16 знаци дека некој шета насекаде по вас (и што да направите во врска со тоа)

16 знаци дека некој шета насекаде по вас (и што да направите во врска со тоа)
Billy Crawford

Содржина

Би сакал да мислам дека сум прилично самоуверена личност.

Но со години признавам дека не се залагав за себе или за моите најдобри интереси.

Во кратко: дозволувам луѓето да шетаат по мене и да ја одредуваат мојата среќа. Тоа беше катастрофа.

Ако сте во слична положба, советите подолу ќе ви помогнат.

16 знаци дека некој шета низ вас (и што да правите во врска со тоа)

1) Тие ве туркаат секогаш да се согласувате со нивните барања

Еден од најлошите знаци дека некој шета по вас е дека ве турка да го правите она што го сакате.

Може да се чувствувате непријатно да кажете не, или нивниот притисок и манипулација ве натера да верувате дека ако не помагате ќе има огромно негативно влијание врз животот на оваа друга личност.

Ако некој ве турка во позиција каде што сакате да кажете не, но да се чувствувате виновни за тоа, тогаш знаете колку ова може да биде непријатно и непријатно.

Единствениот излез е само да кажете не кога не сакате да направите нешто или имате други обврски или приоритети.

„Светот нема да заврши ако не работите доцна секој ден. Не треба да се присилувате да им помагате на другите кога не можете да си го дозволите тоа“, пишува Џеј Лив.

„Што и да е тоа што ве прави да се чувствувате непријатно, само кажете „не“ и ќе си се заблагодарите подоцна.“

Вежбајте да кажувате не со мали барања и напредувајте.

2) Тие ве притискаат да се задоволите со помалку

Уште една ододговорно лице за партијата и дека можеби не успеало затоа што никој не ви помогнал.

„Не преземајте одговорности на другите - одлучете го вашиот придонес и држете се до него.“

0>Тоа е токму таму!

13) Ги менувате вашите граници за да одговараат на потребите на другите

Вашите граници не треба да се менуваат врз основа на она што другите го сакаат од вас.

Ако имате работа или лична посветеност, не треба да ги менувате врз основа на тоа што некој друг бара од вас, освен ако нема добра причина.

Ова е уште поважно кога зборуваме за личните граници.

Примерите вклучуваат:

  • Да сте под притисок за секс, дрога, пиење или однесување со кое не сте задоволни во тој момент
  • Да им дозволите на другите да ве користат за да правите работи сметате дека е неморално или лошо во нивно име, како на пример лажење или вршење измама
  • Тога се зборува за поддршка на политички ставови, гуруа, религии или идеологии кои се судираат со вашите вредности
  • Одење на настани или учество во работни места, активности или причини поради кои ви е непријатно или кои ве вознемируваат
  • Да им дозволите на луѓето да ве дефинираат и етикетираат за да се вклопите

Решението овде е само да бидете цврсти во вашите граници.

Тоа може да доведе до тоа да ве наречат гордост или проблеми со пријателството и врската, но алтернативата е да бидете шпиц кој никогаш не се залага за вашите верувања и ќе биде вовлечен во токсични ситуации.

14)Не сте јасни за вашите цели и приоритети

Еден од најдобрите начини да ги спречите луѓето да одат низ вас е да бидете јасни за тоа што сакате.

Кога не сте сигурни што сакаш тоа може да доведе до екстремни чувства на обезмоќување и да бидеш вовлечен во драмата на другите.

Да одлучиш што сакаш и да одиш по тоа, од друга страна, е одличен начин да ја вратиш својата моќ.

Понекогаш пишувањето на вашите мисли може да биде одличен начин да ви биде јасно што сакате и како да стигнете таму.

Како што пишува Џеј Лив:

„Одличен начин за да ги идентификувате работите што ги сакате во животот е да ги запишете во дневник за планирање цели.

„Тоа ви го расчистува умот; празнење на нередот за да ви овозможи простор да почнете да размислувате на големо во животот.“

15) Не дозволувајте критиките на другите да ви го уништат денот

Една од најтажните работи што треба да ги видите кога станува збор за некој што шета низ вас е да дозволите критиките на другите да ви го уништат денот.

Природно е да сакате да бидете подобри и да забележите некои начини на кои не успеваме цели.

Но, видов дека луѓето добиваат девет комплименти и една критика и само неуморно се фокусираат на критиките.

Немој да го правиш тоа!

Не можеш направете ги сите среќни, и тоа е сосема во ред.

Следете ги своите цели и работете напорно, оставајќи ги критиките на другите да паднат на страна.

Запомнете дека одмаздата е најдобар успех за оние коисе сомневаше во твоите соништа и се обиде да те повлече надолу.

16) Не сметајте се себеси одговорни за животните разочарувања

Животот нè разочарува и разочарува сите нас во еден или друг момент.

Важно е да се потрудиме да не го сфаќаме сето тоа лично и да не се обвинуваме себеси кога работите не функционираат.

Дури и најдобро поставените планови честопати тргнуваат наопаку, а има силни граници за вашите контрола врз надворешните настани.

Не се тепајте себеси и живејте го животот со што е можно поголем ентузијазам.

Тука сме само за кратко време, затоа грижете се за себе!

Спуштање на ногата надолу

Ако некој оди по вас, тогаш време е да ја спуштите ногата и да му се спротивставите.

Се надевам дека овие знаци покажуваат дека некој оди насекаде околу вас и советите за тоа што да направите во врска со тоа помогнаа да се разјасни проблемот и да ви дадоа алатки.

Да се ​​биде пријатна и корисна личност е прекрасно.

Но, никогаш нема ништо добро причина да дозволите луѓето да шетаат по вас.

Направете го ова ваше ново мото: почитување на почитта.

Главните знаци дека некој шета насекаде по вас е кога ве притиска да се задоволите со помалку.

Може да биде продавач на половен автомобил или вашиот партнер да ви каже зошто не може да поминува многу време со вас .

Во секој случај, ако најдете некој што се обидува да ве поттикне да се задоволите со помалку од она што го сакате, тоа е црвено предупредување.

Кога ќе се согласите да се задоволите со помалку од она што навистина го сакате, направивте многу негативен преседан.

Тоа е исто како да ставите знак на грбот на кој пишува „клоцај ме“, освен во овој случај тоа е „изпушти ме, нема да ми пречи“.

<0 0>Никогаш не задоволувајте се со помалку.

Да, бидете спремни за компромиси: но не дозволувајте некој да ве раскажува зошто не заслужувате да ве третираат праведно и внимателно.

Ти го правиш тоа. . Единствената причина зошто можеби не мислите така е затоа што можеби имате проблем со најважната врска што веројатно сте ја занемарувале:

Врската што ја имате со себе.

Дознав за ова од шаманот Руда Ианде. Во неговото неверојатно, бесплатно видео за негување здрави врски, тој ви дава алатки за да се засадите во центарот на вашиот свет.

И штом ќе почнете да го правите тоа, не може да се каже колку среќа и исполнетост можете да најдете во себе и во вашите врски.

Значи, што го прави советот на Руда да го промени животот?

Па, тој користи техники добиени од античките шамански учења, нотој им го става својот сопствен модерен пресврт. Можеби е шаман, но во љубовта ги има истите проблеми како јас и ти.

И користејќи ја оваа комбинација, тој ги идентификуваше областите каде што повеќето од нас грешат во нашите односи.

Значи, ако сте уморни од вашите врски кои никогаш не функционираат, да се чувствувате потценети, неценети или несакани, ова бесплатно видео ќе ви даде неколку неверојатни техники за да го промените вашиот љубовен живот наоколу.

Направете ја промената денес и негувајте ја љубовта и почитта што знаете дека ги заслужувате.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео .

3) Тие ве палат со гас и ве лажат без никакви последици

Гасламирање е кога некој ве лаже за причината за лошата ситуација или дури ве натера да верувате дека сте виновни.

Пример би бил мажот кој изневерува се лути на својата сопруга и ја нарекува параноична или критична затоа што го обвинува за афера.

Тој потоа продолжува да ја обвинува за афера или да тврди дека нејзиното однесување го прави сакате да имате афера иако тој не е.

Ако вакво нешто ви се случува често, тогаш дозволувате луѓето да шетаат по вас.

Точниот одговор на лагите и гасење е да ги повикате агресивно и потоа да си заминете ако другата личност одбие да запре.

Нема причина да прифатите вербална или психолошка злоупотреба, дури и од некој што го сакате.

Ако ситогаш имаш право да се упатиш кон излезната врата.

Патолошките прашања на другите луѓе не се твој проблем.

4) Дозволуваш едностраните пријателства да продолжат со години

Едностраните пријателства се лоши.

Тие вклучуваат дека сте тука за вашиот пријател, а вашиот пријател ретко или никогаш не сте тука за вас.

„Ако ти си черга на вратата со надеж дека луѓето ќе се предомислат и ќе се спријателат со тебе, застани“, советува Осиана Тепфенхарт.

„Пријателствата не функционираат така – барем не вистинските“.

Токму.

Најдобар начин да се реши оваа ситуација е само да се каже не на едностраните пријателства.

Не ве советувам да се откажете од пријателствата во секое време тие не оди совршено или твојот пријател е досаден.

Ако сите го направивме тоа, никој од нас немаше да има пријатели.

Но, ако постои забележлива долгорочна шема на вашиот пријател да ве испушта емоционално, финансиски или на други начини, тогаш на вас е да го прекинете тоа пријателство.

5) Тие ве изневеруваат во врска, но вие сепак ги враќате назад

Во ретки случаи, ова може да успее надвор за најдоброто.

Но, во 99% од случаите враќањето на партнерот што изневерува е ужасна одлука.

Не, само не.

Кога партнерот ве изневерува во врската тие го направија својот избор.

Можеби беше лош, можеби сè уште ги сакате, можеби сакате да ги промените работите.

Не можам да го поднесам тоатокму од тебе. Но, можам да ве советувам против тоа.

Вистината е дека изневерувачите имаат многу поголема веројатност повторно да изневерат отколку некој што никогаш претходно не бил изневерен.

Можете на крајот да бидете еден од среќните закрпете ја вашата врска и вратете го вашиот партнер кој изневерува со голем успех, но голема е веројатноста дека нема да бидете еден од среќните.

Затоа враќањето на партнерот што изневерува е еден од најчестите начини на кои луѓето дозволуваат некој да оди по нив.

6) Тие прават да се чувствувате виновни што го кажувате она што го сакате

Еден од најсериозните знаци дека некој шета по вас е тоа што прави да се чувствувате виновен што го кажавте она што го сакате.

Целта е очигледна: да ве натераат да замолчите и да правите што сакаат.

Ова е многу лоша идеја и води до многу лош живот .

Како што забележува експертот за односи Елизабет Стоун:

„Вообичаено е луѓето со гранични проблеми дури и да не знаат што точно им треба или што сакаат.

„Ако се пронајдете себеси Имате проблеми да ги задоволите вашите потреби на разумен начин, користејќи јасна комуникација, ова може да бидете вие. Совети на Дејвид Гогинс и кажете „не луѓе!“

Не велам да бидете невнимателни или да не ги слушате другите.

Но, никогаш не дозволувајте нивното гледиште да го контролира вашиот живот.

Исто така види: Дали отворената врска е лоша идеја? Добрите и лошите страни

7) Те земаатздраво за готово во врска

Еден од најштетните знаци дека некој шета насекаде по вас е дека ве зема здраво за готово во врската.

Односите не се секогаш блескави и гламурозни, но тие треба да бидат барем донекаде исполнувачки.

Ако сметате дека се земате здраво за готово, тогаш ве шетаат насекаде.

Потрудете се да не дозволите ова да се случи. Превртете го сценариото онаму каде што треба да прифатите помалку отколку што вредите за да го добиете она што го сакате.

Не го правите тоа.

Експертот за односи, Селма Џун, навистина добро го кажува тоа кога вели :

„Не плашете се да го изгубите; натерајте го да се плаши да не ве изгуби.

„Тој може да го види вашиот страв и тоа му дава моќ над вас. Тој мисли дека може да направи што сака, а вие ќе останете таму.“

Како што овде зборува Перл Неш, кога вашиот значаен другар ве зема здраво за готово во врската, тоа ве прави да се чувствувате како срање.

Не дозволувајте некој да ви го прави ова.

Тоа ќе ја намали вашата самодоверба и ќе ве поттикне за низа разочарувачки и навредливи врски.

Заслужувате подобро и можеш да имаш подобро.

8) Секогаш си назначениот слушател

Еден од главните знаци дека некој шета по тебе е дека очекува секогаш да ги слушаш нивните проблеми.

Ова се преклопува со едностраната точка на пријателство, но може да се однесува и на врските, семејните ситуации и динамиката на работното место.

Немапричина што треба да бидете назначениот слушател.

Ова поттикнува две ужасно токсични идеи:

Една: вие сте одговорни за да им пружите олеснување и среќа на другите.

Две : вашите сопствени болки и борби се помалку важни од оние на другите луѓе околу вас.

Погрешно од двете точки.

Не треба да бидете назначен слушател на проблемите на другите, освен ако не сте професионален психолог.

„Дали сакате да сте го завршиле тој степен на психологија за да можете да почнете да наплаќате и да добивате дополнителен приход за оваа должност?

Ако го превртите знакот за да кажете: докторот е внатре“, официјално ве прескокнуваат насекаде“, објаснува Лаура Лифшиц.

9) Постојано сте исклучени и занемарени на работа

Едно од најчестите места каде што луѓето се шетаат е работата.

Сигурен сум дека сите сме биле таму:

Премногу напорни шефови, неразумни очекувања, нефер критики, понижување, барања за прекувремена работа во последен момент, ја знаете вежбата...

Еднаш ме искара шефот затоа што имав валкани алишта што беа валкани затоа што штотуку исчистив преку 50 маси со јадења после голем дојадок (на нејзините наредби).

Јас дадов отказ на лице место.

На вас е да одлучите колку глупости сте спремни да преземете на работа.

Можеби немате опција и треба работата за гол опстанок. За жал, ова е случај за повеќето луѓе.

Во овој случај, обидете се да најдетедруги симпатични вработени и сојузници и негувајте средина на солидарност меѓу „добрите“ на вашата работа.

Од друга страна, ако можете да дадете отказ и да се преселите на работа каде што ќе ве препознаат и ќе ве третираат фер , тогаш потрудете се да го сторите тоа.

10) Дозволувате луѓето да ве третираат како опција во последен момент

Не треба да дозволите другите да ве третираат како резервен план.

Заслужувате многу подобро од тоа.

Од романтични партнери до работа до вашите пријателства, никогаш не сакате да ги повикате пораките во последен момент кога некој друг ќе откаже.

Тие чувствувајте се како срање.

Сакате да бидете нечиј прв избор и на кого размислува кога ќе ја донесе својата првична одлука.

Ако тоа не се случува, тогаш тоа не е доволно добро.

0>Никогаш не дозволувајте некој да ве третира како опција во последен момент. Тоа е дефиницијата за шетање насекаде низ вас.

„Ти стануваш или плановите со тебе се откажуваат; се чини дека сте последен приоритет.

„Сепак, сепак се враќате назад за повеќе“, пишува аналитичарката за запознавање Рагна Стамлер-Адамсон.

Не е добро.

11) Се повлекувате од основните вредности кога се непопуларни

Сум видел дека ова се случува толку многу пати.

Луѓето кои се во малцинство во нивните ставови или верувања, ќе се откажат од нив кога тие сфаќаат дека се непопуларни.

Ако навистина верувате во некоја причина или начин на живот, никогаш не дозволувајте некој да шета по вас.

Уште полошо е кога дозволуватецела група шета по вас.

Ако само дозволиме мнозинството да одлучи во што е правилно да веруваме, сите ние се вртиме и се вртиме со ветрот.

Тоа доведе до Сталинова Русија или Хитлеровата Германија.

Не одете таму.

Морате да се држите до своите вредности дури и кога ве критикуваат поради нив.

Ако не застанете за нешто на што ќе паднете.

Не бидете конфронтирачки или агресивни, туку бидете цврсти. Вашите основни вредности се ваши и не дозволувајте некој да ве срами поради нив.

12) Се обвинувате себеси за грешките и проблемите на другите луѓе

Ова бев јас. Кога нешто тргнело наопаку, не би гледал објективно на ситуацијата, би го гледал сопствениот одраз.

Потоа би помислил на сите работи што сум ги направил или не, а кои доведоа до разочарувачки исходот.

Потребно беше долго време и малку да пораснеме за да сфатиме дека многу од животните подеми и падови навистина не се лични. Тие едноставно се.

Кога давате се од себе и живеете според вашите вредности, во основа морате да дозволите чиповите да паднат каде што можат.

Ако работите не функционираат, тоа е лошо , но не е секогаш на вас.

Како што забележува Bright Side :

„На пример, ако вие и вашето семејство организирате забава, може да завршите да правите сè сами.

Исто така види: Како да излегувате со интелектуалец: 15 клучни работи што треба да ги знаете

„Кога ќе почне да се распаѓа, се обвинувате себеси што не сте доволно добри.

„Наместо тоа, клучно е да разберете дека не сте биле единствените
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.