10 разлики помеѓу рационални и ирационални мисли

10 разлики помеѓу рационални и ирационални мисли
Billy Crawford

Сите мисли не се создадени еднакви.

Некои мисли може да ве доведат до животот од вашите соништа, други ќе ве потонат во циклус на очај, конфузија и фрустрација.

Еве како да се филтрираат мислите кои се корисни од оние кои навистина немаат смисла.

10 разлики помеѓу рационалните и ирационалните мисли

1) Рационалните мисли се засноваат на докази

Рационално мислите се засноваат на докази и докажани хипотези.

На пример, размислувањето „Ќе изгорам ако повторно го допрам горилникот на шпоретот додека е вклучен“, е рационална мисла.

Постои нема причина да верувате дека нема да изгорите со допирање на истиот горилник на шпоретот што претходно ве изгорел.

Рационалните мисли ги мерат искуствата и интеракциите за да одредат разумни начини на дејствување и донесување одлуки.

0>Тие исто така ја користат веројатноста за да донесат заклучоци и одбитоци.

На пример, „Видов многу луѓе како се фитизираат одејќи во теретана секој ден и вежбаат. Затоа, ако го правам истото, веројатно ќе се вклопам.“

Рационалните мисли можат да бидат многу корисни при одлучувањето што да правиме во животот и зошто.

2) Се засноваат ирационални мисли на емоции

Ирационалните мисли имаат тенденција да се засноваат на емоции. Меѓутоа, понекогаш може да нè измамат затоа што често ја мешаат оваа емоција со самослужбени или селективни докази.

Користејќи ги горенаведените примери, можеме да видиме како оваработи.

На пример, наместо да размислувам „Ќе изгорам ако повторно го допрам тој шпорет додека е вклучен“, ирационалната мисла може да каже „Повторно ќе изгорам ако допрам шпорет во иднина . F*ck шпорети и готвење. Никогаш повеќе нема да се приближам до еден.“

Иако е вистина дека сте изгореле, не е логично да верувате дека горилниците на шпоретот секогаш се вклучени или секогаш ќе ве горат.

Или, на пример, земете ја рационалната мисла: „Видов многу луѓе како се вклопуваат одејќи во теретана секој ден и вежбаат. Затоа, ако го правам истото, веројатно ќе станам фит.“

Ирационалната мисла, наспроти тоа, би била: „Сум видел многу луѓе како се фитизираат одејќи во теретана секој ден и вежбаат. Затоа, ако го сторам истото, заслужувам да изгледам како Арнолд Шварценегер и да ја заведам секоја жена или маж што ќе ги сретнам. сте во некои многу погрешни размислувања и очекувања.

3) Ирационалните мисли не се „лоши“, тие се само помалку сигурни

Ирационалните мисли не се нужно „лоши“, тие едноставно се многу помалку сигурен.

На пример, можеби имате ирационална мисла дека ако се преселите во Доминиканската Република, ќе запознаете неверојатна девојка и ќе се омажите, бидејќи оние што ги видовте на реклама за одморалиште изгледаат како да пушат жешко и убаво.

Нема вистински доказ дека ова ќе биде вашето вистинско искуство, иповеќе како фантазија.

Меѓутоа, по пристигнувањето може да се случи да сретнете убава жена и да се омажите, со што навидум ќе ја потврдите вредноста на вашата ирационална мисла.

Поентата е дека ирационалните мисли не се секогаш погрешни или неточни, тие се едноставно повеќе вајлд-карта без посебна причина да се инвестира во нив или да се преземе акција врз основа на нив.

Навистина, може да се преселите во Доминикана и да ве ограби момче на мотор и скршете ја раката додека исто така се заразувате со сифилис во неповрзан инцидент.

Само запомнете да не им верувате на ирационални мисли цело време.

4) Сортирање на дијамантите од ѓубрето

И рационалните мисли не се секогаш „добри“. Може да имате рационална мисла дека парите се корисни и затоа го посветувате својот живот на заработување пари до толкава мера што ќе умрете од срцев удар предизвикан од стрес на 45 години.

Клучот за разбирање на вашата рационална и ирационалните мисли е да ги организирате во систем на вредности и цел што ги имате за вашиот живот.

За премногу од нас, тоа е висока цел.

Знам дека во мојот случај, Честопати сум се чувствувал заробен во животот и не е јасно во која насока да одам, со моите мисли кои зујат наоколу во безумна конфузија.

Па, како можеш да го надминеш ова чувство дека си „заглавен во рутина“?

Па, ти треба повеќе од само волја, тоа е сигурно.

Научив за ова од Life Journal,создадена од многу успешниот животен тренер и учител Жанет Браун.

Гледате, силата на волјата нè носи само толку далеку… за да го трансформирате вашиот живот во нешто за кое сте страсни и ентузијасти, потребна е упорност, промена во начин на размислување и ефективно поставување цели.

И иако ова може да звучи како моќна задача што треба да се преземе, благодарение на водството на Jeanette, беше полесно да се направи отколку што некогаш можев да замислам.

Кликнете овде за да дознаете повеќе за Life Journal.

Сега, можеби се прашувате што го прави курсот на Jeanette различен од сите други програми за личен развој таму.

Се се сведува на една работа:

Жанет не е заинтересирана да биде вашиот животен тренер.

Наместо тоа, таа сака ВИЕ да ги преземете уздите во создавањето на животот за кој отсекогаш сте сонувале да го имате.

Значи, ако „Подготвени сте да престанете да сонувате и да започнете да го живеете вашиот најдобар живот, живот создаден според ваши услови, живот кој ве исполнува и задоволува, не двоумете се да го погледнете Life Journal.

Еве ја врската уште еднаш.

5) Рационалните мисли имаат тенденција да создаваат мотивација

Рационалните мисли имаат тенденција да создаваат мотивација, бидејќи имаат јасна структура и докази.

На пример, размислувањето дека добивате прекумерна тежина и затоа треба да почнете да вежбате повеќе е мотивациска мисла.

Што се однесува до помислата да станете дебела и идејата дека тоа е субјективно, всушност не е така, бидејќи ТелоИндексот на маса (БМИ) фактички може да одреди кој има прекумерна тежина или не.

6) Нерационалните мисли имаат тенденција да создаваат анксиозност

Ирационалната мисла има тенденција да создаде анксиозност.

„Ние сите ќе умре, затоа веројатно ќе умрам многу брзо“, е пример за ирационална мисла. Првиот дел е точен, вториот дел нема основа во реалноста, ниту квантитабилна дефиниција за „наскоро“.

Овој месец? За десет години? За 20 години? Дефинирајте наскоро…

Нерационалните мисли можат да бидат вистински убијци, бидејќи нè прават многу загрижени за нештата и нè заглавуваат во состојба на страв и збунетост.

Друг пример би бил загрижувачки што имате многу различни болести без докази (хипохондрија). Во овој случај, ирационалните и параноичните мисли достигнаа фаза на ментална болест.

Толку се грижите за технички можните заболувања што немате време за живот.

7) Нерационалното размислување е центрирано околу проблеми

Нерационалното размислување често се центрира околу проблемите:

Што ако ме отпуштат?

Што ако таа ме отфрли?

Исто така види: Како да си го испереш мозокот за да не видиш нешто

Што ако јас развие ретка состојба на кожата што ги тера другите да погледнат настрана кога ќе ме видат и ме осудува да бидам сама доживотно?

Сето ова е можно! (Освен ако немате работа или партнер, тогаш не можете технички да добиете отказ или отфрлени...)

Како што споменав претходно, рационалното размислување има тенденција да биде ориентирано кон изнаоѓање решенија и да биде мотивиранод проблем/

Нерационалното размислување има тенденција да биде бескрајно решавање проблеми и влошување на проблемите кои можеби сè уште не постојат.

Поентата е дека едноставно не е рационално да го поминете животот прашувајќи се што ако.

Многу е порационално да го поминувате времето прашувајќи се што е.

8) Рационалните се насочени кон целта

Нерационалните мисли имаат тенденција да бидат директно поврзани со исполнувањето на желбите.

На пример, јас само сакам да се збогатам, затоа треба да одговорам на оваа е-пошта ветувајќи ми кнежевска сума од 400.000 долари ако едноставно испратам мои финансиски детали и потпишам неколку формулари.

Рационални размислувања се поселективен и ориентиран кон целта. Ако ја добијам истата е-пошта, ќе проценам дали се вклопува со мојата севкупна цел (личен интегритет, богатство и среќа во врската) и потоа ќе погледнам дали е доверлива.

Наскоро ќе забележам многу правописни грешки и сомнителен мотив на испраќачот, одлучување да ја избрише е-поштата наместо да одговори и да се откаже од јасно измамничката шема за брзо збогатување.

Ако не ја знаете вашата цел надвор од површна цел („добиете богати“, на пример) многу е полесно да се навлечете на измами и да бидете измамени.

Па:

Што би рекле ако ве прашам која е вашата цел?

Тешко е прашање!

И има премногу луѓе кои се обидуваат да ви кажат дека само ќе „дојде кај вас“ и да се фокусираат на „подигање на вашите вибрации“ или пронаоѓање некоинејасен вид на внатрешен мир.

Гуруата за самопомош се таму, плен на несигурноста на луѓето за да заработат пари и ги продаваат на техники кои навистина не функционираат за остварување на вашите соништа.

Визуелизација.

Медитација.

Цремонии на палење мудрец со некоја нејасно автохтона музика за пеење во позадина.

Паузирајте.

Вистината е дека визуелизацијата и позитивните вибрации нема да ве доближат до вашите соништа и тие всушност можат да ве вовлечат наназад во трошење на вашиот живот на фантазија.

Но, тешко е да се подредите помеѓу рационални и ирационални мисли и навистина да одлучите каде сакате да одите живот кога ќе бидете погодени со толку многу различни тврдења.

Премногу луѓе таму се обидуваат да профитираат од манипулирање со нашите сопствени ирационални мисли и одговори базирани на емоции.

Можете да завршите трудејќи се толку напорно и не ги наоѓате потребните одговори што вашиот живот и соништа почнуваат да се чувствуваат безнадежно.

Сакате решенија, но се што ви кажуваат е да создадете совршена утопија во сопствениот ум. Не функционира.

Па, да се вратиме на основите:

Пред да доживеете вистинска промена, треба навистина да ја знаете вашата цел.

Научив за моќта на наоѓање на вашата цел од гледањето на видеото на ко-основачот на Ideapod Џастин Браун за скриената стапица на подобрување на себе.

Џастин порано беше зависен од индустријата за самопомош и гуруата на Њу Ејџ исто какојас. Тие го продадоа на неефикасна визуелизација и техники за позитивно размислување.

Пред четири години, тој отпатува во Бразил за да се сретне со познатиот шаман Руда Ианде, за поинаква перспектива.

Руда го научи на живот- менување на нов начин да ја пронајдете вашата цел и да го искористите за да го трансформирате вашиот живот.

Откако го гледав видеото, исто така ја открив и разбрав мојата цел во животот и не е претерување да се каже дека тоа беше пресвртница во мојот живот.

Можам искрено да кажам дека овој нов начин на постигнување успех преку наоѓање на вашата цел всушност ми помогна да ја најдам мојата цел и да почнам да знам кои од моите мисли беа најкорисни за да се работи за постигнување на таа цел.

Гледајте го бесплатното видео овде.

9) Рационалните мисли минимално ги судат другите

Рационалните мисли навистина проценуваат, но не го прават тоа непромислено.

На пример, ако откриете дека некој колега постојано се обидува да ја земе заслугата за вашата работа, може рационално да мислите дека е недоверлива личност со која не треба да го споделувате вашиот работен напредок.

Тие можеби се прекрасна личност дома што се грижи за својата сопруга и две мали деца, но на работа сте донеле рационална пресуда дека не сакате да им дозволите да влезат во она на што работите.

Генерално, сепак , рационалниот ум ќе задржува пресуди додека не се презентираат индивидуални докази.

Како такво, рационалното размислување има тенденција да биде многу попочитувано конлуѓето на основа од личност до личност.

10) Нерационалните мисли максимално ги проценуваат другите

Јас имам тенденција да бидам многу осудувачка личност. Има причини за тоа, се разбира, главно поради тоа што често се чувствувам како да не се вклопувам меѓу луѓето што ги среќавам и однапред воспоставените општествени групи.

Затоа имам тенденција да сликам со широки потези: група А или Б не е за мене, и јас ја сакам само групата В.

Потоа запознавам некого со кој се поврзувам во групата А и ја туркам когнитивната дисонанца.

Едноставно не е рационално да се суди целата групи на луѓе, особено на надворешните етикети за идентитет.

Ќе ви биде многу покорисно да ги судите луѓето врз основа на личност до личност во врска со нивното однесување, а не со вашите површински впечатоци за нив.

2>Немојте да се тепате себеси

Сите ние понекогаш имаме ирационални мисли и сомнителни, нереални тенденции.

Клучно е да не ги следите овие возови на мисли каде што водат.

Не се тепајте себеси поради тоа што ги имате; сите ние го правиме тоа.

Исто така види: Кога не сте приоритет во неговиот живот: 15 начини да го промените ова

Колку повеќе препознавате и разликувате помеѓу моќните, реални мисли и бескорисните, ирационални мисли, толку повеќе ќе почнете да ги постигнувате своите цели и да гледате јасен пат напред.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.