100 цитати од Thich Nhat Hanh (страдање, среќа и отпуштање)

100 цитати од Thich Nhat Hanh (страдање, среќа и отпуштање)
Billy Crawford

Дали некогаш сте слушнале за Thich Nhat Hanh? Ако не сте, тој е мајстор будистички учител кој е познат по неговата неверојатна мудрост за самосочувство, внимание и мир.

По поминато време во САД, тој сфатил дека многу луѓе страдаат од погрешно верување дека приврзаноста и материјалните предмети водат до среќа. Тој се обиде да ги научи луѓето на позначаен начин на постоење што вклучува прифаќање на сегашниот момент и збогатување на количината на љубов во нашите животи.

Тој навистина е прекрасен зен-мајстор кој промени безброј животи на луѓе. Еве ги моите најомилени цитати од Thich Nhat Hanh. Се надевам дека ќе ве инспирираат исто како и мене!

Во сегашниот момент

„Да дишам, ги смирувам телото и умот. Издишувајќи се, се насмевнувам. Живеејќи во сегашниот момент, знам дека ова е единствениот момент.“

„Пијте го чајот полека и со почит, како да е оската по која се врти светската земја – полека, рамномерно, без брзање кон иднината .“

„Си ветувам дека ќе уживам во секоја минута од денот што ми е дадена да живеам.“

„Умот може да оди во илјада насоки, но на оваа прекрасна патека , чекорам во мир. Со секој чекор дува ветер. Со секој чекор, цветот цвета.“

„Кога сме свесни, длабоко во допир со сегашниот момент, нашето разбирање за она што се случува се продлабочува и почнуваме да се исполнуваме со прифаќање,допир со сегашниот момент, нашето разбирање за она што се случува се продлабочува и почнуваме да се исполнуваме со прифаќање, радост, мир и љубов.”

„Чувствата, без разлика дали се на сочувство или иритација, треба да бидат добредојдени, признати и третирани на апсолутно еднаква основа; затоа што и двајцата сме ние самите. Мандарината што ја јадам сум јас. Сенфовите зеленило што ги садам сум јас. Садам со целото мое срце и ум. Го чистам овој чајник со такво внимание што би го имал кога би го избањале бебето Буда или Исус. Ништо не треба да се третира повнимателно од било што друго. Во свесноста, сочувството, иритацијата, сенф зеленото растение и чајникот се свети.“

„Најскапоцениот подарок што можеме да му го понудиме секому е нашето внимание. Кога вниманието ќе ги прегрне оние што ги сакаме, тие ќе цветаат како цвеќе. Секогаш кога вашиот ум ќе се распрсне, користете го здивот како средство за повторно да го задржите вашиот ум.“

„Во свесноста човек не само што е мирен и среќен, туку е буден и буден. Медитацијата не е затајување; тоа е мирна средба со реалноста.“

„Одвреме-навреме, за да се потсетиме да се опуштиме и да бидеме мирни, можеби ќе сакаме да одвоиме малку време за повлекување, ден на внимание, кога можеме шетајте полека, насмевнете се, пијте чај со другарка, уживајте во заедно како да сме ниенајсреќните луѓе на Земјата.“

„Ако допрете една работа со длабока свесност, допирате сè.“

„Вашето дишење треба да тече благодатно, како река, како водна змија што ја преминува водата , а не како синџир од груби планини или галоп на коњ. Да го совладаме нашиот здив значи да имаме контрола над нашите тела и умови. Секој пат кога ќе се најдеме дисперзирани и ни е тешко да стекнеме контрола над себе со различни средства, секогаш треба да се користи методот на гледање на здивот.“

„Животот може да се најде само во сегашниот момент. Минатото го нема, иднината сè уште не е тука, и ако не се вратиме на себе во сегашниот момент, не можеме да бидеме во контакт со животот.“

За постапките

“ Моите постапки се моите единствени вистински предмети. Не можам да избегам од последиците од моите постапки. Моите постапки се основата на која стојам.“

„Нашиот живот мора да биде нашата порака.“

„Ако погледнете длабоко во вашата дланка, ќе ја видите вашата родителите и сите генерации на твоите предци. Сите тие се живи во овој момент. Секој од нив е присутен во вашето тело. Вие сте продолжение на секој од овие луѓе.“

„Во секој момент имате избор, кој или ве води поблиску до вашиот дух или подалеку од него.“

„Секој мислата што ја произведуваш, што и да кажеш, која било акција што ја правиш, тоа го носи твојот потпис.“

Од перспектива

„Забележав дека луѓето сепремногу се занимавате со негативното, со она што не е во ред. … Зошто да не се обидете на друг начин, да погледнете во пациентот и да видите позитивни работи, само да ги допрете тие работи и да ги натерате да цветаат?“

„Понекогаш вашата радост е изворот на вашата насмевка, но понекогаш вашата насмевка може да биде извор на вашата радост.“

„Да размислувате или на песимизам или на оптимизам претерано ја поедноставува вистината. Проблемот е да се види реалноста онаква каква што е.“

„Свесноста е како сонцето. Кога свети на нештата, тие се трансформираат.“

Кога се јаде месо

„Со јадењето месо ја делиме одговорноста за климатските промени, уништувањето на нашите шуми и труењето на нашиот воздух и вода. Едноставниот чин да се стане вегетаријанец ќе направи разлика во здравјето на нашата планета.“

„Да се ​​биде вегетаријанец овде исто така значи дека не консумираме млечни производи и производи од јајца, бидејќи тие се производи од месната индустрија. Ако престанеме да консумираме, тие ќе престанат да произведуваат. Само колективното будење може да создаде доволно одлучност за акција.“

За конфликтот & мир

„Кога ќе кажете нешто навистина нељубезно, кога ќе направите нешто како одмазда, вашиот гнев се зголемува. Го терате другиот да страда, а тој ќе се обиде напорно да каже или да направи нешто за да се ослободи од неговото страдање. Така конфликтот ескалира.“

„Ние често мислиме на мирот како отсуство на војна, дека доколку моќните земји би го намалиле своето оружјеарсенал, би можеле да имаме мир. Но, ако погледнеме длабоко во оружјето, ги гледаме сопствените умови - сопствените предрасуди, стравови и незнаење. Дури и ако ги пренесеме сите бомби на Месечината, корените на војната и корените на бомбите се уште се таму, во нашите срца и умови, и порано или подоцна ќе направиме нови бомби. Да се ​​работи за мир значи да се искорени војната од нас самите и од срцата на мажите и жените. Да се ​​подготвиш за војна, да им дадеш можност на милиони мажи и жени да практикуваат убивање дење и ноќе во нивните срца, значи да се засадат милиони семиња на насилство, гнев, фрустрација и страв што ќе се пренесуваат на генерациите што доаѓаат“.

„Моето убедување е дека нема начин до мирот - мирот е патот.“

„Ако во секојдневниот живот можеме да се насмееме, ако можеме да бидеме мирни и среќни, не само ние, но сите ќе профитираат од тоа. Ова е најосновниот вид мировна работа.“

„Кога одиме како (брзаме), печатиме вознемиреност и тага на земјата. Мораме да одиме на начин на кој ќе печатиме само мир и спокојство на земјата... Бидете свесни за контактот помеѓу вашите нозе и земјата. Одете како да ја бакнувате земјата со вашите нозе.“

„Искорнете го насилството во вашиот живот и научете да живеете сочувствително и внимателно. Барајте мир. Кога имате мир во себе, можен е вистински мир со другите.“

„Додека нема мир меѓу религиите, не може да има мир восветот.”

„Секој момент е шанса за нас да постигнеме мир со светот, да го овозможиме мирот за светот, да ја направиме среќата можна за светот.”

„Ние кои имаат допрено војна имаат должност да им ја донесат вистината за војната на оние кои немале директно искуство од неа. Ние сме светлината на врвот на свеќата. Навистина е жешко, но има моќ да свети и осветлува. Ако практикуваме внимателност, ќе знаеме како длабоко да погледнеме во природата на војната и, со нашиот увид, да ги разбудиме луѓето за да можеме заедно да избегнеме повторување на истите ужаси повторно и повторно.“

За тајната на будизмот

„Тајната на будизмот е да ги отстрани сите идеи, сите концепти, со цел вистината да има шанса да навлезе, да се открие себеси.“

„Нема просветлување надвор од секојдневниот живот.“

„Просветувањето е секогаш тука. Малото просветлување ќе донесе големо просветлување. Ако вдишувате и сте свесни дека сте живи - дека можете да го допрете чудото да се биде жив - тогаш тоа е еден вид просветлување“

За промената

„Благодарение на непостојаноста, сè е можно.“

„Во вистински дијалог, двете страни се подготвени да се променат.“

За алчноста

„Да се ​​биде богат е пречка за љубовен. Кога сте богати, сакате да продолжите да бидете богати и на крајот ќе го посветувате целото ваше време, целата енергија во вашиот секојдневен живот за да останете богати.“

За доживувањесите емоции

„Човечкото суштество е како телевизор со милиони канали…. Не можеме да дозволиме само еден канал да доминира со нас. Ние го имаме семето на се во нас и мораме да си го вратиме сопствениот суверенитет.“

Исто така види: Девојки кои момците жалат што изгубиле: 12 главни квалитети

„Дабот е даб. Тоа е се што треба да направи. Ако дабот е помал од дабот, тогаш сите сме во неволја.“

„Ова тело не сум јас; Јас не сум фатена во ова тело, јас сум живот без граници, никогаш не сум роден и никогаш не сум умрел. Таму широкиот океан и небото со многу галаксии Се манифестира од основата на свеста. Од беспочетно време, отсекогаш сум бил слободен. Раѓањето и смртта се само врата низ која влегуваме и излегуваме. Раѓањето и смртта се само игра на криенка. Затоа, насмевнете ми се и фатете ме за раката и мавнете ми збогум. Утре ќе се сретнеме повторно или и порано. Секогаш повторно ќе се сретнеме кај вистинскиот извор, секогаш повторно ќе се сретнеме на безброј патеки на животот.“

радост, мир и љубов.“

„Одете како да ја бакнувате Земјата со нозете.“

„Мирот е присутен токму овде и сега, во нас самите и во сè што правиме и види. Секој здив што го земаме, секој чекор што го правиме може да биде исполнет со мир, радост и спокојство. Прашањето е дали сме во контакт или не. Треба само да бидеме будни, живи во сегашниот момент.“

„Да живееш во овде и сега не значи дека никогаш не размислуваш за минатото или одговорно планираш за иднината. Идејата е едноставно да не си дозволите да се изгубите во жалење за минатото или грижи за иднината. Ако сте цврсто втемелени во сегашниот момент, минатото може да биде предмет на истражување, предмет на вашата свесност и концентрација. Можете да постигнете многу сознанија со гледање во минатото. Но, сè уште сте приземјени во сегашниот момент.“

„Минатото го нема, иднината сè уште не е тука, и ако не се вратиме на себе во сегашниот момент, не можеме да бидеме во контакт со живот.

„Имаме повеќе можности достапни во секој момент отколку што сфаќаме.“

„Вдишување, постои само сегашниот момент.

Издишувањето, тоа е прекрасен момент.“

Тич Нхат Хан зборува повеќе за сегашниот момент во својата книга, Ти си тука: Откривање на магијата на сегашниот момент.

На страдање

„Кога друга личност ве тера да страдате, тоа е затоа што тој страда длабоко во себесебе, и неговото страдање се прелева. Нему не му треба казна; му треба помош. Тоа е пораката што тој ја испраќа.“

„Луѓето тешко се откажуваат од своето страдање. Од страв од непознатото, тие претпочитаат страдање што е познато. .“

„Страдањето не е доволно. Животот е и страшен и прекрасен...Како да се насмеам кога сум исполнет со толку многу тага? Природно е – треба да се насмевнете на тага затоа што сте повеќе од вашата тага.

„Кога ќе почнете да гледате дека вашиот непријател страда, тоа е почеток на увид.“

„Некои луѓе живеат како да се веќе мртви. Околу нас се движат луѓе кои се обземени од своето минато, преплашени од својата иднина и заглавени во својот гнев и љубомора. Тие не се живи; тие се само шетачки трупови.“

„Во современото општество повеќето од нас не сакаат да бидат во контакт со самите себе; сакаме да бидеме во контакт со други работи како религија, спорт, политика, книга - сакаме да се заборавиме. Секогаш кога имаме слободно време, сакаме да поканиме нешто друго да влезе во нас, отворајќи се пред телевизијата и велејќи ѝ на телевизијата да дојде да не колонизира.“

„Неизбегнувајте контакт со страдање или затворете ги очите пред да страдате. Не губете ја свеста за постоењето на страдање во животот на светот. Најдете начини да бидете со оние кои страдаат со сите средства, вклучувајќи личен контакт и посети, слики, звуци. Со такви средства, …разбудете се себеси и другите за реалноста на страдањето во светот. Ако стапиме во контакт со страдањата на светот и сме трогнати од тоа страдање, може да им помогнеме на луѓето кои страдаат. многу“, но наместо тоа, „ќе направам нешто за тој помалку да страда“. Умот на сочувство е навистина присутен кога е ефикасен во отстранувањето на страдањето на друго лице.“

„Луѓето страдаат затоа што се фатени во нивните ставови. Штом ги објавиме тие ставови, ние сме слободни и не страдаме повеќе.“

За прифаќање и отпуштање

„Да се ​​биде убав значи да се биде свој. Не треба да бидете прифатени од другите. Треба да се прифатите себеси.“

„Опуштањето ни дава слобода, а слободата е единствениот услов за среќа. Ако, во нашето срце, сè уште се држиме до нешто - гнев, вознемиреност или имот - не можеме да бидеме слободни.“

„За работите да ни се откријат, треба да бидеме подготвени да ги напуштиме нашите ставови нив.“

„Насмевнете се, дишете и оди полека.“

„Кога ќе се родиш како цвет на лотос, биди прекрасен цвет на лотос, не се обидувај да бидешцвет на магнолија. Ако копнеете за прифаќање и признавање и се обидете да се промените себеси за да одговарате на она што другите луѓе сакаат да бидете, ќе страдате цел живот. Вистинската среќа и вистинската моќ лежат во разбирањето себе си, прифаќањето себеси, довербата во себе.“

„Поради твојата насмевка, ти го правиш животот поубав.“

За тоа колку сме среќни да биди жив

„Луѓето обично сметаат дека одењето по вода или на воздух е чудо. Но, мислам дека вистинското чудо не е да се оди ниту по вода ниту по воздух, туку да се оди по земја. Секојдневно сме вклучени во чудо кое не го ни препознаваме: сино небо, бели облаци, зелени лисја, црни, љубопитни очи на детето - нашите две очи. Сè е чудо.“

„Бидејќи си жив, сè е можно.“

„Бадејќи се утрово, се насмевнувам. Дваесет и четири сосема нови часа се пред мене. Ветувам дека ќе живеам целосно во секој момент и ќе гледам на сите суштества со очи на сочувство.“

„Тука сме да се разбудиме од нашата илузија на одвоеност. Ќе уживам во секоја минута од денот што ми е дадена да живеам.“

„Бранот не треба да умре за да стане вода. Таа е веќе вода.“

„Околу нас животот пука со чуда – чаша вода, сончев зрак, лист, гасеница, цвет, смеа, капки дожд. Ако живеете во свесност, лесно е да се видат чуда насекаде. Секое човечко суштество емноштво чуда. Очи кои гледаат илјадници бои, облици и форми; уши што слушаат пчела како лета или гром; мозок кој размислува за прашина лесно како целиот космос; срце кое чука во ритам со чукањето на срцето на сите суштества. Кога сме уморни и се чувствуваме обесхрабрени од секојдневните борби во животот, можеби нема да ги забележиме овие чуда, но тие се секогаш таму.”

„Вистинското чудо не е одење по вода или одење во воздух, туку едноставно одење по оваа земја.“

„Ако не сме целосно самите себеси, навистина во сегашниот момент, сè ни недостасува.“

За разбирање

„Кога садите зелена салата, ако не расте добро, ти

не ја обвинувај марулата. Барате причини зошто не

се прави добро. Можеби ќе му треба ѓубриво, или повеќе вода или

помалку сонце. Никогаш не ја обвинувате зелената салата. Сепак, ако имаме

проблеми со нашите пријатели или семејството, ја обвинуваме другата

Исто така види: 15 знаци дека имате толку силна личност што ги заплашува другите

личност. Но, ако знаеме како да се грижиме за нив, тие ќе

растат добро, како зелената салата. Обвинувањето нема воопшто позитивен

ефект, ниту пак обидот да се убеди користејќи разум

и аргументи. Тоа е моето искуство. Нема вина, нема

расудување, нема аргументи, само разбирање. Ако

разбираш и покажеш дека разбираш, можеш

да сакаш и ситуацијата ќе се промени“

„Разбирањето значи да го фрлиш своето знаење.“

За среќата

„Многу луѓе мислат на возбудае среќа.... Но, кога сте возбудени, не сте мирни. Вистинската среќа се заснова на мирот.“

„Нашите поими за среќата не заробуваат. Забораваме дека тие се само идеи. Нашата идеја за среќа може да не спречи да бидеме навистина среќни. Не ја гледаме можноста за радост што е пред нас кога сме фатени во верувањето дека среќата треба да има одредена форма.“

„Среќата не доаѓа од консумирање на нештата“

За љубовта

„Преку мојата љубов кон тебе, сакам да ја изразам мојата љубов кон целиот космос, целото човештво и сите суштества. Живеејќи со тебе, сакам да научам да ги сакам сите и сите видови. Ако успеам да те сакам, ќе можам да ги сакам сите и сите видови на Земјата... Ова е вистинската порака на љубовта.“

„Ако сакате некого, но ретко се ставате на располагање за него или неа, тоа не е вистинска љубов.“

„Мора да сакаш на таков начин што саканата личност да се чувствува слободно.“

„Изворот на љубовта е длабоко во нас и можеме да им помогнеме на другите сфати многу среќа. Еден збор, една акција, една мисла може да го намали страдањето на друга личност и да му донесе радост.“

„Ако сакате некого, најголемиот подарок што можете да му го дадете е вашето присуство. „Во вистинската љубов, ја достигнувате слободата.“

„Ако нашата љубов е само волја за поседување, тоа не е љубов.“

„Вистинското љубовно писмо е направено од увид, разбирање , и сочувство.Инаку тоа не е љубовно писмо. Вистинското љубовно писмо може да предизвика трансформација кај другата личност, а со тоа и во светот. Но, пред да произведе трансформација кај другата личност, треба да произведе трансформација во нас. Некои писма можеби ќе ни одземат цел живот да ги напишеме.“

„Можно е да се живее дваесет и четири часа на ден во состојба на љубов. Секое движење, секој поглед, секоја мисла и секој збор може да се впие со љубов.“

За надежта

„Надежта е важна бидејќи може да го направи сегашниот момент помалку тежок за поднесување. Ако веруваме дека утре ќе биде подобро, можеме да поднесеме тешкотии денес.“

За иднината

„Ве поканувам да одите подлабоко, да учите и да вежбате за да станете некој кој има голем капацитет да биде цврст, смирен и без страв, затоа што на нашето општество му требаат луѓе како тебе кои ги имаат овие особини, а на твоите деца, на нашите деца, им требаат такви како тебе, за да продолжат понатаму, за да станат цврсто, мирно и без страв.“

„Ве молам, не чекајте докторите да ви кажат дека ќе имате бебе за да започнете да се грижите за него. Веќе е таму. Што и да сте, што и да правите, вашето бебе ќе го добие. Сè што ќе јадете, сите грижи што ви се на ум ќе бидат за него или неа. Можете ли да ми кажете дека не можете да се насмеете? Мислете на бебето и насмевнете се за него, за неа, за идните генерации. Ве молиме немојтекажи ми дека насмевката и твојата тага едноставно не одат заедно. Тоа е ваша тага, но што е со вашето бебе? Тоа не е неговата тага, не е нејзината тага.“

За здравјето

„Да го одржувате вашето тело здраво е израз на благодарност кон целиот космос - дрвјата, облаците, сè. 1>

За учење

„Тајната на будизмот е да се отстранат сите идеи, сите концепти, со цел вистината да има шанса да навлезе, да се открие“.

„Обично кога слушаме или читаме нешто ново, само го споредуваме со нашите сопствени идеи. Ако е исто, го прифаќаме и велиме дека е точно. Ако не е, велиме дека е неточно. Во секој случај, ништо не учиме.“ „Сегашниот момент е исполнет со радост и среќа. Ако сте внимателни, ќе го видите тоа.

„Приврзаноста кон погледите е најголемата пречка за духовниот пат.“

„Решен сум да вежбам длабоко слушање. Решен сум да практикувам говор со љубов.“

„Кога нашите верувања се засноваат на нашето директно искуство на реалноста, а не на поими понудени од други, никој не може да ги отстрани овие верувања од нас.“

0>„Мораме да продолжиме да учиме. Мора да бидеме отворени. И ние мора да бидеме подготвени да го ослободиме нашето знаење за да дојдеме до повисоко разбирање на реалноста.“

За медитација и засилувач; свесност

„Чувствата доаѓаат и си одат како облаци на ветровито небо. Свесното дишење е моето сидро.“

„Кога сме свесни, длабоко во
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.