Како да утешите некој што бил изневерен: 12 важни совети

Како да утешите некој што бил изневерен: 12 важни совети
Billy Crawford

Изневерувањето е поразително за сите инволвирани страни.

За личноста која е изневерена, реалноста на неверството е предавство кое може да се чувствува како светот да се распаднал под нив. Можеби не сакаат да веруваат во тоа, но болката на крајот ќе потоне.

Затоа, еве важни совети кои ќе им помогнат да се справат со оваа тешка ситуација, да се опорават и да заздрават. Следниве 12 совети ќе ви покажат како да утешите некого кој бил изневерен:

1) Не му држијте предавања

Утешете некој што бил изневерен може да биде предизвик.

Можеби имаат прашања и им требате да им помогнете да ги најдат одговорите. Последното нешто што можеби ќе сакаат да го слушнат е вашето добронамерно мислење за нивниот карактер или изборот на нивната врска.

Исфрлете ги сите осудувачки мисли од вашиот ум и слушајте што имаат да кажат за ситуацијата. Вашата главна работа е да бидете уво што слуша и емоционална поддршка.

Не треба да им кажувате дека грешат или дека нивниот партнер е лоша личност. Тие не сакаат да го слушнат тоа и не треба да им укажувате на недостатоците, бидејќи тие само дополнително ќе бидат вознемирени со тоа што ќе помислат колку сте нечувствителни.

Наместо тоа, слушајте ги нивните грижи и искрено обидете се да помогни им. Ако го направите ова, ќе им помогнете да се чувствуваат како да се грижите за нив и дека има луѓе кои разбираат низ што минуваат.

2) Обидете се да престанете со обвинувањето

Вината може да бидеулогата на нивниот примарен чувар за кратко време и важно е да не се одбие тоа. Изневерувањето е многу тешка ситуација за сите инволвирани и со тоа што ќе им дадете малку време со вашата љубов и поддршка, ќе им направите услуга.

Може да им помогне да се чувствуваат посебно што сте толку сочувствителни кон нив во инаку неуредна ситуација. Можете исто така да им помогнете со други практични работи како плаќање сметки или организирање на нивните финансии, бидејќи тоа може да им помогне да чувствуваат поголема контрола над својата ситуација.

Кога ќе им понудите да ги правите овие работи за нив, важно е да не немој да работиш за тебе. Да му помогнеш на некој што бил изневерен значи да му помогнеш да се чувствува поддржано и згрижено, а не да направиш да изгледаш како подобра личност.

Завршни зборови

Една од најважните работи што можеш Дали кога сте пријатели со жртва на мамење брачен другар е да слушате. Покажете дека се грижите за нив и дека сè уште се ценети во вашиот живот.

Не обидувајте се да ги натерате да се чувствуваат подобро на свој начин, наместо тоа само понудете им поддршка и охрабрување.

Тоа е важно е да ги оставите настрана сопствените мислења и да им помогнете да се справат со оваа тешка ситуација што е можно понежно за да се излечат од неа што е можно побрзо.

Овој процес може да потрае. Погрижете се тие да разберат дека сте тука за нив.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќенаписи како оваа во вашата активност.

моќен мотиватор, но важно е да не се фокусирате премногу на тоа кој е виновен.

Личноста што ја изневерувале можеби направила работи за кои зажалиле и може да биде многу примамливо да се мисли дека само да си отишле преку акција која сè би било добро.

Меѓутоа, овој став ретко се затвора и обично само ја влошува ситуацијата.

Наместо тоа, фокусирајте се на фактот дека тие биле изневерени и емоционалниот данок што ова го направи врз нив. Помогнете им да сфатат дека не се виновни.

Гледате, кога тие продолжуваат да се обвинуваат себеси, тоа може да им отежне да продолжат понатаму и да заздрават. Како резултат на тоа, треба да се фокусирате на фактот дека тие се жртвата овде, и дека треба да бидат сакани и поддржани во овој период.

Сега кога го обвинуваат својот партнер, личноста која изневерувала, обидете се да фокусирајте се на емоционалната болка што ја доживеале, а не на активностите што можеби ги презеле за да стигнат таму. Признајте дека тоа што се случило е неправедно, но дека нивниот партнер е виновен, не тој.

3) Помогнете им да разберат зошто изневерувачите го прават тоа што го прават

Можеби на почетокот не изгледа така, но разбирањето зошто измамниците изневеруваат може да биде корисно. Иако тоа нема да им донесе олеснување на болката што ја трпат, може да им помогне да се дистанцираат од ситуацијата.

Се разбира, тоа ќе зависи од нив, а не од вас.

Можеби ќе ви биде примамливо да сакатеОбјаснете зошто нивниот партнер изневерил, но не го правете тоа без нивна согласност! Ова често може да доведе до расправија напред-назад каде што го обвинуваат партнерот или тие се обвинуваат себеси.

Изневерувачите изневеруваат затоа што не се во состојба да се справат со проблемите во врската. Тие не можат да комуницираат, не сакаат да се справуваат со расправиите и им е полесно да останат во несреќна врска, наместо да се соочат сами со светот.

Исто така види: Како да препознаете дали на момчето навистина му се допаѓате или само сака да спие со вас: 17 знаци што треба да ги барате

Бидете внимателни кога ќе ја разоткриете оваа деликатна тема. Како што споменав, ако не сакаат да го слушнат, тогаш зборувањето за тоа може да ги оттргне и да ги натера да се чувствуваат како нивната ситуација да е безнадежна.

Ова не е продуктивно и веројатно само ќе ги вознемири понатаму. Може да се обидете да го одржувате разговорот позитивен и да се фокусирате на позитивните аспекти на нивната врска и нејзиниот крај.

Зборувањето за добрите работи што ги имаат во нивните животи ќе им помогне да се фокусираат на она што го имаат наместо што не го прават.

4) Бидете извор на поддршка

Кога утешувате некого кој бил изневерен, не заборавајте да му покажете дека сте таму за нив, без разлика што ќе се случи.

Тие веројатно ќе се чувствуваат изгубено и сами во оваа ситуација, затоа обидете се да им дадете до знаење дека се грижите за нив и дека ќе им пружите каква било емоционална поддршка што им е потребна. Иако можеби нема да можете често да контактирате со нив, контактирајте со нив на различни начини во текот на неделата,или дури и месец.

Покажете го вашето сочувство со тоа што ќе им дадете простор и време доколку тие го побараат тоа, но сепак дајте им до знаење дека сè уште сте достапни да разговараат доколку им треба.

Редовно прашувајте како тие се чувствуваат и ако има нешто што можете да направите за да помогнете. Ако не се чувствуваат удобно да зборуваат за своите чувства, дајте им до знаење дека ги разбирате и со задоволство би ги слушале доколку одлучат да ви се доверат.

Со текот на времето, ова ќе им помогне да научат како да се отворат и да ги споделат своите чувства со вас. Ако сè уште не се подготвени, не ги притискајте или не ги туркајте во тоа.

5) Признајте како се чувствуваат

Не ја минимизирајте повредата што ја чувствуваат. Наместо тоа, дајте им до знаење дека разбирате колку е болно.

Може да биде корисно да се фокусирате на физичката болка што може да ја искусат бидејќи помага да се измери ситуацијата на начин што тие можат да го разберат.

Објаснете дека нивното тело им сигнализира дека нешто страшно се случило и дека оваа болка може да се ублажи ако се допре до другите луѓе и ќе им дадете до знаење како се чувствуваат.

Ова е причината зошто толку е важно да останете во контакт со нив и редовно да проверувате за да видите како се. Но, важно е да се запамети дека оваа поддршка не треба да биде во форма на совет.

Соочувањето со нивните грижи може да биде многу за прифаќање и тие сепак треба да имаат избор дали или нетие сакаат да слушнат што имате да кажете. Ќе има доволно време за да разговараат за сите овие работи подоцна кога ќе бидат подготвени.

Само дајте им до знаење дека сте тука за нив што и да се случи, и дека што и да се случи, веројатно ќе биде потребно малку време е сè да потоне.

Игнорирањето на нивната болка или оттурнувањето само ќе им го отежне овој пат.

6) Знајте кога да дадете простор

Тоа е важно е да знаете кога да дадете простор и да ги оставите сами да го прават она што треба да го прават.

Ако партнерот ги изневерил, голема е веројатноста дека биле изневерени од некој кому му верувале длабоко. Ова веројатно ќе биде многу емотивно време за нив и можеби ќе треба да го намалат контактот што го имаат со вас за да можат да поминат низ различни фази на справување со ова.

Да ве потсетам дека тоа може да биде корисно да се зборува за тоа како телото се справува со стресни ситуации и како да им се даде до знаење на другите како се чувствувате може да им помогне да заздрават.

Исто така, може да биде корисно за нив да поминуваат време сами размислувајќи за тоа што се случило и што нивниот партнер го сторил тоа - па можеби ќе сакате да престанете да се обидувате да им допрете цело време.

Ако сакате да разговарате или да ги допирате, направете го тоа кога ќе бидат подготвени.

Ова не е Не затоа што не го тагуваат партнерот или затоа што се ладни кон вас. Тоа е важен дел од нивниот процес на лекување што им е потребеннаредете да продолжите понатаму.

7) Донесете им храна за удобност (или пијалоци)

Лицето кое е изневерено ќе се чувствува како да остане во затворено како во својата куќа или соба бидејќи не се чувствува удобно излегување во јавност. Кога носите храна или пијалок за да ги расположите, тоа е знак дека размислувате за нив.

Може да помогне да им го донесете омиленото јадење или ужина или омилен пијалок.

Ова храната или пијалокот може да им помогне да го пребродат ова емотивно исцрпувачко време, затоа вложете напор за да го испланирате и да бидете сигурни дека имате време да го правите тоа редовно.

Исто така види: 10 причини да престанете да се обидувате да се поправите (бидејќи не функционира)

Кафе, чај, вино или друго друг вид на алкохол е одличен за расположување на луѓето бидејќи го намалува чувството на тага и помага во олеснување на физичката болка што ја доживуваат.

Како и да ги изневерил партнерот, може да биде корисно да ги потсетите дека нивните чувства нема да се смени преку ноќ. Затоа, неопходно е да ги потсетите да не прескокнуваат оброци и да јадат хранлива храна, бидејќи е важно да се грижите за телото.

8) Почекајте додека не бидат подготвени

Понекогаш, мислиме дека секој ќе биде вознемирен од одредена работа и тоа ќе им наштети.

Во реалноста, повеќето луѓе нема веднаш да се распаднат поради вакви работи. Тие може да се грижат за тоа како ќе се одвиваат работите кога нивниот партнер ќе заврши да ги изневерува, но само затоа што се загрижени не значи дека секогаш ќе се чувствуваатна овој начин.

Дури и ако мислите дека некои луѓе ќе бидат вознемирени, почнете да ги потсетувате како веројатно нема да биде вака за повеќето луѓе.

Исто така, потсетете ги дека првиот чекор до исцелување е зборување за тоа како се чувствуваат и се помируваат со она што се случило. Тоа што се отворени за тоа и именувањето им помага да започнат процес на прифаќање на работите онакви какви што се.

Разговорот за нивните чувства исто така ќе им помогне да разберат што значи тоа за иднината и нивната способност да им веруваат на другите луѓе во иднина .

Нека одвојат време и верувајте дека се силни и дека можат да ја надминат оваа ситуација.

9) Прашајте ги што би сакале да правите

Може да биде тешко да се знае како да се справите со ваква ситуација.

За оние кои се тажни, лути или малку нанижани, ќе има моменти кога ќе бидат прилично немотивирани да прават работи.

Воопшто нема ништо лошо во ова, бидејќи е сосема нормално тие да немаат желба да прават многу и да бидат во прилично нерасположени во овој момент.

Тие исто така може да се грижат дали ќе им кажат на своите пријатели дека нивниот партнер ги изневерил.

Во вакви случаи, може да биде корисно да ги прашате што сакаат да правите и каде мислат дека тоа ќе им помогне да заздрават.

Можеби тие повеќе би сакале другите луѓе да им помогнат во овој период без да мораат да зборуваат за тоа бидејќи ова може да биде тешко.

Само прашајтеона што тие го чувствуваат е најдоброто нешто за нив во моментот и направете се што е тоа што ќе ги натера да се чувствуваат подобро.

10) Помогнете им да најдат нов начин да се справат

Може да им помогне да видете дали има некои активности или хоби во кои уживаат.

Ако сте правеле нешто слично на ова претходно, постои можност да знаете работи кои би можеле да помогнат.

Можеби нивните партнерот ги изневерил, но тоа не значи дека ќе ги натера да се чувствуваат полошо на нивната работа. Важно е да се запамети дека секој е различен и она што работи за една личност нема нужно да работи за другата.

Тие може да научат нова вештина или јазик, излегување за викенд или дури и правење јога на нови начини да се справат со ситуацијата – особено ако чувствуваат дека нешто им недостасува во животот.

На крајот на краиштата, нема ништо лошо во тоа да се занимаваат со ново хоби за да им помогне да ја надминат својата неуспешна врска.

0>Што и да е тоа што ги прави да се чувствуваат подобро, правете го тоа редовно. Ова ќе им помогне да продолжат со својот живот и да почнат да ја обновуваат врската со партнерот.

11) Избегнувајте да им кажувате што да прават

Секој има различни начини на справување со работите. Иако ова е нешто што можеби сакате да го направите, важно е да запомните дека тие ќе се справат со ова на свој начин.

Иако можеби се тажни или лути во моментов, можеби не се подготвени за ова зачекорипроцесот.

Во вакви случаи, може да биде корисно прво да разговараат за она што го чувствуваат пред да донесат какви било заклучоци за тоа што треба да правите како пријател.

Можете да направите нешто друго и само дајте им до знаење дека имате различни планови, но тоа може да ги натера да се чувствуваат подобро отколку ако се обидете да ги наметнете сопствените идеи на ситуацијата.

Но, не лажете ги вашите чувства – кога се пријатели со некого долго време, нормално е да споделите многу тајни со него. Понекогаш, личноста која била жртва на неверството на партнерот ќе се запраша дали може да им верува на своите пријатели. Ова е нормално и дел од процесот на тагување.

Ова може да го отежне да знаете што да кажете и кога да го кажете тоа бидејќи не сакате да правите или да кажете нешто што може да предизвика поголема болка или да ги повреди . Ако сте близок пријател, можеби ќе треба да бидете искрени со вашите чувства и што значи тоа за иднината.

Запомнете дека тие можеби ќе ве прашаат како се чувствувате. Ова им помага да разберат што значи ова за нивната сопствена врска.

12) Не прескокнувајте ги практичностите

Личноста која е изневерена можеби не сака да зборува, но сепак треба да јаде , спиј и направи живот. Важно е да им дадете до знаење дека сте на нивна страна и дека сте тука за нив.

Понудете им да им помогнете со практични работи, како што се купување намирници, оброци или перење алишта.

Можеби ќе ве замолат да играте
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.