15 општествени норми кои треба да ги прекршите за да останете верни на себе

15 општествени норми кои треба да ги прекршите за да останете верни на себе
Billy Crawford

Содржина

„Бегајте од она што е удобно. Заборавете на безбедноста. Живејте таму каде што се плашите да живеете. Уништи ја својата репутација. Бидете озлогласени. Доволно долго се обидував со претпазливо планирање. Од сега па натаму ќе бидам лут“. – Руми

Општествените норми се неискажани правила според кои повеќето луѓе го живеат својот живот. Овие правила се движат насекаде, од тоа како првпат поздравувате странец, до тоа како ги воспитувате вашите деца.

Исто така види: 20 знаци дека многу размислува за вас, дури и ако се обидува да го скрие тоа

Но, дали сите овие општествени норми всушност се добри за нас? Што е со оние кои нè потиснуваат и нè спречуваат да бидеме наше вистинско јас?

Самата бев во мисија да прекршам неколку социјални „правила“ што ме кочат, па ајде да се нурнеме и да се справиме со некои од овие застарени норми!

1) Следење на толпата

„Не бидете овците што го следат стадото; биди волкот што ја води глутницата“. – Непознато.

Во денешниот свет, можеби е полесно да се следи толпата наместо да тргнете по својот пат.

Повеќето од нас, особено кога сме во тинејџерски години, очајно сакаме да се вклопиме. Ние сме (обично) лесно под влијание на нашите пријатели и семејството, па затоа е природно да го следиме нивното водство!

Но, тука е проблемот со следењето на толпата:

Можете да се изгубите во процес.

И тоа не е се...

Сигурен сум дека во еден момент сте го слушнале изразот „Доколку сите ваши пријатели скокнат од карпа, дали и вие би го направиле тоа? ” - ова значи дека она што го прави толпата не е секогаш добро за вас.

Всушност, тоа може да бидепремногу голем.

Ако сте жена - вашето место е дома со децата.

Ако сте маж - мора да бидете цврсти и да заработувате пари.

Ако сте етничко малцинство - [внесете нешто негативно овде].

Кој го измислил ова срање? Кој ни кажа што можеме, а што не можеме да бидеме?

Ако сте момче што сонува да остане дома со децата додека вашата жена ја става храната на маса, повелете!

Ако сте од етничко малцинство, но сакате да влезете во политиката или да се приклучите на еден од најпрестижните колеџи во вашата земја, не дозволувајте општеството да ве кочи!

Многу од овие улоги се прекршени долу, затоа бидете дел од промената. Направете го тоа за себе, направете го тоа за следната генерација.

14) Избегнување табу теми

Како растев, зборот „секс“ беше табу во повеќето домаќинства.

Исто за…

 • Различни сексуални преференции
 • Бременост во сите нејзини аспекти (вклучувајќи абортус)
 • Дрога и зависност
 • Спротивни религиозни ставови
 • Спротивни културни ставови
 • Ментално здравје
 • Родова еднаквост

Но, погодете што?

Кога луѓето почнуваат да разговараат за овие табу теми , почнуваат да ја отвораат вратата за разбирање еден со друг.

Тие ја отвораат вратата за прифаќање на другите. Овие разговори може дури и да спасат животи.

Но, што ако луѓето во вашиот живот сè уште не сакаат да ја прекршат оваа општествена норма?

 • Скршете им ја полека.
 • Запознајте ги сотеми за кои би сакале да разговарате на неконфронтирачки начин.
 • Охрабрете ја искреноста без да предизвикате навреда или да го затворите разговорот.

И ако сè уште не сакаат да разговараат за тоа?

Не можете да ги присилите.

Наместо тоа, најдете истомисленици, особено ако некои од овие теми се директно поврзани со вашиот живот или начин на живот - важно е да имате луѓе кои може да разговара за овие работи.

15) Прекумерна работа и чувство на гордост поради тоа

„Таа е првата што пристигнува и последната што ја напушта канцеларијата. Таа е нашата најдобра вработена!“

Општеството во кое живееме силно ја промовира работата и погодно ја изоставува потребата да се има рамнотежа помеѓу работата и животот.

Оние кои се убиваат за својата корпорација се пофалени, додека оние кои се категорични дека сакаат да поминуваат време со своите семејства или на нивните хоби, се оцрнуваат како мрзливи.

Нема слава да се учествува во трката со стаорци. Особено ако се жртвувате во тој процес.

Затоа следниот пат кога ќе откажете од вашите пријатели да работат „дополнителни смени“ или ќе го оставите партнерот да виси затоа што вашиот шеф сака да работите доцна, запрашајте се:

Дали вреди?

Дали тоа ве приближува до вашето вистинско јас? Дали тоа ве инспирира и ви носи радост?

Ако не, не разбирам зошто треба да достигнете исцрпеност поради тоа. Како што е кажано, ако ви требаат пари, разбирам. Во овој случај, работете напорно, но играјте напорноисто така!

Дали сте подготвени да ги прекршите вашите општествени норми?

Ги наведовме првите 15 норми што треба да ги прекршите за да останете верни на себе, па, како се чувствувате?

Уверени? Исплашени? Возбуден?

Чувствувам мешавина од тие емоции секогаш кога ќе се зафатам со некоја социјална норма во мојот живот. Станува полесно секој пат кога ќе надминеш еден, верувај ми.

Моментот кога ќе почнеш да живееш за себе и да ја кажуваш својата вистина е моментот кога ќе се ослободиш од општествените притисоци и очекувања.

И човек, тоа е добро чувство!

Едно што можете да го доживеете и вие…само направете го првиот чекор, соберете ја вашата храброст и ставете се таму! Кој знае, може да инспирирате некој друг да се поврзе со своето вистинско јас како резултат.

штетно за вашата благосостојба, и ментално и физички.

2) Прифаќање на се што ви фрла животот

„Само оди со тек“.

Добро, оди со протокот може да биде корисен во некои ситуации, но секако не е начин да го живеете својот живот.

Со тоа што ќе продолжите со протокот, ја прифаќате судбината што ви е предадена. Но, според зборовите на познатиот Вилијам Ернест Хенли:

„Јас сум господар на мојата судбина, јас сум капетан на мојата душа.“

Исто така види: 15 знаци на напуштање на негативната енергија од телото

Ако го прифатите овој пристап, ќе брзо сфатете дека одењето со тек не секогаш гарантира дека ќе живеете живот во согласност со вашите соништа и желби.

И кога не живеете според вашите сопствени услови, не сте верни на себе .

3) Потиснување на емоциите

Друга општествена норма што треба да ја скршите за да останете верни на себе е потиснувањето на вашите емоции.

Добро - оваа е наменета повеќе за мажи отколку жените, но тоа не значи дека жените исто така не се соочуваат со реакција кога ги изразуваат своите чувства.

Ова е целосно токсично.

Постојат генерации постари мажи кои едноставно не можат ги изразуваат своите емоции. Тие не можат да плачат. Тие се борат да се поврзат со своите сакани.

Зошто?

Затоа што ги научиле дека „мажите не плачат“ или „да се охрабрат и да продолжат со тоа“. Времињата полека се менуваат сега, но ако некогаш ви е кажано да ги сокриете солзите, ве молиме знајте дека можете да ги ослободите емоциите како и да се чувствувате соодветно.

И ако сакате.се борите да го сторите тоа?

Силно препорачувам да го погледнете ова бесплатно видео за здив, создадено од шаманот Руда Ианд.

Руда не е уште еден самопрофесионален тренер за живот. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

Вежбите во неговото зајакнувачко видео комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се пријавите со вашето тело и душа.

По многу години потиснување на моите емоции, динамичниот проток на здивот на Руда буквално ја оживеа таа врска.

И тоа е она што ви треба:

Искра повторно да ве поврзе со вашите чувства за да можете да започнете да се фокусирате на најважната врска од сите - онаа што ја имате со себе.

Значи, ако сте подготвени да почнете да ги искористувате вашите емоции, проверете ги неговите вистински совет подолу.

Кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео.

4) Живеење според традицијата

Традициите варираат на културно, општествено и семејно ниво.

0>Тие може да вклучуваат:
 • Склучување брак на одреден начин
 • Одење во одредени професии
 • Присуство на годишни настани како што се семејни прослави
 • Прославување празници како Божиќ/Велигден дури и ако не сте религиозни/немате интерес за такви празници

Според мое искуство, „морав“ да се омажам во духовна/религиозна смисла поради семејството притисок. Ова неседи добро со мене или со мојот партнер, но го направивме тоа заради „традицијата“.

Тоа секако ме оддалечи од она што го чувствував дека е соодветно за мојот живот, и ова беше ГОЛЕМА пресвртница во мојот патување на самооткривање.

Затоа, секој пат кога ќе се соочите со традиција за која не сте се пријавиле, поставете си ги овие прашања:

 • Дали уживате во тоа ?
 • Дали има смисла за вас?
 • Дали го правите тоа за да ги задоволите другите?
 • Кои се последиците ако одлучите да не го следите?
 • <5 7>

  Кога ќе дојдете до суштината на тоа, многумина од нас ги следат традициите бидејќи тоа е сè што знаеме. Учиме од нашите родители, кои учеа од нивните родители.

  И иако некои традиции се корисни за зближување на семејствата и пријателите, некои поминуваат со години без никогаш да бидат испрашувани.

  Значи, ако има традиција која навистина не ви одговара, почнете да си ги поставувате горенаведените прашања и длабоко размислете дали тоа е традиција што ви користи или ви пречи.

  5) Следете ги стапките на вашите родители

  Последната точка добро се поврзува со она што ќе го кажам...

  Не треба да го следите патот по кој тргнале вашите родители!

  Без разлика колку е тешко може да биде да се оттргнете од нивните очекувања, вашиот живот е ваш и МОРА да го живеете за себе и за никој друг!

  Без разлика дали татко ти сака да го преземеш семејниот бизнис или мајка ти го очекува тоа имаат децамлада затоа што го стори тоа, ако ова не работи за тебе, немој да го правиш тоа.

  И ако те удрат со репликата: „Па, ние жртвувавме сè за тебе“. учтиво заблагодарете им се, но сепак држете се до вашите пиштоли.

  Бидејќи вистината е...

  Тоа го прават родителите. Тие се жртвуваат за своите деца, но не и за да ги заглават своите деца во несреќен живот. Нивната жртва треба да биде за да можете да го изберете животот што го сакате.

  Помогнете им на вашите родители да го разберат тоа од самиот почеток, и ќе ви биде полесно да го следите својот пат и да останете верни на себе.

  2>6) Се грижам за тоа што мислат другите

Пораснав во заедница каде што најпопуларната изрека беше (и се уште е) „Што би помислиле луѓето?!“.

Вистината е , грижата за тоа што другите мислат за вас е неверојатно штетна.

Зошто?

Бидејќи не можете да им угодите на сите!

Секогаш ќе има еден член на семејството или пријател кој не се согласува со изборот на вашиот начин на живот, па што ќе правите?

Откажете се од она што ве прави такви што сте, само за да ги задоволите другите?

Иако треба да бидеме внимателни кон другите, тоа не значи да се живее живот според нивните услови. Можете да најдете здрава рамнотежа помеѓу она што сакате да го правите во животот, додека сеуште одржувате добри односи со другите луѓе.

И ако тие не ве прифатат таков каков што сте?

подобро без нив! Има многу луѓе кои ќе ве сакаат без разлика дали се согласуваат со тоавашиот животен стил, затоа немојте да се фаќате за токсичните критичари во вашиот живот!

7) Живеење низ технологијата

Сега стана норма да се извадете го телефонот додека сте на вечера.

Стана норма да фотографирате сè што правите и да ги објавувате на интернет.

Но, дали ова навистина го збогатува вашиот живот? Дали технологијата ви помага да го пронајдете вашиот пат во животот или тоа ви го одвлекува вниманието?

Ќе ги кренам рацете - порано бев страствен корисник на социјалните мрежи. Фенси оброк надвор? Ден на плажа? Може да се обложите дека го ставам на „грамот“!

Сè додека не сфатив дека пропуштам да живеам во моментот затоа што бев премногу зафатен да живеам онлајн.

Сега, кога гледам групи млади како седат на телефон додека се во ресторан или во парк, без разговор меѓу нив, се чувствувам сожалување за искуствата што ги пропуштаат.

Ова можеби е прилично нова социјална норма, но дефинитивно е онаа без која можеме да направиме!

8) Се мешаме со сите други

Го разбирам - ако сте самосвесни, можеби ќе се чувствувате како да треба да се вклопите во преживее.

Всушност, дури и ако сте самоуверени, ако се облекувате на одреден начин или имате ставови што не се вклопуваат во мејнстрим агендата, можеби ќе се чувствувате принудени да се вклопите.

На многумина од нас им беше кажано да ги чуваме нашите искрени мислења за себе за да избегнеме да ги вознемируваме другите. На многумина од нас им беше кажано да се облекуваат или да се однесуваат на одреден начин за да се вклопат во толпата.

Но, когаго правиме ова, си правиме лоша услуга!

Ако се осмелувате, издвојте се од толпата. Најдете го вашето племе и опкружете се со луѓе кои гледаат во вашето срце, а не во вашата облека или фризура.

Останете верни на себе без оглед на тоа што мислат другите. Вистинските луѓе природно ќе гравитираат кон вас!

9) Следејќи ги советите на вашите најблиски и најблиски

Ова е тешко. Нашето семејство и пријателите (треба) да ни го сакаат најдоброто, но честопати не можат објективно да нè советуваат.

Едноставно кажано – тие се пристрасни!

Нивната љубов и заштитност кон вас всушност може да ве спречи да бидете вашето вистинско јас. Случај во точка; кога сакав да одам соло патување за прв пат, најблиските и најблиските ми кажаа за:

 • Опасностите од патувањето сама како жена
 • Природните катастрофи на кои би можел да наидам ( како, сериозно?!)
 • Трошоците да немате со кого да ги споделите трошоците
 • Ризикот да се заглавите некаде без помош

Леле...списокот може продолжи некое време. Поентата е дека сепак отидов.

Ја прекршив општествената норма да ги слушам пријателите и семејството, и погодете што?

Го поминав НАЈДОБРОТО време во мојот живот. Пораснав за време на тие соло патувања. Открив делови од себе кои никогаш не би ги сретнал ако патував со пријател.

10) Ублажување на вашите соништа

„Бидете реални.“

Ова е реченица што ја мразам, особено кога едоаѓа во вашите соништа. Но, општествена норма е да се сонува во граници. Ако зборувате отворено за големите планови што ги имате, повеќето луѓе ќе се восхитуваат на вашата имагинација, но ќе ви се смеат зад грб.

Но, како што видовме, луѓето можат да постигнат неверојатни работи ако го вложат своето срце во тоа. Тие ги надминуваат очекувањата на луѓето кога одбиваат да ги ублажат нивните соништа!

Затоа, ако има цел што сакате да ја постигнете, немојте да се чувствувате како да сонувате помали за да избегнете осудување.

Одете по своите соништа, без разлика дали луѓето веруваат во вас или не. Користете ги коментарите на хејтерите како гориво и последен пат ќе се смеете кога ќе излезете на врвот!

11) Одвлекување на вниманието преку консумеризмот

„Зошто не се однесувате кон малку малопродажна терапија? Продолжи! Ќе се чувствувате подобро потоа!“

Поранешен шопинг холик овде. Срам ми е да признаам, но често купував глупости само за да се чувствувам подобро во животот.

Но, тука е работата…

Месец по месец гледам како мојата банкарска сметка е празна на работи што не ми требаа и повторно ќе се чувствувам мизерно.

Тоа е затоа што одвлекувањето на вниманието преку консумеризмот нема да го подобри вашиот живот. Тоа може привремено да го подобри вашето расположение, но на долг рок, копате подлабока дупка за себе.

Скршете ја социјалната норма да не разбирате како да управувате со вашите пари. Скршете ја нормата на трошење повеќе отколку што имате.

И секако – прекршете јанорма на потреба од „работи“. Откако ќе го надминете ова, ќе ви биде многу полесно да се поврзете со вашето вистинско јас.

12) Живеете за да ги задоволите другите

Еве што живеете за да ги задоволите другите:

Престануваш да живееш за себе.

Сега, знам дека ќе има моменти кога ќе треба да направиш нешто за да ја усреќиш мајка ти или саканата личност. Сите ние понекогаш мораме.

Но, ако ја претворите во навика, брзо ќе го изгубите чувството за „јас“ и она што ве прави среќни.

Понекогаш само треба да застанете и борете се за вашето право да живеете како што сакате, без разлика дали другите се задоволни или не.

Еден мој пријател геј сè уште живее двоен живот затоа што не сака да го вознемири семејството . Тој е принуден да прифати дека никогаш нема да се ожени со маж, никогаш нема да посвои деца.

Тој се откажа од своите соништа. Тоа е трагедија во моите очи, но разбирам зошто го прави тоа.

Многу едноставно, тој не сака да ги прекрши општествените норми на неговата (блискоисточна) земја со а) тоа што е хомосексуалец и б) ги повредува своите родители.

Кој губи?

Тој го прави тоа.

Значи, ако имате можност да ја прекршите оваа норма и навистина да бидете свои, искористете ја. Направете го тоа за оние кои не можат. И што е најважно, направете го тоа за себе!

13) Усогласеност со вашата „улога“ во општеството

Во моментов има многу дискусии за улогите што ги играме во општеството.

Ако сте од лошо воспитување - не сонувајте
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.