„Мојот сопруг станува одбранбен кога ќе му кажам како се чувствувам“ - 10 совети ако сте вие

„Мојот сопруг станува одбранбен кога ќе му кажам како се чувствувам“ - 10 совети ако сте вие
Billy Crawford

Жените често мислат дека нивните сопрузи се најодбранбените мажи што некогаш сте ги сретнале. И нема ништо лошо во ова.

Но, што ако вашиот сопруг се одбрани кога му кажувате како се чувствувате? Да, еден од најтешките делови во врската е обидот да се разбере гледиштето на партнерот и како се чувствува тој.

Но, ако вашиот сопруг станува одбранбен секогаш кога ќе ги споделите вашите емоции, веројатно ќе добиете малку изнервиран и фрустриран.

Значи, дали барате начини да се справите со вашиот одбранбен сопруг?

Потоа, советите подолу ќе ви помогнат да разберете зошто вашиот партнер станува одбранбен кога ќе му кажете како се чувствувате и како можете да го надминете тоа.

1) Бидете наметливи во говорот

Колку сте самоуверени кога и да одлучите да споделите работи што не ви се допаѓаат во вашата врска со вашите сопруг?

Дали се задржувате затоа што не сакате да го навредите или да ги повредите неговите чувства?

Ако е така, време е да почнете да бидете наметливи во говорот.

Да се ​​биде наметлив значи дека имате храброст и самодоверба да ги изразите своите мислења и чувства на јасен и директен начин. И погодете што?

Да бидете наметливи во говорот е од клучно значење за јасна комуникација со вашиот сопруг!

Значи, да речеме дека вашиот сопруг станува одбранбен кога ќе му кажете како се чувствувате. И ова се случува секогаш кога споделувате негативни емоции за нештатапредлог: размислете за неговото однесување и неговите зборови пред да реагирате негативно.

Не избрзувајте со заклучоци само затоа што тој може да има поинаква гледна точка од вас. Наместо да му се налутите за тоа што го направил или кажал, запрашајте се зошто го направил или го кажал тоа.

Гледате, многупати реагираме на работите на начин што ги влошува работите наместо да ги подобри.

Склони сме да претерано реагираме и да се лутиме на нашите сопружници кога ќе направат нешто погрешно. И ова обично нè наведува да се чувствуваме вознемирени и виновни.

Но, во реалноста, постојат работи што можеме да ги направиме за да ги направиме нашите сопружници да се чувствуваат посигурно и поудобно во врската, без да ги натераме да се одбранбени.

Затоа, започнете со избегнување претерана реакција на однесувањето на вашиот сопруг.

8) Не го терајте вашиот сопруг да се чувствува виновен за неговите чувства и мисли

Сега сакам да престанете и да размислите за ова малку момент.

Исто така види: 8 работи што едноставно мора да ги очекувате по една година запознавање (без навреда)

Дали вашиот сопруг се чувствува виновен за своите чувства и мисли? Дали вие го правите да се чувствува виновен за било што?

Можеби правите да се чувствува виновен за своите мисли и чувства. Можеби тој се фрустрира кога ќе побарате од него да прави работи за вас.

Ако е така, тогаш треба да направите чекор назад и да размислите: зошто правите да се чувствува виновен?

Едноставната вистина е дека, ако тој се чувствува виновен, тогаш начинот на кој ги споделувате вашите емоции со него може да го натера да се чувствува вака.

Се разбира, ако не се чувствуватеудобно во вашата врска, треба да му кажете. Треба да ги споделите вашите емоции.

Исто така види: Кога не сте приоритет во неговиот живот: 15 начини да го промените ова

Но, начинот на кој го правите тоа треба да биде многу поинаков од она што го правите во моментов.

Ако се лутите кога вашиот сопруг не го прави тоа работи за вас, тогаш кажете му дека треба да го направи тоа.

Но не вршете притисок врз него да го стори тоа и не правете го да се чувствува виновен поради тоа.

И ако се наоѓате себеси како се обидувате да го натерате вашиот сопруг да прави работи за вас, а потоа престанете да го правите тоа!

Кажете му дека треба да прави работи за вас ако сака. Но, немојте да ја користите вината како алатка за да го манипулирате да го прави тоа.

Гледате, ако се чувствува виновен за своите мисли и чувства, тогаш ќе почне да се сомнева во себе и да се чувствува слаб.

>И ова е последното нешто што сакате да го почувствува вашиот сопруг!

Затоа само обидете се да имате искрен и јасен разговор без да вршите притисок врз вашиот сопруг и да го натерате да се чувствува виновен.

9) Слушајте ги неговите тврдења и кажете му кога ќе стане одбранбен

Ако вашиот сопруг се одбрани кога ќе му кажете како се чувствувате, големи се шансите тој да почне да тврди.

На пример, ако тој каже дека те сака и дека си единствената жена за него, тогаш може да се чувствува одбранбено кога ќе го прашаш за тоа.

Ако тоа се случи, тогаш само слушај ги неговите тврдења и извести го дека сте слушнале што рече, но нема да ги прифатите.

Објаснете декаразберете го, но нема да ги прифатите неговите тврдења бидејќи тој е премногу одбранбен.

Но, ова не е сè. Уште повеќе, треба да му дадете до знаење секој пат кога ќе стане одбранбен за да му помогнете да биде свесен за неговите постапки и однесувања.

Можеби тој се обидува сам да се справи со овој проблем и му треба вашата помош.

Дали знаете на што мислам кога го кажувам ова?

Тоа значи дека понекогаш сопругите не сфаќаат колку е важно мажот да ги изрази своите чувства и мисли за работите што се случуваат во врската.

Бидејќи мажите се чувствуваат многу ранливи кога не се способни да се изразат јасно или доволно отворено!

Затоа обидете се да го слушате, натерајте да сфати дека го почитувате и помогнете му да ги изрази своите мисли и чувства да се чувствува подобро за себе.

10) Посочете колку тоа влијае на вашата врска

И последното нешто што сакам да направите е директно да му кажете на вашиот сопруг дека неговото одбрамбено однесување и мислите лошо влијаат на вашата врска.

Ако се одбрани и почне да тврди, кажете му дека сте слушнале што кажал, но не го прифаќате.

Кажете му дека неговата тврдењата негативно влијаат на вашата врска и дека сакате да работите на ова заедно.

Ова е многу важен чекор бидејќи ако не знае колку неговото однесување влијае на врската, тогаш нема да може за да го смените.

Тоа што мислам со ова едека ако не знае колку неговото однесување влијае на врската, тогаш нема да може да ја промени.

Но, ако му објасните дека неговото однесување влијае негативно на вашата врска, тогаш е поголема веројатноста да сакате да се промените на подобро.

Многу му е полесно да се промени кога ќе види дека неговото однесување ја повредува вашата врска. На крајот на краиштата, тој ве сака и исто така сака да ја спаси вашата врска.

И, исто така, полесно му е да се промени кога ќе го натерате да види колку е важно за него да се промени.

Конечно. мисли

Се надеваме дека досега сте добиле подобра идеја како да се справите со одбранбеното однесување на вашиот сопруг.

Имајте на ум дека без оглед на тоа која стратегија ја користите, ако продолжите да му покажувате дека му верувате и дека тој ви значи многу, тогаш поголема е веројатноста дека ќе го промени своето мислење и ќе почне да се однесува на начин пољубен.

Но, ако сè уште не сте сигурни како да одите за решавање на вашите брачни проблеми, би препорачал да го погледнете ова одлично видео од експертот за брак Бред Браунинг.

Тој работеше со илјадници парови за да им помогне да ги помират своите разлики.

Од неверство до недостаток за комуникација, Бред ве опфатил со вообичаените (и необични) прашања што се појавуваат во повеќето бракови.

Значи, ако сè уште не сте подготвени да се откажете од вашиот, кликнете на врската подолу и проверете ги неговите вреден совет.

Еве линк до неговиот бесплатенповторно видео.

се случува во вашата врска со него.

Како го решавате овој проблем?

Треба да му кажете како се чувствувате кога тој станува одбранбен, но потоа побарајте повратна информација за тоа што мисли за ситуацијата.

Ако не разбира зошто го прави тоа на овој начин, тогаш побарајте решение од него наместо да го обвинувате или да правите претпоставки за тоа што мисли.

Накратко , треба да бидете наметливи во говорот!

Но, како е тоа можно ако вашиот сопруг секогаш се брани кога му кажувате како се чувствувате?

Па, вистината е дека некои мажи се чувствителни на емоциите на другите и тоа може да биде проблем во врската.

Со други зборови, некои мажи можеби се поемотивни од другите. И ако ги споделите вашите емоции со таков маж, тој може да стане одбранбен и вознемирен кога ќе му кажете како се чувствувате.

И нема ништо лошо во тоа.

Она што е важно овде е дека вие ја преземате контролата над вашиот говор и внимавајте како ги формулирате работите.

На тој начин, тој може да почувствува потреба да ви помогне да се справите со овие негативни емоции наместо да се одбрани и да ви даде ладно рамо.

Затоа, немојте да се фрустрирате кога тој станува одбранбен секогаш кога ќе ги изразите своите емоции.

Наместо тоа, разговарајте со него смирено и трпеливо и искористете ја оваа можност за да добиете корисни повратни информации од него за тоа како се чувствува за ситуацијата.

2) Дајте му простор на вашиот сопругразбирате што зборувате

Дали некогаш сте се обиделе да му објасните нешто на некој што не го сфатил?

Ако е така, знаете колку ова може да биде фрустрирачко.

И токму тоа се случува кога вашиот сопруг не ја разбира вашата гледна точка.

Може да се чувствувате фрустрирани и лути кога тој не разбира што зборувате. И ако е чувствителен на емоциите на другите, тогаш може да се чувствува уште пофрустрирано и вознемирено поради тоа што не го разбираат.

Но знаете што?

Ако ова сценарио се случува секој пат му кажуваш на сопругот како се чувствуваш, па треба да размислиш да му дадеш пауза.

Што мислам?

Само дај му простор на сопругот и дозволете му да разбере што зборувате без да разберете дефанзивен.

Дајте му простор да разбере што се случува во неговата глава без да се налути или да се одбрани.

Ако се чувствува непријатно да зборува за тоа, дајте му до знаење дека е во ред и дајте тој малку време да размисли за тоа преку шолја кафе или слично.

Но, не очекувајте премногу од него прерано откако ќе го споделите како се чувствувате бидејќи тој можеби сè уште не е подготвен за разговор .

Зошто?

Затоа што можеби му треба малку време прво да размисли за вашите емоции и како се чувствува за ситуацијата.

Можеби му треба малку време да разбере зошто вие чувствувајте се на одреден начин и како се чувствувате за неговото однесување.

Па, аковашиот сопруг е чувствителен на емоциите на другите, тогаш можеби ќе му треба ваков простор кога ќе му кажете како се чувствувате.

И со тоа што му го давате овој простор, му давате шанса да разбере што сте велејќи без да се одбрани.

И ова многу ќе помогне да му помогнете на вашиот сопруг да научи како да се справува со вашите емоции и да ја преземе контролата врз ситуацијата наместо да се одбрани секој пат кога ќе се појават вашите емоции.

Значи, разберете дека проблемот со вашиот стил на комуникација е што може да доведе до ладно рамо од вашиот сопруг и чувство на дистанца во врската. Затоа, направете се што можете за да го избегнете овој стил на комуникација!

Наместо тоа, оставете го да дојде до свои заклучоци без да се брани за тоа како се одвиваат работите во врската.

На мажите не им е лесно да да ги изразат своите чувства отворено и искрено, но вреди да се обидете ако сакате среќен брак!

3) Не се навредувајте лесно

Дозволете ми да претпоставам диво.

Да речеме дека вашиот сопруг станува одбранбен кога ќе му кажете како се чувствувате. И ова се случува секогаш кога ќе споделите негативни емоции за работите што се случуваат во вашата врска со него.

И погодете што?

Го сфаќате тоа премногу лично кога вашиот сопруг станува одбранбен откако ќе му каже како се чувствувате.

Се чувствувате повредено и погрешно разбрано од него. Се чувствувате како да ве зема здраво за готово идека тој воопшто не се грижи за вашите чувства.

Да, тешко е да се справите со сопруг кој не поддржува, но тоа не е така во оваа ситуација.

Вистината е дека вашата сопругот всушност те сфаќа многу сериозно. Тој се обидува да ја разбере вашата перспектива и низ што поминувате.

Но, ова не е нешто што може да го направи освен ако не направи чекор назад и не размисли за тоа од ваша перспектива.

Но, што ако не ни слуша што зборуваш затоа што наместо тоа секогаш се лути и се брани? Па што правиш? Дали лесно се навредувате и почнувате да викате?

Секако дека не! Тоа би било смешно! На крајот на краиштата, не е дека тој нема право да се чувствува како што се чувствува! Тој е оној кој ни ја прави ситуацијата толку неподнослива!

Во ред, знам - не е лесно да се размислува правилно во оваа ситуација и да не се земе лично нивната навреда. Значи, што правите во таков случај?

Нешто што ми помогна кога се соочив со слична ситуација беше да разговарам со сертифициран тренер за врски од Relationship Hero .

Иако барав за едноставни совети, професионален тренер за односи даде персонализиран совет за врска и објасни дека мажите се всушност многу чувствителни и грижливи.

Тие едноставно имаат поинаков начин на изразување и справување со работите. Тие треба да научат како да бидат малку поразбирливи и чувствителнинивните односи.

Повеќе, тие дадоа практични решенија за да ми помогнат да избегнам лично да ги преземам нивните постапки.

Значи, ако сакате да добивате и специфичен совет специфичен за вашата ситуација.

Кликнете овде за да започнете.

4) Не правете претпоставки - кажете му директно

Дали некогаш сте забележале како имате тенденција да правите претпоставки за однесувањето на вашиот сопруг?

На пример, може да претпоставите дека тој се лути и се брани секогаш кога ќе му кажеш како се чувствуваш. Може да претпоставите дека тој воопшто не се грижи за вашите чувства.

И знаете што?

Ова е она што ве вознемирува.

Но, тоа не е вистина! Вашиот сопруг исто така може да биде доста чувствителен и грижлив, нели? Тој едноставно има поинаков начин да го покаже тоа. На крајот на краиштата, се обложувам дека затоа се заљуби во него.

Да беше почувствителен и погрижлив, немаше да се налути ниту да се одбрани кога ќе му кажеш како се чувствуваш.

Но, тој го прави тоа затоа што така функционира неговиот ум, и полесно му е да ја разбере вашата перспектива ако работите претходно биле правени на одреден начин.

И затоа сакам да направам нешто околу тоа:

Не правете претпоставки за тоа што мисли или чувствува за работите што се случуваат во врската. Само кажи му директно!

Една од најголемите грешки што ја прават жените кога сакаат да го разберат гледиштето на својот сопруг е правењето претпоставки за тоа што мислат или чувствуваатнивниот партнер мисли или чувствува за нешто што се случува во нивната врска.

Затоа не двоумете се да му кажете сè што чувствувате или мислите.

Тој веројатно е исто толку збунет како и вие. И тој треба да знае дека не сте лути на него.

И покрај тоа, тоа е добро за врската!

5) Не ја критикувајте неговата личност

Може ли да бидам целосно искрен со тебе?

Понекогаш сопругите се навистина фрустрирани со своите сопрузи затоа што ги немаат истите карактеристики на личноста.

На пример, можеби не сте многу добри во останувањето тивко и опуштено кога работите не одат добро. И тој може да биде прилично немирен и вознемирен кога нешто го мачи.

И тоа може да направи да се чувствувам како да не е чувствителен на вашите чувства или воопшто да не се грижи за нив!

Но, ако сте чувствителни како повеќето жени, знаете дека тоа не е вистина. Тој едноставно е различен од вас!

Но, погодете што?

Со тоа што велите дека е премногу одбранбен, вие ја напаѓате неговата личност и карактер. И ова воопшто нема да успее!

Затоа не треба да ги критикувате неговите особини на личноста!

Тие се разликуваат од вашите со причина! Треба само да научи како да биде поразбирлив и почувствителен во односите со вас. Тоа е сè што има во тоа.

Да, сфаќам дека не е лесно да се справиш со фактот дека тој не ги прифаќа твоите чувства и добивадефанзивен, но ако престанете да го критикувате, големи се шансите дека ќе успеете да се справите со овој проблем и да го натерате да сфати колку ви значи.

6) Разберете зошто е одбранбен

Во ред, сфаќаш дека твојот сопруг е во одбрана кога ќе се налути или ќе се одбрани кога ќе му кажеш дека не ти се допаѓа нешто што го прави.

Но, дали ги разбираш вистинските причини зад неговото однесување? Дали знаете што навистина се обидува да каже?

Ајде да се обидеме да откриеме зошто се чувствува така како што се чувствува.

Можеби бил повреден од вас во минатото. И тоа го прави да се чувствува несигурно и луто. Можеби е повреден поради нешто што сте му кажале или не сте му кажале, или нешто што сте го направиле или не сте направиле за него.

Или можеби чувствува дека презема поголема одговорност отколку вие во врската .

Може да се плаши и дека ќе го оставите ако не се грижи за се за вас. Тој е повреден од други луѓе кои правеле работи за него, а потоа го оставиле. И тој чувствува дека ако го оставите и него, тоа ќе го скрши.

Значи, тој не сака да биде оставен поранлив отколку што биле другите луѓе во минатото. Тој не сака повторно да биде повреден. Така, тој самиот се грижи за сè за ништо повеќе да не може да го повреди или разочара.

Која и да е причината, начинот на кој тој реагира е начин на обид да се заштити себеси од повторно повредување.

>И може да му биде тешкоза да разберете зошто би биле вознемирени ако тоа се обидува да го направи!

Затоа треба да се обидете да ја разберете психологијата зад неговото однесување. И бидете трпеливи со него.

7) Избегнувајте претерување и не се лутете на неговото однесување

  • „Тој изгледа многу одбранбен!“
  • „Тој веројатно е се обидува да се соочи со тебе! Ќе те игнорира ако му се допадне!“
  • „Ќе се бори со тебе ако се појави потреба!“

Дали ова ти звучи познато?

Па, ако вашите мисли се слични, тогаш веројатно претерате. И тоа не е добра работа.

Но, вие не знаете како да се справите со ова, нели?

Се фрустрирате кога вашиот сопруг ќе се налути и ќе се одбрани, а вие не знаете како да се справиш со тоа.

Тој изгледа толку тврдоглав што не слуша кога ќе му кажеш како се чувствуваш, а тоа прави да се чувствуваш како воопшто да не се грижи за твоите чувства.

Можеби не е изненадувачки, претерано реагирање е една од најчестите причини за проблеми во врската, а тоа всушност може да доведе до развод.

Вистината е дека вашиот сопруг можеби се однесува одбранбено затоа што не сака да ги повреди вашите чувства или да те налути на него. Веројатно не знае како поинаку да постапи!

А дури и ако сака да се соочи со вас за нешто, веројатно нема да го направи тоа на начинот на кој вие си замислувате.

Можеби ќе се обиде да го избегне тоа бидејќи не сака да ве вознемири!

Значи, еве
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.