10 будистички монашки навики: Тешко да се усвојат, но животот се менува кога го правите тоа

10 будистички монашки навики: Тешко да се усвојат, но животот се менува кога го правите тоа
Billy Crawford

Која е тајната да се чувствувате смирени и фокусирани?

Не е лесно да се одговори на прашањето.

Па зошто будистичките монаси изгледаат мирни и присутни цело време?

Како го прават тоа? Дали знаат некоја скриена тајна што вие не ја знаете?

Всушност, да!

Со илјадници години, будистичката филозофија се фокусираше само на тоа како да се намали човечкото страдање и да се задржи умот фокусирани на сегашниот момент.

И денес, ќе поминеме низ најважните принципи и навики на будизмот што сите можеме да ги прифатиме во нашиот секојдневен живот.

Иако тие може да изгледаат тешки во прво, ако продолжите со тоа, тие ќе ви бидат од корист за цел живот.

Дали сте знаеле дека Буда е роден како принц? Да, тој можеше да го помине својот живот во голема, убава палата каде што се е направено за него.

Но, тој не го стори тоа.

Тој напушти сè кога ја сфати фрустрирачката природа на материјализмот .

2300 години подоцна, будистичките монаси го прават истото. Тие ги сведуваат материјалните добра на минимум и го чуваат само она што им е потребно за да го живеат својот живот. Обично сето тоа ќе се вклопи во мал ранец.

Тие целосно го растураат својот живот.

Во многу Будистичките кругови, монасите учат да ги прават работите не за себе, туку за целиот свет.

Кога медитираат, тоа е за доброто на сите. Се обидуваатда постигнете просветлување за да го достигнете нивниот целосен потенцијал и да им помогнете на оние на кои им е потребна.

Кога можете да развиете ваков вид несебичен став, помалку се фокусирате на вашите лични проблеми. Станувате помалку емотивни за малите нешта и вашиот ум станува посмирен.

Ова се нарекува внатрешно расчистување: правење простор за другите и фрлање себични навики.

Една од главните причини зошто станувате монах е да имате повеќе време за медитација. Повеќето монаси се будат рано и медитираат 1 до 3 часа, а истото го прават и ноќе. Овој вид на практика го менува мозокот. Ако сте прочитале некои написи за придобивките од медитацијата, тогаш знаете на што мислам.

Не мора да прифаќате ваков ригорозен распоред, но што ако денот го започнете со 30 минути медитација?

(За да дознаете повеќе за техниките на медитација и будистичката мудрост, погледнете го нашиот не-глупост водич за користење на будизмот и источната филозофија за подобар живот овде).

Во западното општество, имаме нездрав однос со староста. Но, за будистичките монаси, тие сметаат дека постарите луѓе имаат мудрост. Тие бараат постари духовни водичи кои можат да им помогнат на нивниот пат.

Ако погледнете наоколу, секогаш има остроумни луѓе од кои можете да научите. Постарите луѓе имаат повеќе искуство што значи дека можат да понудат безброј животни лекции.

Нашиот мозок природно им суди на другите. Но, според будистите, поентата на комуникацијата е да им помогнеме на другите и на самите себе да страдаме помалку.

Очигледно не помага критикувањето и судењето.

Она што е прекрасно за внимателноста е тоа што е без осудување. Главната цел на внимателната комуникација е да се земе во сè што некој кажува без да го оценува.

Толку од нас однапред ги планираат нашите одговори додека слушаме, но главната цел овде е едноставно да ги прифатиме сите што го кажуваат.

Тоа води до повеќе меѓусебно почитување, разбирање и шанси за напредок во разговорот.

Според будистичкиот мајстор Сузуки, клучен принцип што сите треба да го научиме е да ја прифатиме промената:

„Без прифаќање на фактот дека сè се менува, не можеме да најдеме совршена смиреност. Но, за жал, иако е вистина, тешко ни е да го прифатиме. Бидејќи не можеме да ја прифатиме вистината за минливоста, ние страдаме.“

Сè се менува, тоа е основниот закон на универзумот. Сепак, тешко ни е да го прифатиме. Силно се идентификуваме со нашиот фиксен изглед, со нашето тело и нашата личност. И кога се менува, ние страдаме.

Меѓутоа, Сузуки вели дека можеме да го надминеме ова со тоа што ќе сфатиме дека содржината на нашите умови е во постојан тек. Сè за свеста доаѓа и си оди. Сфаќајќиова во топлината на моментот може да дифузни страв, вознемиреност, гнев, фаќање, очај. На пример, тешко е да останете лути кога гледате лутина каква што е. Ова е причината зошто Зен учи дека моментот е сè што постои.

Сузуки вели: „Што и да правите, тоа треба да биде израз на истата длабока активност. Треба да го цениме тоа што го правиме. Нема подготовка за нешто друго“

Како луѓе може да биде тешко едноставно да го прифатиме сегашниот момент. Имаме тенденција да размислуваме за минати настани или да се грижиме за тоа што носи иднината. Нашиот ум природно може да се оддалечи.

Но, свесноста нè охрабрува повторно да се фокусираме. Практикувањето на внимателност ни овозможува да се подобриме во пренасочувањето на нашите мисли назад кон она во што всушност сме ангажирани.

Без да се осудуваме себеси дека се изгубивме во нашите мисли, ние едноставно признаваме дека сме го изгубиле вниманието и го насочуваме нашиот фокус кон нашите сетила или која било задача во која сме ангажирани.

Потребна е дисциплина, но тоа е она што треба да го направиме ако сакаме да бидеме присутни за чудата на животот.

Ова е едноставна точка, но го нагласува клучниот аспект на будистичката филозофија.

Будистичките монаси се научени да се фокусираат на една работа во исто време . Што и да се случува во вашиот сегашен момент, посветете му целосно внимание.

Кога извршуваме повеќе задачи, често мислиме дека завршуваме повеќе. Сепак тоа е научнопокажа дека мозокот не се справува добро со повеќе задачи. Во реалноста, квалитетот на вашата работа кога се извршуваат повеќе задачи не е толку висок.

Исто така види: Односот помеѓу интелигенцијата и образованието: подетален поглед

Ако можете да бидете како будистички монах и да се фокусирате на една работа во исто време, ќе бидете повеќе ангажирани со она што го правите Правите и веројатно ќе доживеете повеќе мир и смиреност како резултат.

Дајте нешто од себе е слично на фокусирањето на една работа во исто време.

Кога правите нешто, прифатете го со секој аспект од вашето битие.

Ова не значи да се претворите во агресивен работен коњ, создавајќи стрес за себе и за луѓето околу вас.

Наместо тоа, фокусирајте се на сегашниот момент со чувство на мир и постојана концентрација.

На крајот на краиштата, вие живеете овде во моментов. Нема каде на друго место, ништо друго да се прави. Дајте го она што го правите сè што имате и почекајте да се појават резултатите.

Пишав за ова неодамна на Hack Spirit. Отпуштањето на работите што не можете да ги контролирате е огромен дел од тоа како будистичките монаси ги живеат своите животи.

Кога ќе сфатите колку е сè непостојано, почнувате да се откажувате и да уживате во животот онаков каков што е во тој момент .

Спротивниот начин на живеење е да се приврзеш за нештата и да се трудиш да се држиш за нив.

Но, животот не функционира вака. Сè се менува однововреме. Кога се обидувате да ги поправите работите, се спротивставувате на природниот начин на кој се работите.

Што се однесува до тоа што да правите следно, погледнете го видеото на Џастин Браун за придобивките од неправењето ништо. Тој споделува некои принципи за да го нарушите вашиот ум и да живеете со поголема релаксација.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

Исто така види: Марија Рејнолдс: Жената во првиот политички секс скандал во АмерикаBilly Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.