100+ брутално искрени цитати за стравот кои ќе ви дадат храброст

100+ брутално искрени цитати за стравот кои ќе ви дадат храброст
Billy Crawford

„Стекнувате сила, храброст и самодоверба со секое искуство во кое навистина престанувате да го погледнете стравот во лице. Можеш да си кажеш: „Го преживеав овој ужас. Можам да го земам следното нешто што доаѓа.'“

— Елинор Рузвелт

Сите ние водиме битки секоја секунда, секој ден — битки кои никој друг не може да ги види, битки што намерно ги криеме. Овие битки се водат во најдлабоките агли на нашиот ум.

Тоа е нашата битка против стравот.

Големи, мали, застрашувачки, податливи стравови - сите ние се плашиме на нешто. Некои стравови ги зборуваме гласно. Некои стравови дури и премногу се плашиме да ги именуваме.

Но, една работа е вистина за сите нас:

Сите ние се бориме против тоа. Затоа што не можеме едноставно да дозволиме стравот да не спречи да го живееме нашиот најдобар живот.

Во оваа статија, ги составив најпознатите и искрени цитати за стравот и како да го надминеме.

Тука се 100+ цитати кои ќе ве направат похрабри:

„Стравот има две значења: „Заборави се и бегај“ или „соочи се со се и стани“. Изборот е твој.“

— Zig Ziglar

Кои навистина се нашите најдлабоки стравови?

Прво, ајде да зборуваме за работите од кои најмногу се плашиме? Иако нашите животи се единствени и нашите битки неспоредливи, постојат стравови кои сите ги споделуваме.

Еве 3 цитати кои верувам дека се однесуваат на сите нас:

„Нашиот најдлабок страв не е тоа ние сме неадекватни. Нашиот најдлабок страв еимаме од нив“. — Андре Жид

„Никогаш не плашете се да пробате нешто ново. Запомнете, аматери ја изградија арката, професионалци го изградија Титаник“. — Непознато

„Стравот има голема сенка, но тој самиот е мал. — Рут Гендлер

„Не смеам да се плашам.

Стравот е убиец на умот.

Стравот е малата смрт која носи целосно уништување.

Ќе се соочам со мојот страв.

Ќе му дозволам да помине над мене и низ мене.

И кога ќе помине, ќе го свртам внатрешното око за да го видам неговиот пат.

Онаму каде што отиде стравот, нема да има ништо.

Само јас ќе останам.“

— Френк Херберт

Исто така види: 15 брутално искрени совети како да се справите со тоа да бидете грди

„Стравот е бескорисен. Или нешто лошо ќе се случи или не: ако не се случи, си потрошил време плашејќи се, а ако се случи, си потрошил време што можеше да го потрошиш на острење на оружјето“. ― Сара Рис Бренан

„Кажете му на срцето дека стравот од страдање е полош од самото страдање. И дека ниту едно срце никогаш не страдало кога тргнува во потрага по своите соништа, бидејќи секоја секунда од потрагата е секундарна средба со Бога и со вечноста. ― Пауло Коељо

„Не можете да донесувате одлуки врз основа на стравот и можноста за тоа што може да се случи.“

― Мишел Обама

Што се случува кога ќе дозволите стравот да владее твојот живот

Отсекогаш сум верувал дека животот со кој владее стравот не е ништо друго освен половина живот. Едвај живееме заради постоењето .

Да, секогаш ќе се плашименешто. И да, стравот е потребен за да го активира нашиот инстинкт за преживување.

Потребно е малку страв за да се бориме, но многу од него може целосно да не парализира.

Но, стравот не треба некогаш ќе ве спречи да ги бркате вашите соништа, да одите по она што го сакате и да живеете добар и значаен живот.

Како потсетник да не дозволите стравот да владее со вашиот живот, ви споделувам неколку цитати за тоа како е да се биде негов роб:

„Затоа што стравот убива сè“, ѝ рекол Мо еднаш. „Вашиот ум, твоето срце, твојата имагинација.“

— Корнелија Функе

„Стравот е најизнемоштувачката емоција на светот и може да ве спречи никогаш вистински да се запознаете себеси и другите – неговите негативни ефекти повеќе не можат да се занемарат или потценуваат. Стравот раѓа омраза, а омразата има моќ да уништи сè што ќе и се најде на патот“. — Кевин Окоин

„Стравот е темната соба во која Ѓаволот ги развива своите негативности“. — Гери Бузи

„Стравот победува повеќе луѓе од која било друга работа на светот“. - Ралф Валдо Емерсон

„Оној кој не победува секојдневно некој страв, не ја научил тајната на животот“. - Ралф Валдо Емерсон

„Од сите лажговци во светот, понекогаш најлоши се нашите сопствени стравови“. — Радјард Киплинг

„Животот се намалува или проширува пропорционално на нечија храброст“. — Анаис Нин

„Со време го мразиме она од што често се плашиме“. — Вилијам Шекспир

„Од сèформи на претпазливост, претпазливоста во љубовта е можеби најфаталната за вистинската среќа“. — Бертранд Расел

„Не плашете се од неуспех толку многу што одбивате да пробате нови работи. Најтажното резиме на еден живот содржи три описи: можел, би можел и би требало да има“. — Луис Е. Бун

„Можеме лесно да му простиме на детето кое се плаши од темнината; вистинската трагедија на животот е кога мажите се плашат од светлината“. — Платон

„Стравот прави странци од луѓе кои би биле пријатели“. — Ширли Меклејн

„Стравот од себе е најголем од сите ужаси, најдлабок од сите стравови, најчеста од сите грешки. Од него расте неуспехот. Поради тоа животот е потсмев. Од него доаѓа очајот“. — Дејвид Сисбери

„Да се ​​осмелиш значи моментално да ја изгубиш својата нога. Да не се осмелиш значи да се изгубиш себеси“. — Сорен Киркегор

„Ниту една моќ толку ефективно не ја одзема умот од сите негови моќи на дејствување и расудување како стравот“. — Едмунд Бурк

„Постојат неколку добри заштити од искушението, но најсигурната е кукавичлукот“. — Марк Твен

„Постои само едно нешто што го прави сонот невозможно да се постигне: стравот од неуспех“. ― Пауло Коељо

„Стравот сече подлабоко од мечовите“. ― Џорџ Р.Р. Мартин

„Власта не корумпира. Стравот корумпира... можеби стравот од губење на моќта“. ― Џон Штајнбек

„Кога мислиме дека сме повредени од некој во минатото, градиме одбрана за заштитада не бидеме повредени во иднина. Значи, страшното минато предизвикува страшна иднина и минатото и иднината стануваат едно. Не можеме да сакаме кога чувствуваме страв… Кога ќе го ослободиме страшното минато и ќе им простиме на сите, ќе доживееме целосна љубов и единство со сите“. ― Gerald G. Jampolsky

„Човекот не треба да се плаши од смртта, туку треба да се плаши никогаш да не почне да живее“. — Маркус Аврелиј

„Ако не сте спремни да ризикувате, не можете да растете. Ако не можете да растете, не можете да бидете најдобри. Ако не можете да бидете најдобри, не можете да бидете среќни. Ако не можете да бидете среќни, што друго има? — Лес Браун

дека сме моќни без мерка. Најмногу не плаши нашата светлина, а не нашата темнина. Се прашуваме: „Кој сум јас за да бидам брилијантен, прекрасен, талентиран, прекрасен?“ Всушност, кој сте вие ​​да не бидете? Ти си Божјо дете. Вашето играње мали не му служи на светот. Нема ништо просветлено во смалувањето за другите луѓе да не се чувствуваат несигурно околу вас. Сите ние треба да блеснеме, како што прават децата. Родени сме за да ја откриеме славата Божја што е во нас. Тоа не е само во некои од нас; тоа е во сите. И додека ја оставаме сопствената светлина да свети, несвесно им даваме дозвола на другите луѓе да го сторат истото. Како што сме ослободени од сопствениот страв, нашето присуство автоматски ги ослободува другите.“

― Маријана Вилијамсон

„Човек никогаш не се плаши од непознатото; се плаши од познатото што ќе дојде до крајот“. ― Кришнамурти

„Постојат две основни мотивирачки сили: страв и љубов. Кога се плашиме, се повлекуваме од животот. Кога сме заљубени, ние се отвораме кон сето она што животот може да го понуди со страст, возбуда и прифаќање. Треба да научиме прво да се сакаме себеси, во сета наша слава и нашите несовршености. Ако не можеме да се сакаме себеси, не можеме целосно да се отвориме за нашата способност да ги сакаме другите или нашиот потенцијал да создаваме. Еволуцијата и сите надежи за подобар свет почиваат во бестрашноста и отворената визија на луѓето кои го прифаќаат животот.“

— Џон Ленон

Што е навистинапотребни за да се надмине стравот

„Научив дека храброста не е отсуство на страв, туку триумф над него. Храбар човек не е тој што не се плаши, туку тој што го победува тој страв“. - Нелсон Мандела

„Направете го она што се плашите да го направите и продолжете да го правите… тоа е најбрзиот и најсигурниот начин досега откриен за да се победи стравот“. —Дејл Карнеги

„Научив дека стравот ве ограничува вас и вашата визија. Тоа служи како ролетни за она што може да биде само неколку чекори по патот за вас. Патувањето е вредно, но верувањето во вашите таленти, своите способности и вашата самодоверба може да ве поттикне да одите по уште посветла патека. Трансформирање на стравот во слобода - колку е тоа одлично? —Соледад О'Брајан

„Недејствувањето раѓа сомнеж и страв. Акцијата раѓа самодоверба и храброст. Ако сакате да го победите стравот, не седете дома и размислувајте за тоа. Излезете и зафатете се“. -Дејл Карнеги

„Храброста е отпор кон стравот, владеење на стравот, а не отсуство на страв“. — Марк Твен

„Мислам дека бестрашен е да имаш стравови, но сепак да скокаш“. — Тејлор Свифт

„Љубопитноста ќе го победи стравот уште повеќе отколку храброста“. — Џејмс Стивенс

„Кој ги гледа сите суштества во своето јас и своето јас во сите суштества, губи секаков страв“. - Иса Упанишад, Хинду Писмо

„Смеата е отров за стравот“. — Џорџ Р.Р. Мартин

„За да го надминете стравот, еве сè што треба да направите: да сфатите дека стравот е таму и направете гоакција од која се плашите во секој случај“. — Питер Меквилијамс

„Во лизгањето над тенок мраз нашата безбедност е во нашата брзина“. - Ралф Валдо Емерсон

„Не плашете се, само живејте правилно“. — Нил А. Максвел

„Откријте од што се плашите и одете да живеете таму“. — Чак Паланиук

„Пробајте нешто што не сте го направиле три пати. Еднаш, за да се надмине стравот да се направи тоа. Двапати, за да научите како да го направите тоа. И трет пат да дознаете дали ви се допаѓа или не“. — Вирџил Томсон

Стравот е природен,  мора да го слушате и да го разберете

Исто така види: 20 дефинитивни знаци дека некој е твојата платонска сродна душа (комплетна листа)

„Сè што некогаш сум направил што на крајот вредеше... на почетокот ме исплаши до смрт.“

— Бети Бендер

„Има време да се советувате за вашите стравови и има време никогаш да не слушате никаков страв“. - Џорџ С. Патон

„Стравот нè тера да ја почувствуваме нашата хуманост“. — Бенџамин Дизраели

„Треба да излезете надвор од вашата комфорна зона ако сакате да направите значителни промени во вашиот живот, а бидејќи малку работи ги плашат луѓето како непознатото, чувството на страв е одличен знак дека се на вистинскиот пат“. — Џен Синкро

„Постојат моменти кога стравот е добар. Таа мора да го задржи своето будно место под контрола на срцето“. — Есхил

„Да се ​​биде свесен за својот страв е паметно. Надминувањето е знак на успешна личност“. — Сет Годин

„Стравот има своја корист, но кукавичлукот нема ништо“. — Махатма Ганди

„Најстарата и најсилната емоција на човештвото е стравот, аНајстариот и најсилен вид на страв е стравот од непознатото“. - Х. П. Лавкрафт

„Некои луѓе прашуваат зошто луѓето влегуваат во темна соба за да се исплашат. Велам дека веќе се исплашени и треба да им се манипулира и масира тој страв. Сметам дека хорор филмовите се нарушени соништа на едно општество“. — Вес Крејвен

„Кога велите „страв од непознатото“, тоа е дефиницијата за страв; стравот е непознатото, стравот е она што не го знаете и генетски е во нас за да се чувствуваме безбедно. Се чувствуваме исплашени од шумата бидејќи не сме запознаени со неа, а тоа ве одржува безбедни“. - М. Ноќен Шјамалан

„Стравот е нашата најдлабока и најсилна емоција и онаа која најдобро се потпомага за создавање илузии кои ѝ пркосат на природата“. H. P. Lovecraft

„Стравот не те затвора; те буди“. ― Вероника Рот, Дивергентна

„Го прифатив стравот како дел од животот – конкретно стравот од промени... Отидов напред и покрај чукањето во срцето кое вели: врати се назад…“. ― Ерика Јонг

„Се среќаваме со стравот. Го поздравуваме неочекуваниот посетител и слушаме што има да ни каже. Кога ќе дојде стравот, нешто ќе се случи“. ― Leigh Bardugo

„Дали е корисно да се чувствувате страв, затоа што ве подготвува за непријатни настани, или е бескорисно, бидејќи непријатни настани ќе се случат без разлика дали сте исплашени или не?“

— Lemony Snicket

Да се ​​соочите со вашите стравови директно, наместо да избегнуватетоа

„Избегнувањето на опасност не е побезбедно на долг рок од директното изложување. Страшните се фатени толку често колку и смелите“. — Хелен Келер

„Со текот на годините научив дека кога нечиј ум е составен, тоа го намалува стравот; знаејќи што треба да се направи го отстранува стравот“. — Роза Паркс

„Стравот нè држи фокусирани на минатото или загрижени за иднината. Ако можеме да го признаеме нашиот страв, можеме да сфатиме дека токму сега ни е добро. Токму сега, денес, сè уште сме живи, а нашите тела работат прекрасно. Нашите очи сè уште можат да го видат прекрасното небо. Нашите уши сè уште можат да ги слушнат гласовите на нашите најблиски“. — Thich Nhat Hanh

„Зграби ја метлата на гневот и избркај го ѕверот на стравот“. — Зора Нил Харстон

„Клучот за растот е да го признаете вашиот страв од непознатото и да скокнете во секој случај“. —Џен Синкро

„Изложете се на вашиот најдлабок страв; после тоа, стравот нема сила, а стравот од слободата се намалува и исчезнува. Вие сте слободни." — Џим Морисон

„Пештерата во која се плашите да влезете го чува богатството што го барате“. — Џозеф Кембел

„Пречките се како диви животни. Тие се кукавици, но ќе те блефираат ако можат. Ако видат дека се плашиш од нив... тие можат да летаат врз тебе; но, ако ги погледнете директно во очи, тие ќе ви паднат од видување“. — Орисон Свет Марден

За тоа што предизвикува страв

„Стравот доаѓа од неизвесноста. Кога сме ниеАпсолутно сигурни, без разлика дали се работи за нашата вредност или безвредност, ние сме речиси непропустливи за страв“. — Вилијам Конгрев

„Каде што има милосрдие и мудрост, нема ниту страв ниту незнаење“. — Френсис од Асизи

„Најголемата грешка што ја правиме е да живееме во постојан страв дека ќе направиме една“. — Џон К. Максвел

„Стравовите се воспитуваат во нас и можат, ако сакаме, да се едуцираат“. - Карл Августус Менингер

„Незнаењето е родител на стравот“. — Херман Мелвил

„Страв: лажни докази се појавуваат реални“. — Непознато

„Почесто сме исплашени отколку повредени; и повеќе страдаме од имагинацијата отколку од реалноста“. — Сенека

„Ако сте вознемирени од нешто надворешно, болката не се должи на самата работа, туку на вашата проценка за тоа; и ова имате моќ да го отповикате во секој момент“. — Маркус Аврелиј

„Стравот е продолжена сенка на незнаењето“. - Арнолд Гласоу

„Стравовите се приказни кои си ги кажуваме самите себеси“. — Непознато

Стравот е дел од животот

„Секако дека ќе те повредам. Секако дека ќе ме повредиш. Секако дека ќе се повредиме. Но, ова е самиот услов за постоење. Да се ​​стане пролет, значи да се прифати ризикот од зимата. Да се ​​стане присуство, значи да се прифати ризикот од отсуство.“

― Антоан де Сент-Егзипери

„Го прифатив стравот како дел од животот – конкретно стравот од промена... отидов напред и покрај чукањето во срцето штовели: свртете се назад...“ ― Ерика Јонг

„Морам да кажам еден збор за стравот. Тоа е единствениот вистински противник на животот. Само стравот може да го победи животот. Тоа е паметен, предавнички противник, колку добро знам. Нема пристојност, не почитува закон или конвенција, не покажува милост. Тоа оди за вашата најслаба точка, која ја наоѓа со вознемирувачка леснотија. Започнува во вашиот ум, секогаш ... затоа мора да се борите напорно за да го изразите. Мора да се борите напорно за да ја осветлите светлината на зборовите. Затоа што ако не го направите тоа, ако вашиот страв стане темнина без зборови што ја избегнувате, можеби дури и успевате да ја заборавите, се отворате за дополнителни напади на страв затоа што никогаш не сте се бореле вистински со противникот кој ве победил. ― Јан Мартел

„Стравот е феникс. Можете да гледате како гори илјада пати, а сепак ќе се врати“. ― Leigh Bardugo

„Сите се плашат од нешто. Се плашиме од нештата затоа што ги цениме. Се плашиме да ги изгубиме луѓето затоа што ги сакаме. Се плашиме да умреме затоа што цениме да бидеме живи. Не посакувајте да не се плашите од ништо. Сè што би значело е дека не сте почувствувале ништо“. ― Касандра Клер

„Стравот не е толку тешко да се разбере. На крајот на краиштата, нели сите бевме исплашени како деца? Ништо не се промени откако Црвенкапа се соочи со големиот лош волк. Она што нè плаши денес е истото нешто што не плашеше вчера. Тоа е само различен волк. Овој комплекс на страв е вкоренет во секој поединец“. -Алфред Хичкок

„Колку е чудно. Ги имаме овие длабоки ужасни долги стравови за себе и за луѓето што ги сакаме. Сепак, шетаме наоколу, разговараме со луѓето, јадеме и пиеме. Успеваме да функционираме. Чувствата се длабоки и реални. Зарем не треба да не парализираат? Како може да ги преживееме, барем за малку? Возиме кола, одржуваме час. Како никој не гледа колку длабоко се плашевме синоќа, утрово? Дали е тоа нешто што сите го криеме еден од друг, со заедничка согласност? Или ја споделуваме истата тајна без да ја знаеме? Носете ја истата маска? ― Don DeLillo

Минстот е клучен

„Стравовите не се ништо повеќе од состојба на умот“. — Наполеон Хил

„Никогаш не дозволувајте стравот од удар да ви го попречи патот“. — Бејб Рут

„Стравот е толку длабок колку што дозволува умот“. — Јапонска поговорка

„Ако погледнете во сопственото срце и не најдете ништо лошо таму, за што треба да се грижите? Што има за страв?“ —Конфучие

„Треба само да се ослободите од стравот и да се соочите со светот. Погледни се во огледало и кажи си: „Те сакам и ништо нема да те уништи и нема да паднеш““ - Рики Мартин

„Клучот за успехот е да ја фокусираме нашата свест внимавајте на работите што ги посакуваме, а не на работите од кои се плашиме“. — Брајан Трејси

„Штом стравот се приближи, нападнете го и уништете го“. — Chanakya

„Има многу малку чудовишта кои го гарантираат стравот
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.