5 начини да се справите со некој кој постојано ве понижува

5 начини да се справите со некој кој постојано ве понижува
Billy Crawford

Справувањето со луѓе кои постојано чувствуваат потреба постојано да ве понижуваат е и повредливо и исцрпувачко.

Некои луѓе сакаат малку да копаат кога можат. Без разлика дали ве критикуваат, исмејуваат или омаловажуваат, резултатот е ист.

Останувате да негувате скршени чувства и да се прашувате зошто го направиле тоа на прво место.

За жал, не постои црно-бел одговор за ова.

Луѓето го преземаат ваквото однесување од многу различни причини, а повеќето од нив, на прво место, немаат никаква врска со вас.

На работното место, надвор со пријателите, за време на часовите во теретана... ќе се сретнете со овие луѓе низ различни сценарија во вашиот живот.

Ова е причината зошто е толку важно да знаете што да правите кога тоа ќе ви се случи.

Еве 5 совети како да се справите со некој што ве омаловажува

1) Земете длабок здив

Кога некој ќе ве омаловажи — без разлика како ќе одлучат да го направат тоа, тоа боде.

Оставете си неколку моменти да го обработите она што го кажале. Избегнувајте да реагирате во моментот. Може да биде премногу примамливо да возвратите со брзо враќање, или пак вашите сопствени злобни зборови да ги срушите.

Но, дали навистина сакате да потонете на нивното ниво?

Можеби се чувствуваат добро во моментот. И можеби ќе го почувствувате тоа итно ослободување - исто како што го чувствуваат тие. Сепак, запомнете, тоа е многу краткотрајно.

Вие неве убедувам дека личноста била во право, „Не сум способен, направив лоша работа на тој проект, не треба да свирам на гитара…“

Не е ни чудо што често ја губиме нашата самодоверба кога некој не скрши со ужасни зборови.

Еве како можете да си помогнете да си го вратите потоа, за да не влијае на вас долгорочно омаловажувањето:

1) Признајте ги вашите чувства

Зборовите можат да болат, и покрај тоа што луѓето го кажуваат. И во ред е ако вашите чувства биле повредени од нешто што некој ви рекол.

Наместо да ги отфрлите тие мисли и да ја игнорирате ситуацијата, важно е да ги признаете вашите чувства. Набљудувајќи ги, можете да се справите со нив и да откриете зошто се чувствувате вака.

Ова ќе ви помогне да продолжите по настанот.

Исто така види: Како да се оди со текот: 14 клучни чекори

2) Фокусирајте се на позитивното.

Целата цел на понижувањето на некој друг е да се чувствуваат мали.

Не дозволувајте ова да ви се случи. Наместо тоа, пронајдете нешто позитивно на кое можете да се фокусирате. Тргнете го коментарот на страна и размислете за нешто добро штотуку излеговте од таа ситуација.

Дали дадевте нешто ново?

Дали зборувавте за себе?

Дали стекна нов пријател?

Сите овие се позитивни страни кои јасно го надминуваат негативниот коментар што ти беше упатен.

Една од најважните работи што морав да почнам да ја правам се врати од негативноста на другите, беше враќање на мојата лична моќ.

Започнете со себе. Стопбарајќи надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да го најдете задоволството и исполнувањето што ги барате.

Ова го научив од шаманот Руда Ианде. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Во неговото одлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи за да го постигнете она што го сакате во животот.

Значи, ако сакате да изградите подобар однос со себе, отклучете го вашиот бескраен потенцијал и ставете страст во срцето на сè што правите, започнете сега со проверка на неговите вистински совети.

Еве линк до бесплатното видео повторно.

3) Простете и пуштете се

Не е тајна дека ова често е полесно да се каже и направи. Но, кога ќе се задржите на огорченоста, таа има тенденција да згное таму и да ја преземе контролата врз вас.

Наместо да дозволите ова да се случи, одберете да му простите на личноста и да ја оставите да си оди. Ова значи дека можете да се откажете од сите тие негативни чувства и да ги поминете.

Се разбира, ако негативните коментари и понатаму се случуваат, ова е многу потешко да се направи.

Прво, треба да соочете се со личноста и спречите тоа да се случи, пред да можете да изберете да простите и да се ослободите. Ова ќеимаат корист и двајцата на долг рок.

Луѓето избираат да ги понижуваат другите поради огромен број причини и секој пат, тоа има тенденција да боли.

Ако сте биле жртвата , потоа изберете како сакате да се справите со тоа.

Без разлика на се, вие имате избор.

сакате да кажете или направите нешто за што долгорочно може да зажалите. Затоа, наместо да возвраќате во моментот, обидете се со ова:
  • Тргнете се од личноста. На овој начин, тие не можат да го видат ефектот што го имале врз вас и тоа им одзема дел од нивната слава во моментот.
  • Длабоко вдишете. Ова ќе ви помогне да останете смирени и прибрани.
  • Бротајте до пет. Пред да се вратите назад, избројте до пет полека за да бидете сигурни дека нема едноставно да реагирате во лутина.

2) Размислете за вашиот одговор

Сакате да кажете им нешто, за да не стоите само и да зјапате (а можеби и да се борите со солзите), но што можете да кажете?

Не сакате да се одмаздувате и да ги влошите работите.

Можете да завршите да кажете нешто за што жалите и да застанете на нивното ниво во процесот. Наместо тоа, еве неколку одлични опции:

  • „Ви благодариме за вашето мислење“ – Само оставете го тоа. Личноста која ве омаловажува нема да очекува таков одговор. Тие се надеваат дека ќе реагирате - го чекаат подемот. Кога немате, нема што да кажете.
  • „Ви благодарам, можеби сте во право“ – Уште една моќна реченица во оваа ситуација. Можеби нивниот коментар толку многу боли затоа што има малку вистина зад тоа. Личноста сака да ве повреди, но од вас зависи дали ќе и дозволите или не. Размислете за тоа вака - тоа е само акоментар. Можете да свртите на друга страна и да го игнорирате.
  • Насмејте се и игнорирајте. Ако сакате да им покажете дека нивните зборови немаат нула влијание врз вас, едноставно смејте се од нивниот коментар и заминете си. Тоа покажува дека знаете дека коментарот не е точен, па нема ни да го удостоите со одговор.
  • Кажете им дека нивниот коментар ве повредил. Можете да бидете и целосно искрени со нив. Наместо да возвраќате, едноставно кажете му на личноста колку е повреден неговиот коментар и како се чувствувате. Тие нема да очекуваат таква искреност и може да биде добар начин да ги научите на моќта на нивните зборови во иднина. Понекогаш луѓето ве спуштаат за да се насмеете од другите. Со тоа што ќе им дадете до знаење дека вашите чувства се повредени, тоа ја одзема моќта и ефектот на нивниот коментар. Личноста може дури и да се ужасне кога знае дека толку многу ве вознемирила.

3) Јавете се на тоа

Ако таа личност е една од оние кои ве омаловажуваат секоја прилика ќе добијат, можеби е време да ги повикате.

Следниот пат кога ќе копаат, запрете ги.

Прекинете и кажете им дека нема да слушај повеќе. На крајот на краиштата, сè што велат за вас е секогаш негативно и повредува.

Погрижете се да бидете мирни и да имате контрола кога ќе им пријдете. Не сакате тоа да се прави во лутина.

Помага да им кажете дека не го цените начинот на кој зборуваат со вас и да ги прашатедобро, ако можат да се обидат и да работат на тоа следниот пат.

Ако останете смирени додека го правите ова, тие ќе се чувствуваат конфронтирани, но веројатно нема да возвратат - особено ако другите гледаат во моментот.

Тоа ви овозможува да ја пренесете вашата поента. Ако продолжат да го прават тоа после ова, само продолжете со: „Веќе ве замолив да престанете со негативните забелешки, дали мислите дека можете да се обидете повторно.“

Кажете го ова онолку пати колку што сте треба додека не им потоне.

4) Игнорирајте го

Ако не сте конфронтирачки тип на личност, можеби претпочитате целосно да ги игнорирате нивните коментари.

Најдобар начин да го направите ова е да го продолжите разговорот како никогаш да не зборувале. Не реагирај ни ништо. Ова ја одзема секоја моќ што се надеваа да ја добијат со нивниот коментар.

Исто така, ги намалува шансите да продолжат да ве омаловажуваат во иднина. Ако не го добиваат она што го сакаат од тоа, тогаш поверојатно е дека ќе престанат.

Се разбира, ова не е секогаш случај.

Понекогаш ќе почнат да копаат подлабоко за да видите кои се вашите граници и што сте спремни да толерирате. Во овој пример, можеби ќе треба да размислите да ги повикате на тоа.

5) Внесете ги сојузниците

Ако некој постојано ве соборува во јавни ситуации, тогаш веројатно е дека другите И околу вас сте го забележале.

Приближете им се на некои и прашајте ги дали ќе застанатод вас и да зборувате во ваше име.

Може да помогне ако некој аутсајдер зборува за вас. Всушност, честопати може да биде помоќно отколку ако одлучите да го направите ова за себе.

Личноста што ве омаловажува е помалку веројатно да продолжи откако ќе се соочи со други.

Зошто некој ве омаловажува?

Сега знаеме точно како да се однесуваме со луѓето кои одлучуваат да ве понижат - тоа не мора да ви го олеснува тоа.

На крајот на денот, тоа е болно. Без разлика каков вртење ќе го ставите. Па, зошто токму тоа го прават на прво место?

Еве неколку главни причини:

1) За да се чувствуваат подобро

Колку и да звучи себично, понекогаш луѓето ја зголемуваат сопствената самодоверба со тоа што ја рушат вашата. Тоа нема никаква врска со вас и сè е поврзано со тоа како тие се чувствуваат во моментот.

Типот на луѓе кои го прават ова обично имаат ниска самодоверба. Тие не знаат како да управуваат со тоа, па наместо тоа, ги соборуваат оние околу нив со надеж дека ќе си го дадат толку потребното засилување.

И знаете што - тоа веројатно им успева накратко -поим.

Гледањето на вашето згмечено лице и гледањето на вашата реакција им го дава чувството што го бараа. Но, тоа е ужасен начин да се направи тоа.

Тие се токсична личност и треба да се трудите да ги избегнувате колку што е можно повеќе.

2) Тие се љубоморни

Љубомората е грдаемоција која може да ја подигне главата на навистина повреден начин.

Без разлика дали имате подобра кариера, партнер или куќа од некој друг, или нешто едноставно како подобра коса, или едноставно сте поубави - тие можеби се барам да те симнам неколку штипки.

Зошто? Затоа што тие се љубоморни на она што го имате и сакаат да направат себеси да се чувствуваат подобро поради тоа.

Ајде да се соочиме со тоа, никој всушност не сака да се чувствува љубоморен. Тоа е огромна емоција која може да нè зафати и кога некој ќе дозволи да го совлада, може да излезе на начини на кои тие не мислат.

Иако ова не го оправдува она што лицето го кажува и како дејствуваат кон вас, тоа може многу да ви помогне кога станува збор за разбирањето зошто тие се трудат да ве смират.

3) Да ги натерате другите да им се допаднат

Кога ќе дојде на социјалните ситуации, некои луѓе навистина сакаат да им се допаднат на оние околу нив. Тие постојано се во мисија да се докажат и да се истакнат во толпата.

Тие се подготвени да прибегнат кон сите неопходни мерки за да го постигнат тоа.

Почесто отколку не, тие ставаат други долу за да се насмее остатокот од групата. Иако некои шеги можат да бидат смешни, овие генерално не се.

Добрата работа? Сите други обично гледаат низ ова. Иако можеби нема да зборуваат, добиената смеа ќе биде непријатна.

Во овие ситуации, често помага да се проговори и да му се даде до знаење на лицето дека се повредиловашите чувства.

Тие нема да го очекуваат тоа и може да им помогне да научат дека не е соодветно да ги омаловажувате другите само заради смеа.

4) Тие бараат внимание

Има некои луѓе во животот на кои едноставно им се допаѓа рефлекторот.

Тие копнеат за внимание - и во нивните очи, не е важно дали ова внимание е позитивно или негативно. Сè додека тие го добијат.

Без разлика дали стоите во група и тие се чувствуваат изоставени или сте излезени на пијалоци и тие сакаат да бидат слушнати. Тие се потсмеваат на другите за да ги имаат сите погледи вперени.

Просто кажано, не се работи за вас. Тоа е 100% за нив.

Тие едноставно ве користат и газат врз вашите чувства за да го добијат вниманието што го посакуваат. На овие луѓе не им е важно дали ќе ги повредат вашите чувства или ако луѓето околу нив не ја ценат нивната шега - тие само сакаат да бидат забележани.

Најдоброто нешто што можете да го направите со некој што бара внимание е да игнорирате нив. Свртете се настрана и не им обрнувајте никакво внимание.

5) Тие сакаат контрола

Постојат моменти во нашите животи кога се чувствуваме целосно и целосно надвор од контрола.

0>Кога нашиот шеф нè прави пример пред другите. Кога правиме нешто срамно и сите погледи се вперени во нас. Кога ќе кажеме нешто случајно и ќе нè задеваат резултат.

Некои луѓе избираат да се одмаздат и да ги понижат другите за да го тргнат центарот на вниманиетосамите себе.

За разлика од примерот погоре, овие луѓе не го сакаат вниманието - особено кога е непријатно внимание. Така, тие се обидуваат сами да го симнат со симнување на вас.

Во нивни очи, дури и ако луѓето реагираат негативно на нивниот коментар, барем срамниот момент сега е ставен во минатото. Тоа е победа за нив.

На подлабоко ниво, личноста која постојано ги понижува другите обично ја изгубил контролата во другите делови од својот живот. Можеби биле жртва на траума од детството или малтретирање, па сега вратете ја нивната контрола со понижување на другите.

6) Тие се едноставно песимисти

Ова се среќните полупразни луѓе .

Без разлика на се, тие едноставно не можат да направат позитивен спин на животот. Секогаш е малку пропаст и малку мрак.

Исто така види: 20 иритирачки карактеристики на сиромашните луѓе во врска

Затоа, кога ќе ве видат толку среќни и позитивни, тие имаат за цел да ве спуштат неколку степени на нивното ниво.

Да се ​​разбереме, има ли нешто подосадно за песимистот од оптимистот? Мислам дека не. Сакаат да те намалат пред да шириш премногу од тој оптимизам наоколу.

Значи, тие те копаат. Всушност, тие веројатно влегуваат во неколку кругови во обид да ве истрошат за да го промените вашиот став.

Како што може да очекувате, најдоброто нешто што можете да направите е да ги игнорирате.

Продолжете на вашите оптимистички начини и да знаете дека не можат да ве скршат со зборови.

Споделете ја добрата вест иширете некои зборови на охрабрување и не дозволувајте нивната негативност да ви застане на патот.

7) Тие сакаат добар стереотип

Постојат некои одлични стереотипи таму што се целосно навредливи.

Од Азијците што се лоши возачи (секако, некои се, но некои Кавкајци!) до сите на Centrelink е клошар (сега, знаеме дека тоа не е така).

Некои луѓе се хранат со овие стереотипи и не можат а да не ја отворат устата кога ќе видат еден.

Почесто отколку не, тоа завршува повеќе срамно за нив отколку што треба да биде повредено за вас. На крајот на краиштата, повеќето интелигентни луѓе знаат дека стереотипите ретко се применуваат.

Во ова сценарио, најдобро е само да се смеете и да знаете дека тоа не сте вие. Сите други што слушнале веќе го знаат тоа. Ќе остави личноста која го кажала да изгледа како будала, а не обратно.

Како да ја вратите самодовербата откако некој ќе ве омаловажи

Тоа е Не е тајна дека вашето его може да биде скршено кога некој ќе ве омаловажи.

Тоа боли.

Веројатно ќе поминете низ краток период на шок кога ќе се случи. На крајот на краиштата, зошто некој би сакал така да ги повреди твоите чувства? Може да потрае малку време за да се обработи она што штотуку се случило.

Понекогаш, овие чувства може да потрае многу долго за да исчезнат. вие.

Гласот во вашата глава може да го преземе и да започне
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.