Алан Вотс ме научи на „трикот“ за медитација (и како повеќето од нас тоа го сфаќаат погрешно)

Алан Вотс ме научи на „трикот“ за медитација (и како повеќето од нас тоа го сфаќаат погрешно)
Billy Crawford

Дали некогаш сте се обиделе да медитирате?

Ако е така, веројатно сте се обиделе да се фокусирате на вашиот здив или да повторите мантра.

Вака ме научија да медитирам, и ме доведе на сосема погрешен пат.

Наместо тоа, научив едноставен „трик“ од Алан Вотс. Тој помогна да се демистифицира искуството и сега е многу полесно.

Исто така види: Имате чувство дека изневерува, но немате доказ? 35 знаци дека сте во право

Од медитирањето на овој нов начин, открив дека фокусирањето на мојот здив и повторувањето на мантра влијаеше на мојата способност да постигнам вистински мир и просветлување.

Прво ќе објаснам зошто ова беше погрешен начин за медитација, а потоа ќе го споделам трикот што го научив од Алан Вотс.

Зошто фокусирањето на здивот и повторувањето мантра не ми помогна да медитирај

Треба да објаснам дека иако овој пристап кон медитацијата не ми помогна, можеби ќе имате поинакво искуство.

Откако го научив овој трик од Алан Вотс, тогаш можев да искусам мојот здив на начини кои ме ставаат во медитативна состојба. Мантрите исто така станаа поефикасни.

Проблемот беше овој:

Со фокусирањето на здивот и повторувањето на мантрата, медитацијата стана активност за „правење“ за мене. Тоа беше задача која бараше фокус.

Медитацијата треба да се случи спонтано. Тоа доаѓа од останувањето неокупирано со мисли и од самото доживување на сегашниот момент.

Клучната поента е да го доживеете овој момент без да размислувате за него. Меѓутоа, кога почнав да медитирам соЗадача на ум да се фокусирам на мојот здив или да повторам мантра, имав фокус. Размислував за искуството.

Се прашував дали е ова „тоа“, дали го правам „правилно“.

Со пристапот кон медитацијата од перспективата што ја сподели Алан Вотс подолу, јас не беше толку фокусиран да прави нешто. Таа се трансформираше од задача „правење“ во искуство „да се биде“.

Пристапот на Алан Вотс кон медитацијата

Погледнете го видеото подолу каде Алан Вотс го објаснува својот пристап. Ако немате време да го гледате, го сумирав подолу.

Ватс го разбира предизвикот да се стави премногу значење на медитацијата и препорачува да започнете со едноставно слушање.

Затворете ја очи и дозволете си да ги слушнете сите звуци што се случуваат околу вас. Слушајте го општото брмчење и зуи на светот на ист начин како што слушате музика. Не обидувајте се да ги идентификувате звуците што ги слушате. Не ставајте имиња на нив. Едноставно дозволете звуците да си играат со вашите ушни тапанчиња.

Оставете ги вашите уши да слушнат што сакаат да слушнат, без да дозволите вашиот ум да ги суди звуците и да го води искуството.

Додека го продолжувате овој експеримент, вие ќе открие дека природно ќе открие дека ги означувате звуците, давајќи им значење. Тоа е во ред и сосема нормално. Тоа се случува автоматски.

Сепак, со текот на времето ќе завршите да ги доживувате звуците на поинаков начин. Како што звуците ќе дојдат во вашата глава, така ќе бидетеслушајќи ги без осудување. Тие ќе бидат дел од општата врева. Не можете да ги контролирате звуците. Не можете да спречите некој да кашла или кива околу вас.

Сега, време е да го сторите истото со вашиот здив. Забележете дека додека дозволувавте звуците да влезат во вашиот мозок, вашето тело дише природно. Не е ваша „задача“ да дишете.

Додека сте свесни за вашиот здив, проверете дали можете да почнете да дишете подлабоко без да вложувате напор во тоа. Со текот на времето, тоа едноставно се случува.

Клучниот увид е ова:

Шумовите се случуваат природно. Така и вашето дишење. Сега е време да ги примените овие сознанија за вашите мисли.

Во тоа време мислите влегоа во вашиот ум како брборечките звуци надвор од вашиот прозорец. Не обидувајте се да ги контролирате вашите мисли. Наместо тоа, нека продолжат да брборат како шум без судење и да им давате значење.

Мислите само се случуваат. Тие секогаш ќе се случуваат. Набљудувајте ги и пуштете ги.

Со текот на времето, надворешниот и внатрешниот свет се спојуваат. Сè едноставно се случува, а вие само го набљудувате.

(Сакате да научите да медитирате на начинот на кој тоа го прават будистите? Проверете ја е-книгата од Лахлан Браун: Водичот без бесмисленост за будизмот и источната филозофија. Има поглавје посветено на учење како да медитирате.)

„Трикот“ за медитација

Еве што научив за овој пристап конмедитација.

Медитацијата не е нешто на кое треба да се „прави“ или да се фокусира. Наместо тоа, клучната поента е едноставно да се доживее сегашниот момент без осудување.

Сфатив дека почетокот со фокусирање на дишењето или мантрите ме тргна на погрешен пат. Секогаш се осудував себеси и тоа ме оддалечи од подлабоко искуство на медитативна состојба.

Тоа ме стави во состојба на размислување.

Сега, кога медитирам, ги оставам звуците да влезат во мојата главата. Само уживам во звуците што минуваат низ нив. Истото го правам и со моите мисли. Не се врзувам премногу за нив.

Резултатите беа длабоки. Се надевам дека ќе имате слично искуство.

Исто така види: Го пробав Камбо, отровот од амазонски жаби, и беше брутално

Ако сакате да научите за медитацијата за емоционално исцелување, погледнете ја оваа статија.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.