25 знаци дека сте проблемот во вашата врска

25 знаци дека сте проблемот во вашата врска
Billy Crawford

Содржина

Дали се наоѓате себеси во токсична врска и мислите дека можеби вие сте причината?

Токсичните врски се нездрави врски кои предизвикуваат постојана емоционална болка за оние кои се вклучени.

За вас за да знаете дали вие сте проблемот во вашата врска или дали нешто друго се случува, следете ги овие 25 знаци кои можат да укажат на тоа дека вие сте проблемот:

1) Секогаш се заканувате дека ќе раскинете

Ако се прашувате дали вие сте проблемот во вашата токсична врска, тогаш запрашајте се:

Дали постојано се закануваш дека ќе си заминеш?

Ако одговорот е „да “, тогаш и мојот одговор е „да“. Вие сте проблемот во вашата токсична врска.

Како очекувате да имате стабилна врска кога постои постојана можност да се завртите штом работите ќе станат малку тешки или не што сакате?

2) Секогаш наоѓате работи за кои треба да го критикувате партнерот

Ако се чувствувате дека вие сте проблемот во вашата токсична врска, обидете се со оваа мала вежба.

0>Обидете се да ги запишете сите работи што сте ги кажале за вашиот партнер за кои подоцна сте зажалиле.

Бидете искрени со себе.

Сега:

Ако немате секакво каење, тогаш веројатно не сте вие ​​проблемот.

Ако се каете, ако сте претерано и неправедно критички настроени кон партнерот, тогаш можеби вие сте причината за вашите токсични врски.

Но, што ако можеш да се смениш ворасправија, но ако сакате вашата врска да се движи напред, тогаш мора да бидете во можност да комуницирате.

16) Не останувате на темата кога се расправате

Дали понекогаш сфаќате дека „Водите жесток разговор за една работа, и наеднаш станува невнимателен и ќе покренете нешто што ве вознемирило пред години и години?

Сега:

Исто така, нема смисла да се зборува за што се случи пред години кога веќе се карате за нешто што не е поврзано.

Не можете да очекувате да имате продуктивен однос со некој кој не е подготвен да остане на темата за време на расправијата.

Ова е токсично однесување бидејќи поттикнува расправија и тепачка.

Резултатот?

Почнувате да ги гледате сите расправии како битки, а дискусијата брзо се претвора во прозивки, навреди и општа агресија.

Не е добро за никого, тоа е сигурно!

17) Ги игнорирате проблемите

Дали ви е полесно да ги игнорирате проблемите во вашата врска отколку да се справите со нив?

Еве што е работата:

Ако ги игнорирате црвените знамиња на вашиот партнер, тогаш не е изненадувачки што може да се најдете во токсични ситуации одново и одново.

Игнорирањето на проблемите може да предизвика снежни топки во голем проблем во вашата врска.

Ако сте спремни да се потрудите да разговарате за проблемите со вашиот партнер, тогаш се намалуваат шансите за појава на расправија или опаѓање на довербата.

Едноставно. стави:

Ако виеСакате здрава врска, треба да се трудите да разговарате за проблемите со вашиот партнер наместо да ги игнорирате.

18) Зависни сте од социјалните мрежи

Ах, да, проблемот на современиот (жена) човек – социјалните медиуми!

Понекогаш поминуваме толку многу време вртејќи се низ нашите вести и социјалните мрежи што ги запоставуваме нашите односи дома.

Исто така види: 11 непобитни знаци дека универзумот сака да бидете сингл

Ова не е добро, особено во долготрајните врски.

Во ред е одвреме-навреме да се вклучите во социјалните мрежи се додека се грижите дека поминувате квалитетно време со вашиот партнер.

19) Ги губите пријателите

Дали некогаш сте забележале дека се чини дека многу ваши пријатели исчезнуваат?

Можеби рекоа дека одат на одмор, но вие „Сигурно дека не е тоа.

Тие престанаа да ви пишуваат пораки и да се дружат со вас исто толку.

Ако ова ви звучи познато, тогаш голема е веројатноста дека сте токсични.

0>Што значи некој да е токсичен?

Тоа значи дека неговото однесување е толку вознемирувачко и недостапно што луѓето престануваат да бидат околу нив поради овие однесувања.

Можеби не се гледате себеси како токсичен, но ако предизвикувате многу драма или сте изгубиле многу пријатели со текот на времето, можно е да сте токсични.

20) Размислете само за себе

Направете често се ставаш себеси на прво место? Дали секогаш размислувате за себе?

Дали имате време да размислите за партнеротпотребите наспроти вашите сопствени потреби кога ќе се појави несогласување?

Токсичните луѓе повеќе се грижат за нивните потреби и желби отколку за потребите и желбите на другите луѓе.

Токсичните луѓе можеби имаат добро идеја за тоа што им треба на другите луѓе, но тие не се фокусирани на другите - тие се фокусирани само на себе.

21) Вие контролирате

Дали се чувствувате како да треба да бидете имаш контрола?

Може да биде тешко да се признае кога сте биле токсичната личност во врската.

Луѓето секогаш сакаат да веруваат дека не се токсични, па затоа е толку важно да ги знаете знаците дека сте токсични и да преземете чекори за да го промените вашето однесување доколку е потребно.

Токсичните луѓе се познати и по тоа што се манипулативни и контролирани.

Тие користат вина, тактики за заплашување и емоционална уцена за да го добијат она што го сакаат од другите.

Можеби е време да се погледне напорно долго.

22) Никогаш не се сметате себеси за одговорни

Дали секогаш обвинувајте го вашиот партнер за сè што тргне наопаку?

Дали ништо не е ваша вина?

Токсичните луѓе можеби не се свесни дека се токсични. Можеби дури и не сфаќаат дека прават нешто погрешно.

Меѓутоа, во врската, може да биде тешко да се признае дека сте токсични кога секогаш кога ќе има несогласување или конфликт, вината ја префрлате на друга личност и обидете се да манипулирате со нив.

Ако ова звучи како вас, може да значидека нешто не е во ред со тоа како се гледате себеси и како комуницирате со другите луѓе.

На пример, ако никогаш не сте подготвени да преземете одговорност за она што се случува во вашиот живот и во продолжение со сите околу вас – ова може да значи дека нешто недостасува во вашата личност.

23) Вие сте шеф

Вие сте шеф и имате тенденција да им наредувате на другите луѓе наоколу.

Вашиот партнер не е задоволен од ваквото однесување бидејќи го става во позиција да мора да го прави она што го кажувате без разлика колку се неразумни или нефер вашите барања.

Началниците имаат тешко време во односите.

Началниците обично не се среќни и често завршуваат во несреќни бракови.

Работата е во тоа што многумина од нив не ни знаат! Тие мислат дека само ја преземаат одговорноста, но нивните постапки всушност го прават нивниот партнер да се чувствува како помалку рамноправен.

Еве што е:

Треба да бидете повнимателни ако сакате вашите врската треба да се реши.

24) Секогаш сте во лошо расположение

Дали се чувствувате како ништо да не оди како што треба?

Дали сте секогаш во лошо расположение?

Па тогаш, не е ни чудо што вашата врска е токсична!

Лошото расположение може да биде толку деструктивно што да доведе до незадоволство и недоверба.

Можно е да сте носеле околу многу негативна енергија и вашиот партнер ја собира.

Понекогаш, колку сме потоксични, толкупотешко ни е да видиме кога нашето однесување има влијание врз другите во нашиот живот.

Ако сакате да ја поправите вашата врска и да се чувствувате подобро воопшто, треба да почнете да работите на вашиот поглед на светот.

Одвојте малку време за да се фокусирате навнатре и да сфатите што ја предизвикува оваа негативност за да почнете да работите кон промена.

Бидете попозитивни!

25) Се самосаботирате без причина

Ако имате тенденција да се самосаботирате, тогаш не е изненадување што имате проблеми во вашата врска.

Исто така види: Трансакциска врска: Сè што треба да знаете

Причината поради која се самосаботирате е тоа што не мислите дека заслужуваат да бидат среќни.

Сега:

Вие верувате дека не сте доволно добри или достојни за среќа.

Можеби мислите дека вашиот живот е премногу тежок за некого сакаш да бидеш среќен.

Оваа шема на размислување ќе продолжи се додека верувањето не се промени и не си стане јасно дека има многу луѓе во слични околности кои успеале да најдат среќа и покрај тоа колку им бил тежок животот, па зошто не можеш?

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

некој помалку токсичен?

Вистината е, повеќето од нас никогаш не сфаќаат колку моќ и потенцијал лежи во нас.

Ние стануваме заглавени од континуираното условување од општеството, медиумите, нашиот образовен систем , и повеќе.

Резултатот?

Реалноста што ја создаваме станува одвоена од реалноста што живее во нашата свест.

Ова (и многу повеќе) го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде. Во ова воодушевувачко бесплатно видео, тој објаснува дека љубовта не е она што многумина од нас мислат дека е. Всушност, многумина од нас всушност се самосаботираат во нашите љубовни животи без да го сфатат тоа!

А еден од начините на кои ја жртвувате вашата љубов е да пронајдете работи за кои треба да го критикувате партнерот.

Само размислете за тоа.

Премногу често паѓаме во зависни улоги на спасител и жртва за да се обидеме да го „поправиме“ нашиот партнер, за да завршиме во мизерна, горчлива рутина.

Звучи како нешто што правиш? Ако е така, веројатно треба да ги проверите учењата на Руда. Верувај ми, неговите сознанија ќе ви помогнат да развиете сосема нова перспектива кога станува збор за вашиот љубовен живот.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео .

3) Го претпоставувате најлошото за вашиот партнер

Дали секогаш го претпоставувате најлошото од вашиот партнер?

Дали ви е тешко да му дадете корист од сомнежот ?

Сега:

Ако сте одговориле „да“ на двете прашања, тогаш можеби вие сте причината за вашиот токсиченврска.

Здравата врска се заснова на доверба и верба.

Никој не може да ви го даде тоа, мора да дојде од внатре.

Гледате, ако има нема доверба или вера помеѓу двојката, неизбежно е да има конфликти и тепачки поради погрешно толкување и недоразбирање.

4) Вие одржувате бројни грешки и поплаки

Дали секогаш можете да се сетите грешки и поплаки од минатото?

Ако не можете да го оставите минатото и не можете да му простите на партнерот, тогаш ќе биде многу тешко да продолжите напред со вашата врска и вашиот живот.

Доколку не научите да се фокусирате на сегашноста и иднината и да дозволите минатото да поминат, ризикувате да го изгубите партнерот.

Едноставно кажано:

Само толку многу човек може земете пред да заминете од токсична врска.

5) Што би рекол тренерот за врски?

Иако знаците во оваа статија ќе ви помогнат да разберете дали вие сте проблемот во врската, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи за вашата ситуација.

Со професионален тренер за односи, можете да добиете совет прилагоден на конкретните проблеми со кои се соочувате во вашиот љубовен живот.

Херојот на врската е страница на која високо обучени тренери за врски им помагаат на луѓето да се движат во сложени и тешки љубовни ситуации, како кога врската е во опасност. Тие се популарни затоа што искрено им помагаат на луѓеторешавајте проблеми.

Зошто ги препорачувам?

Па, откако поминав низ тешкотии во сопствениот љубовен живот, дојдов до нив пред неколку месеци. Откако се чувствував беспомошно толку долго, тие ми дадоа уникатен увид во динамиката на мојата врска, вклучувајќи практични совети за тоа како да ги надминам проблемите со кои се соочував.

Бев воодушевен од тоа колку искрено, разбирање и професионално тие беа.

За само неколку минути можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.

6) Го обвинувате партнерот за сè

Дали не можете да признаете кога грешите?

Ако секогаш му наоѓате мана на партнерот, тогаш големи се шансите дека вие сте тој што предизвикува напнатост и фрустрација во вашата врска.

Сега:

Пронаоѓањето грешки е начин да се обидете да го контролирате резултатот или да се одмаздите за нешто што тргнало наопаку во врската.

Ако ова се случува доволно често, тоа може да доведе до нездрава шема каде што едно лице постојано му наоѓа замерки на својот партнер без всушност да понуди никакви решенија за тоа како би можеле да ги подобрат работите.

Важно е не само за секој поединец, туку и како двојка да може да ги остави настрана тие чувства и да се фокусира на она што е навистина важно: да поминуваат време заедно уживајќи во животот наместо да бидат заглавени расправајќи се за тривијалности, како на пример кој не се превиткуваправилно подигнете ја крпата за садови.

Накратко:

Сите грешат, но ако мислите дека вашиот партнер е единствениот што греши во вашата врска, вие сте проблемот.

7) Вие сте одличен манипулатор

Очигледен знак за токсична личност е дека тие се одличен манипулатор.

Манипулацијата е токсично однесување бидејќи е погрешно да се користете ги другите за свои средства.

Затоа запрашајте се, дали постојано манипулирате со партнерот за да го добиете она што го сакате?

Ако одговоривте „да“ на ова прашање, големи се шансите дека повторно го претворате партнерот во предмет наместо личност.

8) Зависни сте од драма

Ако често се наоѓате во кавга и ако вашата врска е секогаш на работ на раскинувањето, тогаш можеби е време да препознаете дека драмата стана нездрав дел од вашиот живот.

Сега:

Ако сте зависни од драма, неизбежно е вашата врска да стане токсични и деструктивни.

За да имате здрава врска со некој друг, мора да бидете во можност да комуницирате без постојано да се карате или да бидете љубоморни еден на друг цело време.

На драмата нема место во среќна врска.

9) Имате голем комплекс на супериорност

Дали мислите дека сте подобри од сите?

Дали мислите дека сте подобри од вашиот партнер?

Па тогаш, имам новости за вас. Можеби вие сте причината за вашиот токсиченврска.

Излегува дека токсичните луѓе имаат комплекси на супериорност кои можат да вклучат вербално смирување, контролирачко однесување, негативен говор на телото и агресивни дејства.

Луѓето со овие типови на особини на личноста сакаат да доминираат со другите.

Тие можат да создадат илузија на моќ со создавање хаос или се интензивно љубоморни на оние кои бараат почит од другите за да се чувствуваат потврдени.

И тоа не е се!

Токсичната личност е секогаш многу снисходлива и често открива дека е во право во секое време.

10) Претерано анализирате сè

Ако постојано сте загрижени дека нешто ќе тргне наопаку и претерано ја анализирате секоја ситуација, вие би можеле да бидете проблемот во вашата врска.

Сега:

Кога сте во врска со некого, нормално е да се грижите за иднината.

Секогаш ќе има несигурности и непознати кои можат да предизвикаат загриженост.

Но, ако постојано се грижите и стресувате за сè, можеби вие сте проблемот во вашата врска.

Начинот да го решите овој проблем не е да ја анализирате секоја одлука или настан што се случува или не се случува во врската.

Наместо тоа, фокусирајте се на сегашниот момент и како вашиот партнер се чувствува.

Ако има некои работи што треба да се решат, грижете се за нив без да се фокусирате толку многу на она што може да се случи следно.

Ова ќе им помогне на дветеод вас имаат подобро време во сегашниот момент и оставаат простор за повеќе можности за иднината.

11) Не ги почитувате границите на вашиот партнер

Постојат одредени граници кои се неопходни за врската да функционира, а повеќето луѓе знаат кои се тие граници.

Дали ова ви звучи ново?

Дали сметате дека постојано не ги почитувате границите на вашиот партнер?

Ова може да биде затоа што не сфаќате кои се вашите граници.

Начинот да го решите овој проблем е со набљудување на вашето однесување.

Можеби ќе сакате да разговарате и со вашиот партнер за тоа .

  • Прашајте ги како се чувствуваат.
  • Замолете ги да ви кажат кога ќе ја преминете линијата.

Ова е многу важно бидејќи не се почитуваат границите води до токсична врска.

12) Вие сте самобендисани

Луѓето кои се впиваат во себе сфаќаат сè лично и мислат дека светот се врти околу нив.

Поради ова често им недостига емпатија и донесуваат одлуки по желба, наместо да одвојуваат време да размислат што ќе биде најдобро за секого.

Сега:

Ако постојано размислувате за себе и за вашите проблеми, можеби вие сте проблемот во вашата врска.

Начинот да го решите овој проблем е со фокусирање на вашиот партнер и неговите чувства.

Ако научите да го правите тоа, ќе да ти помогне со сите врски во твојот живот, било да е тоа со членовите на семејството,пријатели или колеги.

Треба да запомните дека не сте единствените со чувства.

Во суштина:

Треба да научите како да бидете тука за други.

13) Имате темперамент

Ако постојано се нафрлате на вашиот партнер, ако не можете да го задржите вашиот гнев, тогаш вие сте причината поради која сте во токсична врска.

Сега:

Кога луѓето имаат темперамент, им станува тешко да ги задржат своите мисли и чувства. е најблиску до нив.

Но, не грижете се!

Начинот да го решите овој проблем е со учење како да се ослободите од вашиот гнев.

Но, разбирам , испуштањето на тие чувства може да биде тешко, особено ако сте поминале толку долго обидувајќи се да ги контролирате.

Ако е така, уште еднаш, топло ви препорачувам да го гледате неверојатното бесплатно видео на Руда Ианде на Love и интимност.

Руда не е уште еден самопрогласен животен тренер. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

И неговото видео е одличен начин да започнете да го поправите односот со себе и да започнете да се фокусирате на најважната врска од сите – оној што го имате со себе.

Значи, ако сте подготвени да ја вратите контролата врз вашиот темперамент и да најдете решенија кои ќе останат со вас цел живот, ќе ви оставам линк:

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео.

14)Му дозволувате на вашиот партнер да ја заврши целата работа

Никогаш не сакате да ги извалкате рацете, па му дозволувате на вашиот партнер да ја заврши целата работа во врската.

Ви звучи познато?

Без разлика дали се работи за завршување на работите низ куќата, грижа за децата, носење дома сланина или започнување работи во спалната соба, сето тоа му го оставате на вашиот партнер.

Ако мислите дека вашата врска има станете токсични, во право сте, а причината е вашето однесување.

Што можете да направите за да ги поправите работите?

Започнете со активно учество во вашата врска. Преземете иницијатива да направите нешто.

Покажете му на вашиот значаен другар дека се грижите!

15) Го каменувате вашиот партнер

Дали почнувате да ја затворате средината на расправијата ?

Дали одеднаш престанувате да комуницирате и се повлекувате?

Одбивањето комуникација со друга личност може да има штетни и фрустрирачки ефекти.

Исклучувањето за време на расправија се нарекува „камење“ и е исто така познат како „тивок третман“.

Еве ја вистината:

Не само што е штетно за врската, туку е и токсично.

Ако се откриете дека го правите ова често, тогаш вашата врска е во неволја.

Што можете да направите за да ги поправите работите?

Наместо да го каменувате партнерот, отворете се за комуникација.

Слушајте ги нивните страна на приказната и дајте ја вашата.

Знам дека може да биде тешко да се справите со сите емоции што се појавуваат за време на
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.