Емоционален багаж од минатите врски: 10 знаци дека го имате и како да се справите со тоа

Емоционален багаж од минатите врски: 10 знаци дека го имате и како да се справите со тоа
Billy Crawford

Дали сè уште се држите за старите врски?

Ако е така, можеби ќе сакате да ја прочитате оваа објава на блогот.

Еве 10 знаци кои укажуваат дека можеби носите емотивен багаж од вашите минати врски!

1) Постојано го споредувате сегашниот партнер со бившите

Не е тајна дека некои луѓе се повеќе склони кон споредување од другите.

Многумина од нас поминуваат низ истата рутина секој пат кога ќе се судрат со пријател или дури и со сосема непознат - ги проверуваме, бараме физички сличности и неизбежно проценуваме дали се привлечни како некој со кој излегувавме.

Сепак, ова е нездрава навика која може да доведе до проблеми со компатибилноста и понекогаш да доведе до неисполнети врски, итн.

Време е да ја преболите оваа гадна навика. Во идеален свет, би можеле да ги видите позитивните страни во секого, но тоа не е секогаш можно.

Наместо да дозволите вашите минати искуства да ве задржат назад, научете како да се справите со тоа за да не бидете повеќе живеете неисполнет живот.

2) Се чувствувате несоодветни околу вашиот нов партнер

Поранешните луѓе имаат начин да тежат на вашата совест.

Не е толку важно што направиле, туку она што сте го доживеале со нив има најголемо влијание.

На пример, ако сте биле малтретирани од вашиот бивши, можеби сте загрижени за тоа како ќе се однесувате во односот со сегашната личност.

Вашите претходни искуствапреку вашите несигурности, за да бидете сигурни дека вашата врска ќе трае.

Ќе треба да бидете цврсти, но не и агресивни.

Ова може да ви помогне да ставите крај на сите лоши навики што ги имате може да се зголеми во текот на првите неколку месеци од вашата врска.

Исто така, важно е да запомните дека ако работите премногу излезат од контрола и донесете одлука која веројатно ќе предизвика повеќе штета отколку добро, не насилната конфронтација е секогаш подобра од страдањето во тишина.

Да научиш да застанеш за себе не е лесно, но не е ниту невозможно.

10) Го чуваш своето минато во тајност

Сите ние имаме некои работи кои би сакале никогаш да не се случат, па затоа претпочитаме да избегнуваме да зборуваме за тоа за да можеме да избегнеме уште поголема болка и страдање.

Некои луѓе се борат со чување тајни од својот партнер, понекогаш од срам или од страв да не ги повредат.

Тие чуваат некои работи скриени како претходното изневерување, негативни потфати или лошо искуство што го имале и за кое не сакаат партнерот да слушне.

Чувањето тајни може да доведе до љубомора на другите луѓе и нивните мирни животи.

Љубомората може да биде вкоренета во несигурноста кон себе или несигурноста за вашата врска.

Во реалноста, нема што да се биде љубоморен од.

На вашиот партнер нема да му се допаѓате поради нешто што се случило во минатото или затоа што сте живееле поинакви животи.

Ако тој сака, виебарем ќе знае каде стоиш.

Што можеш да направиш за конечно да се ослободиш од минатото?

Нема лесни решенија, но има работи што можеш да ги направиш за да продолжиш со вашиот живот, а исто така се грижи за вашиот партнер.

Комуникацијата е една од најважните компоненти што ја сочинуваат секоја врска.

Паровите кои комуницираат за своето минато и сегашните ситуации си дозволуваат да растат и пребродете ги тешките делови во нивните животи.

Ако сакате да се ослободите од вашето минато и да уживате во сегашноста, тогаш ќе мора да комуницирате со вашиот партнер.

Никогаш не плашете се да му дадете до знаење на вашиот партнер колку ви е тешко и дека може да помогне да се ублажи болката ако само слуша.

Прифатете го полека, но извадете го сето тоа на отворено.

Справете се со сите ваши прашања директно и можете да бидете сигурни дека сепак ќе имате успешна врска.

Ако сè уште се соочувате со проблеми со довербата, љубовта и комуникацијата, побарајте совет од луѓе кои можат да ви дадат искрен совет и помош.

Држете ја главата високо и разберете дека секој има нешто што се обидувало да го сокрие од својот партнер.

Никој не може да ве натера да направите ништо, но најблиските луѓе можат да ви го олеснат животот со тоа што нема да дозволите тие болни спомени повеќе да го контролираат вашиот живот.

Љубовта е најубавото нешто на светот.

Да се ​​живее животсо вашата сродна душа е нешто по што многу луѓе копнеат.

Изгледа како толку едноставна работа да се направи.

Проблемот е во тоа што кога сте премногу вложени во размислувањето за партнерот од минатото и начини да ги натерате да се заљубат во вас, лесно е да се изгуби од вид што всушност значи вистинската љубов.

Завршни мисли

Опуштањето на емотивниот багаж никогаш не е лесно, бидејќи предизвикува многу болка.

Меѓутоа, неопходно е доколку сакате да имате добар, среќен и исполнет живот.

Многу луѓе се држат за него затоа што е едноставно познато.

Но, јас разбирам, испуштањето на тие чувства може да биде тешко, особено ако сте поминале толку долго обидувајќи се да ја задржите контролата над нив.

Ако е така, топло ви препорачувам да го гледате ова бесплатно видео за работа со здив, создадено од шаманот, Руда Ианд.

Руда не е уште еден самопрогласен животен тренер. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

Вежбите во неговото зајакнувачко видео комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се пријавите со вашето тело и душа.

По многу години потиснување на моите емоции, динамичниот проток на здивот на Руда буквално ја оживеа таа врска.

И тоа е она што ви треба:

Искра повторно да ве поврзе со вашите чувства за да почнете да се фокусирате на најважнотоодносот на сите – оној што го имате со себе.

Затоа, ако сте подготвени да ја вратите контролата врз вашиот ум, тело и душа, ако сте подготвени да се збогувате со анксиозноста и стресот, проверете дадете ги неговите вистински совети подолу.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

диктира како да се справуваш со ситуациите во идните врски и никој не може да го промени тоа освен тебе.

Штом ќе го прифатиш овој факт, ќе биде полесно да бидеш помалку напорен кон себе и повеќе да се отвориш кон партнерот.

Првото нешто што треба да направите е да размислите што точно ве повредило во минатото и што можете да направите за да го избегнете тоа во вашите идни врски. Треба да ја пронајдете вистинската рамнотежа што ќе ви одговара.

Понекогаш, замислуваме како би се одвивале нашите односи само ако можевме подобро да комуницираме или да ги изразиме нашите чувства.

Ова може да биде многу нездраво затоа што треба да продолжите понатаму и да се справите со вашата сегашна врска на најдобар начин што можете.

Минатото е минато, затоа не трошете повеќе време посакувајќи работите да испаднеа поинаку .

3) Имате проблеми со управувањето со емоциите

Емоционалниот багаж е дел од животот, но не треба да страдате во тишина.

Можете научете да се справувате со тоа на подобар начин за да не влијае на вашето сегашно партнерство.

Со учење како да се справите со старите емоции и да го пребродите минатото, ќе можете да го извлечете најдоброто од себе и вашиот партнер.

Но, што ако можете да го промените начинот на кој го перципирате вашето минато?

Вистината е дека повеќето од нас никогаш не сфаќаат колку моќ и потенцијал се крие во нас.

Ние стануваме заглавени од континуираното условување од општеството, медиумите, нашиот образовен системи повеќе.

Резултатот?

Реалноста што ја создаваме се одвојува од реалноста што живее во нашата свест.

Ова (и многу повеќе) го научив од светот - познатиот шаман Руда Ианде. Во ова одлично бесплатно видео, Руда објаснува како можете да ги подигнете менталните синџири и да се вратите во суштината на вашето битие.

Со претпазливост - Руда не е вашиот типичен шаман.

Тој не прави убава слика или никнува токсична позитивност како што прават многу други гуруа.

Наместо тоа, тој ќе ве принуди да погледнете навнатре и да се соочите со демоните внатре. Тоа е моќен пристап, но кој функционира.

Значи, ако сте подготвени да го направите овој прв чекор и да ги усогласите вашите соништа со вашата реалност, нема подобро место за почеток отколку со уникатната техника на Руда

Еве повторно линк до бесплатното видео.

4) Не сте кул со тоа што сте ранливи

Да се ​​биде ранлив е од клучно значење за секоја врска ако сакате да станете блиски со личноста со која сте со и покажете колку се грижите.

Но да се биде ранлив не е нешто што доаѓа природно за секого и понекогаш може да биде предизвик.

Можеби ќе сфатите дека вашата стара врска има ве остави да се чувствувате малку помалку самоуверени кога станува збор за отворање и дозволување на вашето вистинско јас да блесне.

Тоа што го извадивте тепихот од под вас во минатото можеби ве оставило да се чувствувате неспособни да му верувате на вашиот партнер илилуѓе воопшто, што може да биде една од причините зошто ви е тешко да се отворите и навистина да се поврзете со вашиот партнер.

Откако ќе успеете да откриете делови од вашата личност, мисли и желби кои не се не е толку „природно“, вашиот партнер ќе разбере зошто правите одредени избори.

Всушност, повеќето луѓе веројатно би го претпочитале ако нивниот партнер е поранлив од нив.

Немојте плашете се да се отворите! Можеби ќе се изненадите колку може да биде корисно за вас да ја покажете вашата ранлива страна на вашиот партнер и вистински да се поврзете на подлабоко ниво.

Понекогаш не се само несигурностите или лошите искуства кои ве спречуваат да бидете ранливи, туку неподготвеност да препознаете кои се вашите потреби на прво место.

Кога не сте свесни што ви треба и што сакате од врската, може да биде тешко да се изразите и да бидете сигурни дека вашиот партнер е подготвен да ги задоволите тие потреби.

5) Се чувствувате како да сте излажани или измамени во минатото

Искуствата од минатото играат огромна улога во тоа кои ќе станеме како луѓе, и добри и лоши .

Вообичаено е луѓето да дозволат нивните минати искуства да влијаат на одлуките што ги носат во сегашноста и тоа се покажува.

Ако сте биле повредени во минатото, разбирливо е дека би очекувале работите повторно да тргнат наопаку.

Но, како да го надминете стравот за да живеете без жалење?

Наместо да се задржувате на овие стравови,научете да се справувате ефективно со нив за да можете да бидете повнимателни за иднината.

На овој начин, ќе бидете подобро опремени да се справите со вашата моментална врска и со другите што може да дојдат после неа.

0>Што е потребно за да се изгради живот исполнет со возбудливи можности и авантури поттикнати од страст?

Повеќето од нас се надеваат на таков живот, но се чувствуваме заглавени, неспособни да ги постигнеме целите што посакуваме да ги поставиме почетокот на секоја година.

Исто така се чувствував додека не учествував во Life Journal. Создадено од учителката и животен тренер Жанет Браун, ова беше крајниот повик за будење што ми требаше за да престанам да сонувам и да почнам да преземам акција.

Кликнете овде за да дознаете повеќе за Life Journal.

Значи што го прави водството на Jeneatte поефективно од другите програми за само-развој?

Тоа е едноставно: Jeanette создаде уникатен начин да ве стави во контрола на вашиот живот.

Таа не е заинтересирана да ви каже како да живеј го својот живот. Наместо тоа, таа ќе ви даде доживотни алатки кои ќе ви помогнат да ги постигнете сите ваши цели, задржувајќи го фокусот на она за што сте страсни.

Исто така види: 10 работи што треба да ги правите кога вашиот ум ќе се испразни под притисок

И тоа е она што го прави Life Journal толку моќен.

Ако сте подготвени да започнете да го живеете животот за кој отсекогаш сте сонувале, треба да ги погледнете советите на Жанет. Кој знае, денес може да биде првиот ден од вашиот нов живот.

Еве ја врската уште еднаш.

6) Се држите за повеќе отколку што треба

Многу луѓе носатоколу фотографија од својот поранешен, често во нивниот паричник.

Ако вашиот поранешен е некој со кој сте биле многу блиски, прилично е лесно да се вратите на старите навики и да ја задржите фотографијата како потсетник за врската.

Да, ова можеби е тешко апче за голтање, но обидете се да не се држите премногу цврсто.

Вистината е дека не ви треба слика за да запомните како изгледаат.

Ако ви помага, можете да го ставите некаде каде што никогаш не одите, или ретко го правите, како поткровје или целосно да се ослободите од него.

Многу луѓе имаат стара фотографија на нивниот поранешен, но никогаш не гледајте во тоа.

Нема потреба стариот багаж да влијае на вашиот сегашен партнер.

Време е да се ослободите од спомените и да продолжите понатаму.

Понекогаш, луѓето се држат премногу цврсто за нивните врски затоа што се плашат да бидат сами.

Вистината е дека тоа што сте сами не значи дека ќе бидете мизерни до крајот на животот.

Можете да научите да уживате во времето кога сте сами, полесно да се ослободите од старата врска и да најдете нов партнер.

7) Вие ја држите идејата дека можете да поправите некого

Кога размислуваме да поправиме некого и да го исправиме, честопати гравитираме да правиме работи за него, наместо да му дозволиме да открие што сакаат за себе.

Сакаме да посегнеме, но сме задржани назад од нашите сопствени несигурности и стравови.

Ова може да доведе до прекин на односите каде што едната или двете страни се обидуваатпремногу тешко да се добие одобрување од другиот или да се направи се што е во нивна моќ за да се обиде да ја смени другата личност.

Ако се обидувате да го поправите вашето минато и сите ваши партнери, тоа е најмногу затоа што веројатно премногу размислувате за работите.

Постои метод на размислување што е овековечен од нашиот образовен систем и култура.

Темелно е вкоренето во нас да ја гледаме чашата полупразна и покрај фактот што постојат неколку примери кои стојат цврсто од другата страна на оградата.

Вистината е, дури и ако сакате да го поправите минатото, никогаш нема да можете!

Најдобро е да ги третирате овие мисли како ништо повеќе од одвлекување на вниманието и продолжете со животот.

Направете си услуга и престанете да се држите за работите.

Можете да научите да го отфрлите минатото и да продолжите напред.

Колку повеќе време поминува, толку потешко може да се ослободите од вашето минато и можеби ќе се најдете како сонувате за старите добри времиња со вашиот поранешен или се држите за времето што сте го поминале заедно.

Исто така види: 100-те најмоќни цитати на Буда (мој личен избор)

Понекогаш – дури и кога сакаме да се ослободиме од нашето минато – не можеме да не го пропуштиме.

Тоа е сосема нормално и покажува колку биле важни во нашите животи и колку тие ни значеа.

8) Секогаш треба да сте во право

Ништо не е пофрустрирачко од расправијата со вашиот партнер за нешто со што едноставно не се согласувате.

Ако секогаш мора да бидете во право, ова може да доведе доаргумент кој ќе излезе од контрола. Наместо тоа, направете чекор назад и проверете дали има поинаков начин на гледање на работите.

Поминете малку време размислувајќи за тоа што можеби го вознемирило вашиот партнер на прво место, а потоа поправете го тоа за да можете да дојдете до подобро решение.

Потребата да се биде во право по секоја цена често е симптом на нешто друго што се случува.

Ако сте во врска во која сè е кавга, важно е да направете чекор назад и видете зошто е тоа така.

Поентата ми е ова – можеби вашето основно семејство не ви даде доволно слобода да одлучувате, да правите што сакате и да бидете што сакате да бидете. па сега имате потреба да му докажете на вашиот партнер дека сте во право, а тој не е во право.

Наместо сето ова да го преземете со вашиот партнер, првиот чекор е да се запрашате зошто чувствувате потреба да бидете во право .

Веројатно е некој суштински проблем што ве турка да го гледате вашиот партнер на погрешен начин.

Можеби тоа е начин да се истакнете и да ги надминете несигурностите што можеби ги имате, или можеби тоа е начин да барате одобрение од луѓето кои веќе ја имаат власта во вашиот живот - вашето основно семејство.

Сепак, сфаќањето дека овие прашања имаат моќ над вас е првиот чекор кон нивно надминување.

Штом целосно ќе разберете колку моќни можат да бидат овие негативни модели во вашиот живот и колку тие можат да станат токсични, ќе станеполесно да се справите со нив и да започнете некои нови начини на поискрено поврзување со вашиот партнер.

Не е лесно да се ослободите од оваа потреба за да бидете во право, но вреди.

0>Тоа ќе ви заштеди време и енергија и ќе ви овозможи да ја вратите самодовербата дека ви треба да продолжите со животот и конечно да можете да уживате во љубовта за која сонувавте.

9) ставање на потребите на партнерот над вашите

Лесно е да се вратите на истото однесување со кое сте биле во првите неколку месеци со партнерот.

Иако може да изгледа како добра идеја на време, претерувањето со ова може да доведе до незадоволство подоцна.

Наместо тоа, најдете рамнотежа помеѓу да се ставите себеси на прво место и да ја одржите врската здрава и стабилна.

Сè се сведува на ова, ако сте игнорирајќи ги вашите потреби и секогаш ставајќи ги потребите на вашиот партнер на прво место, можете да бидете сигурни дека секогаш ќе бидете незадоволни.

На крајот, може да се навредите на личноста на која се обидувате да му угодите и само да барате некого да грижете се за.

Често е неопходно да се потсетите дека вашиот партнер не може секогаш да биде тука за вас, без разлика колку и да сакате.

Ако поминувате низ тежок проблем со вашиот партнер и чувствувајте се дека вреди да останете заедно, има некои работи кои можеби ќе треба да се променат за да се решат работите.

Што значи дека е ова - ќе треба да работите
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.