15 навредливи работи што никогаш не треба да ги кажувате во врска (целосен водич)

15 навредливи работи што никогаш не треба да ги кажувате во врска (целосен водич)
Billy Crawford

Можеби сте го слушнале изразот дека ги повредуваме оние што најмногу ги сакаме. Романтичните врски честопати ги притискаат нашите копчиња како ништо друго.

Понекогаш се излеваат отсечени, злобни или искрени сурови работи.

Но, кога сте во врска, треба да бидете способни ефективно да комуницираат без да се повредуваат еден со друг.

Зборовите можат да направат сериозна штета. Еве 15 вознемирувачки работи кои никогаш не треба да се изговорат во врската.

Што се токсични работи да се кажат во врската?

1) „Веќе не го сакам ова“

Ова е неверојатно вообичаен начин луѓето да ги прекинат своите врски. Тоа обично се кажува по месеци кавга, расправија и расправии за ситни работи.

Но, многу луѓе ја користат заканата и за време на расправија за да го повредат или казнат својот партнер. Во реалноста, тие навистина не го мислат тоа.

Кога ќе се смират, тие обично го враќаат назад и сакаат да се обидат да ги решат работите. Но, штетата е веќе направена.

Заканите за раскинување, иселување или развод во суштина се жестоки.

Проблемот со велејќи го ова е што тоа не остава простор за компромис. Не можете да зборувате за тоа што и двајцата сакате и како се чувствувате ако една личност веќе завршила со разговорот.

Тоа е начин да се обидете да ја преземете предноста над вашиот партнер и ја затворате комуникацијата.

На долг рок, тоа може да има некои сериозни импликациипочит.

15) „Вие сте патетичен“

Погледнете ја дефиницијата за патетичност и сосема е очигледно зошто тоа е една од работите што вашиот партнер никогаш не треба да ви ги каже - жално, слабо , неадекватен, безвреден. Дали овие звучат како квалитети што сите ги бараме од романтичен партнер?

Дури и кога вашата друга половина прави нешто што мислите дека не е во ред, да се биде критичен не помага никому. Тоа ги влошува работите.

Тоа е форма на малтретирање и вербална злоупотреба. И тоа не е фер.

Нашите партнери ја заслужуваат нашата љубов и поддршка. Тие не заслужуваат да се натераат да се чувствуваат лошо за себе.

Вашиот партнер заслужува подобро отколку да ве слушне како му велите дека не вреди.

Никогаш не користете зборови како „патетично“ или „ слаби'. Наместо тоа, разговарајте со вашиот партнер за тоа што ве мачи наместо да ги проектирате своите чувства врз него.

Дали е нормално да кажувате повредливи работи во врската?

Никој од нас не е светец, а сите во одреден момент сме им кажале нељубезни или лоши работи на другите луѓе.

Можеби сте дури и виновни што се обидувате да размислите за најповредливите работи што треба да ги кажете на вашето момче или девојка, едноставно за да се обидете да добиете реакција од нив.

Често се случува кога се чувствуваме на некој начин загрозени. Наместо да бидеме за другата личност, всушност се работи за нас.

Можеби се чувствуваме изневерени, повредени, лути, несигурни или ранливи. Во тој момент, нападот може да се чувствува како вашата најдобра формаодбрана.

Иако може да е нормално одвреме-навреме да кажуваме работи за кои жалиме во врската, сепак тоа не го прави правилно. Ако откриете дека користите навредлив јазик кон вашиот партнер, важно е да престанете.

Колку побрзо ја признаете ситуацијата, толку полесно ќе се реши. Ако не го решите проблемот, тој може да стане корозивен и да ја уништи целата ваша врска.

Како да се справите со расправијата без да му кажувате навредливи работи на некој што го сакате

Карганите се неизбежни во врската. Меѓутоа, понекогаш расправиите стануваат вжештени и почнуваат да прераснуваат во прозивки и навреди. Но, на крајот никој не победува кога ќе се налутите. И двајцата губите.

Кога имате особено тежок ден, можете да се свртите еден на друг. Иако е примамливо да се одмаздувате со тоа што ќе ги нарекувате партнерите, ова само го зголемува конфликтот.

Наместо да се фатите во емоциите на моментот, запрашајте се како би можеле да реагирате поинаку.

 • Ако ви е тешко да останете смирени, направете пауза. Излезете надвор, одете на прошетка, па дури и легнете пет минути.
 • Кога ќе се вратите внатре, седнете мирно и разговарајте за прашањето. Размислете да запишете што сакате да кажете.
 • Направете свесен напор да се изразите попозитивно и размислете пред да зборувате.
 • Одржете го вашиот тон позитивен. Не викајте или врескајте. И двајцата ќе се чувствувате подобро акосе обидувате да откриете каде сте згрешиле.
 • Обидете се да користите изјави „јас“, а не „ти“. На пример, „Се чувствувам како“ наместо „ти секогаш“. На овој начин вашиот партнер е помала веројатноста да се чувствува нападнат.
 • Преземете одговорност за вашиот дел во расправијата.
 • Слушајте внимателно што има да ви каже партнерот. Бидете спремни да се премислите.
 • Согласете се да не се согласувате. Ако сакате да бидете во врска, треба да научите да правите компромиси.
 • Научете да прифатите дека понекогаш работите нема да одат како што сакате. Иако можеби не се согласувате со вашиот партнер, почитувајте ја неговата гледна точка.

Како да ги надминете навредливите зборови во врската

Понекогаш кажуваме работи што подоцна посакуваме да ги кажеме“ т. Лесно е да се заборави дека зборовите што ги избираме можат да остават траен впечаток.

Не можете да контролирате што прават или велат другите, но можете да контролирате како реагирате. Кога сте лути, може вербално да се нафрлите и брзо да зажалите.

Во зависност од тоа што е кажано, штом штетата е направена, не е секогаш толку лесно да ја вратите назад.

Исто така види: 10 причини зошто си толку лут на себе (+ како да престанеш)

2>Кога сте му кажале навредливи работи на вашиот партнер

 • Размислете што сте кажале и каде сте биле непочитувани или неразумни. Потоа, искрено извинете се.
 • Признајте ги нивните емоции со тоа што активно ќе ги слушате за тоа како се чувствуваат. вашиотзборови. Тоа само ќе го разводни вашето извинување или ќе изгледа како да го оправдувате вашето лошо однесување.
 • Разберете дека ако го молите партнерот да ви прости нема да го натерате да се чувствува подобро.
 • Прифатете им дека сте згрешиле и вети дека следниот пат ќе направиш подобро. (Ова бара да го поткрепите со акција, наместо едноставно да ветувате со вашите зборови).
 • Не очекувајте прошка веднаш. Можеби ќе треба повторно да изградите доверба по кавгата.
 • Обидете се да го оставите инцидентот зад себе и да продолжите понатаму.

Кога вашиот партнер ќе ви каже навредливи работи

 • Обидете се да ја задржите вашата ладнокрвност . Можеби прибегнаа кон неприфатливо однесување, но вие не морате да возвраќате на истиот начин. Ако ви помогне, почекајте да одговорите и да се повлечете од ситуацијата.
 • Никогаш не дозволувајте некој друг да ви диктира како се чувствувате . Ако сте повредени, знајте дека вашите чувства се валидни и имате право да ги изразите во вашата врска. Идентификувајте ги зборовите или фразите што ви се неприфатливи.
 • Запомнете дека секој прави грешки . Ако мислите дека вашиот партнер е нељубезен, тој/таа би можел да има слободен ден. Иако никој не треба да трпи навредливо однесување, во врската, ние мора да прифатиме дека никој не е совршен и дека луѓето кажуваат работи што нè вознемируваат повремено.
 • Не дозволувајте нивните постапки да влијаат на тоа што сте како личност или јадете ја вашата самодоверба . Патоттие се однесуваат е одраз на нив, а не на вас.
 • Обидете се да дојдете до дното на причините за тоа што го кажале . Она што го кажуваме е почесто маска за подлабоки проблеми или прашања што се кријат зад нашите зборови.
 • Ако сте решиле да простите и да заборавите, тогаш пуштете го и обидете се да не држите лутина . Ако тоа е само повремена расправија, наместо хронична шема во вашата врска, извинувањето може да биде доволно за да продолжите напред.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

за вашата врска бидејќи е тешко да се чувствувате сигурно со партнер кој изгледа како необврзан и сака да замине на првиот знак на какви било проблеми.

2) „Ти не си мој тип“.

Сите ние имаме преференции во животот, а истото важи и за тоа кој нè привлекува. Многу луѓе имаат „тип“ на хартија, но вистинската романса е посложена од тоа.

Дури и ако се мисли невино, велејќи му на некој со кој излегувате или во врска дека не ви е вообичаен типот е шлаканица.

Тоа ја доведува во прашање вашата физичка привлечност кон нив или вашата компатибилност. И тоа може да ги натера да мислат дека можеби барате на друго место.

Ако се најдете дека размислувате за вакво нешто, запрашајте се зошто. Дали е тоа затоа што тајно сакате нешто различно од нив?

Ако навистина не сте сигурни дали сте компатибилни, тогаш можеби е подобро да почекате додека не знаете сигурно пред да дадете таква изјава.

3) „Посакувам никогаш да не те сретнав.“

Уф. Ова е можеби најлошото нешто што можете да му го кажете на некој што го сакате.

Има огромна разлика помеѓу тоа да бидете вознемирени поради нешто лошо што се случило и да сакате да ги прекинете врските со некого.

Дури и ако имате втори размислувања за тоа дали сакате да продолжите со врската, велејќи дека посакувате никогаш да не сте го запознале вашиот партнер, ги игнорира сите убави моменти што можеби сте ги споделиле.

Тоа сугерира дека секојискуството што сте го имале заедно не вредеше. Исто така, звучи како да сакате да ги видите како си заминуваат.

Ова е една од најповредливите работи што треба да му ги кажете на партнерот или бившиот бидејќи им кажувате дека вашиот живот би бил подобар без нив во него.

Ова го научив од професионален тренер за односи од Relationship Hero. Последен пат кога почувствував дека мојата врска е во опасност, контактирав со нив и побарав помош за да ја спасам мојата врска.

Тие ми објаснија дека тоа што му кажувам на мојот партнер дека посакувам да не ги запознаам е најлошото нешто што може се случува во нашата врска.

Тоа го наруши нивото на интимност и имаше негативно влијание врз чувствата на моите партнери. им рече.

Ако сакате да добивате и персонализирани совети специфични за вашата врска и проблемот со кој се занимавате, не двоумете се да контактирате со тренерите за професионални односи.

Кликнете овде за да ги проверите .

4) „Толку си досаден“

Иако ова може да изгледа како безопасен коментар за фрлање, всушност е многу навредлив. Тоа имплицира дека вашиот партнер е иритирачки гласен, непријатен или неразумен.

Често се користи кога некој се чувствува вознемирен од она што го прави друго лице. Но, да се смета дека нечии постапки се иритирачки и тие се досадни се две различни работи. Едно е нивното однесување, а друготое нивниот карактер.

Нарекувањето некого досадно може да се чувствува како напад на неговиот карактер.

Тоа е исто така форма на пасивна агресија. Со тоа што го кажувате, испуштате пареа додека сè уште ја контролирате ситуацијата.

5) „Ти си премногу чувствителен.“

Чувствителните луѓе некои сепак може да ги гледаат како некако слаби или сиромашни. Да се ​​каже некому дека е премногу чувствителен е начин да се отфрлат неговите чувства.

Секој е различен и различно реагира на ситуации. Кога ќе му кажете на вашиот партнер дека е „премногу чувствителен“, во суштина сугерирате дека претерано реагира.

Дури и ако верувате дека е така, неправедно е да му кажете на некого дека е премногу емотивен кога се обидува искрено да се изразат. Има многу потактични начини да му пристапите.

Не претпоставувајте дека вашиот партнер е премногу чувствителен затоа што се вознемирува од нешто што нема да ви пречи.

Постојано исклучување на партнерот кој се обидува да ви ја пренесе својата болка или тага би можел дури да се смета за запален.

Наместо да ги слушате, неодобрувачки нарекувајќи ги „премногу чувствителни“ може да ги натера да ги преиспитаат сопствените проценки и реалноста.

4>6) „Ме досадуваш.“

Да се ​​нарекува некого здодевен е секогаш сурово и непотребно.

Досадно е збор што опишува колку нешто е досадно или неинтересно. Да се ​​каже дека некој е досаден е начин да се каженамалете ја нивната интелигенција, личност или интереси.

Недостига и трпение и сочувство. Тоа е начин да се исмевате со нив и веројатно ќе предизвика несигурност кај вашиот партнер.

Да кажете на вашата друга половина дека се здодевни е начин да го надувате вашето сопствено его додека го раздувувате нивното.

Што е е досадно е неверојатно субјективно. Честопати кога велиме дека некој е досаден, она што всушност мислиме е дека нашите потреби не се задоволуваат на некој начин. Не се чувствуваме забавни, возбудени, згрижени, погрижени итн.

Да се ​​каже „Ми досадуваш“ покажува недостаток на самоодговорност. Не е работа на вашиот партнер да ги исполни сите ваши емоционални потреби. Тоа зависи од вас.

7) „Ти си толку глупав“.

Да го наречеш партнерот глупав, глуп или идиот е знак токсична врска.

Тоа е сурова навреда што омаловажува нечиј интелект.

Можеби случајно да го изговорите тоа во одредени ситуации без да размислите многу. На пример, кога вашиот партнер не добива нешто веднаш, прави нешто погрешно или прави некаков вид на грешка.

Но, да наречете некого глупав секогаш е начин да го понижите. Тоа е начин да се покаже презир кон нив. Дури и да кажете „тоа е глупаво“ може да го има истиот ефект.

Вие велите дека вашиот партнер е неук, глупав или нема здрав разум - што сигурно ќе биде повредено за него.

8) „Ми се гади од тебе!“

Ајде да се соочиметоа, ако сте биле заедно долго време, тогаш големи се шансите дека на крајот ќе почнете да се уморувате еден од друг во одреден момент во врската.

Малите работи може да почнат да се собираат и да се чувствувате како да ви треба малку здив од вашиот партнер.

Сосема е нормално понекогаш да се нервирате. Обично, тоа е привремено и поминува. Еден од вас може да биде малку нетрпелив или раздразлив еден ден и на крајот да си ги притискате копчињата.

Дури и ако ви падне мислата дека во овој момент ви се гади од нив, најдобро е да молчите за тоа.

Ако ви се гади од нив, тоа вели дека не сакате повеќе да бидете околу нив и веројатно ќе звучи построго отколку што имате намера.

Тоа имплицира акумулација на вознемиреност или огорченост кон другата половина со која повеќе не можете да се носите.

Ако навистина сте стигнале до фаза кога сте болни и уморни од вашиот партнер, големи се шансите да беа многу работи за кои не успеавте да комуницирате еден со друг.

9) „Ти секогаш“ или „никогаш“

Ако сакате да влезете во расправија со вашите другата половина, обвинувајќи ги дека „секогаш“ или „никогаш“ прават одредени работи е брз начин да се стигне до таму.

Обично го фрламе тоа кога нашиот партнер не прави нешто што го сакаме. Но, овие црно-бели изјави се неправедни бидејќи сугерираат трајност.

Дури и ако се чувствува дека иманекои вообичаени обрасци кои често се појавуваат, акузаторно е да се сугерира дека тоа е 100% од времето. Прекумерното генерализирање го занемарува секој напор што можеби го прави вашиот партнер.

Најверојатно ќе ги поттикне вашите партнери и ќе ги остави да се чувствуваат нападнати. Не е изненадувачки, кога се чувствуваме така, само стануваме одбранбени.

Затоа кажувањето „ти секогаш“ или „ти никогаш“ е сигурен начин да се затвори комуникацијата.

10 ) „Не ми е гајле“

„Не ми е гајле“, може да се користи како средство за избегнување конфликт наместо изразување вистинска рамнодушност. Но, тоа е неверојатно пасивно-агресивно.

Слично е да се каже „што и да е“. На површината, звучи како да одбивате да се ангажирате, но во реалноста, правите копање.

Кога ја користите оваа фраза, во основа му кажувате на вашиот партнер дека што и да каже не е. не е доволно важно за да се мачите да слушате.

Тоа е начин да се отфрли она што тие го кажуваат. Тоа може да поттикне страв од напуштање и сериозно да ја оштети врската со текот на времето.

Кога вашиот партнер се обидува да разговара со вас за нешто што му е важно, но вие избирате да го игнорирате, тоа прави да се чувствуваат неважни.

Тие дури може да се запрашаат дали воопшто ви се важни.

Да сте во врска со некого значи дека треба да се грижите, дури и ако понекогаш не се согласувате со него или се чувствувате фрустрирани со него.

11) „Затворинагоре”

Ова е начин да затворите разговор или дебата без да имате ништо конструктивно за да придонесете.

Тоа е грубо и агресивно, па дефинитивно не е во ред да го користите кон вашиот партнер.

Ако мислите дека вашиот партнер кажал нешто погрешно, треба со почит да му одговорите на неговите грижи. Не треба да прибегнувате кон викање или довикување.

Да кажете на вашата друга половина да замолчи, слично како пцуењето кон нив, е вербално навредливо.

Тоа е многу повеќе одраз на тоа дека губите нерви, наместо да реагирате на нешто што тие го кажале.

Да кажете „молчи“ е непобитно непочитување и навредливо. Без разлика од која страна гледате на тоа, тоа е спуштање.

12) „Си се здебели“

Тоа не се само изјави за тежината на вашиот партнер. Негативното коментирање на изгледот на другата половина на бесчувствителен или случајно навредлив начин е секогаш повредливо.

Без разлика дали се работи за тоа како изгледаат, облеката што ја носат или обликот на телото, тоа е начин да ги омаловажите . Тоа на никој начин не е конструктивно и само ќе ја уништи нивната самодоверба.

Најлошото нешто што можете да направите е да се исмевате со физичките атрибути на вашиот партнер. Не се залажувајте дека некогаш можете да закачите некого за тоа на разигран начин.

Сите сакаме нашите партнери да нè сметаат за привлечни, а ваквите коментари може да го доведат тоа во прашање.

Ќе се навредува начинот на кој тие изгледаатја соблече нивната самодоверба и може да предизвика проблеми со менталното здравје.

13) „Ако навистина ме сакаше, ќе ме сакаше“

Овој вид фраза вреска емоционална манипулација во врската.

Твојата друга половина ја прикажува како сторител, а тебе како жртва. Но, некој што вели дека ова е далеку од жртва, тој всушност се обидува емоционално да уценува.

Можеби не сте свесни за тоа, но под површината, ова е контролирачко однесување. Се обидувате да извршите притисок врз вашиот партнер да го направи она што мислите дека е најдобро.

Мислите дека сте во право, а тој не е во право, и сакате да тргнете по свој пат.

Таму не е ништо љубовно или романтично за овој тип на јазик. Тоа е манипулативно и принудно.

Исто така види: Немам идентитет па ги направив овие 13 работи

14) „Твоја вина е“

Тоа што ја префрлате вината исклучиво на вратата на вашиот партнер не ја презема одговорноста за вашата улога во врска.

Ако го обвинувате вашиот партнер за сè што тргне наопаку, тогаш не сте искрени со себе.

Тоа е исто така неправедно затоа што го префрла товарот на промените на другиот половина кога навистина двајцата треба да се засилите и заедно да ги решите сите проблеми.

Кога го обвинувате партнерот за се што се случува во врската, не преземате одговорност за вашиот дел во проблемот .

Наместо да покажувате со прст, обидете се заедно да ги решавате проблемите. Ова е знак на зрелост и
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.