Како да допрете до вашата потсвест додека сте будни: 14 ефективни методи

Како да допрете до вашата потсвест додека сте будни: 14 ефективни методи
Billy Crawford

Дали чувствувате дека постои скриен дел од вашата психа што не можете да го видите или допрете?

Точно е! Вашиот потсвесен ум е скриените длабочини на вашето внатрешно јас. Тоа е местото каде што се складирани сите ваши емоции, сеќавања и инстинкти.

Но, ако допрете до вашата потсвест може да откриете се што не секогаш имате свесен пристап.

Дали се прашувате како е можно?

Ајде да погледнеме во 14 ефективни методи кои ќе ви помогнат да нурнете подлабоко во себе и да допрете до потсвеста.

1) Започнете го денот со утрински ритуали

Да започнеме со прашање.

Дали имате некои посебни ритуали за утрото или за крајот на денот?

Тоа може да биде нешто како земање топол туш, појадок, читање книга или слушање на вашата омилена музика.

Можете да ја земете предвид и утринската или вечерната медитација како еден од ритуалите.

Ако вашиот одговор е позитивен, тогаш има добри шанси да придонесете за да го достигнете вашиот несвесен ум.

Зошто?

Еве што е:

Правејќи ги овие работи секој ден, потсвесно се програмирате себеси да се чувствувате на одреден начин.

На пример, кога наутро се туширате со топол туш, вашиот мозок го поврзува ова чувство со тоа да бидете будни и будни. Затоа ви е полесно да ги завршите работите по туширање.

Ако се уверувате дека вашиот утрински ритуал е конзистентенќе ви помогне да донесувате подобри одлуки во животот

Со едноставни зборови, пишувањето дневник е одличен начин да размислувате за вашиот живот и работа и да ги откриете одговорите на прашањата што можеби ги имате за себе и за вашата цел.

Тоа е исто така одличен начин да пишувате за вашите емоции, да споделувате приказни и да се изразувате без да се грижите за правење грешки.

На пример: „Се чувствувам фрустрирано затоа што не ме плаќаат толку многу како мене“ вредам.” Или: „Се чувствувам толку обземен од моите обврски на работа што не сакам ни да излезам од дома“.

Кога ќе ги запишете овие видови работи во дневник или онлајн дневник, тие ќе стане дел од вашата свест. И со текот на времето, тие ќе почнат да влијаат на начинот на кој размислувате и делувате во светот околу вас.

Ова е причината зошто дневникот е толку важна алатка за личен развој!

10) Doodle to музика за ослободување од стрес

Слично како и претходниот метод, и овој може да ви помогне да се ослободите од стресот и да го спречите вашиот ум да талка.

Кога ќе се вратите дома по долг и стресен ден, дудлајте додека слушате музика за ослободување од стрес е одличен начин да допрете до вашиот потсвесен ум.

Подигнете го вашиот омилен вид уметност и неколку боички или моливи.

Создавајте облици и обрасци додека слушате смирувачки музика.

Сега сè што треба да направите е да започнете да цртате.

Иако, овој пат, не мора да бидете толку креативни бидејќи целта наоваа вежба е да го задржите вашиот ум фокусиран на нешто друго освен на мислите или чувствата.

Значи, да речеме дека имате парче хартија и идеја во вашата глава за проблем низ кој поминувате во моментов во животот. Значи, што мислите дека е најдобриот начин да си помогнете?

Прежбањето дудлинг за да се ослободите од музиката наскоро ќе ви покаже дека имате многу креативна енергија во вас. И тука доаѓа во игра моќта на позитивното размислување.

Кога дудлате и цртате, вашиот ум ќе почне да е поприемлив за нови идеи и решенија кои можат да ви помогнат да го решите каков било проблем соочени во моментот.

И пред да знаете, ќе почнете да смислувате нови идеи кои се поефективни од оние што дошле пред нив - ова е моќта на позитивното размислување!

И што е најважно, ќе ви помогне да се поврзете со вашето внатрешно јас и да ја достигнете раната, што е крајната цел на оваа вежба.

11) Запишете ги вашите цели

Дали веќе сте утврдиле вашите специфични цели што треба да ги постигнете во животот?

Ако не, треба да го направите тоа сега. Затоа што ако веќе ги немате, никогаш нема да знаете што ве спречува да дојдете до нив.

Да бидам искрен, ова е еден од најважните чекори во достигнувањето на вашата потсвест.

0>Моќта на запишување работи е огромна. Кога пишувате, ги ставате на хартија и на екранот. И акотие се запишани, тие се вистински. Тие можат да бидат изманипулирани од други луѓе, но тие сè уште се таму!

Значи, кога ќе ги запишете вашите цели во дневник или на парче хартија дома, вие ги правите вистински за себе и за да видат и другите. И ова ви помага да допрете до вашата потсвест полесно отколку што се очекуваше.

Ова е причината зошто запишувањето на работите е толку важно!

12) Паузирајте со користење на социјалните медиуми

И конечно , последниот чекор за да стигнете до вашата потсвест е да ги прекинете сите социјални медиуми.

Единствената причина што ви го кажувам ова е дека ако можете да се ослободите од сите социјални медиуми, ќе ви биде полесно за да допрете до вашата потсвест.

Тоа е како да се враќате во времето во 90-тите или 2000-тите кога воопшто немаше паметни телефони или интернет. Во тие времиња животот беше многу поедноставен и полесен за живеење. Беше попријатно!

Денес, мораме да се справиме со сите овие одвлекувања кои не спречуваат да допреме до нашата потсвест.

И не се само телефоните кои ни предизвикуваат проблеми; Исто така, луѓето што ги среќаваме преку социјалните мрежи не спречуваат да ги постигнеме нашите цели во животот.

Гледате, кога се дружите со луѓе на социјалните мрежи (Фејсбук, Инстаграм, Твитер итн.) , секогаш има некој кој секојдневно објавува фотографија на која се забавува или се радува на нешто на својот профил.

А ако неправејќи го ова секој ден - веројатно го прават тоа барем еднаш неделно - тогаш веројатно разговараат со некој друг кој објавува фотографија на која се забавуваат или се радуваат поради нешто на нивниот профил секој ден!

Размислувањето за сето ова не ви дозволува да размислувате сами. Но, размислувањето за себе е од клучно значење за секој ваш потсвесен ум.

Затоа треба да се обидете да се ослободите од сите социјални мрежи за да можете повеќе да се фокусирате на постигнување на вашите цели во животот и на стапување во контакт со вашата потсвест ум.

Завршни мисли

Само да резимираме, има многу работи што можете да ги направите за да го достигнете вашиот потсвесен ум и да стапите во контакт со вашето внатрешно јас.

Но, без оглед на начинот на кој ќе одлучите да го користите, треба да имате на ум дека тоа секогаш треба да се прави на позитивен, корисен и конструктивен начин.

Ако го правите тоа од себични причини, тогаш не сте правејќи го правилно.

Запомнете: се обидувате да допрете до вашата потсвест за да можете да ги постигнете сите работи што ги сакате во животот, а не само да постигнете некои произволни цели кои немаат врска со вашиот живот .

Што се однесува до тоа што да правите понатаму, погледнете го видеото на Џастин Браун подолу за придобивките од неправењето ништо. Тој зборува за тоа како да не правите ништо може да ви помогне да се поврзете со вашата потсвест на моќен начин.

и ефективно, ќе има позитивни ефекти врз вашиот живот! Тоа ќе ви помогне да ги постигнете вашите цели побрзо и полесно!

Пред да се вклучите во која било друга активност, започнете го денот со сет утрински ритуали.

Ова се збир на постојани практики што ги може да се вклучи во вашиот секојдневен живот.

Тие може да вклучуваат:

  • Утринска прошетка или џогирање – ви помага да ги олесните умот и телото по долга ноќ. Утринската прошетка или џогирање е најдобриот начин да ги олесните умот и телото по долга ноќ.
  • Медитација – медитирањето наутро е одличен начин да го фокусирате вашето внимание и да го започнете денот на вистинската нога. Можете да медитирате во група или самостојно.
  • Пишување на запис во дневник – пишувањето дневник е одличен начин да се рефлектира и да се исчисти вашиот ум од целиот стрес или негативност со кои се соочивте претходниот ден. Можете да пишувате за какви било емоции или мисли кои моментално ги доживувате.
  • Читањето книга за самопомош – читањето книга за самопомош е одличен начин да го подготвите вашиот ум за тој ден и да се фокусирате на активностите што сте ги планирале.

2) Медитирајте и дишете длабоко

Дали знаевте дека медитирањето и вежбите за дишење можат да ви помогнат да ја достигнете вашата потсвесен ум?

Додека медитирате, фокусирајте го целото внимание на вашиот здив.

Можете да ги затворите очите или да ги држите отворени, кое и да е најудобно за вас. Ако вашето внимание талка,не се фрустрирате; само вратете го вашиот фокус на здивот повторно.

Но, како можете да медитирате ако никогаш претходно не сте пробале да медитирате?

Па, сè што треба да направите е да ги затворите очите и да се фокусирате на вашиот здив.

Медитацијата ви помага да се поврзете со вашата потсвест. Тоа ви помага да се опуштите и да се фокусирате на сегашноста. Тоа ви овозможува да се ослободите од целиот стрес и негативност за да можете да имате чист ум!

Но, како е ова поврзано со вашата потсвест?

Потсвеста е дел од вашиот ум кој ги контролира сите функции на вашето тело. Тоа е дел од вашиот мозок над кој немате контрола.

Исто така, ги складира сите ваши мисли, емоции и спомени. Бидејќи тоа е дел од вашиот мозок што не можете да го контролирате, тој треба да се тренира за да може да го прави она што го сакате!

Ова значи дека медитацијата може да ви помогне да ја тренирате вашата потсвест!

Се што треба да направите е да се фокусирате на здивот додека медитирате. Колку повеќе време трошите на оваа активност, толку подобри резултати добивате! Ќе се чувствувате опуштено и фокусирано по медитирањето.

Ова ви дава шанса да контролирате како вашето тело се чувствува и реагира!

Имајте на ум дека денес постојат многу видови на медитација. Сепак, сите тие имаат иста цел – да ви помогнат да постигнете длабока состојба на релаксација и мир!

Сега веројатно се прашувате како можете да започнете.

Најдобар начин дамедитирањето е со тоа што ќе го практикувате секој ден 30 минути или повеќе. Можете да медитирате во која било положба: да седите со скрстени нозе или да стоите со затворени очи и рацете на колена итн.

3) Размислете надвор од кутијата

Досекогаш сте се обиделе да размислите за решенија за животните проблеми надвор од кутијата?

Ако се соочувате со проблем на работа или ви е тешко да најдете решение, обидете се да размислувате надвор од кутијата.

Ова значи дека треба да размислувате надвор од вашата комфорна зона!

Обично, ние обично се потпираме на постоечките норми наместо да наоѓаме нови решенија. Но, верувале или не, размислувањето надвор од кутијата е начин лесно да допрете до вашата потсвест.

Вистината е дека повеќето од нас никогаш не сфаќаат колку моќ и потенцијал лежи во нас.

Ние стануваме заглавени од континуираното условување од општеството, медиумите, нашиот образовен систем и многу повеќе.

Резултатот?

Реалноста што ја создаваме станува одвоена од реалноста што живее во нашата свест .

Ова (и многу повеќе) го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде. Во ова одлично бесплатно видео, Руда објаснува како можете да ги подигнете менталните синџири и да се вратите во суштината на вашето битие.

Со претпазливост - Руда не е вашиот типичен шаман.

Тој не прави убава слика или никнува токсична позитивност како многу други гуруа.

Наместо тоа, тој ќе ве принуди да погледнете навнатре и да се соочитедемоните внатре. Тоа е моќен пристап, но кој функционира.

Значи, ако сте подготвени да го направите овој прв чекор и да ги усогласите вашите соништа со вашата реалност, нема подобро место за почеток отколку со уникатната техника на Руда.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

4) Запишете ги вашите цели и изговорете ги гласно

Можам ли да бидам целосно искрен со вас?

Понекогаш, сомневањето во вашата способност да постигнете цел е главната причина поради која не успевате да ја постигнете.

Вистината е дека ако не верувате во себе, никој друг нема да верува. Затоа е важно да ги запишувате вашите цели и да ги кажувате гласно секој ден.

Погледот во вашата потсвест може да биде многу корисен кога сакате да ја зголемите вашата продуктивност и мотивација.

За да ја достигнете вашата потсвеста, подгответе го пенкалото и хартијата.

Можете да го користите и вашиот електронски уред како компјутер.

Кога ги запишувате вашите цели и соништа, ја активирате левата хемисфера на вашата мозокот. Ова ви помага да станете посвесни за целите што сакате да ги постигнете.

Исто така види: „Мојот сопруг гледа во други жени.“: 10 совети ако сте вие

Еве неколку причини зошто

  • Запишувањето на вашите цели ги прави реални и ги одржува во првите редови на вашите умот.
  • Зборувањето гласно ви дава мотивација и самодоверба да продолжите да се движите напред кон постигнување на вашите цели.
  • Запишувањето на вашите цели ви олеснува да сонувате големи и да постигнете што било!

И погодете што?

На тој начин, виеможе да најде начини да допре до вашиот потсвесен ум.

5) Користете афирмации и визуелизации

Друг корисен начин да допрете до вашиот потсвесен ум е преку употреба на афирмации и визуелизации.

Едноставно кажано, потврдата е позитивна изјава што си ја повторувате одново и одново со цел да ги промените вашите верувања.

Визуелизацијата вклучува користење на вашата имагинација за да создадете ментална слика за она што сакате да го постигнете. Колку поживописно можете да го замислите, толку подобро.

Тие можат да ви помогнат да го фокусирате вашето внимание на нешто конкретно. И оваа специфична цел може да допре до вашиот потсвесен ум.

И двете се одлични методи кои ќе ви помогнат да го достигнете вашиот потсвесен ум, но секој од нив има свои придобивки.

Афирмациите се добар избор ако се борите со самодоверба и самопочит. Тие ви помагаат да ги репрограмирате вашите мисли за да можете да го достигнете вашиот целосен потенцијал.

Од друга страна, визуелизациите се добар избор доколку имате одредена цел што сакате да ја постигнете. Можете да ја користите визуелизацијата за да ви помогне да се фокусирате на крајниот резултат што сакате да го постигнете.

Затоа, ако сакате да се нурнете во вашата потсвест, обидете се да користите афирмации и визуелизации.

6) Вежбајте редовно и пробајте го Таи Чи

Дали сте за физички активности?

Ако сте, тогаш веќе знаете дека вежбањето ви помага да останете фит и здрави.

Но, дали знаевте дека тоаможе да ви помогне и да допрете до вашиот потсвесен ум?

Вистината е дека физичките активности како Таи Чи може да ви помогнат да го олесните вашиот ум и да го опуштите вашето тело. Ова ќе ви овозможи полесно да допрете до вашиот потсвесен ум.

Кога станува збор за вежбање, најдобри резултати доаѓаат од правењето нешто во кое уживате.

Да правите нешто што е забавно ќе направи полесно ви е да се придржувате до редовна рутина. И ова ќе му даде на вашиот ум релаксација што му е потребна за да го достигне својот целосен потенцијал.

Со други зборови, физичките вежби се одличен начин да допрете до вашата потсвест.

Можете да пробате активности како јога , Таи Чи, одење или трчање.

Сите овие активности ќе ви помогнат да го опуштите вашиот ум и да ги ослободите негативните емоции што ги блокираат вашите мисли.

Еве како функционира:

Кога сте опуштени, вашата потсвест е поотворена за примање нови информации и мисли.

Резултатот?

Лесно ќе се нурнете во вашата потсвест и ќе ја искористите неговата целосен потенцијал.

7) Ослободете го вашиот ум од несакани мисли

Сега да воведеме уште еден моќен начин да допрете до вашата потсвест.

Но, пред тоа, сакам да размислите за нешто друго:

Кога станува збор за вашето лично духовно патување, кои токсични навики сте ги стекнале несвесно?

Дали е потребата да бидете позитивни цело време? Дали е тоа чувство на супериорност над оние на кои им недостасувадуховна свест?

Дури и добронамерните гуруа и експерти може да сфатат погрешно.

Резултатот е дека на крајот ќе го постигнете спротивното од она што го барате. Вие правите повеќе за да си наштетите отколку да се лекувате.

Можете дури и да ги повредите оние околу вас.

Во ова видео кое ги отвора очите, шаманот Руда Ианде објаснува како толку многу од нас паѓаат во токсична замка за духовност. Тој самиот помина низ слично искуство на почетокот на своето патување.

Како што споменува во видеото, духовноста треба да се однесува на зајакнување на себе си. Не потиснувајќи ги емоциите, не осудувајќи ги другите, туку создавајќи чиста врска со тоа што сте во вашата срж.

Ако тоа е она што сакате да го постигнете, кликнете овде за да го погледнете бесплатното видео.

0>Дури и ако сте на добар пат во вашето духовно патување, никогаш не е доцна да ги разоткриете митовите што сте ги купиле за вистина!

8) Уметнички потфат по ваш избор

Дали сте Дали некогаш сте се обиделе да ги изразите своите чувства преку уметност?

Можеби сте цртале, сликале или пишувале.

Дали некогаш сте имале слика на вашиот ѕид?

Може да биде слика или цртеж на нешто што ви значи многу.

Или може да биде нешто апстрактно, како сликата погоре.

Но, сега ќе предложам нешто поинакво: уметнички потфат по ваш избор. Мислам дека е време да почнете да го правите она што го сакате и што ве прави среќни!

Вистината е дека изразувањето преку уметноста еодличен начин да допрете до вашата потсвест.

Кога се изразувате преку уметност, не сте фокусирани на решавање проблеми или други стресни мисли.

Фокусирани сте исклучиво на креативноста обработете и создадете нешто убаво.

Затоа треба да се обидете да сликате или да цртате во неуреден простор, каде што нема да ви пречи да правите неред.

Резултатот ќе биде дека вашата потсвест ќе станете поотворени за примање нови информации и мисли. И ова ќе ви помогне да го достигнете својот максимален потенцијал во животот.

9) Дневник и саморефлексија

Во ред, сега можеби мислите дека сте не е баш добар во уметноста. Но, погодете што?

Цртежот не е единствената форма на уметност што можете да ја користите за да допрете до вашата потсвест.

Дневникот исто така може да го направи истото.

Кога ги запишувате вашите мисли, емоции и искуства, и давате до знаење на вашата потсвест дека сте подготвени да примате нови информации.

И затоа пишувањето дневник е одличен начин да се одблокирате од несаканите мисли и чувства.

Исто така види: 10 без глупости начини да направите тивок човек да зборува повеќе

Не се работи за ослободување од негативните емоции или мисли од вашиот ум, туку за создавање простор за нови!

Саморефлексијата исто така може да ви помогне да станете посвесни за она што се случува на околу тебе. И ова ќе ви помогне да станете посвесна личност воопшто.

Ќе можете да ги гледате работите од различни перспективи, и ова
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.