10 совети како да се стремите кон напредок - не до совршенство

10 совети како да се стремите кон напредок - не до совршенство
Billy Crawford

Колку напорно се стремите кон совршенство?

Ако сте како повеќето луѓе, големи се шансите дека сте премногу критични кон себе - се стремите кон совршенство.

Но што ако ви кажам дека клучот за успехот е напредокот наместо совршенството?

Вистината е дека зборовите „совршено“ и „напредок“ често се користат наизменично кога станува збор за поставување цели.

0>Но, тие навистина не се иста работа.

Еве 10 совети како да напредувате во вашиот живот наместо да се стремите кон совршенство, за да можете да уживате во успехот сега и да се чувствувате одлично за вашите одлуки подоцна.

1) Поставете реални очекувања

Дали имате јасна претстава за што сте способни? Или поставувате цели кои се премногу високи?

Можеби вашите очекувања ги надминуваат вашите способности. Или можеби си поставувате цели кои се премногу ниски. Во секој случај, важно е да си поставите реални очекувања за себе.

Сега може да се запрашате што точно мислам овде.

Да дадам пример, ако сакате да одите со падобран, но не Немате храброст или пари да го направите тоа, тогаш не поставувајте цел да скокнете од совршено добар авион. Наместо тоа, поставете го вашиот нишан да правите тандемски скок. Сè уште ќе ја имате возбудата да летате без да го ставите животот на линија!

Исто така види: Немам идентитет па ги направив овие 13 работи

Факт е дека многу луѓе имаат нереални очекувања од себе. Тие се стремат кон совршенство кога она што навистина треба да го направат е поставенонема шанси да успеете.

Но, што ако ви кажам дека сите работи што изгледаат невозможни се всушност на дофат?

Кога мислиме дека нашите цели се недостапни, имаме тенденција да се обесхрабруваме и брзо да се откажуваме од нив. Ова е грешка!

Вистината е дека не постои ограничување за работите што можеме да ги направиме откако ќе се насочиме кон нив.

Ако само се трудиме секој ден, тогаш дури и најтешките задачи стануваат лесни и едноставни.

На почетокот може да изгледа како многу работа бидејќи ќе се разликува од она што сте навикнати да го правите. Но, сè додека го продолжувате секој ден, на крајот, овие мали чекори ќе се надополнат и ќе доведат до големи достигнувања.

Затоа, наместо да се обидувате да направите огромни промени одеднаш, преземете мали чекори кон вашето целта секој ден.

Колку се помали вашите чекори, толку е поголема веројатноста да ја достигнете целта во разумен временски период. Тоа го прави многу полесно да се остане на вистинскиот пат и да се избегне чувството на преоптоварување и вознемиреност.

Запомнете: ако сакате да направите промена, започнете со правење мали чекори кон вашите цели секој ден.

>И не заборавајте да одвоите време за да размислите за напредокот што сте го постигнале. Ќе бидете изненадени од тоа колку далеку сте стигнале и колку подобро се чувствувате за себе како резултат.

9) Прифатете ги вашите грешки наместо да глумите совршенство

Лесно е да се обесхрабрите кога не успеваме во нешто.Се обвинуваме себеси, се тепаме и се чувствуваме како да не сме доволно добри.

Толку многу луѓе веруваат дека постои само еден начин да се направат работите и дека ако се збркате дури и еднаш, тогаш сте неуспех. Тие исто така веруваат дека треба да бидат совршени за да бидат успешни.

Но, ова воопшто не е вистина!

Вистината е дека сите ние сме човечки суштества со иста количина на потенцијални и иста количина на недостатоци.

Исто така види: 13 начини да одговорите на прашањето: Кој си ти?

Сите ќе грешиме на патот, но тоа не значи дека сме неуспешни како луѓе или како поединци. Тоа само значи дека нашиот пат е исполнет со предизвици и препреки.

Најдобар начин да се справите со неуспехот е да научите од него наместо да се тепате себеси поради тоа. Ќе дознаете повеќе за себе отколку што некогаш сте мислеле дека е можно со тоа што ќе видите што тргнало наопаку и што можело подобро да се направи во иднина.

Ова ќе ви помогне да станете подобра личност на долг рок и како Како резултат на тоа, вашиот напредок ќе биде многу поодржлив.

Затоа, кога ќе се соочите со неуспех, прифатете го наместо да се преправате дека тоа не се случило. Ќе научите повеќе од искуството и ќе излезете посилни од другата страна.

10) Бидете отворени за нови идеи и пробајте нови работи - дури и ако тие се страшни

Дали имате страв од височини? Дали имате страв од змии? Дали се плашите од пајаци?

Сите ние имаме стравови, но важно е да не дозволиме да нè задржат. Со тоа што се отворениза да испробуваме нови работи, можеме да научиме повеќе за себе и за нашите стравови.

На пример, порано се плашев од височина. Порано мислев дека нема да можам да направам нешто затоа што се плашев да не паднам од работ.

Но, тогаш еден ден, се качив на дрво на фармата на моето семејство и го имав најневеројатното Искуство! Од тој момент повеќе не се плашев од височини! Сфатив дека не се работи за самата висина, туку за тоа колку е блиску земјата.

Но, тоа е само едноставен пример.

Мојата поента овде е дека ако сакате да напредувате, не треба да се плашите да пробувате нови работи.

Морате да бидете отворени за нови идеи и да пробувате нови работи, дури и ако тие се страшни. Ако не го направите тоа, тогаш никогаш нема да научите ништо и тоа ќе ве спречи да напредувате.

Затоа, не се стремете кон совршенство. Пробајте нови работи, правете грешки и учете од вашите неуспеси. На тој начин, ќе напредувате без никаков напор.

Како заклучок

Да резимираме, лудо е колку притисок си ставаме на себе да бидеме совршени.

Од облеката што ја носиме на начинот на кој ги воспитуваме нашите деца, не постои начин да се среди секој пат. Но, тоа не значи дека треба да се откажеме од обидот. Сè уште можеме да се стремиме кон напредок, а не кон совршенство.

Запомнете: стремежот кон напредок секогаш ќе биде подобар од бркањето совршенство.

И не заборавајте да ги имате на ум овие 10 совети кога се чувствувате преоптоварено и потребапотсетник дека обидот е доволно!

разумни цели.

Ако сакате да бидете одличен музичар, поставувањето на целта да станете најдобар музичар на светот нема да успее.

Наместо тоа, поставете разумни цели кои можете да ги постигнете со напор и вежбање. Со други зборови, не цели кон совршенство, туку стремете се кон напредок.

Зошто се толку важни реалните очекувања?

Па, ако немате јасна претстава за тоа што сте способни за, тогаш никогаш нема да можете да ја постигнете целта.

Ако си поставите нереална цел, тогаш ќе се чувствувате разочарани и фрустрирани кога тоа нема да излезе во ваша корист. И ако тоа функционира во ваша корист, тогаш ќе се чувствувате како неуспех бидејќи не беше она на што се надевавте.

А знаете што?

На тој начин, вашиот емоциите ќе го извлечат најдоброто од вас и наместо да се чувствувате добро за вашето достигнување, тоа ќе ве натера да се чувствувате лошо.

Од друга страна, ако поставите реална цел, но таа не се оствари точно како што е планирано - што се случува - тогаш ова е исто така во ред бидејќи поентата е да се постигне напредок, а не совршенство, нели?

Со тоа што ќе напредуваме наместо да се стремиме кон совршенство, можеме да уживаме во успехот сега и да се чувствуваме одлично за нашите одлуки подоцна. Ова е она што јас го нарекувам „напредок над совршенството“.

2) Полека напуштајте ја вашата комфорна зона

Ако сакате да станете поуспешни и да имате поисполнителни искуства во животот, тогаш важно е да почнете да преземате акција во вашиотживотот.

И за многу луѓе, првиот чекор е да излезат од нивната комфорна зона.

Во ред, знам што мислите. Ова ви звучи како застрашувачка задача, но знаете што? Не е толку страшно како што изгледа. Потребно е само малку храброст и самодоверба.

Но, ако сте личност која се стреми кон совршенство, големи се шансите дека ви е тешко да преземете нешто во вашиот живот. Се плашите од неуспех и отфрлање и се плашите од правење грешки.

Со други зборови, се плашите да ја напуштите вашата комфорна зона.

Но, знаете што?

Во овој случај, ќе ви биде подобро да останете во вашата комфорна зона бидејќи, се додека останете таму, не можете да напредувате.

Зошто го велам ова?

Бидејќи напредокот е невозможен ако не преземете акција. И со преземање акција, не мислам да направите нешто лесно за вас. Напротив, мислам да направите нешто тешко за вас, но сепак важно за растот на вашиот живот!

На пример:

Ако сакате да станете подобар музичар, тогаш тоа не е доволно е да вежбате секој ден и вредно да читате музички книги. Треба да преземете акција со учење нови песни и проучување теорија на музика.

Ова ќе ви помогне да вложите повеќе труд во вежбањето, така што кога ќе дојде време да свирите пред луѓе, ќе ви биде полесно!

Да правите нешто тешко е одличен начин да напредувате.

И ако се плашите данаправете го првиот чекор, тогаш можеби нема ни да се обидете да преземете акција.

Затоа, не се задоволувајте со она што е лесно - продолжете да се туркате надвор од вашата комфорна зона. Ова ќе ве направи поисполнета личност и ќе ви помогне да ги постигнете своите цели.

3) Не користете визуелизација за да постигнете успех

Ајде да бидеме искрени.

Колку пати сте се обиделе да користите визуелизација за да го замислите вашиот иден успех?

Ја знаете вежбата:

Ги затворате очите, се гледате себеси како ја постигнувате целта, се чувствувате среќни и возбудени поради тоа, а потоа... ништо не се случува. Сè уште сте таму каде што започнавте.

И на ова мислам кога велам дека „визуелизацијата не функционира“.

Знам. Визуелизација, посредување, техники за самопомош… Овие трендовски техники можете да ги најдете буквално насекаде, но вистината е дека кога станува збор за само-подобрување, тие едноставно не функционираат.

Но, дали има нешто друго што можете правете наместо да користите визуелизација?

Да, постои - треба да се фокусирате на наоѓање на вашата цел во животот!

Треба да се поврзете со вашето минато и сегашност и да се овластите себеси да развиете своја формула за постигнување успех.

Научив нов начин да ја откријам мојата цел откако го гледав видеото на коосновачот на Ideapod Џастин Браун за скриената стапица на подобрување на себе. Тој објаснува дека повеќето луѓе погрешно разбираат како да ја најдат својата цел, користејќи визуелизација и друга самопомоштехники.

Во ова бесплатно видео, Џастин Браун нè учи дека има нов начин да го направиме тоа, што го научил од поминувањето време со шаман во Бразил.

Откако го гледав видеото, јас ја откри мојата цел во животот и ги раствори моите чувства на фрустрација и незадоволство. Ова ми помогна да се стремам кон напредок и да престанам да размислувам за совршенство.

Гледајте го бесплатното видео овде.

4) Прославете ги вашите достигнувања

И еве уште еден одличен начин да се стремите кон напредок наместо совршенство.

Важно е да го славите секое достигнување во вашиот живот. А кои се работите што ги постигнувате во животот? Па, тие се сите работи што ги постигнувате со време и труд!

На пример: Ако сакате да станете поуспешни, тогаш важно е да ги прославите и малите достигнувања на патот!

Зошто е ова?

Па, затоа што тие помали достигнувања ќе се зголемат со текот на времето и ќе помогнат да се изгради вашата самодоверба и самодоверба. И кога ќе дојде време да прославите некое достигнување, ќе можете повеќе да уживате во него без да се чувствувате лошо за себе.

Тоа е напредок! Тоа е успех! Тоа е напредок над совршенството!

Но, застанете на секунда.

Како ги прославувате вашите достигнувања? Ова е уште една незгодна тема за нас.

Дали треба да напишете блог пост за тоа? Направете селфи со вашиот трофеј? Објавете на социјалните мрежи и дозволетесите знаат што се случи?

Воопшто не.

Лично, мислам дека трикот е да пронајдете нешто што ве мотивира и потоа да го направите тоа со страст!

Бидете горди на себе си и не дозволувајте некој друг да ја спречи вашата мотивација. Ако го направат тоа, тогаш почнете да работите на нешто ново!

Со славење на вашите мали достигнувања и пресвртници, ќе можете да видите напредок, а исто така ќе можете да ги славите вашите достигнувања додека одите напред.

Верувај ми. Сето тоа ќе вреди.

5) Прифатете дека ќе дојдат лоши денови

Понекогаш може да доживеете лош ден.

А зошто е тоа така? Затоа што понекогаш, вашиот живот може да стане навистина стресен.

Можеби имате проблеми со финансиите или можеби се борите да добиете унапредување на работа.

И што правите кога имате лош ден? Мислам, тешко е да се види доброто во сè! нели? И така, почнуваме да размислуваме за лошото и за тоа колку е лошо.

Почнуваме да размислуваме за сите нешта што посакуваме да бидат различни и колку подобро би можело да биде само... Но, тогаш на крајот едноставно се чувствуваме навредени и разочарани од самите себе.

Но, тоа не е неопходно. Гледате, кога доживувате негативен ден (или дури и за некои луѓе, секојдневие), постојат две работи што можеме да ги направиме…

  • Можеме да се обидеме да најдеме нешто добро во секоја ситуација
  • Можеме да прифатиме дека ова е само дел од животот и дека ќе има други деновикаде

Зошто?

Бидејќи понекогаш доаѓаат лоши денови - тоа е само дел од да се биде човек. И тоа е сосема во ред.

Ако не можеме да прифатиме дека понекогаш животот ќе стане тежок, тогаш никогаш нема да можеме да уживаме во добрите работи што ги нуди животот. Секогаш ќе го бараме лошото во сè и ќе ги обвинуваме другите за нашите проблеми.

Но, како прифаќањето лоши денови ќе ни помогне да се стремиме кон напредок?

Па, верувам дека концептот на „Напредокот“ е значително поврзан со „неуспехот“. И прифаќањето на фактот дека понекогаш работите нема да одат како што сакаме, ќе ни помогне да го прифатиме неуспехот.

Ние ќе можеме да го гледаме неуспехот како отскочна штица, а не како препрека. Неуспехот ќе стане уште еден чекор кон напредок и ќе можеме да одиме напред без да заглавиме во негативна шема.

Резултатот?

Ќе почнете да се стремите кон напредок, и ќе можете да уживате во патувањето.

6) Побарајте помош кога ви е потребна

Дали сте болни и уморни сами да се справувате со сите ваши проблеми?

Ако е така, тогаш ќе ви кажам дека не треба сами да се грижите за се. Всушност, има луѓе кои се подготвени да ви помогнат.

Сигурен сум дека има луѓе кои би сакале да ви помогнат и тие би биле повеќе од среќни да го направат тоа. И ако побарате помош од нив, тие со задоволство ќе ви помогнат. Само да ги известите!

Гледате, кога смеСоочени со проблем или потреба од помош, ние тежнееме да размислуваме како можеме сами да го решиме.

Но, постојат луѓе кои се подготвени и способни да ни помогнат – само ако ги прашаме. Тие ќе бидат повеќе од среќни да ни дадат рака во решавањето на нашите проблеми и да ни помогнат да ги постигнеме нашите цели.

А што правите кога ви треба помош? Да, тоа е точно, тешко е да се побара помош. нели? И така, на крајот се чувствуваме срам и непријатно што бараме помош од други луѓе.

Верувале или не, барањето помош не значи дека не можете да се стремите кон напредок и да ги постигнете своите цели.

7) Не се споредувајте со другите луѓе

Можам ли да бидам целосно искрен со вас?

Споредувањето со другите нема да ви помогне да напредувате или да ги постигнете своите цели.

Дури и ако мислите дека социјалната споредба е одличен начин да разберете колку добро сте напредувале, всушност, воопшто не треба да го правите ова.

Зошто?

Затоа што споредувањето со другите само ќе направи да се чувствувате лошо за себе и нема да можете да уживате во добрите работи што ги нуди животот.

Наместо тоа, само ќе предизвикате да се чувствувате фрустрирани и разочарани.

И што е поентата на тоа?

Гледате, кога се споредуваме со другите, имаме тенденција да мислиме дека не можеме да се измериме со нив. На крајот се чувствуваме инфериорни, несигурни и несоодветни.

Резултатот?

Нема да можеме да напредуваме,да ги постигнете нашите цели и да живеете среќен живот.

Но, што ако можете да престанете да се споредувате со другите и да се ослободите од влијанијата на општеството?

Без разлика дали ви се допаѓа или не, вистината е дека ние сме условени од општеството, медиумите, нашиот образовен систем и многу повеќе.

Како резултат на тоа, ретко сфаќаме колкав потенцијал на напредокот имаме во нас.

Резултатот?

Нашата реалност станува дистанцирана од нашата свест.

Ова (и многу повеќе) го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде. Во ова одлично бесплатно видео, Руда објаснува како можете да ги подигнете менталните синџири и да се вратите во суштината на вашето битие.

Со претпазливост - Руда не е вашиот типичен шаман.

Тој не прави убава слика или никнува токсична позитивност како што прават многу други гуруа.

Наместо тоа, тој ќе ве натера да погледнете навнатре и да се соочите со демоните внатре. Тоа е моќен пристап, но кој функционира.

Значи, ако сте подготвени да го направите овој прв чекор и да се стремите кон напредок без социјална споредба, нема подобро место за почеток отколку со уникатната техника на Руда.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

8) Правете мали чекори кон вашите цели секој ден

Сакате да слушнете тајна?

Во моментот кога започнуваме да се чувствувате дека нешто е невозможно, тоа станува така.

Кога се чувствувате дека не можете да направите нешто, вашето его ќе ви каже дека не сте доволно добри или дека постои
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.