14 работи што треба да ги правите кога се чувствувате дека светот ви се распаѓа

14 работи што треба да ги правите кога се чувствувате дека светот ви се распаѓа
Billy Crawford

Што правиш кога твојот свет се распаѓа?

Кога сè од кое зависевте и мислевте дека е вистина почнува да се урива околу вас?

Како можете да ја пребродите бурата и да дојдете надвор од другата страна без трајно оштетување?

Ова е водич за преживување.

1) Прегледајте ја вашата ситуација

Треба да започнете со признавање на она што се случува и прифаќање на моменталната ситуација.

Што предизвикува вашиот свет да се распадне?

Можеби се работи за повеќе нешта: загуба на некој близок до вас, пресврти на работа, нарушена врска , здравствени проблеми и проблеми со менталното здравје.

Можеби дури и тоа само ја чеша површината...

Дури и ако е така, изолирајте го она што е најважно во моментов што ви го кине животот и ве прави не можам да спиеме ноќе.

Дури и ако немате одговор како да се справите со овој проблем, запишете го и потврдете што е тоа.

Ова е вашиот живот во моментов и можете Немојте да се борите со змејот ако негирате дека воопшто постои.

Како што пишува Мохамед Мауи:

„Определете што точно придонесува за вашата несреќа.

„Напишете листа на сите овие работи и почнете да работите на секоја работа еднаш во исто време, со тоа што на почетокот ќе се осврнете на најитните работи.“

2) Дишете

Ако ставите пиштол во мојата глава и ме праша едно нешто што сите го имаме што ни дава моќ да се лекуваме и да станеме посилни, би рекол дишење.

На буквалное да одите лесно на себе.

Можеби сте направиле големи грешки и сте излегле од колосек.

Но сите ние го правиме тоа.

Не се тепајте толку многу и извадете го сето тоа на себе.

Сите ние се трудиме да дадеме се од себе и правиме некои погрешни потези на патот. Ветете се дека ќе бидете подобро следниот пат, апсолутно, но не правете грешка да мислите дека сте уникатно зли или недостатоци.

13) Запомнете дека животот е промена

Една константа во животот е промената. Никој од нас нема да го промени тоа.

Како што забележал филозофот Мартин Хајдегер, грчкиот збор existere сам по себе значи „да се истакне“.

Колку што ние знам дека во овој момент постоењето е можно само во времето. Ако бевте живи, но замрзнати на едно место неодредено време, немаше да имате можност да се движите, да се менувате или да се приспособувате.

Немаше да „постоите“ на кој било начин што е значаен за нашето сегашно искуство.

Како што забележа Хајдегер, што воопшто би значел концептот „сино“ ако сме родени во свет во кој секој предмет, вклучително и нас самите, е прецизна иста нијанса на сина боја?

Постоење и дефиниција се дефинира со разлика, движење и контраст.

Со други зборови, животот е промена и движење.

Без тоа е само „нешто“ или „идеја“ (или можеби повисока некаков вид духовна реалност што ја доживуваме по смртта).

Кога вашиот свет се урива, обидете се да го замислите како природенциклус.

Исто така види: 8 причини зошто го привлекувате она од што се плашите (и што да направите во врска со тоа)

Ова е време на болка, конфузија и хаос. Не е ништо лично, колку и да е болно.

Како што пишува Џордан Браун:

„Никогаш не може да се одржи ред. Ниту еден поредок не може да трае освен поредокот на целото, што е овој свет. проблеми, вклучувајќи ме и тебе.

Тоа е добро да се биде искрен и да се признае.

Проблемот доаѓа кога ќе почнеме да преземаме одговорност за проблемите на другите и да им дозволиме да ги откријат нас.

Сочувството е одлично, но меѓусебната зависност е токсична и штетна.

Ова е исто толку точно во семејствата и работните ситуации како и во романтичните врски.

Запомнете дека вие „Не сте тука за да го носите туѓиот багаж.

Ти си тука за да го живееш својот живот.

И уште повеќе е што нема да можеш да направиш вистински напредок во помагањето други, ако имате премногу тежина што ве држи и ве кочи.

„Додека вашиот живот се чувствува преоптоварен со проблеми, треба да запомните да направите чекор назад од обидот да се справите со тежината на проблемите на другите луѓе исто така“, забележува Моќта на позитивноста.

„Да се ​​биде отворен и достапен да им помогне на другите кога им е потребно е добра и позитивна особина.

„Меѓутоа, треба да бидете сигурни дека поставувате граници и не дозволувате туѓите проблеми да станат ваша одговорностврвот на своето.”

Што е следно?

Никој од нас не може сам да го состави сопствениот свет кога ќе се распадне.

Но, што можеме да направиме е да работиме на себе и да наоѓаме и развиваме внатрешна сила.

Патот напред можеби не лежи во надворешни работи, работни места и достигнувања.

Веројатно е многу посуптилно од тоа: како што вие развиете и зајакнете се, почнувате да забележувате референтни точки и повеќе ветувачки можности околу вас.

Сите ние сме заглавени во различни степени на хаос целиот наш живот и мораме да научиме да не зависиме од надворешната стабилност.

Затоа што ако го направите тоа ќе останете зависни и на милост и немилост на следното големо разочарување.

Наоѓање на нозете по бурата

Кога животот ќе ве отфрли од курсот и ќе ви даде тепањето е дезориентирачко и вознемирувачко искуство.

Можеби се чувствувате како жртва која е казнувана за кривично дело што не сте го направиле.

Клучно е да научите да станете за себе и гледај се за себе.

Клучно е да научиш да кажеш не.

Исто така, од клучно значење е понекогаш да признаеш дека си едноставно изгубен.

Како големиот британски бенд Алармот пее во нивната песна „Rescue Me“ од 1987 година:

„Сиромашен сум

Барам заштита

Сакам љубов

И физички азил

скитник

Бегајќи од уништување

Покриј ме

Додека барам пребегнување.“

Сите сакаме безбедно место да го наречеме дом.

Сакаме племе и улога : сакаме да припаѓаме на некој начин, на некое место, некако.

Првото место за почеток е внатре во себе.

Бидете трпеливи, дајте си го одобрувањето и почитта што ги посакувате од другите. Има толку многу работи што не можете да ги контролирате:

Важно е да ја прифатите ситуацијата онаква каква што е моментално и да ја признаете реалноста.

Повторната изградба може да биде бавна.

Ако сте изгубиле некој близок, сте прекинале долга врска или сте претрпеле катастрофален неуспех во вашето ментално или физичко здравје, никој не може да ве обвини дека се чувствувате лути, исплашени и тажни.

Прифатете дека овие чувства се природни и здрав. Тие не се „лоши“ или невалидни.

Потоа започнете со практичните чекори за повторно да ги пронајдете нозете.

Јадете добро, вежбајте, вежбајте медитација, најдете го вашиот духовен пат и помогнете им на другите секогаш кога можете .

Животот нема прирачник, но со решителност и добра волја можете да излезете од другата страна на траумата уште посилна и помудра отколку што сте влегле.

на ниво, нашиот здив не одржува во живот.

На покомплексно ниво, дишењето е врската помеѓу нашиот автономен и симпатичкиот нервен систем: мост помеѓу несвесното и свесното.

Не можете да Кажете му на вашето варење да вари поинаку, но вие свесно може да одлучите да дишете поинаку.

Затоа да научите да дишете среде криза може да биде најдоброто нешто што некогаш сте го направиле во животот.

Но, разбирам, може да биде тешко да се испуштат тие чувства, особено ако сте поминале толку долго обидувајќи се да ја задржите контролата над нив.

Ако е така, топло ви препорачувам да го погледнете ова бесплатно видео за здив. создадена од шаманот Руда Ианд.

Руда не е уште еден самопрогласен животен тренер. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

Вежбите во неговото зајакнувачко видео комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се пријавите со вашето тело и душа.

По многу години потиснување на моите емоции, динамичниот проток на здивот на Руда буквално ја оживеа таа врска.

И тоа е она што ви треба:

Искра повторно да ве поврзе со вашите чувства за да можете да започнете да се фокусирате на најважната врска од сите - онаа што ја имате со себе.

Значи, ако сте подготвени да ја вратите контролата над вашиот ум, тело и душа, ако си подготвенкажете им збогум на анксиозноста и стресот, погледнете ги неговите вистински совети подолу.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

3) Најдете ја вашата духовна страна

Кога сè околу вас се урива, тоа може да биде најдобро време од сите да ја откриете вашата духовна или религиозна страна.

Дури и ако вообичаено сметате дека религијата и духовноста се забавни или не за вас, ова може да биде вашата шанса да дознаете повеќе за она што ви зборува.

Можеби тоа е зен-будизмот или евангелистичкото христијанство.

Можеби е да се погледне домородниот шаманизам и ајурведската медицина .

Можеби е само да седите тивко со книга со поезија и да размислувате за убавината и мистеријата на природата.

Кога целиот ваш свет се распаѓа, може да биде одлично време да се вратите внатре.

Дознајте ги вашите приоритети и што зборува за вас.

Очите нека ви се наполнат со солзи кога гледате прекрасно зајдисонце или гледате како ветерот шепоти низ дрвјата.

Ние живејте во магичен свет, дури и ако може да биде многу болен.

4) Дозволете си да бидете лути и „негативни“

Еден од најлошите совети што ги дава Њу Ејџ и духовната заедница е да се натерате да останете секогаш позитивни и фокусирани на оптимизмот колку што е можно повеќе.

Ова е детски совет што ќе ве остави во полоша форма отколку што сте започнале .

Ако барате работи што треба да ги правите кога се чувствувате како да е вашиот светраспаѓајќи, направете го она што е природно.

Вечете, плачете еден час на најтажната музика на земјата, удирајте перница, излезете по ридовите и завивајте со којотите.

Престанете да се обидувате да живеат според некоја слика дека се „позитивни“ или полни со „светлина“.

Премногу луѓе на крајот страдаат од токсична позитивност и стануваат неподносливи дури и да бидат наоколу.

Не' не биди еден од нив.

Ние сме родени на овој свет без прирачник со упатства и животот е полн со секакви работи што можат да нè доведат на колена.

Изразете ја таа болка и фрустрација. Престанете да се обидувате да го потиснувате вашиот гнев и тага.

Не плашете се од болката и болката во вас.

Запознајте го тоа. Почитувај го. Ослободете го.

5) Најдете пријател

Ако се чувствувате како вашиот свет се распаѓа, можеби ќе сакате да исчезнете и само останете сами.

Меѓутоа, во многу ситуации ова е најлошото нешто што можете да го направите.

Поминувањето време во осаменост и отворањето на вашата болка е одлична идеја, но и трошењето многу време сам може да ве потоне во долготрајна депресија или целосно избегнување на животот.

Затоа има моменти кога наоѓањето пријател е толку витално.

Дури и ако само седите заедно и погледнете ја Месечината или потопете во фотелјите и слушајте ги Doors за попладне...

Исто така види: 15 корисни совети за раскинување со некој со кој штотуку сте почнале да излегувате

Тоа друштво ќе ви направи добро.

Најдете пријател кога светот ќе ви се распадне. Тие ќе помогнат да се врати едно парчезаедно: или во најмала рака ќе бидат таму за да ја споделат апокалипсата со вас.

Додека Сајмон и Гарфункел пеат во кулминацијата на нивната песна „Мост над проблематична вода:“

Вашето време е да блеснете

Сите ваши соништа се на пат

Видете како сјаат

О, ако ти треба пријател

пловам веднаш позади.“

6) Стани и облечете се

Кога се чувствувате дека светот ви се распаѓа, можеби не сакате ништо повеќе од тоа да исчезнете во кревет засекогаш.

Само станување, облекување и туширање и залак за јадење може да изгледа како да се искачувате на Монт Еверест.

Затоа е толку важно да го направите тоа.

Поминете низ тие движења и завршете ги основните работи.

Не колку и да се лоши работите, ставете четка за заби над забите, исчешлајте ја косата, исперете алишта и залепете неколку парчиња леб во тостерот.

Повторете ги вашите секојдневни активности дури и ако се чувствувате како пекол на земјата .

Оваа дисциплина ќе ве зајакне и ќе помогне да се ублажи мала количина од ужасната болка внатре.

Како што советува Рејчел Шарп:

„За да се извлечете од оваа непријатна ситуација низ што минуваш ќе мора да ги правиш оние мали нешта што не сакаш да ги правиш.

„Како што е станувањето од кревет наутро, облекувањето облека, туширањето, правењето здрав оброк…

„Тие мали нешта можеби изгледаат мали, нотие се навистина важни чекори во изградбата на вашиот живот повторно заедно.”

7) Фокусирајте се на она што е во ваша контрола

Има милиони работи во овој живот кои се надвор од ваша контрола, од денешното време до културата во која сте родени.

Примарната работа што ја контролирате во овој свет сте вие ​​и одлуките што ги донесувате.

Затоа, да се вклучите во вашите лични моќта е многу важна.

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да најдете задоволство и исполнетост го бараш.

Ова го научив од шаманот Руда Ианд. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Во своето одлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи за да го постигнете она што го сакате во животот и да престанете да ве влечат надолу од нештата што се надвор на вашата контрола.

Затоа, ако сакате да изградите подобар однос со себе, да го отклучите вашиот бескраен потенцијал и да ја ставите страста во срцето на сè што правите, почнете сега со проверување на неговите вистински совети.

8) Бидете физички

Ако вашиот свет се распаѓа поради повреда или болест, тогаш ова парче одсоветот можеби не е возможен за вас во моментот.

Но, ако го имате вашето физичко здравје и можете да вежбате или вежбате, тогаш силно ве советувам да го сторите тоа.

Кога вежбаме и да станете физички, нашето тело се преплавува со кислород, ендорфин и допамин.

Се чувствуваме добро.

Само звучи апстрактно додека не го направите тоа и самите не ги набљудувате резултатите.

0>Ако вашиот свет се урива околу вас, последното нешто што сакате да го направите е да тргнете на џогирање од 10 милји во 6 часот наутро.

Но, ова всушност може да биде најдоброто нешто што можете да го направите за да излезете од вашата главата и оставете ја вашата физичка енергија да се стопи малку од болните искуства кои влијаат на вас.

Како што реков, изразувањето негативни емоции е добра работа, така што ништо од ова не е да се присилувате себеси да се чувствувате добро или мислејќи дека е „лошо“ да се вознемириш.

Всушност е само да влезеш во твоето тело и навистина да се чувствуваш малку пожив.

Плус: ако сакаш да викаш „ЕБЕ! „ додека џогираш, според мое мислење, имаш целосно право да го сториш тоа.

9) Слушај ја болката

Ако ја изгориш раката на жешко шпоретот ќе почувствувате силна болка.

Има причина за ова:

Болката ја испраќаат вашите нерви и сетилото за допир како сигнал веднаш да престанете да го допирате шпоретот.

Кога вашиот свет се распаѓа, болката и гневот што ги чувствувате не се „лоши“, тоа е валидно искуство што го доживувате.

Често може да бидеда ти кажам нешто, како да не им веруваш премногу на луѓето или да се грижиш повеќе за себе.

Во други случаи тоа може само да те обликува во посилна личност, а твојата работа е да преживееш.

Научете да ја слушате болката и оставете го зад себе самозадоволството. Не сме родени само да седиме наоколу и да бидеме добри со што и да се случи.

Ние сме динамични суштества кои се создадени да излеземе од нашата комфорна зона и да се соочиме со нашите предизвици.

Како Ешли Портило вели:

„Задоволството се чувствува убаво, бидејќи е удобно. Неговата мека текстура нè обвива во секојдневната рутина на предвидливост; се чувствуваме безбедно.

„Не е изненадување што ја избегнуваме промената, бидејќи таа носи непријатност, па дури и болка. Како болката може да ни донесе среќа?“

10) Започнете нов проект

Кога сè ќе се урива изгледа како последен пат кога сакате да изградите нешто ново.

Но, всушност може да биде најдоброто време за да го сторите тоа.

Некои од најголемите успешни приказни што сум ги видел во бизнисот се луѓе кои започнале нови потфати и позајмиле пари за преземете голем ризик токму во средината на еден од нивните други потфати да падне и гори.

Кога го чекате вистинското време, се ставате на милост и немилост на сили кои се надвор од вашата контрола.

Но кога храбро напредувате без оглед на надворешните околности, се враќате на возачкото седиште и ја враќате моќта.

Погледнете настрана од катастрофата наоколути за момент.

Дали има некои можности што сè уште постојат? Најдете еден и тргнете по него.

11) Дознајте што навистина сакате

Што навистина сакате?

Звучи едноставно, но не е.

Многу пати сме фатени во хаос и катастрофа затоа што сме навистина, навистина збунети.

Со години ги оставам идеите и вредностите на другите ги водат моите цели во животот.

Дури кога решив што сакам за себе, почнав да го расчистувам патот низ конфузијата и измешаните пораки.

Размислете овој пат од ужасен хаос и тага како шанса да размислите што ви е најважно во животот.

Што сакате да промените?

Кои се вашите соништа?

Што дали најмногу ве мачи оваа ситуација и како можете да се подготвите за неа во иднина?

„Добијте јасност. Што би сакале да правите и со кого би сакале да поминувате време.

„Дефинирајте што всушност значи успехот за вас, а не за вашето семејство и почнете да создавате ваш успех“, советува тренер Лиза Горнал.

12) Престанете да бидете толку тешки кон себе

Сензитивните и креативните луѓе се интересни за разговор и инспиративни.

Но, тие направи една работа што навистина ме фрустрира:

Тие имаат тенденција да се тепаат себеси и да се обвинуваат себеси за работи што не се нивни виновни.

Една од најважните работи што треба да се направи кога се чувствува како твојот свет се распаѓа
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.