Како да ја искористите вашата женска енергија: 10 совети како да ја извлечете вашата божица

Како да ја искористите вашата женска енергија: 10 совети како да ја извлечете вашата божица
Billy Crawford

Женската енергија е фокусирана на интуитивна, сочувствителна и во вашиот тек.

Дали сакате да ја искористите вашата женска суштина?

Разбудете ја вашата божествена женственост со овие 10 совети

1) Однесувајте се со другите онака како што сакате да ве третираат

Оваа вековна изрека не би можела да биде повистинита кога станува збор за извлекување на вашата внатрешна божица.

Ќе ви се врати што изгаснуваш - и ако поминеш низ светот олицетворувајќи само машка состојба, ќе ја вратиш оваа енергија.

Исто така види: 10 знаци на религиозно перење мозок (и што да се прави во врска со тоа)

Не знаеш што е машката енергија?

Машката енергија Медитацијата „Пауза“ објаснува, „е обликувана од логиката и разумот“.

Таа се карактеризира со тоа што сте во состојба на одете, одете, одете, каде што сте ласерски фокусирани на постигнување и планирање. Тоа е остра и остра.

Секако, на сите ни треба оваа енергија за да постоиме и да го завршиме бизнисот, но треба да ја балансираме нашата машка и женска енергија за да бидеме во тек.

Едноставно кажано: ако испуштите смирувачка, емпатична и хранлива енергија, ќе ја вратите оваа.

Добар пример за ова е во романтичните врски.

Ќе ви ја кажам мојата приказна:

Гледате, јас се однесувам со мојот партнер како што сакам да ме третираат.

Ова вклучува вербални и физички гестови.

Јас му давам смирувачка енергија и, погодувате , тоа ми го враќа.

Без да му кажам, му покажувам како сакам да се однесуваат кон мене со моите постапки. Гледам како ги пресликува.

Тоа може да биде како што тојтреба да си дозволите да паднете во женственоста на релаксација.

10) Вежбајте сочувство

Веќе зборував за самољубието, но тоа е само една страна од приказната кога станува збор до сочувство.

Сочувството е толку важна емоција што треба да ја имате и за себе и за оние околу вас ако навистина сакате да бидете во вашата женска суштина.

Тоа значи да се биде разбирлив, толерантен и сочувствителна.

Едноставно кажано: не биди толку строг кон себе и со другите.

Оставете си одмор на себе и на другите.

Разберете дека минатите искуства ги обликувале мислењата вие и другите се држите и запомнете дека сите ние имаме багаж за работа.

Гледате, пред да се наречете себеси или некој друг идиот затоа што нешто згрешиле, ќе имате корист од тоа што ќе одвоите една секунда за пауза и испрати сочувство.

Зошто? Испраќа сигнал до универзумот кој вели дека сте разбирливи и љубезни и со повисоки вибрации.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

ме гали по раката и косата, или добрите зборови што ми ги кажува.

Свесно пробајте го тоа со вашиот партнер и ќе бидете пријатно изненадени.

2) Опкружете се со енергијата на Божествената женска божица

Искористете ја и зајакнете ја вашата женска енергија опкружувајќи се со жени кои навистина ја отелотворуваат нивната.

Најдете го вашето племе на моќни жени.

Има толку многу начини да барате истомисленици, од одење на часови по медитација, пријавување на онлајн или групни работилници лично и одење на велнес фестивали.

Според моето искуство, од овие настани се приклучив на бројни групни разговори каде што останете во контакт, овластувајте се и поддржувајте еден со друг.

На пример, еден ден некој може да сподели проблем низ кој поминува и некој ќе понуди поддршка; друг ден ќе биде обратно. Во овие групи споделуваме моќни цитати кои имаат моќ да помогнат да се реконструираат малите и големите работи во животот.

Можете да се опкружите и со оваа божествена женска личност преку социјалните мрежи.

Поминете низ сметки што ги следите - отфрлете ги оние што прават да се чувствувате лошо за себе, и наместо тоа поентајте да ги следите сметките што имаат за цел да ја подигнат и зајакнат вашата женственост.

Ако следите духовни тренери, исцелители и учители за здравје , без сомнение ќе наидете на одлични книги и видео препораки од нив кои ќе ви помогнат во вашатапатување.

Многу е дека тие ќе бидат домаќини на настани и ќе ви понудат шанса да станете дел од божествената женска заедница.

Тука лежи магијата.

4>3) Вежбајте самољубие

Колку што е важна заедницата, исто така е од суштинско значење да практикувате самољубие и грижа за себе за да ја искористите вашата женска енергија.

Па како да одиш на ова?

Започни со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да најдете задоволство и исполнетост барате.

Има многу мали нешта што може да се прават секојдневно, а се чин на самољубие, што ви овозможува да ја искористите вашата женска енергија.

Можете да започнете со водење дневник за благодарност каде што ги запишувате сите работи за кои сте најмногу благодарни во вашиот живот.

Овој список ќе ви помогне да добиете перспектива за сето чудо околу вас. Може да вклучува:

 • Луѓе
 • Ситуации
 • Можности
 • Работи за себе

И јас би предложи да напишеш писмо, но овој пат конкретно да си го адресираш себеси.

Исто како што би му напишал на љубовникот, јас предлагам да напишеш љубовно писмо.

Кажете си зошто се сакате себеси и колку сте брилијантни во сите аспекти од вашиот живот. Би препорачал да се осврнам на 5 до 10 работи на почетокоти да го правите тоа секој месец.

Гледате, овие едноставни вежби ќе ве исполнат со среќа и ќе ве префрлат во состојба на проток.

Друга практика е да одвоите време „јас“.

Звучи клише, но има причина за тоа: тоа е толку вистинито.

Не мислам само да се капете и да запалам свеќа, толку одлични како тие работи (и целосно што би препорачал да го правите редовно).

Но мислам, да седите со вашите емоции и да се занимавате со вашиот внатрешен свет.

Според моето искуство, кога се чувствував најмногу преоптоварено, едноставно застанав и одвојувањето време за мене отсекогаш се покажало како одговор.

Ќе бидам искрен, имало моменти кога сум го правел токму спротивното во состојби на преоптоварување бидејќи не сум можел да седам со чувствата.

Се оддалечив со стимулација и се изгубив - но, на крајот, морав да се вратам кај себе за да можам да се справам со проблемот што е во прашање.

Ова беше особено точно со моето последно раскинување. Знаев дека морам да седам сам, но наместо тоа направив сè за да побегнам од тоа.

На крајот, Универзумот ме принуди да седам со овие мисли и да започнам со обработка.

Што значи ова значи за вас?

Одвојувањето време за себе ќе ви овозможи да ги решите внатрешните проблеми (кои сите ги имаме), што ќе го направи повеќе радост да се биде жив.

Според моето искуство, ние „Не можете да трчате засекогаш.

Потоа, има неколку работи што мора да ги направитекога станува збор за грижата за себе за која сум сигурен дека сте ја слушале цел живот.

Точно е дека едноставните работи се најдобри.

 • Спијте доволно
 • Движете го вашето тело секој ден
 • Пијте повеќе вода
 • Нахранете го вашето тело со добра храна
 • Нахранете ја душата со убави зборови

4) Направете смирувачки простор за живеење

Веројатно сте ја слушнале изреката дека уредниот простор е уреден ум.

Сакам да размислувам за истата идеја околу женственоста.

Сега: женственоста не мора да значи дека сè треба да биде розово, од чаршафите до тапетите.

Но, наместо тоа, женственоста може да се изрази во деликатни отпечатоци што ги закачувате на ѕидот, славејќи женската форма, или од носењето свежо цвеќе.

Зошто да не си го купите отпечатокот за кој размислувавте и да се пријавите за таа годишна претплата за цвеќе? Купувањето убави подароци и украсувањето на вашиот простор со нив е чин на грижа за себе.

Можете да внесете и кристали за да ја зголемите енергијата на собата. Розевиот кварц е моќен женски камен кој зрачи со љубов.

Според моето искуство, одржувањето на мојот простор минимално и уредно е еднакво на хранлив простор.

Исто така види: 21 непобитен знак дека таа е вашата сродна душа (целосен водич)

5) Работете со мантри

Мантри, афирмации, позитивни изјави - како и да ги наречете, повторувањето на изјавите може да има променливо влијание врз нашите животи.

Yogi Approved објаснува дека мантрите се дизајнирани да ни помогнат да ги надминеме и манифестираме:

„Во јогични термини,„човек“ значи „ум“, а „тра“ значи „надминување“. Значи, мантрите се начин да се надмине умот на концентриран начин.“

Кога станува збор за искористување на вашата женска енергија, размислете за работа со мантри кои се насочени околу самољубието и зајакнувањето.

Овие изјави може да вклучуваат:

 • Го сакам моето прекрасно тело
 • Сакам да бидам во мојата вистинска суштина
 • Јас сум совршен таков каков што сум
 • Јас зрачам со љубов

6) Танцувајте како вашиот живот да зависи од тоа

Моќта на танцувањето е потценета.

Движењето на телото не мора да биде скучна работа или формула, но може да биде забавно и експериментално преку моќта на танцот.

Ниту тоа не мора да биде пред или со никого.

Ставете рокенрол, земете четка за коса што ви служи како микрофон и скокнете низ вашата соба или изберете латинска песна и протресете ги колковите во огледалото. фенси, поттикнете го вашето тело да се движи.

Од суштинско значење е да го придвижите вашето физичко тело за вашето енергично тело да не стагнира - манифестирајќи се како лошо расположение, па дури и депресија.

Кетелин во Yogi Approved се согласува и објаснува зошто танцот и е префериран начин на движење. Таа пишува:

„Танцот е мојот омилен начин за ослободување на стагнантната енергија бидејќи ги внесува божествените женски аспекти на движењето, интуицијата и креативното самоизразување - сите начини да ја запалите вашата Внатрешна Божица.“

Исто како и сè што сакаме да добиемеготово во животот, закажете одредено време во вашиот календар посветено на преселба.

Знаете исто како и јас дека ништо не се прави ако не го одвоиме времето.

Тоа е дисциплина – машки енергија што треба да ја повикаме - тоа ќе ни даде структура за да обезбедиме да одвоиме време за нашите определби.

По некое време, тоа ќе стане втора природа.

Сега: тоа може да биде исто време секој ден или измешано помеѓу утро, пладне и вечер.

Најважно, погрижете се да си го дадете ова време и да се забавувате со него!

7) Бидете креативни

До сега, требаше да сфатите дека женската енергија е сè за да се биде во таа состојба на проток.

Ова значи дека отпорот опаѓа и вие сте во состојба без напор.

Животот во овој простор е помек, побавен и порелаксиран.

Лично, не можам да замислам подобро време да бидам креативен и да вежбам самоизразување.

Размислете за сите работите што сакате да ги правите само за задоволство - можеби оние работи за кои велите дека немате доволно време или не ги гледате како најважни работи во вашиот живот.

Тоа може да бидат активности како:

 • Пишување поезија
 • Изработка на керамика
 • Свирење на инструмент
 • Кореографија на танц

Изберете активност која е само за задоволство.

Можеби овие активности нема да ви заработат пари, но не се работи за тоа. Избегнувајте да се обидувате да се занимавате со хоби што го земате споредна гужва, иуживајте во активностите за креативноста што тие ја носат во вашиот живот.

Како тоа да не е доволно, Katelyn од Yogi Approved објаснува:

„Создавањето е толку женски концепт и поврзувањето со вашето креативно јас дозволува да вежбате да давате и да примате со универзумот.“

Затоа, гледајте ја креативноста како духовна пракса и како средство кое ќе ви овозможи да бидете во состојба да го примате и привлекувате она што навистина го сакате во животот.

Користете го како алатка за да го манифестирате она што го сакате во животот.

Дали знаете што сакате да манифестирате во животот?

8) Дозволете некој да се грижи за вас

На нивниот блог, Yireh забележува дека:

„Женската енергија е за примање и отворање, па дури и ако сте природен давател, треба да бидете сигурни дека ја пополнувате сопствената резерва“ .

Што значи тоа за вас?

Во практична смисла, тоа значи дека другите се грижат за вас без да се чувствувате виновни или незаслужни.

Ова може да значи да резервирате целосна Тело ајурведска масажа, сесија за исцелување на енергија од реики или некој да ви подготви вечера.

Дозволете си да бидете во состојба да ги примате и прифатете ги овие понуди со благодат, без да се чувствувате лошо поради тоа од која било причина.

Се разбира, ќе има размена на енергија каде што ќе му платите на терапевтот за масажа или реики за нивното време и ќе им се заблагодарите, плус ќе му изразите благодарност на пријателот или партнерот што ви зготви вечера и евентуално ќе станете да го направитејадења.

Но, она што е најважно е дека искрено се чувствувате достоен и заслужен за она што ви е дадено, и уживате во секоја секунда!

9) Дозволете си пауза

Го слушаме ова многу во сите аспекти од вашиот живот.

Гледате, тоа е затоа што ние сме програмирани да работиме до коска во нашите западни капиталистички општества.

Паузирањето не За многумина од нас е природно - и честопати може да се чувствуваме како неуспешни затоа што не сме на терен.

Дали ова одекнува?

Според моето сопствено искуство, тешко е да се олупам од лаптопот и да не произведувам некаква работа. Честопати чувствувам дека има толку многу да направам и заостанувам ако не се исклучувам ноќе и дење.

Но, исто така ја знам штетата што може да ја направи ова и изгорувањето што обично следи.

Морав да земам одмор во минатото затоа што бев толку исцрпен и, добро, не вреди.

Не е одржливо да се работи деноноќно и затоа е важно да се направи сигурно издвојуваме паузи од нашите секојдневни рутини за да се освежиме.

Да се ​​одморите не значи да се префрлите од вашиот лаптоп на вашиот телефон или да ги средите сметките за да го пополните времето, тоа значи да се одморите од она што работиш целосно и наоѓаш тишина.

Дозволете си да бидете присутни со вашите мисли и мирно 10 минути.

Ако можеби се прашувате - 10 минути?

Да, ова е сè
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.