„Изневерувањето на мојот сопруг ми го уништи животот“ – 9 совети ако сте ова вие

„Изневерувањето на мојот сопруг ми го уништи животот“ – 9 совети ако сте ова вие
Billy Crawford

Содржина

Последиците од аферата може да се чувствуваат катастрофални за сите вклучени.

Ако вие сте тој што изневерил, чувствата на вина, жалење или загуба може да ве натераат да се запрашате дали вашите постапки уништиле сè.

Но ве молам не очајувајте. Многу бракови продолжуваат да го преживеат неверството. Што и да се случи, има светлина на крајот од тунелот.

Дали изневерувањето може да ви го уништи животот? само ако дозволиш. Што да правам ако го изневерам сопругот? Еве 9 совети кои ќе ви помогнат во сето тоа.

1) Бидете љубезни кон себе

Можеби ќе бидете малку изненадени кога ќе го видите ова на врвот на листата. Можеби дури и чувствувате дека сочувството е последното нешто што го заслужувате во моментов.

Но, тука е нешто: направивте грешка. Дали беше погрешно? Да и вие ги чувствувате последиците. Но, дали сте само луѓе? Исто така, да.

Сосема е природно да се чувствувате лути на себе ако длабоко се каете за она што сте го направиле. Но, тоа самообвинување и самопонижување може да доведат до поголемо уништување.

Да си кажувате каква страшна личност сте не само што е невистинито, туку прави нула за да помогне да се реши ситуацијата.

Да , вашиот сопруг ќе сака да види каење од вас, но не и самосожалување. Постои тенка линија помеѓу двете.

Ако сакате да го поправите вашиот брак или вашиот живот, тогаш ви треба целата ваша сила токму сега. Ако сте нељубезни кон себе, само ќе ве исцрпи од вашето скапоценоенергија.

Можеби се чувствувате како да сте направиле лоша работа, но тоа секако не значи дека сте лоша личност. Секогаш сте достојни за љубов.

Знам дека е покомплицирано од ова, но на крајот сепак се сведува на овој едноставен факт. Се заебавте. Се случува. Претепувањето нема да поправи ништо.

Иронично, сликањето себеси како лошото момче во приказната ве остава во режим на жртва. Кажувајќи си болни приказни како „Го уништив животот на мојот сопруг“ ве држи заглавени таму каде што сте. Во моментов треба да бидете на возачкото седиште за да ја подобрите ситуацијата.

За да преземете целосна одговорност и да продолжите понатаму, треба да почнете да се обидувате да си простите. Како можеш да се надеваш дека твојот сопруг некогаш ќе научи да ти простува ако не си ја покажеш истата љубезност?

2) Дозволи му што му треба

Без разлика дали си чист , или вашиот сопруг сам ја открил вашата афера - најверојатно е во шок.

Емоциите се високи и вашите и неговите чувства се на возење на ролеркостер. Важно е да ги почитувате неговите желби и да се обидете да му го дадете (во разумно) она што му треба во моментов.

Ако вели дека сака простор, дајте му го. Ако вели дека му треба време, почитувајте го ова.

Дури и ако вели дека никогаш повеќе не сака да ве види, запомнете дека во жештината на моментот болката и лутината нè поттикнуваат да кажеме работи што можеби не ги мислиме. Но сепак треба да се вратишисклучено.

Почитувањето на неговите желби е многу важно ако сакате да ја заздравите и повторно да ја изградите довербата во вашата врска.

Не го туркајте да донесува одлуки кога не е подготвен. Дајте му малку простор за дишење и обидете се да ги прифатите сите разумни барања што ги има од вас.

3) Идентификувајте ја коренот на проблемите во врската

Обидете се да разберете зошто сте изневерувале.

4) Бидете целосно искрени со него

Ако сте криеле нешто, сега е време да се исчистите.

Целосната искреност може да се чувствува неверојатно ранливо. Особено кога се плашите од бракот и вашиот живот е веќе во распад. Но, без искреност, не постои начин да се има доверба во врската.

За да започне повторно да ја гради таа доверба, вашиот сопруг треба да почувствува дека во најмала рака, сега сте целосно вистинити за она што се случило.

Немојте да бидете во искушение да ја разводните вистината како форма на самозаштита. Ако излезе подоцна ќе биде многу полошо. Ако го почитувате вашиот сопруг, тогаш тој ја заслужува вашата искреност.

Тоа е исто така дел од преземањето одговорност за она што се случило.

Да се ​​биде искрен не е ограничен само на детали од аферата. Тоа може да значи и дека се соочувате со вистини за постоечките проблеми вовашиот брак.

Исто така види: Како да излезете од зоната на пријатели со колега

Треба да го пронајдете својот глас за да можете искрено да го изразите она што го чувствувате и мислите.

5) Слушајте

„Кога зборувате вие ​​сте само повторувајќи го она што го знаеш, но кога слушаш учиш нешто ново.“

— Далај Лама.

Ако некогаш имало момент кога вашиот сопруг треба да се чувствува слушнат, тоа е сега. Вистински слушање без едноставно да чекате да зборувате или очајнички да се обидувате да ги поправите работите ќе биде предизвик.

Активното слушање бара од вас:

  • Обрате внимание
  • Оддржете го расудувањето
  • Размислувајте за она што се зборува
  • Разјаснете сè што нема смисла

Да бидете спремни да слушнете што има да каже вашиот сопруг, дури и кога не не му се допаѓа она што тој има да го каже може многу да помогне кон поправка на скршената доверба.

Поправањето на вашиот брак ќе бара многу трпение од двата дела, а слушањето ќе биде клучна вештина што ќе ви треба да се развие.

6) Дајте му време

Еве ја вистината што можеби не сакате да ја слушнете и жал ми е што морам да ја кажам. Но, најверојатно имате долг пат пред вас.

Вашиот живот е далеку од уништен, но за враќање на местото каде што сакате да биде ќе треба време. Поправањето на бракот и поправката на сопствениот живот не доаѓа преку ноќ.

Од каде што сте, можеби се чини дека сè е изгубено. Но, тие велат дека времето е исцелител со многу добра причина.

На вашиот сопруг му треба време да се процесиранеговите чувства, а исто така и вие.

Потребно е време да се излечи и да се опорави од неверството. Потребно е време за повторно да се изгради довербата и довербата еден во друг. И потребно е време да се поправи секоја штета направена со изневерување.

Всушност, може да поминат многу месеци или дури години пред да можете да уживате во истото ниво на интимност што некогаш сте го уживале.

Колку и да сакате да напредувате, најверојатно ќе ви треба трпение, истрајност и решителност додека повторно го градите животот - без разлика дали тоа е на крајот со или без вашиот сопруг.

7) Размислете за она што навистина го сакате

Можеби мислите дека веќе знаете што сакате.

Но, тагата може да не натера да се однесуваме на чудни начини. Ние само сакаме да престане и затоа сакаме да се вратиме на пред да ја почувствуваме оваа болка. ПОБРЗО. Дури и кога не е најдобро. Подоцна можеби ќе сфатиме дека сакаме нешто друго.

Проверете малку душа и откријте што сакате, што е можно и кој е најдобриот начин на дејствување.

Дали сакате да го поправите вашиот брак?

Дали е надвор од откуп?

Исто така види: 10 знаци дека никогаш нема да се вратите заедно (и 7 знаци дека ќе се вратите)

Дали би било подобро да продолжите со својот живот?

Кои практични чекори би можеле да ги преземете за да ги промените работите во вашиот живот?

Поставувањето на тешки прашања сега може да ви помогне да се подготвите за иден успех.

8) Браковите го преживуваат неверството

Откако вашиот сопруг дозна за вашето изневерување, можеби сте се нашле себеси френетично гуглање: Колкав процент од браковите преживуваатневерство?

Реалноста е дека статистиката е:

  • Нејасна. Една студија од 2018 година покажа дека меѓу возрасните кои претходно ги изневерувале своите сопружници, 40% моментално се разведени или разделени. Додека списанието Divorce вели дека околу 60-75% од паровите кои се занимаваат со неверство ќе останат заедно.
  • Црвена харинга. Важно е да се запамети дека статистиката никогаш не може точно да ги предвиди шансите вашиот брак да преживее неверство или не. Вашата ситуација е единствена.

Иако тоа можеби не ви нуди многу удобност. Фокусирајте се на фактот дека многу бракови преживуваат. Изневерувањето е многу почесто отколку што мислите.

Понекогаш изневерувањето ќе доведе до развод, а понекогаш и не.

9) Знајте дека крајот на бракот не е крај на вашиот свет

Не може да се негира дека романтичните врски се исклучително важен дел од нашиот секојдневен живот. Тие нè обликуваат. Тие не учат работи за нас самите и за светот.

Но, тие никогаш не се целината на нашиот свет. За време на темните времиња, не заборавајте го ова. Настрана од вашиот брак, има луѓе кои ве сакаат и може да се најдат многу радости.

Често користиме збунувачки термини како „мојата друга половина“ за да ги опишеме нашите партнери. Но, ова е погрешно. Веќе сте цели.

Ако се покаже дека вашиот брак не можел да се поправи, верувајте дека животот продолжува. Можеби едвај се сеќавате на времето кога сте биле „јас“наместо „ние“.

Но верувајте дека секогаш ја имате моќта да започнете одново и да го обновите вашиот живот. Можеби дури и ќе испадне посилно од кога и да е по оваа моќна, но болна животна лекција.

Да заклучиме: Го изневерував мојот сопруг и се каам за тоа

Се надевам, до сега ќе имаш подобра идеја за тоа што да направите ако се плашите дека вашето изневерување ви го уништило животот.

Но, ако сè уште не сте сигурни како да ги решите вашите брачни проблеми, би препорачал да го погледнете ова одлично видео со брак експерт Бред Браунинг. Тој работеше со илјадници парови за да им помогне да ги усогласат своите разлики.

Од неверство до недостаток на комуникација, Бред ве опфати со вообичаените (и необични) прашања што се појавуваат во повеќето бракови.

Значи, ако сè уште не сте подготвени да се откажете од вашето, кликнете на врската подолу и проверете ги неговите вредни совети.

Еве повторно линк до неговото бесплатно видео.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.