Како да продолжите понатаму откако ќе бидете изневерени: 11 ефективни начини

Како да продолжите понатаму откако ќе бидете изневерени: 11 ефективни начини
Billy Crawford

Ако некој некогаш ви каже дека е лесно да се надмине изневерувањето, тој не е во право. Зошто?

Бидејќи сите што доживеале неверство знаат дека тоа што го изневерил вашиот партнер може да биде емотивно уништувачко искуство.

Но знаете што?

Сигурен сум тоа не е нешто со кое не можете да се справите.

Ако барате начини да продолжите понатаму откако ќе бидете изневерени, ќе се обидам да ви помогнам со 11 ефективни начини. Ајде да започнеме!

1) Прифатете го како факт

Дали знаете која е најчестата грешка што ја прават луѓето откако ќе бидат изневерени?

Тие не прифаќаат тоа како факт.

Наместо тоа, тие се обидуваат да ја негираат реалноста. Тие се обидуваат да се убедат себеси дека личноста која ги изневерувала се уште е заљубена во нив и дека ќе се врати. Тие се обидуваат да се обвинат себеси за аферата на нивниот партнер.

Но, знаете што?

Всушност, тоа е само неприлагодлив одбранбен механизам на его наречен „негирање“. Тоа е една од најинтересните работи што ги научив за време на моите часови по психоанализа и што е најважно, ме натера да сфатам дека тоа е нешто што го правам.

Сега знам дека тоа е неефикасна стратегија што го оштетува вашето емоционално добро да се биде на долг рок.

И ова е голема грешка! Зошто? Затоа што колку повеќе се обидувате да го негирате, толку повеќе болка ќе искусите.

Звучи познато?

Ако е така, еве што треба да знаете:

Прифатете дека вашата партнерот ве изневерил енекогаш повторно ќе те изневери.

Ова е особено точно ако сте биле во неколку сериозни врски и се прашувате зошто сте изневерени во сите нив.

Можете погледнете наназад за да видите дали има некои заедничкости помеѓу минатите врски и вашите сегашни.

Можеби има одредени работи што можеби сте ги правеле во минатите врски што ги правите сега во вашата сегашна врска.

Можеби сте биле склони кон вклучување со луѓе кои имале проблеми со посветеноста.

Или можеби имало одредени црвени знамиња кои не ви изгледале важни во моментот за кои сега гледате дека се применуваат вашата моментална ситуација.

9) Најдете поддршка од семејството и пријателите

Сакате да знаете кој го сметам за најдобар начин да продолжите понатаму откако ќе бидете изневерени?

Тоа е да пронајдете поддршка од семејството и пријателите.

Да бидам искрен, едно нешто што секогаш ми помага да се опоравам по тешки времиња е да зборувам за моите проблеми со семејството и пријателите.

Разговарајќи за вашите проблеми со некого кој се грижи за вас е одличен начин да се справите со вашите емоции.

Исто така ви помага да не се чувствувате толку изолирано од светот откако ќе бидете изневерени.

На крајот на краиштата, не можете бидете силни кога ја доживувате болката поради тоа што ве изневеруваат ако немате кој да ве поддржува.

Потребно ви е некој со кого да разговарате и да се потпрете за да го пребродите овој тежок период.

И таа личностможе да биде вашето семејство или вашите пријатели. Понекогаш, ќе бидат потребни и двајцата за да го пребродите ова искуство со вашето ментално здравје недопрено.

Значи, еве што треба да направите:

Ако сте биле изневерени , постои можност да се чувствувате засрамено или засрамено за тоа како се однесувал партнерот со вас.

Можеби се чувствувате како да не сакате никому да кажете за тоа што се случило или дека не сакате да го оптоварувате вашето семејство и пријателите со вашите проблеми.

Но, треба да разговарате со некого за тоа низ што сте поминале. Треба да најдете некој кој може да биде тука за вас и да ве поддржува додека се обидувате да се излечите од ова искуство.

Разговорот со некого може да биде корисен на неколку начини. Тоа може да ви помогне да го процесирате она што се случило и да ги надминете вашите емоции. Исто така, може да ви помогне да ги решите сите заблуди што можеби ги имате за тоа што се случило.

Ова е причината зошто е важно да имате силен систем за поддршка околу вас кога ќе поминете низ овој тежок период.

10) Запознајте нови луѓе и повторно најдете среќа

Колку што знам, вообичаено е луѓето кои доживеале неверство да се чувствуваат како да не можат повторно да веруваат никому.

Можеби се чувствувате како никогаш повеќе да нема да бидете во врска затоа што не можете да верувате никому откако сте толку многу повредени.

Но, погодете што?

Вие треба да сфатите дека не можете да дозволите постапките на една личност да ве спречат никогашповторно да бидете во врска.

Можете повторно да се забавувате и да запознаете некој нов. Само треба да ги преземете неопходните чекори за да го направите тоа.

Треба да се ставите себеси таму и да започнете повторно да се среќавате со луѓе. Можете да го направите тоа преку онлајн запознавање, состаноци со луѓе во вашата заедница или приклучување во клуб или група каде што можете да запознавате нови луѓе.

Но, дури и ако разбирате дека запознавањето нови луѓе е одличен начин да продолжите понатаму кога сум изневерен, можеби се прашувате како е можно повторно да ја пронајдете среќата.

Па, во тој случај, би предложил нешто што ми помогна да сфатам дека секогаш ми се достапни нови можности.

Исто така види: „Пресечете го, ќе му недостигате“: 16 причини зошто навистина функционира!

Откако доживеав раскинување, бев очајна и решив дека треба повторно да најдам љубов. За таа цел, почнав да читам е-книга за манифестирање љубов.

Но, се покажа дека Manifesting Love од Тифани Мекги беше многу повеќе за мене отколку само уште една книга за самопомош за манифестацијата.

Всушност, авторот ме натера да сфатам колку е важно да се ослободам од мојот емоционален багаж по раскинувањето бидејќи тоа не ми дозволи да оставам простор за нови можности во животот.

И истото важи и за ти! Не се ограничувајте да најдете некој што навистина го заслужувате и не дозволувајте минатото да ве спречи да бидете среќни.

И ако сакате да се инспирирате од оваа фасцинантна е-книга, еве ја врската за да дознаете повеќе за тоа.

11) Прославетесебе си и сопствената достојност

И, конечно, најдобриот начин да продолжиш понатаму откако ќе бидеш изневерен е да се славиш себеси и сопствената достојност.

Гледаш, еден од најмоќните начини да заздравиш по раскинувањето значи да сфатиш дека си достоен за љубов и дека заслужуваш многу подобро од она што си го доживеал.

Верувале или не, завршувањето на врската е можност да погледнете назад и да размислите на вашето лично патување.

Тоа е можност за вас да го прославите она што сте го поминале и она што сте го научиле.

И уште повеќе, тоа ќе ви помогне да ја прославите сопствената достојност .

Верувај ми кога ќе кажам дека си достоен за љубов и некој што се однесува правилно со тебе. Вие сте достојни за почит и грижа.

Имате многу да и понудите на вистинската личност. Прашање е само да се најде таа личност. А тоа можеш да го направиш само ако се ставиш таму.

Значи, ако се бориш со ова во моментов, запрашај се: „Дали сум достоен за љубов?“ А потоа обидете се да одговорите на ова прашање со запишување зошто или не се чувствувате како да сте достојни за љубов.

Со тоа ќе создадете листа на причини зошто вашиот поранешен партнер не бил во право за тебе на прво место и зошто не ја заслужиле твојата љубов.

Но што е најважно, оваа вежба ќе ви овозможи да сфатите колку сте навистина прекрасни и прекрасни! Ќе дозволи светлината да свети на ситедобри работи за себе кои го сочинуваат тоа што навистина сте како личност.

И за возврат, ова ќе ви помогне повторно да ја подигнете вашата самодоверба!

Последни мисли

Сè на сè, надминувањето на изневерувањето може да биде емоционално предизвикувачко искуство.

Сепак, важно е да запомните дека можете да го пребродите тоа.

Без разлика дали повеќе сакате да одвоите време за да заздравете, запишете ги вашите чувства или најдете поддршка од семејството и пријателите, се надевам дека ќе ви бидат корисни оние начини за кои разговарав.

Но, ако сè уште мислите дека поперсонализирана стратегија би била одлична помогнете, уште еднаш, би предложил да останете во контакт со професионални тренери во Relationship Hero. Сигурен сум дека тие ќе ви помогнат да заздравите и да најдете начини да станете среќни повторно.

Кликнете овде за да започнете.

првиот чекор кон продолжување откако ќе бидете изневерени.

Најважниот начин да продолжите понатаму откако ќе бидете изневерени е да прифатите сè како факт.

Не е важно дали вашиот ум одбие да верувате во реалноста или не, бидејќи тоа само ќе ја влоши ситуацијата за вас на долг рок.

Затоа прифатете дека она што се случило не може да се промени и продолжете со вашиот живот со преземање чекори кон емоционално заздравување и ментално.

Ако нешто, запомнете ја оваа изрека: „Она што се случи се случи; што ќе се случи ќе се случи; затоа живејте го својот живот денес!“

2) Одвојте слободно време за заздравување и процесирање

Дури и ако веќе сте сфатиле дека тоа се случило — вашиот партнер ве изневерил, големи се шансите дека вие нема да може веднаш да се излечи.

Причината е што веројатно ќе ви треба време да го обработите она што се случило.

Да бидете изневерени е едно искуство кое може да ве остави да се чувствувате сурово и ранливи.

Може да се чувствувате лути, тажни, па дури и скршени. Можеби се чувствувате како никогаш повеќе да не можете да му верувате на некој друг. Или можеби се чувствувате како партнерот да е сè уште заљубен во вас и ќе се врати.

Можеби дури и да чувствувате дека не заслужувате да се лекувате од ова искуство. Но, вие го правите тоа.

Но, тука е вистината: нормално е да поминете низ болен временски период откако ќе бидете изневерени. Прашање на време е кога ќе почнете да се чувствувате подобро и да ја прифаќате реалностадека вашиот партнер ве изневерил.

Ова е причината зошто е многу важно да си дадете време да се лекувате и да го обработите она низ што сте поминале.

Затоа не брзајте со работите ! Наместо тоа, дајте си слободно време за да заздравите и обработите сè што се случило помеѓу вас и вашиот партнер.

Вистината е дека вообичаено е луѓето кои минуваат низ раскинувања да се чувствуваат тажни, вознемирени, па дури и депресивни.

Но, верувајте ми, постојат начини да се надминат овие негативни чувства.

А еден од нив е да одвоите малку време од работа и да поминете квалитетно време со себе во релаксирачка средина каде што нема одвлекување на вниманието од надворешниот свет.

И не заборавајте да си дадете малку време да тагувате и да ги обработите вашите чувства.

3) Слушајте ги вашите чувства и изразете ги

Сега можеби се прашувате како е можно да се излечите, кои чекори да ги следите и како го правите тоа.

Врз основа на моето лично искуство, најдобриот начин да заздравите по раскинувањето е да ги слушате вашите чувства и да ги изразите .

Ова можеби звучи чудно, но можам да ве уверам дека слушањето на вашите чувства и нивното изразување е клучно за да продолжите понатаму откако ќе бидете изневерени.

Зошто?

Бидејќи кога некој не изневерува, нашите чувства се мешаат со гнев, тага, страв, шок и многу други емоции во исто време.

И ако не ги изразиме овие измешани емоции во здрава начин, тие само ќеостанете со нас засекогаш и на крајот ќе ги контролирате нашите животи (а не на добар начин).

Затоа, ако сакате да продолжите понатаму откако сте изневерени на здрав начин, научете како правилно да се справите со овие емоции со слушање на вашите чувства и нивно изразување (на здрав начин).

Исто така види: Немам идентитет па ги направив овие 13 работи

Знам дека ова може да звучи како многу едноставен чекор, но всушност е најважниот од сите оние што ќе ги спомнам.

Гледате, ако не ги изразите своите чувства откако сте изневерени, само ќе се повредите уште повеќе.

И со текот на времето сите овие негативни емоции ќе почнат да се трупаат во додека не ви е речиси невозможно да се справите со нив.

Ова е причината зошто треба да научите како да ги изразувате своите чувства на здрав начин за да не предизвикаат никаква штета или стрес на вашето тело или ум .

Значи, запомнете: важно е да ги изразите своите емоции и да се ослободите од болката, гневот и предавството што ги чувствувате. На тој начин, ќе го прифатите она што се случило и ќе продолжите понатаму без никакви негативни емоции.

4) Запишете ги вашите чувства

Во ред, веќе ве познавате треба да ги изразите своите емоции.

Но, што ако не треба да зборувате за вашата врска со некој друг? ослободете ги моите емоции, но не сакам да ги споделам со некој друг.

Едноставно ги запишувам сите негативни мисли и чувства што ги имамна парче хартија.

Ги запишувам додека не се чувствувам сосема добро и среќно поради тоа.

Со други зборови, запишувам сè за што размислувам и чувствувам до моето ниво на позитивноста е повисоко од моето ниво на негативност.

Ова е многу важно ако сакате да продолжите понатаму откако ќе бидете изневерени бидејќи кога ќе ги задржиме сите овие негативни мисли внатре, тие едноставно ќе се натрупаат во нас создавајќи неподнослива количина на стрес и напнатост.

Значи, ако не сте сигурни како да се справите со вашите емоции по раскинувањето, запишувањето на нив е дефинитивно еден од најдобрите начини да го направите тоа.

0>Но, дозволете ми да споделам друг начин за да ги изразите вашите мисли без да ги споделувате со луѓе што веќе ги знаете.

Се разбира, ви треба некој кому ќе му верувате за да го стори тоа.

Кога бев во истата ситуација, решив да контактирам со професионален терапевт или тренер и случајно најдов веб-локација наречена Херој на врската.

Обично не препорачувам веб-локации како оваа, но тренерот за односи со кој разговарав ми даде уникатни сознанија и ми помогна да сфатам начини како да продолжам понатаму по раскинувањето.

Можеби тие исто така можат да ви помогнат да гледате на вашето искуство како почеток на нешто ново.

Ако мислите дека можете исто така да имате корист од ова, јас само ќе оставам линк овде за вас.

Кликнете овде за да ги проверите.

5) Не контактирајте со вашиот партнер

Иако стратегии за кои разговарав погореверојатно ќе функционира во сите околности, има уште една работа што треба да ја знаете ако сакате да продолжите понатаму по раскинувањето.

Треба да знаете дека контактирањето со бившиот не е добра идеја.

0>Не сум тука за да кажам дека нема да бидете во искушение да контактирате со бившиот и да се обидете да ги подобрите работите или да разговарате за она што се случило.

Наместо тоа, речиси сум сигурен дека ќе бидете во искушение за да го направите ова.

Но, ако сакате да продолжите понатаму по раскинувањето, треба да вложите дополнителни напори да не контактирате со бившиот.

Еве зошто:

Кога контактирајте со бившиот или обидете се да разговарате за тоа што се случило, барате потврда за тоа што го направиле и зошто го направиле тоа.

Се обидувате да откриете дали има некој начин да го промените нивното мислење и убедете ги да се вратат заедно со вас.

Но, единственото нешто што ќе го направите ако контактирате со вашиот поранешен е да им отворите стари рани и да ги натерате да се чувствуваат непријатно за тоа што се случило меѓу вас двајца.

Ако уживале да ве повредуваат, тогаш тоа е токму она што тие го сакаат: сакаат да знаат дека нивната одлука ве повреди исто толку колку што ги повредила нив.

Но, освен ако немате многу добра причина за тоа, тоа е најдобро е ако не го направиш тоа бидејќи тоа само ќе ги влоши работите.

Зошто?

Па, главната причина е што кога повторно ќе ги контактираме бившите по раскинувањето, тие ќе почнете да размислувате за нас, па дури и да размислите да се вратите повторно со нас.

И немојтезаборавете: колку и да сакате да ја знаете причината за изневерувањето на вашиот партнер, вистината е дека веројатно нема да ги добиете одговорите што ги барате.

И нема да направи разлика ако ти си тој што на крајот ќе биде повреден.

Треба да се откажеш од потребата да знаеш и да ја ослободиш желбата да контактираш со партнерот.

Запомнете дека на крајот од тој ден, заслужуваш да бидеш со некој што те сака со целото свое срце и со кого имаш взаемна почит и доверба.

6) Не се обвинувај себе си

Да разговарам уште една нешто што не треба да го правите откако сте изневерени, освен да одржувате контакт со вашиот партнер.

И тоа е играта на вината.

Не треба да се обвинувате себеси што ве изневеруваат.

Кога ќе одлучите да ја прекинете врската, тоа не е затоа што нешто не е во ред со вас.

Тоа е затоа што врската веќе беше нарушена. Не можете да направите ништо за да го спасите.

Не можете да го промените минатото, затоа не трошете го вашето време и енергија на тоа што тргнало наопаку и зошто сте изневерени.

0>Наместо тоа, фокусирајте се на тоа да одите напред и да најдете некој што заслужува да биде со вас.

Знам дека од работите за кои многу луѓе кои биле изневерени велат дека се каат е да се обвинуваат себеси.

0>Можеби ќе се запрашате: „Дали не бев доволно добар за него/неа?“ или „Дали направив нешто погрешно?“

Но, вие не направивтенешто погрешно. Нема ништо што можете да направите за да го промените минатото.

Сè што можете да направите е да научите од него и да го користите како начин да станете подобра личност.

И еден од најдобрите начини да го направите тоа ова е да престанете да се обвинувате себеси. Вие не направивте ништо лошо. Не сте заслужиле да бидете изневерени.

Оставете ги вината и жалењето за да можете да го поминете ова искуство како подобра и посилна личност.

7) Не преживувајте за минатото

Зборувајќи за минатото, треба да знаете дека не треба да продолжите да размислувате за тоа откако ќе бидете изневерени.

На што мислам со размислување?

Па, тоа е кога ќе одите во минатото одново и одново во вашиот ум.

Тоа е кога постојано размислувате за тоа што се случило, како се случило, зошто се случило, што можеше да биде различно, и така натаму.

Тоа е кога постојано се преиспитувате себеси и вашите постапки.

Вистината е дека кога се обидувате да го поминете минатото, ве изневеруваат , вообичаено е да претерано размислувате за минатото и да посакувате да го промените.

Ова може да биде особено точно ако сте биле во отворена врска и вашиот партнер ве изневерил.

Постои можност да се прашувате дали има нешто што сте го направиле што го натерало вашиот партнер да сака да ве изневерува.

Можеби се прашувате и зошто останавте со вашиот партнер онолку долго колку што правевте.

Но, треба да престане да преживува за минатото. Тоа нема да направи ништо добро. што еготово е готово.

Можеби нема да можете да го промените она што се случило, но можете да се погрижите да не ги повторувате истите грешки.

Затоа никогаш не треба да поминувате денови и ноќи размислувајќи за тоа што се случило во минатото и зошто сте изневерени.

Ова само ќе ве натера да се чувствувате депресивни, тажни и лути. И тоа ќе има негативно влијание врз вашето ментално здравје.

Барем тоа го докажуваат најновите студии - умирањето води до симптоми на депресија и ја намалува нашата севкупна благосостојба.

Важно е да го оставиш минатото за да можеш да продолжиш напред во твојот живот со чиста листа и без никакво каење.

И ова природно не доведува до друга точка: не дозволувај минатото да ти ја диктира иднината и учи од вашите грешки.

8) Учете од грешките од минатото

Да ви поставам прашање.

Дали некогаш сте гледале на вашето искуство со изневерување како нешто од кое можете да научите?

Ова е работата: всушност можете да гледате на фактот дека сте изневерени како искуство од кое можете да научите.

Знам дека ова можеби не е лесно да се направи, но треба да гледајте на тоа така.

Кога гледате на вашето искуство како нешто од што можете да научите, тоа ќе ви помогне да го прекинете циклусот на болка што доаѓа откако ќе бидете изневерени.

Тоа исто така ќе помогне избегнувате да ги правите истите грешки во иднина и наоѓате среќна и исполнета врска со лојален партнер кој нема
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.