„Мојот дечко е зависен“: 13 класични знаци и што да правам

„Мојот дечко е зависен“: 13 класични знаци и што да правам
Billy Crawford

Содржина

Дојдов до прилично вознемирувачки заклучок дека мојот дечко е зависен.

Никогаш не беше проблем - барем јас не мислев дека е тоа на почетокот.

Всушност, многу ми се допадна што тој секогаш беше тука за мене, се грижеше за секоја моја потреба и секогаш сакаше да поминува време со мене.

Но, по некое време почна малку да се гуши.

0>Проблемот беше што се чувствував виновен што се чувствував како да ме гуши. Чувствував дека треба да бидам повеќе благодарен за сите начини на кои тој беше тука за мене.

Зарем не го ценев?

Па, да…

Сè што беше тој правењето беше љубов и слатко на површината.

Сепак, сè уште го имав ова чувство на тонење во јамата на мојот стомак. Знаев дека нешто не е во ред. Тоа не се чувствуваше како здрава врска, но не бев сигурен зошто.

Едноставно не можев сосема да го ставам прстот на тоа.

Но, тогаш, со помош на специјален гуру , сфатив дека мојот дечко е зависен.

Не само тоа, туку и дека има нешто што можам да направам во врска со тоа.

Во оваа статија, ќе го споделам со вас класиката знаци на поврзаност што ги најдов кај мојот партнер, а потоа ќе го споделам она што го научив за тоа како да се справам со ова од неверојатен мастер-клас.

Да започнеме.

Што значи козависност?

Пред да ги наведам знаците, сакам да објаснам што значи козависност. Го имав слушнато еднаш или двапати на Dr. Фил или некаде, но никогаш не сум платилсе жали. Тогаш се чувствувам како епски шупак.

Никогаш не реков дека сум совршена.

Само посакувам моето момче да си постави некои граници и да не прави сè да зависи од мене.

Јас сум само девојка, како што рече Гвен Стефани…

Мислам дека мислам дека сум прилично кул, но не секогаш сфаќам се како што треба и не сум секогаш во „пар режим.“

Понекогаш сакам само да останам во пижами и да јадам кофа сладолед без тој да посегне да го извади и да се преправам дека му се допаѓа филмот што го гледаме.

Дали е тоа премногу за прашување?

9) Тој е многу убав за да го добие она што го сака

Дел од проблемот, како што сум јас велеше, дали е неговиот циклус на самовина и неговата преубава.

Тој е толку љубител на мене што ако некогаш не му го дадам она што го сака, се чувствувам како кучка.

> Тоа е како таа тема на Редит „Дали сум вистинскиот шупак“? (АИТА). Почнувам да се прашувам АИТА? Беше толку убав цела оваа недела и тогаш реков дека не се чувствувам добро да поминувам време заедно за време на викендот, АИТА?

Знаеш, можеби понекогаш не секогаш се појавувам целосно за нашата врска и има работи на кои исто така работам, но тоа чувство на зависност и од тоа да се бара секогаш да бидам вклучен за да го одржувам стабилен, ме исцрпува.

Се до мастеркласот за љубов и интимност што ја разбрав како да го најдеш патот за излез од стапицата на поврзаноста.

10) Тој избегнувасе кара, но ме прави да се чувствувам виновен ако сум нерасположен

Кога е нерасположен се обвинува себеси или го крие тоа (што ме прави да се чувствувам полошо во секој случај).

Кога јас Јас сум во лошо расположение, излегува на суптилни начини, но излегува.

И тој го брише и ми е уште поубав. И се чувствувам уште полошо.

Сега, тој можеби нема да сака да ме натера да се чувствувам виновен и јас го сфаќам тоа, но знаејќи дека неговата благосостојба е во основа 99% (100%?) зависи од неговиот однос со мене дефинитивно ме прави да се чувствувам виновен ако мислам дека сум го соборил.

Не сакам да бидам товар на нашата врска, но исто така не сакам да играм совршено или да се чувствувам како да сум понекогаш го повредувам и го стресувам, но тој нема да го признае тоа.

Сакам да биде отворен и да ми зборува за тешки теми дури и ако тоа ризикува да започне кавга или да отвори нови, непријатни ранливости.

11) Морам да ги донесам сите одлуки

Уште еден од големите знаци што ги забележав кај мојот дечко е дека тој никогаш не сака да донесува одлуки. Секогаш зависи од мене како да сум само нарачка од кралица.

Секако, моето его на почетокот беше малку поласкано, но со текот на времето стана и досадно и чудно пасивно-агресивно.

Тој сака толку многу да ме задоволува и да прави што сакам, што ќе почувствувам недостаток на неговата машка самоувереност и ќе станам навистина збунет околу тоа што тој всушност сака.дечкото мисли дека ако го правам само она што го сакам, сè ќе биде совршено.

А тоа е уште еден знак дека тој е зависен.

12) Тој јасно стави до знаење дека неговиот живот е завршен ако го оставам

Ова ќе звучи малку драматично - исто така и мене - но моето момче ми рече дека неговиот живот е готов ако го оставам.

Знам за неговите проблеми и тешкото време кога расте горе и се чувствувам апсолутно ужасно поради идејата да го напуштам. Тој веќе ми кажа за тоа како минатите раскинувања го скршиле со години и вели дека ме сака толку многу што никогаш не би можел да продолжи без мене.

Тоа ме прави да се чувствувам преплашено од помислата колку лошо човек што би го оставил.

Тој има интензивен страв од напуштање и сме споделиле неверојатни времиња заедно. Се прашувам: не го цениш ли тоа?

И го ценам, навистина го ценам.

Но, исто така можам да кажам дека некои големи работи ќе мора да се променат во нашата врска ако ќе има иднина, а мастеркласот на Руда навистина ми расветли како останувањето со него без чувство на вина ни прави лоша услуга на двајцата.

13) Тој постојано се сомнева во нашата врска

Тој е буквално секогаш бара валидација за тоа како се чувствувам за него и нашата врска.

Исто така види: 9 причини зошто сонувате за некој што не сте го виделе со години (краен водич)

Тој го сака тоа во пораки, го сака во повиците, го сака во разговорите, го сака тоа со тоа што ме гледа насмевка, сака кога ние сме интимни…

Мислам, ајде… Да не бев физичкии емотивно привлечен немаше да имам секс со него и да поминувам часови дневно неколку пати неделно кај него или обратно.

Знам дека тој го разбира тоа на одредено ниво, но сепак секогаш лови за валидација…

„Тоа беше толку добро, нели?“ после секс.

Толку ми е гајле за тебе , во текст - со што е очигледно дека треба да му го напишам истото (што тој веќе го знае).

„Чувствувам дека нашата врска ќе биде онаа што конечно ќе функционира“, ми рече тој пред неколку недели.

Ах, мислам, нема притисок… Што да кажам? Зависноста не е место каде што сакате да го поминете животот.

Па што треба да направите?

Ако вашето момче покажува слични знаци како оние погоре, а вие исто така се впивате во козависен има работи што можете да ги направите токму сега за да почнете да се искачувате надвор.

Вистината е дека никој од нас не може да „поправа“ некој друг, а понекогаш и да тргне по својот пат, и покрај тоа што може да повреди козависна личност најдоброто за двајцата партнери.

Можете само да се промените себеси, а на вас е да направите избор да поработите на себе и да го охрабрите вашиот партнер кој зависи од себе да го стори истото.

Моето момче и Се гледам со советник за односи и исто така имав разговори со него на оваа тема. Ние го земаме тоа од ден на ден, но му нагласив дека не сакам тој само да се согласува со сè за поврзаностазатоа што можеби ќе го оставам ако не го стори тоа.

Сакам тој да тргне на своето сопствено патување на самоистражување и самолекување, исто како и јас на моето.

Бидејќи Можеме да очекуваме дека некој однадвор ќе ги исполни емоционалните потреби што ги имаме само со работа со темнината и светлината во себе и задоволување на нашите сопствени потреби.

Мораме да бидеме таму за себе пред некој друг да биде.

Со други зборови, јасно му кажав на моето момче дека мора да се поседува себеси и да биде тука за себе пред да можеме навистина да бидеме заедно на вистински и здрав начин. И тој рече дека разбира.

Ако сте заробени во козависност, има надеж. Можете да го видите како шанса да растете. Тоа не мора секогаш да биде крајот на патот во врската, наместо тоа, тоа може да биде почеток на ново, посилно, поромантично партнерство засновано на взаемна поддршка во комбинација со подмладувачка количина на независност и лична самодоволност.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

многу внимание.

Дали тоа беше нешто поврзано со луѓе кои имаа некои нездрави емоционални обрасци или нешто слично?

Всушност, да. Тоа е во основа она што е.

Козависноста е маѓепсан круг на нездрава приврзаност. Често има потреба од шаблон кога едниот партнер чувствува дека треба да го поддржи другиот и да го увери и се чувствува виновен ако не го стори тоа.

Ова честопати спаѓа во комплекс на „жртва“ и „спасител“.

Често има мешавина од двете и смените и циклусите, а многумина од нас играат повеќе од овие улоги во нашите животи кога сме во зависни врски.

Мислев дека сум прилично емотивно здрава личност, но гушењето и однесувањето на моето момче ме натера да се чувствувам како да му треба секогаш да ја играм улогата на благодарен партнер за да ја подигнам неговата самодоверба и да се чувствува ценет.

Бев убеден за првите две години од мојата врска дека мојот дечко не можеше да издржи без мене и дека од мене беше да ги исполнам неговите очекувања и да ги прифатам неговите прекршувања на границите со благодарност и како нормални.

Но, тие не беа нормални - и не беа здрави.

Козависната личност ја става својата врска над сè, така што имав чувство дека ако ја покренам темата дека немам доволно простор, ќе ја девалвира нашата врска . Имав чувство дека тоа ќе ме направи лоша личност.

Но, вистината е дека постојат начини да серешете ја кодозависноста и соочете се директно со тоа за да можете да ја најдете љубовта закопана одоздола. Ако ги избегнете проблемите, тие само се влошуваат.

Исто така види: 10 очигледни знаци дека нечиј живот не оди никаде (и што можете да кажете за да му помогнете)

Па еве на што да внимавам:

13 од големите знаци на поврзаност што ги забележав со моето момче

1) Нашиот однос му е сè

Чекај, сериозно се жалам за ова, можеби ќе прашаш? Па, да…

Мислам, нашата врска е сè за него. Тој ќе остави сè настрана за состанок или ќе ги отфрли другите обврски за пари за да помине време со мене.

Не само што ова го зголемува притисокот до максимум, туку и ме прави да се чувствувам како некогаш да стави нешто пред него, дури и еднаш, како работна посветеност или време со пријателите, тогаш не ја ценам нашата врска.

Тој е толку премногу посветен на нашата врска што малку ме задушува.

0>Очигледно, многу ми се допаѓа – и ние сме заедно веќе две години – но тој што ме става толку далеку пред сè друго што дури и негативно влијае на неговиот живот, ме прави да се чувствувам чудно. Сакам дечко кој многу се грижи за мене, секако, но не и некој што си го саботира сопствениот живот.

Сакам дечко ми да се грижи за себе и знам дека понекогаш има други обврски. И тоа е во ред.

Но, правејќи ја нашата врска центар и единствена работа во неговиот свет, тој ме прави да се чувствувам под притисок и свесен за неговата сопствена несигурност и потреба.

2)секогаш сака да знае каде сум

Искрено, немам проблем со праќање пораки или јавување за да се пријавам со дечко ми. Може да биде убаво да знаете каде е некој за кој се грижите и што прави.

Проблемот е кога тоа ќе стане обврска.

Ако воопшто одам во продавница овие денови, Чувствувам дека морам да му дадам до знаење.

Ако доцнам малку, тогаш во мојата глава има досакан глас кој ми вели да му кажам и да објаснам зошто. Стана како работа да ги смири неговите грижи и грижи за тоа каде сум и што правам.

Мислам дека тој не се сомнева дека изневерувам или нешто слично. Повеќе е како тој лично да е толку вложен во мојот живот и каде се наоѓа што се грижи и обрнува внимание на тоа.

Тој зависи од мене да го уверам и да му се вратам.

проблемот е кога можам да кажам дека ми одзема половина час повеќе за да му возвратам пораки го соборува и прави да се чувствува депресивно затоа што не го ставам на прво место.

Тоа не е романса; тоа е поврзаност - и тоа е гадно.

Ако зборувам за тоа, тој само ќе се насмее и ќе каже дека не е проблем иако знам дека тоа му пречи.

И ако молчам, тој ќе се насмевне додека се гушкаме на каучот и нема да кажеме дека ништо не е во ред, иако можам да кажам дека се чувствува неценет или запоставен.

Искрено, тоа е исцрпувачки.

3) Тој мисли дека јас постојано ми треба помош

Понекогаш ми треба помош, ајде да бидемеискрен.

Прекрасно е кога понекогаш доаѓа да ме земе од работа и навистина ги ценам моментите што ми даде совети за некои проблеми што ги имав со пријател минатата година.

Но, проблемот, повторно, е тоа што се чувствувам должен да ја прифатам неговата помош дури и во ситуации кога воопшто не ми е потребна.

Се чувствувам како да кажам „Сè сум добро, душо“, тој ќе се чувствува како да сум го удрил во стомакот. Иако тој сè уште се насмеа, кимна и рече „нема проблем“.

Како и секој понекогаш ми се допаѓа мојот сопствен простор: тоа не значи дека го сакам помалку, тоа само значи дека уживам да бидам сам сега и тогаш.

Понекогаш сум преплавен со работа, семејни обврски и некои лични интереси - обожавам да правам занаети и скицирање - така што повремено, јас сум само во мојата тековна состојба на „интуитивна експертиза “ и уживајќи во моите осамени вибрации.

Но, тој едноставно не може да прифати дека понекогаш сакам да поминам сама.

И навистина почна да ми доаѓа. Затоа, кога го гледав видеото на Руда за надминување на поврзаноста, тоа многу силно влијаеше на мене.

Тој буквално ја раскажуваше мојата приказна со секој збор и го покажуваше излезот од неа.

Кога станува збор за врски, можеби ќе се изненадите кога ќе слушнете дека постои една многу важна врска што веројатно сте ја занемарувале:

Врската што ја имате со себе.

Во неговото неверојатно, бесплатно видео за негување здравоодноси, Руда ви дава алатки за да се засадите во центарот на вашиот свет.

И штом ќе почнете да го правите тоа, не може да се каже колку среќа и исполнетост можете да најдете во себе и во вашите врски.

Значи, што го прави советот на Руда да го промени животот?

Па, тој користи техники произлезени од древните шамански учења, но тој го става својот модерен пресврт на нив. Можеби е шаман, но во љубовта ги има истите проблеми како јас и ти.

И користејќи ја оваа комбинација, тој ги идентификуваше областите каде што повеќето од нас грешат во нашите односи.

Значи, ако сте уморни од вашите врски кои никогаш не функционираат, да се чувствувате потценети, неценети или несакани, ова бесплатно видео ќе ви даде неколку неверојатни техники за да го промените вашиот љубовен живот наоколу.

Направете ја промената денес и негувајте ја љубовта и почитта што знаете дека ги заслужувате.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео .

4) Тој секогаш се согласува со мене дури и кога всушност не се согласува

Како што реков, тој никогаш не вели не. Тој сака само да го прави она што јас го сакам: да ги гледам емисиите што ги сакам, да одам на местата што ги сакам, да ги посетувам пријателите што ги сакам.

Се разбира, тој не секогаш всушност го сака она што јас го сакам, но тој никогаш не би го покажал тоа.

Тој е толку зависен од тоа да ме угоди што речиси никогаш не се расправа, па дури и не го кажува своето мислење, а јас сум оставен во бескрајна игра на погодување закаде всушност стои емотивно или како се чувствува за нешто.

Знам дека мојот дечко имаше тешко детство растејќи во скршен дом каде мајка му имаше проблем со алкохолот и тој се бореше со депресија, па разбирам дека има ниска самодоверба и некои лични проблеми.

Знам дека порасна чувствувајќи дека мора да им биде задоволство на луѓето околу него и секогаш да паѓа во ред и да биде „убав“. Разбирам дека неговите проблеми се длабоко вкоренети.

И јас имам свои проблеми, на кои работев.

Проблемот е што тој нема да ја поседува својата траума и се обидува да искористете ја нашата врска и мојата наклонетост кон него како бандаж за да се чувствувате добро.

Можам да прифатам само толку добрина, да бидам искрен.

Би сакал тој само еднаш да биде искрен и кажи ми што точно мисли и биди отворен кога не се согласува наместо да се обидува да ме смири.

5) Не му е грижа да поминува време со други пријатели

Моето момче и јас имам неколку пријатели кои се преклопуваат, но повеќето се од нашите различни области на животот.

Имам мои пријатели од старо училиште и универзитет, моите пријатели од работа и тој има неколку пријатели од кошаркарската лига во која оди до и момци од неговата работа во автосалон.

Освен што не сака да поминува време со нив, дури ни неговиот најдобар пријател.

Секогаш кога ќе го навестам тоа, тој намигнува и вели тој повеќе би сакал да има малку време за гушкањејас.

Мислам, ми е поласкано: но ми е и задушливо што тој постојано зависи од мене за неговото друштво и сака да му бидам сè: пријател, љубовник, партнер .

Сè уште не живееме заедно, но тој сака постојано да доаѓа, и имало повеќе од неколку прилики кога навистина сакав да излезам, но се чувствував принудена да ја поминам вечерта со него или оставете го да се чувствува заглавен.

Тој многу јасно стави до знаење дека јас сум сè што му е важно и дека не се грижи за другите пријателства.

И иако тоа е многу ласкаво, исто така некако застрашувачки.

6) Тој е полн со самовина и се фокусира на своите грешки

Мојот дечко е голем во самовината. Иако никогаш не се расправа со мене или не критикува работи што не ги сака, тој многу се критикува себеси.

Ако дури и мисли дека направил нешто за да ме вознемири, тој ми кажува извини сто пати.

Понекогаш се чувствувам како да се дави и треба да го извлечам од водата со своја позитивност.

Резултатот е дека се чувствувам одговорен за неговата среќа и дека треба да му помогнам да не прави повеќе грешки .

Знаејќи дека сум најважната личност за него, исто така, го става центарот на вниманието целосно на мене да го играм мојот дел совршено и никогаш да не правам ништо – дури и нешто ненамерно – за да го натерам да се чувствува полошо за своите грешки и недостатоци .

Тоа е маѓепсан круг.

7) Сакате советспецифично за вашата ситуација?

Иако знаците во овој напис ќе ви помогнат да разберете дали вашето момче е зависно, може да биде корисно да разговарате со тренер за односи вашата ситуација.

Со професионален тренер за односи, можете да добиете совети приспособени на проблемите со кои се соочувате во вашиот љубовен живот.

Херојот на односите е страница на која високо обучени тренери за врски им помагаат на луѓето движете се во сложени и тешки љубовни ситуации, како на пример да имате зависно момче. Популарни се затоа што нивните совети функционираат.

Па, зошто ги препорачувам?

Па, откако поминав низ тешкотии во мојот љубовен живот, дојдов до нив пред неколку месеци . Откако се чувствував беспомошно толку долго, тие ми дадоа единствен увид во динамиката на мојата врска, вклучително и практични совети за тоа како да ги надминам проблемите со кои се соочував.

Бев воодушевен од тоа колку искрено, разбирање и беа професионални.

За само неколку минути, можете да се поврзете со сертифициран тренер за односи и да добиете совети специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.

8) Неговите граници немаат ме прави да се чувствувам лошо.

Ако еден ден сум нерасположен и му се истурам, тој го зема сето тоа и никогаш
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.