20 начини да се справите со налетувањето на бившиот кој ве отфрлил (Крајна водич)

20 начини да се справите со налетувањето на бившиот кој ве отфрлил (Крајна водич)
Billy Crawford

Изгледа дека нема многу да се направи во врска со тоа, нели?

Но, не мора да паднеш во беспомошна паника кога бившиот ќе влезе во деловната зграда или кога ќе налеташ на нив во кафуле .

Сè што е потребно е брза духовитост и социјална разумност за да ги претворите тие непријатни средби од тотално вредни моменти во нешто многу поуправливо.

Еве 20 начини како да се справите со налетот на бившиот кој те исфрлил:

1) Не се крие

Ајде да започнеме.

Ако ве исфрлиле, веројатно ќе имате природна аверзија кон социјалниот контакт со бившиот.

Сосема е разбирливо со оглед на тоа што ве отфрлија и ви го скршија срцето.

Но, кој е најдобриот начин да го заобиколите ова?

Со едноставно игнорирање? Со тоа што се криеш од нив?

Извини, но мојот одговор е „не“.

Еве што треба да направите:

Треба да се борите против нагонот да се скриете и да побегнете . Имате право да бидете таму исто како и тие.

Сега, сигурно ќе се судрите со нив од време на време (особено ако работите на исто место или се движите во исти социјални кругови), па може и да се навикнете на тоа.

Првиот пат ќе биде најтежок, па колку побрзо го завршите тоа и завршите со тоа, толку подобро.

Кажете дека тие влегле во истото во лифт додека сте на работа и ве праша како ви поминува денот.

Можеби ќе бидете во искушение да кажете нешто друго освен „добро“. Можеби ќе сакате да извикате: „Како да се курчиш!“

Норазнишајте ја вашата самодоверба.

12) Бидете поголема личност

Навистина е важно да запомните дека вие сте поголема личност. Секогаш кога ќе го видите вашиот поранешен, погрижете се да се однесувате како таков.

Бидете учтиви, насмевнете се и не разговарајте со него ако не морате.

Сега , ако сте во искушение да го земете вашиот поранешен на задача или да се соочите со него за сето она што го кажале или направиле и за повредата што ја предизвикале, тогаш имам три збора за вас:

Не правете го тоа!

Вашето срце е скршено и единственото нешто што сакате да направите е да се исфрлите. Природно е да се чувствувате така, но тоа нема да ве донесе поблиску до затворање.

Тие продолжија со своите животи, а истото треба и вие. Знам, полесно е да се каже отколку да се направи.

Но, ќе биде одличен момент за вас да се издигнете над ситуацијата и да бидете само пријатна, пријатна личност каква што сте.

13) Останете мирни и присебни

Не се лутете, не викајте и не предизвикувајте расправија. Запомнете, вие ја имате контролата и вие сте тие кои се разумни и се грижат за сопствените чувства.

Не губете ја вашата смиреност, останете присебни и размислете што ќе кажете.

Бидете позитивни. Не дозволувајте ова да ја наруши вашата самодоверба, не треба.

Ако вашиот поранешен се обиде да ве испровоцира, игнорирајте ги. Не им давајте задоволство. Запомнете, вие сте поголема личност?

Не дозволувајте да се чувствувате лошо на кој било начин.

14) Бидете формални

Да, вие двајцанекогаш беа многу блиски и споделуваа многу интимна врска. Можам да разберам зошто можеби ќе бидете во искушение да скокнете на вашите стари начини кога ќе се судрите со нив.

Но запомнете, тие ве исфрлија.

Тоа е крајот на вашата интимност. Ова е причината зошто треба да бидете формални кога разговарате со нив.

Бидете љубезни и љубезни и замислете дека тие се некој што не го знаете толку добро.

15) Убијте ги со љубезност

Вашиот поранешен може да очекува од вас да бидете лути и да држите лутина. Тие веројатно нема да очекуваат од вас да се насмевнете и да се однесувате пријателски. И токму тоа треба да го правите.

Убијте ги со љубезност!

Наместо да ги критикувате или да бидете груби, обидете се да пренесете комплимент.

Ако вашиот поранешен е се чувствуваат навредени за себе, а потоа обидете се да ги расположите со комплименти за нивниот изглед или велејќи нешто убаво за нивното последно купување.

Направете го ова без да претерувате и без да давате какви било информации што би можеле да ги искористат за да се чувствувате лошо во на кој било начин.

Ако вашиот поранешен каже нешто сурово или нељубезно, насмевнете се и погледнете го во очи. Не дозволувајте тоа да влијае на вас.

Кажете им дека знаете дека се вознемирени и дека може да разберете зошто можеби се чувствуваат малку огорчено, но ако сакаат да разговараат, треба слободно да ви пратат е-пошта или да ви се јават вие во посоодветно време.

Вашето однесување ќе ги остави без зборови.

16) Избегнувајте физички контакт

Поминаа неколку месеци откако вашатаБившиот те исфрли и оттогаш не сте се виделе.

Одеднаш ќе се судрите со нив во кафуле. И двајцата сте фатени невнимателни и не сте сигурни како да постапите.

Ако почувствувате дека вашиот поранешен би сакал да воспостави физички контакт - како да почнат да влегуваат во прегратка или бакнување - обидете се да избегнувајте го. Не сте спремни за тоа.

Ако можете, обидете се да одржувате физичка дистанца помеѓу вас кога ќе се сретнете.

Верувај ми, воспоставувањето на некои граници ќе те спаси од создавање непријатна ситуација уште повеќе.

17) Не сте должни да ги достигнете

Еве ја вистината:

Не мора да правите ништо што сака вашиот поранешен и вие Слободно можете да изберете дали сакате да ги видите или не.

Ако се судрите со нив и ве поканат на кафе или вечера за да се израмните и сметате дека тоа е последното нешто што сакате да го направите - тогаш не оди.

Никогаш не чувствувај должност да правиш нешто што прави да се чувствуваш непријатно. Не плашете се да ги повредите нивните чувства, не им должите ништо.

Важно е да запомните дека сте отфрлени со причина и дека работите не функционирале меѓу вас двајца .

18) Побарајте помош од пријателите

Ако сте излезени со пријателите во бар и се гледате со бившиот, тогаш побарајте помош од нив.

Кажете им ја. тие да се држат и да ви прават друштво додека вие се поздравувате. Или замолете ги да дојдат и да ве избркаат за една минута.

Сè на сè, погрижете се вашите пријателиимајте го грбот и не ве оставајте сами да се соочите со бившиот.

19) Не менувајте ги плановите за да ги избегнете

Не можете да одите наоколу менувајќи ги вашите планови за избегнување вашиот поранешен.

Еве што да правите:

Ако одите на фармерскиот пазар во сабота - во исто време со вашиот поранешен - продолжете.

Или ако одите во истата теретана во вечерните часови, не престанувајте да одите во теретана или префрлете се во теретана што ви е надвор од патот само за да не се судрите со нив

Во ред е да налетате на нив. Обидете се да не се грижите за тоа.

Да, на почетокот може да биде непријатно, но вие сте стигнале толку далеку, не отстапувајте сега.

Ако не им се допаѓа, можат да ги променат своите планови. Имате целосно право да бидете таму.

20) Избришете го нивниот број

Конечно, можеби е добра идеја да го избришете телефонскиот број на вашиот поранешен.

Зошто?

Замислете го ова:

Ќе се судрите со нив на улица. И двајцата се насмевнувате и разменувате неколку пријателски зборови.

Одеднаш, сите овие стари чувства се враќаат брзо.

Одиш дома и почнуваш да пишуваш пораки: „Беше навистина убаво што те видов денес. Заборавив колку ми недостигаш!“

Погледнете каде одам со ова?

Вие сте во ранлива состојба; може да испратите порака или да упатите повик за кој подоцна ќе зажалите.

Со бришење на нивниот број, ќе се заштитите од тоа.

што и да правите, треба да го возвратите овој нагон така што ќе останете смирени во овие моменти и учтиво одговарајќи со ништо повеќе од „Добро“ или уште подобро, „Како ви е денот?“

Не само што ова ќе ве спречи правење сцена пред вашите соработници, но исто така ќе им покаже дека сте над нив (дури и ако не сте).

Не сакате да им ги покажете вашите вистински чувства и да им дадете им е задоволството од знаењето колкава моќ имаат над вас.

Само насмевнете се и постапете ноншалантно.

2) Бидете подготвени да се судрите со нив, а.к.а. имаат план

На крајот , ќе се судрите со бившиот некаде, па мора да бидете подготвени за средбата.

Верувај ми, не сакаш да изгледаш шокирано или да завршиш изгубено за зборови или уште полошо, во солзи. Затоа размислете за неколку работи пред да налетате на нив.

Прво, размислете за можните места на кои би можеле да ги видите за да не бидете фатени.

На пример:

Може да биде на работа, кај пријател, на пазар на фармер, па дури и во вашето омилено кафуле.

Ќе биде многу полесно да наидете на нив ако го очекувате.

Второ, размислете што би можеле да кажете. Не заборавајте да останете ладни како краставица.

Бидете љубезни. Чувајте го кратко. Не станувајте лични, зборувајте за времето ако е потребно.

Конечно, имајте план за акција за да можете да побегнете од бившиот ако почнете да се чувствувате непријатно.

За пример:

Ако стојатдо вас во составот во Старбакс и тие потоа ви приоѓаат со: „О еј! Како оди? Што правиш денес?“

Почни да се одалечуваш и едноставно кажи: „Морам да се вратам во канцеларија, имам состанок за 10 минути“ и избегнувај да те заглави бившиот.

3) Не паничете

Можеби се чувствувате нервозни и веројатно се прашувате: „Дали ќе можам да се справам кога ги гледам? Дали ќе можам да останам силен?“

Вистината е дека можете да се справите со тоа. Сега имате сила да се справите со бившиот и знаете како да ја поминете средбата.

На практично ниво, тие веројатно само ќе поминат покрај себе и ќе си ја направат својата работа. Не плашете се што може или не се случи.

Вдишете длабоко и останете смирени. Навистина нема потреба од паника, тие не гризат.

Но, тоа го наметнува прашањето:

Зошто љубовта толку често започнува одлично, за да стане кошмар? И кое е решението за да ја задржите контролата кога ќе се судрите со бившиот?

Одговорот е содржан во односот што го имате со себе.

Научив за ова од познатиот шаман Руда Ианд. Тој ме научи да гледам низ лагите што си ги кажуваме за љубовта и да станам вистински овластен.

Како што објаснува Руда во ова бесплатно видео што ве зачудува, љубовта не е она што многумина од нас мислат дека е. Всушност, многумина од нас всушност се самосаботираат во љубовниот живот без да го сфатат тоа!

Исто така види: Зошто животот е смрден? Еве ги 10-те клучни работи што треба да ги направите во врска со тоа

Треба да се соочиме софакти за тоа зошто нашата врска пропадна:

Премногу често бркаме идеализирана слика за некого и градиме очекувања кои гарантирано ќе бидат изневерени.

Премногу често паѓаме во зависни улоги на спасителот и жртвата да се обидат да го „поправат“ нашиот партнер, за да завршат во мизерна, горчлива рутина.

Премногу често, ние сме на несигурна почва со сопствените јас и тоа носи токсични врски кои станете пекол на земјата.

Учењата на Руда ми покажаа сосема нова перспектива.

Додека гледав, се чувствував како некој да ги сфати моите борби да најдам љубов за прв пат - и конечно понуди вистински, практично решение за повторно да го надгледувам бившиот.

Ако завршивте со незадоволителни состаноци, празни врски, фрустрирачки врски и ако вашите надежи постојано се уриваат, тогаш ова е порака што треба да ја слушнете.

Кликнете овде за да го гледате бесплатното видео.

4) Замислете го најлошото што може да се случи

Знам дека се плашите повторно да ги видите, но запрашајте се: „Што е најлошото нешто што може да се случи?“

Кога се плашиме од нешто, често завршуваме да ги замислуваме овие најлоши сценарија и да катастрофираме.

Кога се плашите од нешто толку многу, едноставен трик што може да ви помогне е да се замисли најлошото сценарио. Што е најлошото нешто што може да се случи?

Сега, застани и размисли за тоа.

 • Тие би можеле да ви викаат. Во ред, но зошто би направилетоа? Тоа само би направило да изгледаат глупаво.
 • Тие би можеле да ве наречат понижувачки имиња, како „курва“ или „свиња“. Повторно, зошто би сакале да се засрамат во јавноста извикувајќи вулгарности? И дали ова навистина изгледа како нешто што би го направил вашиот поранешен? И дури и ако го прават, па што? Каков ас*х*ол.
 • Тие би можеле да им кажат на своите пријатели и соработници дека ве изневеруваат. Во ред, би можеле, но тоа само ќе направи да изгледаат лошо. дури и да се обидат да ве убедат дека сè уште ве сакаат. Да се ​​разбереме, ова веројатно нема да се случи, тие раскинаа со тебе со причина. Но, ако е така, треба да запомните да застанете цврсто и да не се занесувате од нивните глупости.

Вистината е дека веројатно нема да биде толку лошо кога навистина ќе ги видите . Големи се шансите да ве видат и да кажат „Здраво“ и да продолжат понатаму.

Ќе се чувствувате непријатно неколку минути? Па што?

А дури и ако се обидат да разговараат со вас, дали навистина ќе биде толку лошо? Можеби дури и ќе ви се извинат што раскинале со вас.

Заклучокот е дека што и да се случи, вие сте подготвени да се соочите со нив.

5) Не се преправајте дека не ги познавате

Кога ќе го видите бившиот, не се преправајте дека не го познавате.

Мислам, кој го прави тоа?

Добро, некои луѓе може да се обидат да се однесуваат како никогаш да не ги виделе. Но, верувајте ми, ова е навистина лоша идеја.

Не само што е ситна, туку е и детска и ќе ве натера да изгледателошо.

Не можете едноставно да се судрите со личноста со која сте имале интимна врска и да се преправате дека не ја познавате.

Наместо тоа…

Исто така види: 15 без бурни причини зошто ви е толку тешко да го соберете вашиот живот (и што да направите во врска со тоа)

Погледнете ја и насмевнете се учтиво, или признајте го нивното присуство со климање со главата и избегнувајте ја чудноста што доаѓа од преправањето дека не ги познавате.

Водете едноставен разговор. Прашајте како им е, прашајте дали биле зафатени.

Едноставно кажано, вие сте возрасни и можете да се справите да се гледате во јавност без да се сруши целиот свет околу вас.

Ајде, го имате ова!

6) Бидете учтиви

Размислете што ви кажал или направил бившиот. Сега, земете длабок здив и запомнете дека продолживте понатаму.

Вие сте силни и независни.

Вашето време со бившиот е добро во минатото. Затоа, не дозволувајте она што го кажуваат или прават да влијае на вас затоа што сте на добар пат кон подобра иднина.

Кога ќе се судрите со бившиот, бидете учтиви. Не влегувајте во расправии или не засрамувајте се со изнесување на минатото. Вие сте подобри од тоа.

Последната работа што ви треба е повеќе драма и хаос во вашиот живот во моментов. Затоа, само чувајте го тоа учтиво и позитивно.

7) Однесувајте се нормално и не се емотивни

Сакате да изгледате нормално кога ќе налетате на вашиот поранешен. Однесувајте се како да сте расположени и обидете се да не правите нешто многу кога ќе ги видите.

Знам, полесно е да се каже отколку да се направи.

Но, важно е да не дозволите вашите емоции ве обземам.

Евеона:

Ако го правиш тоа, твојот бивш победува.

Ако можат да те расплачат јавно, тогаш тоа значи дека тие сè уште имаат контрола над твоите емоции и имаат моќ да те повредат дури и по раскинувањето.

Но, разбирам, може да биде тешко да ги контролирате вашите емоции, особено ако сте исфрлени.

Ако е така, топло ви препорачувам да го гледате ова бесплатно видео за здив, создадено од шаманот Руда Ианд.

Руда не е уште еден самопрофесионален тренер за живот. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

Вежбите во неговото зајакнувачко видео комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се пријавите со вашето тело и душа.

По многу години потиснување на моите емоции, динамичниот проток на здивот на Руда буквално ја оживеа таа врска.

И тоа е она што ви треба:

Искра да ве поврзе повторно со вашите чувства за да можете да започнете да се фокусирате на најважната врска од сите - онаа што ја имате со себе.

Значи, ако сте подготвени да се збогувате со анксиозноста и стресот, проверете ја неговата вистински совет подолу.

Кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео.

8) Бидете кратко

Сега, реков бидете љубезни и правете муабет и мислев само тоа – муабет.

Не завршувајте да зборувате во ходникот, лифтот, улицата или каде и да се сретнетеза половина час за сè што е под сонцето.

Не ја искористувајте оваа прилика да стигнете. Вие не сакате да ги достигнете. Те исфрлија. Тие ве повредуваат.

Сакате да им покажете дека сте продолжиле понатаму и дека не се задржувате на минатото, но тоа не значи дека сакате да бидете пријатели со нив.

Според моето искуство, најдобро е да избегнувате да се вклучите во непотребен разговор.

Ако се судрите со нив, кажете „Здраво“, а потоа продолжи. Не треба да правите проблем од случајна средба.

9) Прашајте како се

И во согласност со горната точка, прашајте ги како се. Однесувајте се како да се грижите и дека го сакате најдоброто за нив.

Сакате да им покажете дека сте продолжиле понатаму и како нивното гледање нема емоционален ефект. Затоа треба да бидете учтиви и да правите муабети.

Прашајте ги како се. Бидете заинтересирани да го слушнете одговорот, но не бидете премногу желни или пријателски расположени.

Најдобро е да се држите на ладно растојание, како кога ќе сретнете некој познаник.

Во ваш најдобар интерес е да бидете силни , самоуверени, независни и позитивни во сите области од вашиот живот, а тоа вклучува и кога имате работа со бившиот.

10) Бидете достоинствени

Само што налетавте на бившиот. Веројатно чувствувате цела низа нешта: возбуда, лутина, разочарување, отфрлање.

Последното нешто што сакате да го запомните е како тие биле лоши кон вас или како ве замислиле кога раскинале совие.

Но, како да го задржите своето достоинство во оваа ситуација?

 • Насмевнете се пријатно и кажете „Здраво“ додека одржувате свежина
 • Не извинете се за било што
 • Бидете љубезни и не го преостанувајте разговорот
 • Ако ве прашаат дали ви е добро, кажете „Јас сум супер!“ или „Ми оди навистина добро“, тогаш сменете ја темата
 • Завршете го разговорот што е можно поскоро

Без разлика што ќе се случи меѓу вас двајцата, треба да останете смирени и со почит и чувај си го достоинството. Тоа е безвременско правило кое секој треба да го следи.

11) Бидете самоуверени

Кога ќе се судрите со бившиот, сите спомени се враќаат назад. Тоа е како да сте во временска машина и одеднаш повторно да преживувате како беше кога сè уште бевте заедно.

Работата е што нема да биде секогаш лесно да се продолжи понатаму по раскинувањето.

Денес одлучете дека ќе бидете самоуверени секогаш кога ќе се сретнете со бившиот.

Размислете за тоа:

 • Вие сте силни и самоуверени.
 • Ги презедовте потребните чекори за да го преболите бившиот.
 • Подготвени сте да продолжите со животот и да бидете личноста која знаете дека можете да бидете.

Не дозволувајте бившиот да ве натера да се чувствувате лошо за себе.

Фактот што тие раскинаа со вас и не можеа да ве ценат поради прекрасната личност што сте вие ​​е нивна загуба.

Заслужувате многу повеќе и ќе дојде вистинската личност.

Заклучокот е, никогаш не дозволувајте
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.