“ на вашиот живот, така да се каже. И исто како во филмовите, тоа може да биде најнаградувачкиот момент во вашиот живот.

Наместо да се грижите дека не го знаете следното поглавје, возбудете се!

Сè уште може да се случи . Вистина е.

Можеби повторно ќе се заљубите како никогаш порано, можеби ќе започнете нов бизнис што ќе му помогне на светот, можеби дури и ќе станете суперѕвезда на TikTok.

Исто така види: Како да разговарате со груба личност: 15 лесни враќања што можете да ги искористите

Сè е сè уште можно со новото поглавје во кое ќе влезете.

Заменете го стравот со „Што ако работите ќе испаднатдобро?“

Бидејќи веројатно ќе го направат тоа.

ЗАКЛУЧОК

Секогаш се сеќавам на зборовите на Мајкл Кејн кога размислувам за староста.

Тој рече:

„Не смеете да седите и да чекате да умрете. Кога ќе умрете, треба да дојдете на гробиштата со мотор, да се лизнете до крај покрај ковчегот, да скокнете и да кажете: „Одлично, штотуку успеав“.

Ако се чувствувате изгубено , само качете се на тој мотоцикл и само почнете да се движите.

Ќе откриете дека која било насока е подобра отколку да останете на место. Но, се разбира, некоја интроспекција ќе ви помогне пред да го вклучите моторот.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.