Зошто постојано размислувам за некој од моето минато? - 16 изненадувачки причини (и како да го спречите тоа)

Зошто постојано размислувам за некој од моето минато? - 16 изненадувачки причини (и како да го спречите тоа)
Billy Crawford

Содржина

Дали некогаш сте откриле дека минатото почнува да се навлегува во вашата сегашност?

Го знам чувството.

Понекогаш, не можеме да се ослободиме од нашите мисли за некој од нашето минато.

За среќа, ја составивме оваа статија за да ви помогнеме да ги разберете многуте причини зошто луѓето размислуваат за некој од своето минато и како да престанат!

Ајде да започнеме!

1) Осамени сте

Дали некогаш сте затекнале да размислувате за некој од вашето минато кога сте осамени?

Нормално е да размислувате за луѓето со кои сте биле блиски затоа што тие ни носат утеха.

Ајде да се соочиме со тоа.

Тешко е да се биде сам кога си имал некој посебен во твојот живот.

Можеби си осамен затоа што немај никого, а таа личност од минатото отсекогаш можела да ти го даде она што ти треба.

Или можеби работите завршиле лошо, а ти е тешко да ја видиш таа личност со некој друг сега.

Во секој случај, да се биде осамен е дел од животот и размислувањето за нив од вашето минато помага да ве потсетиме дека има други луѓе на кои им треба вашата љубов.

Не плашете се да бидете ранливи и посегнете по нови врски во вашиот живот; помага да се тргне од патот на осаменоста за да можете да се фокусирате на она што навистина ви е важно.

2) И двајцата имате заеднички интереси и навики

Зошто го кажувам ова?

Размислете за тоа.

Ние имаме тенденција да се чувствуваме повеќе поврзани со луѓето кои имаат сличнипа

Ова е многу важно!

Медитацијата има способност да го промени вашиот живот и тоа е нешто што можете лесно да го направите сами.

Знам дека звучи доволно едноставно, но луѓето мислат дека е комплицирано да се направи.

Вистината е дека вежбите за дишење и медитацијата се исклучително корисни за чистење на главата кога се чувствувате малку повеќе под стрес од вообичаено.

Во време кога се справував со огромен број емоции и вознемиреност, се запознав со неверојатно охрабрувачко видео за дишење, создадено од шаманот Руда Ианде.

Сега можеби се прашувате, како работата со здивот може да го трансформира вашиот проблем?

Па, преку секвенците за здив што Руда ги создаде во ова видео што го менува животот, ќе научите да дишете преку вашите емоции, враќајќи ја контролата врз вашите постапки и реакции.

Но што е најважно, ќе стекнете подобро разбирање за вашиот ум и тело.

И да, навистина е едноставно како да земете здив.

Зошто сум толку уверен дека ова ќе ти помогне?

Па, Руда не е само твој просечен шаман. Тој помина со години комбинирајќи ги древните шамански традиции за лекување со техниките за работа со здив за да го создаде овој уникатен тек.

Оваа секвенца е моја желба секогаш кога треба да застанам, ресетирам и повторно да се поврзам со себе.

Значи, ако сте подготвени да направите чекор кон повторно поврзување со себе и да внесете свеж здиввоздух во вашиот живот, проверете го одличниот проток на здив на Руда.

Кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео.

4) Обидете се да поминете малку време со членовите на семејството

Ова исто така е точно!

Ова е особено точно ако во моментов се справувате со некои проблеми во животот; тогаш треба да поминете некое време со членовите на вашето семејство и роднините.

Кога сте во близина на луѓе кои ги сакате, лесно е да заборавите на таа личност од вашето минато.

Кога сте околу луѓето кои ве сакаат и се грижат за вас, полесно е да заборавите на некој кој повеќе не ви значи ништо.

На тој начин, кога има толку многу луѓе околу вас; тогаш вашиот ум ќе биде окупиран и повеќе нема да се заглави да размислува за некој од вашето минато.

5) Престанете да се обидувате да сфатите што се случило во минатото

Откако ќе престанете да се обидувате да сфатите што се случило во минатото, тогаш ова ќе биде голема промена за вас.

Зошто?

Тоа е затоа што откако ќе престанете да се обидувате да сфатите што се случило; тогаш ова ќе стави крај на сите оние негативни мисли кои ве мачеле во минатото.

Штом ќе престанете да размислувате за минатото, ова на крајот ќе стане ваша иднина, а тоа ви го олеснува оди напред во животот и биди посреќна личност.

Обиди се да го оставиш тоа да оди.

Наместо тоа, продолжи понатаму и ќе можеш да го живееш животот подобро.

Имаш толку многу луѓе во твојот живот што ние не можеме нимисли на сите нив!

Затоа, не чекај тие луѓе од твоето минато да се вратат.

Кога конечно ќе се вратат, ти ќе бидеш мртов и тие ќе можат не ти помагам да ги преболиш затоа што веќе ги нема.

6) Престани да мислиш дека тие се уште се во твојот живот

Вистината е, тие не се и никогаш нема да бидат .

Затоа обидете се да престанете да мислите дека тие се уште се во вашиот живот и дека ве повредуваат.

Ако имате добар систем за поддршка околу вас, тогаш ќе откриете дека е полесно да дозволите тргнете од оваа зависност.

Ако ги оставите да си одат; тогаш ќе сфатите дека тие нема да се вратат, а потоа ова ќе ви даде многу повеќе време да живеете и да уживате во вашиот живот!

Ова ќе ви го олесни животот како ако беше пред сето ова да се случи.

Исто така ќе ви олесни да ја преболите личноста на која сакате да заборавите.

Не е лесно, но ако ги направите овие шест работи, дефинитивно ќе ви биде полесно да ја преболите оваа личност што е во вашиот живот.

7) Фокусирајте се на себе

Ова е нешто што е важно да го правите.

0>Кога се фокусирате на себе, тоа значи дека се обидувате подобро да ја разберете вашата ситуација и проблеми, а исто така се обидувате да ги решите без да се грижите за некој друг.

На пример, ако вие сте загрижени дали е во ред да сте во таа врска или не; тогаш само фокусирајте се насамиот себе!

Знаете повеќе од кој било друг што е најдобро за вас во оваа ситуација, затоа престанете да се грижите за тоа што мислат другите луѓе.

8) Дневникот е уште една опција за вас

Дневникот ви помага да ги извадите вашите мисли од главата и на хартија за да ви помогне да се концентрирате на позитивните работи во вашиот живот.

Понекогаш, запишувањето на вашите мисли е најдобриот начин да се справите со сите тие емоции што ви се вртат во главата.

Ова е еден од најдобрите начини да ги тргнете работите од градите и да ги споделите вашите зборови со некој друг.

Дневникот ќе ви помогне поминете ја оваа фаза, но исто така е одличен начин да размислите за тоа што тргнало наопаку во минатото и да продолжите напред во иднината.

Секој пат кога ќе почувствувате дека таа личност од вашето минато ќе се појави, земете едно од вашите дневници и почнете да пишувате за нив.

Не грижете се за што пишувате; само правете го она што сакате да го правите.

На тој начин, полесно ви е да ги изразите своите чувства без тоа да биде непријатно или чудно за повеќето луѓе.

9) Прочитајте книга за самопомош

Пред некој ден, разговарав со една моја пријателка и таа ми рече дека се бори со истото со кое се бориш и ти во моментов.

Исто така види: 10 совети како да побарате втора шанса од вашиот поранешен партнер без да звучите очајно

Таа доживуваше некои негативни емоции кон личност од нејзиното минато.

И иако тоа ги повреди нејзините чувства, таа реши да прочита книга за самопомош.

И навистина направи сèразликата во светот.

Тоа и помогна да разбере што чувствува и како треба да се справи со тоа.

Најдобриот дел од целата оваа ситуација е тоа што оваа книга немаше многу чувства во него и не барав никакви оправдувања за луѓето воопшто.

10) Разговарајте со терапевт

Понекогаш, нема да можете да ја преболите оваа личност и да заборавите на неа сам.

Таму доаѓа терапевтот.

Терапевтот е обучен да слуша и да ти помогне да ги најдеш вистинските одговори кои ќе ти олеснат да ја преболиш оваа личност.

Ако има некој со кој можете да разговарате за ова, тогаш повелете и разговарајте со него за тоа!

Дефинитивно ќе ви олесни!

Заклучок

Како заклучок, сакам да знаете дека не постои ништо што е невозможно за вас.

Ако се борите со зависноста од некој од вашето минато, тогаш важно е да знаете дека постојат начини за вие да го надминете ова.

Но, како што секогаш велам, тоа сте вие.

Тоа е ваш избор и вие сте одговорни за вашиот живот.

Никој друг не е одговорен за тоа освен тебе.

И треба да се соочиме со фактите за некој од твоето минато никогаш повеќе во нашиот живот.

Како што споменав претходно, сè започнува со вашата внатрешна врска.

учите како да се сакате себеси, давањето и примањето љубов станува многу полесно.

Ако сте подготвени да го прифатите тоапатување, погледнете го бесплатното видео овде.

Се надевам дека ќе ги искористите овие совети за закрепнување и ќе ги искористите за да ви помогнеме да ја надминете зависноста од минатото и да продолжите со животот!

личности и интереси.

Со текот на времето, оваа врска ќе згасне, а вие двајцата може да одите во различни насоки.

Кога размислувате за нив, погледнете ги разликите помеѓу вас и двајцата ; ова ќе помогне да се разјасни зошто воопшто размислувате за нив.

Ќе сфатите дека има многу заеднички работи помеѓу вас и двајцата, а тоа ќе ви помогне да развиете нови навики и хоби без мора да се грижите да се чувствувате како аутсајдер затоа што веќе не се заинтересирани за такво нешто.

3) Се каете за нешто што се случило

Понекогаш, не сфаќаме што сме направивте до подоцна во животот што воопшто не можеме да се сетиме.

Кога размислувате за некој од вашето минато, тоа може да биде затоа што жалите за нешто што се случило меѓу вас двајца.

0>Можеби е голема грешка што ве вознемирила, или можеби е нешто мало и едноставно.

Можеби се каете за ситуација кога сте се скарале, разнеле некого или сте игнорирале некого.

Од вас зависи дали треба да се вратите назад и да ги поправите работите со нив.

Но, добрата вест е што можете да им се извините за вашата улога во секоја тешка ситуација.

4) Има нерешени прашања

Некои врски завршуваат лошо и оставаат многу нерешени прашања за двете страни.

Го знам тоа чувство. Може да биде тешко да се справите со ова.

Можеби сте кажале дека нешто тоа значисакаш да можеш да го вратиш, или можеби само тајмингот не успеал, а ниту еден од вас не знаел да се збогувате.

Во ред е да размислувате за минатото, но ако тоа предизвикува стрес во секојдневниот живот, обидете се да погледнете што ве мачи во таа врска.

Само запрашајте се: Дали размислувавте да дојдете до коренот на проблемот?

Гледате, повеќето од нашите Недостатоците во љубовта произлегуваат од нашиот комплициран внатрешен однос со самите себе – како можете да го поправите надворешното без прво да го видите внатрешното?

Ова го научив од светски познатиот шаман Руда Ианд, во неговото неверојатно бесплатно видео за Љубовта и интимност.

Затоа, ако сакате да ги подобрите односите што ги имате со другите и да го решите вашиот проблем, почнете од себе.

Погледнете го бесплатното видео овде.

Откако ќе бидете свесни за сите проблеми, можете да го искористите овој нов увид како мотивација за конечно да ги решите сите проблеми што сè уште се меѓу вас двајца.

5) Ви недостасуваат

На некои луѓе им недостасува минатото едноставно затоа што тоа беше добро време.

Кога ви недостигаат, ви недостасува емоцијата што сте ја почувствувале со нив.

Значи, ако ви недостасува некој од вашето минатото, повторно разгледајте ги сите забавни моменти што сте ги имале со нив.

Нормално е да размислувате за нив сега и повторно.

Исто така види: 10 совети за тоа кога се борите низ животот

Нема правилно или погрешно време да размислите за личноста што ви недостасува .

Кога размислувате за нив, прегрнете го, не се карајтетоа.

На тој начин, спомените можат да ви помогнат да останете поврзани со она што некогаш било важно во вашиот живот.

6) Тоа ве прави среќни

Зошто се случува ова?

Бидејќи е нормално да имаме среќни „флешбекови“. чувство внатре.

Во ред е да дозволите тие чувства да се пробијат, бидејќи тие едноставно се дел од вашето минато.

Чувствата од минатото се важни ако сакате да останете блиски со вашата сакана оние.

Сите ние имаме различни начини на покажување љубов и поддршка; можеби некогаш сте биле големо плишано мече за вашата мајка, или можеби имате активен социјален живот.

Дури и ако не ви се допаѓа, на крајот од денот, вашето минато е она што е е.

7) Сакате повторно да се поврзете со нив

Понекогаш луѓето размислуваат за минатото затоа што сакаат да се поврзат со оние што им недостасуваат.

Тие сакаат да се чувствуваат исто како што правеа кога беа заедно.

Но, ова е опасна игра бидејќи е премногу лесно да се користат работите од минатото за удобност наместо мотивација.

Ако сакате да се чувствувате поврзани, размислете за тоа што можете да споделите со нив сега кога не сте заедно.

Само прво запрашајте се.

Сега сè е поинаку, па како можете да го прилагодите начинот на кој му пристапувате на вашиот живот?

8) Ви недостигаат бидејќи тие беа важен дел од вашиот живот.

Нормално е да ги пропуштите луѓето кои користеледа игра важна улога во вашиот живот.

Можеби сте имале добри односи со нив, и кога работите завршиле, сте биле вознемирени некое време.

Но, тогаш животот стана зафатен и вие прилагодени без да ја пропуштите таа личност од вашето минато.

Не грижете се!

Во ред е да размислувате за нив од време на време бидејќи тоа значи дека се сеќавате што значеле за вас.

Ова е здрав потсетник за тоа колку тие значеа за вас, бидејќи повеќето врски завршуваат додека трепнете.

9) Тие ја кршат вашата доверба

Ајде да ископаме малку подлабоко.

Понекогаш, причината зошто размислуваме за некој од нашето минато е поврзана со довербата.

Да им верувате на луѓето може да биде тешко, особено во врска во која поминувате многу време со нив.

Но, понекогаш луѓето ја кршат вашата доверба и не ве оставаат со ништо друго освен гнев.

Кога размислувате за некој од вашето минато кој ви направил нешто такво, сосема е нормално да има некаков гнев или огорченост.

Но, ако ова постојано се случува, тогаш е време да се преземе акција и да се стави крај на тие чувства еднаш засекогаш.

10) Тие користеа да биде твојот најдобар пријател

Понекогаш, причината зошто размислуваме за некој од нашето минато е затоа што порано ни беа најдобри пријатели.

Сега тоа вие сте постари и двајцата продолживте со животот, слободно може да се каже дека вашата врска е завршена.

Тоа ене е тајна дека луѓето се менуваат со текот на времето; понекогаш на подобро, а понекогаш на полошо.

Но запомнете го ова: пријателите се секогаш тука еден за друг без разлика каква е ситуацијата.

11) Бевте зависни од оваа личност во минатото

Ова бара малку размислување бидејќи е малку покомплицирано, но тоа е нешто што сите можеме да го разбереме.

На пример, можеби сте биле зависни од некој од вашето минато и ако раскинале или едноставно престанале да разговараат со вас; ова би го променило вашиот живот на секој можен начин.

Би ги пропуштиле бидејќи тие биле важен дел од него.

Би се чувствувале повредени и разочарани како никогаш да не сте помислиле дека може да се чувствувате .

Деновите секогаш би изгледале подосадни без тие да се вртат наоколу, а можеби дури и потажно од порано бидејќи пропуштањето на нив секогаш било очекувана работа во нивно отсуство.

12) Не сте се довериле во некој неодамна

Ова е една од најчестите работи што се случуваат кога размислувате за некој од вашето минато.

Можеби се чувствувате осамено, а на никого не сте му кажале како се чувствуваш.

Или можеби се чувствуваш обземен од животот и не знаеш со кого да разговараш.

Дали има некој во твојот живот на кој му веруваш повеќе од кој било друг?

Ако е така, погрижете се тие да бидат некој што може да слуша што се случува во вашата глава без да ги осудува вашите чувства.

13) Тие секогаш биле одтвојата страна во минатото

Тешко е да се навикнеш да немаш некој со кој си бил толку близок во твојот живот.

Ако таа личност ти значела многу, тогаш тоа значи дека ќе секогаш бидете во вашето срце до крајот на животот.

Но, ако почнете да забележувате дека премногу размислувате за нив, тогаш време е да започнете да одите напред без нив, а тоа вклучува и промена на некои од вашите секојдневни навики!

14) Никогаш не ги надминувате

Ова е најкомплицираното, но тоа е вистина за животот секогаш кога ќе почнете да се чувствувате огорчено за некој од вашето минато.

Тоа е тешка работа, но понекогаш е најдобро да размислите за некој од вашето минато и да продолжите со сопствениот живот бидејќи тој повеќе не е на сликата.

Знам дека ви е тешко да го преболите . Но, вие сте посилни отколку што мислите.

Тие веќе не ви значат ништо и нема да се вратат; па ако ги чекате, тогаш нема ништо што можете да направите што ќе го промени нивното мислење или она што го сакаат сега.

15) Тие ве инспирираа низ годините

Кога размислувате за некој од вашето минато, можно е тој да ви бил најголемата инспирација во животот.

Можеби сте научиле многу од него или тие биле некој кој секогаш имав грб без разлика на се.

Ова е една од најдобрите причини зошто не можеме да престанеме да размислуваме за некој од нашето минато затоа штоние сме среќни што тие беа дел од нашиот живот толку долго и направија сè поинтересно како никогаш досега.

На пример, можеби сакате да пишувате и сте напишале книги или раскази кои сега се продаваат . Ако е така, тогаш е време да им се заблагодарите на оние луѓе кои ве инспирирале и помогнале сето ова да се случи.

16) Нивната меморија секогаш ќе биде со вас

Ова е исклучително емотивно чувство кое може да излезете секогаш кога ќе помислите на некој од вашето минато.

Но, не грижете се; во ред е да го имаш ова чувство.

Така се сеќаваат сите, и тоа не е лошо!

Всушност, тоа значи дека иако сега сте сами, нивната меморија ќе секогаш живејте во вашето срце засекогаш и секогаш.

Како да го спречите тоа?

Па, што да направите ако не можете да престанете да размислувате за некој од вашето минато?

Добрата вест е дека не е толку тешко како што изгледа.

Издржете се, бидејќи ќе ви покажам како да престанете да размислувате за некој од вашето минато.

1 )Обидете се да се дружите со нови луѓе

Ова понекогаш е малку полесно да се каже отколку да се направи.

Всушност, иако сакате да стекнете нови пријатели, може да биде прилично тешко да се направете го тоа.

Добрата вест е дека ова е нешто што можете да го направите и колку побрзо почнете да го правите тоа, толку подобар ќе ви биде животот.

Дружењето со нови луѓе може да ви помогне излезете од таа рутина.

Ќе можете да запознаете нови луѓе коина крајот ќе ве ослободи од оваа навика.

На пример, излегување на танцување, гледање филм, па дури и одење на пикник со пријателите.

Ќе откриете дека ако има повеќе луѓе околу вас во моментот; на овој начин, полесно е да се опуштите и да не размислувате за таа личност толку многу.

2) Живејте го својот живот

Па, вистина е.

Кога размислувате за некој од вашето минато премногу, можно е да не го живеете најдобриот живот што сте можеле да бидете.

Ако е така, тогаш е време да преземете акција и да започнете да живеете како да нема утре!

Штом го направите тоа, сè ќе почне да ви доаѓа на свое место.

Ако го живеете својот живот во потполност и не дозволувате ништо да ве спречи да го добиете она што го сакате; тогаш големи се шансите дека нема да размислувате за таа личност од вашето минато.

Ова е нешто што повеќето луѓе не го прават, па зошто да не почнете да го правите тоа?

Ако сте во спортот; оди играј одбојка или дури шутни фудбалска топка со пријател.

Можеби е време да научиш ново хоби како цртање или да се занимаваш со сликање.

Сето тоа е тука за да истражуваме.

Само запомнете го ова: ако живееме досаден живот, тоа значи дека имаме време да размислуваме за некој кој повеќе не постои.

Но, ако живеете возбудлив живот; тогаш ќе почнете да стекнувате нови пријатели и да запознавате нови луѓе кои на крајот ќе ве извлечат од тие чувства.

3) Обидете се со медитација како
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.