Како да го примените правилото 3 дена по расправија

Како да го примените правилото 3 дена по расправија
Billy Crawford

По тепачка, повеќето парови се собираат и ја потврдуваат својата љубов еден кон друг. Тие се бакнуваат и нашминкаат за кратко време, нели?

Понекогаш да, но понекогаш работите не одат баш глатко после кавгата.

Всушност, најчесто расправиите водат кон дополнителна тензија наместо до помирување. Кога тоа ќе се случи, некои парови дури и ќе одлучат да раскинат.

Но, дали тоа е единствениот начин на кој работите можат да одат?

Дали може нешто да се направи за да се осигураме дека работите ќе одат без проблеми по тепачка?

Па, всушност, постои: правилото за 3 дена.

Правилото вели дека треба да му дадете простор на вашиот партнер најмалку 3 дена ако расправијата стане премногу вжештена и сакате да ги изедначи работите.

Ајде да погледнеме подетално:

Како да се примени правилото 3 дена после расправија

Правилото 3 дена е правило кое паровите треба да го дадат секој други малку простор најмалку 3 дена по расправијата.

Може да биде и корисен водич ако сакате да почекате пред да се извините.

Правилото 3 дена функционира добро затоа што им дава на сите време треба да се смират од тепачката, но не помина предолго кога ќе заборавите за што беше тепачката.

Ако пребрзите да зборувате за тепачката, може лесно повторно да се налутите. Треба да си дадете одмор пред повторно да разговарате.

Еве неколку чекори што треба да ги следите:

1) Разберете во што навлегувате

Погрижете се Вие двајцатаразберете ја целта на 3-дневниот период на чекање.

Ова ќе ви помогне и да му верувате на процесот и да бидете јасни за тоа што чекате.

2) Дајте си поддршка еден на друг

Разговарајте за тоа што можете да направите за да си помогнете еден на друг во овој период. Ако има нешто што му треба на вашиот партнер што може да ви биде тешко да го обезбедите, кажете му.

3) Поставете јасни и реални очекувања

Поставете јасни очекувања за тоа што ќе се случи на крајот од 3 дена. Погрижете се и двајцата да знаете дека повторно ќе го разгледате проблемот, но прво ќе чекате три дена.

4) Дајте си простор еден на друг

Ова правило е особено важно за паровите кои се караат многу.

Почесто отколку не, паровите кои често се караат секогаш ќе се караат. Тие никогаш нема да најдат решение за нивните проблеми затоа што се премногу зафатени со тепачки за нивните претходни кавги.

Како такво, правилото 3 дена им дава време на паровите да се разладат и да донесат свои одлуки за тоа што се случило.

Паровите треба да го заземат просторот што им е потребен за да се уверат дека се на вистинското место за да разговараат за тепачката.

Во текот на 3-те дена, важно е да не пишувате пораки, да разговарате или да се гледате со лицето со кое се забавуваме. Кажете им дека ви требаат неколку дена да размислите.

Ако живеете со вашиот партнер, тогаш нема да биде можно целосно да го игнорирате, но можете да му кажете дека ви треба малку простор и твојата работа додека се обидуваш да ја задржишконтактирајте на минимум.

5) Дајте си време да ја процесирате борбата

Запомнете да ги искористите 3-те дена за да размислите за борбата и да обработите што се случило. Не се работи само за давање простор еден на друг.

Правилото за 3 дена, исто така, им дава време на паровите да се излечат од нивната борба. Ниту еден пар не може да помине низ кавга без да биде погоден.

Паровите можат да го искористат ова време за да ја обработат тепачката на свој начин. Тие можат да работат на работите на кои треба да се поработат, така што тепачката не влијае на нивната врска.

Можат и да сфатат каде згрешиле за да се уверат дека тепачката нема да се повтори.

6) Побарајте помош

Ако вие или вашиот партнер се уште сте многу вознемирени по 3 дена, можеби ќе ви треба уште малку време, па дури и некакво водство.

Ако откриете дека „Не можам да зборувам за тепачката на смирен и рационален начин по 3 дена, тогаш предлагам да разговарате со професионален тренер за односи.

Ниту една врска не е совршена и на сите ни треба помош од време на време.

Постојано влегувам во навистина голема кавга со моето момче и сфаќам дека разговорот со професионалец навистина помага.

Сега, го најдов мојот тренер за врски на популарната страница наречена Херој на врската . Тие имаат многу тренери од кои може да изберат со различно потекло (а повеќето од нив имаат диплома по психологија), така што гарантирано ќе најдете некој со кој ќе кликнете.

Најдобриот дел е што виене мора да закажувате со недели однапред. Знам дека кога имате проблем, сакате да го решите што побрзо!

Сè што треба да направите е да отидете кај Херојот на врската и да изберете тренер за односи. За неколку минути ќе добиете скроен совет што ви треба очајно.

Кликнете овде за да започнете.

7) Работете на вашата благосостојба

Борбата е одлив, и емоционално и физички.

Тоа го зголемува вашиот крвен притисок, предизвикува наплив на хормони на стрес и може да ве остави да се чувствувате исцрпени. Затоа е важно да работите на вашата благосостојба.

Исто така види: 12 причини зошто одеднаш се однесува далечно
  • Вежбајте: Не мора да одите во теретана или да поминувате часови во исто време вежбајќи за да направите разлика. Дури и 45 минути пешачење дневно може да ви помогне да го намалите влијанието на стресот врз вашето тело.
  • Јадете добро: Она што го јадете може да има големо влијание врз вашето емоции. Јадењето многу влакна, овошје и зеленчук може да ви помогне да се чувствувате помалку под стрес, а исто така може да направи да се чувствувате поенергични.
  • Најдете време за внимателност: Земајќи 15 минутите дневно да направите нешто што ви помага да се опуштите може да бидат голема помош за намалување на стресот. Обидете се да пишувате дневник, да читате, да медитирате или дури и да се занимавате со градинарство како начин да се опуштите.
  • Поминете време со пријателите и семејството: Ви требаат луѓе кои ве сакаат и поддржуваат, кој се грижи за вас и кој може да ви помогне да се повлечете и реално да ги видите вашите ситуации. Верувај ми, имајќинадворешните луѓе во вашиот живот ќе ви помогнат да не се заглавите премногу во вашата глава кога ќе се скарате со партнерот.

Зошто 3 дена?

Правилото за 3 дена е прилично произволен број, но има смисла кога ќе ја земете предвид неговата намена.

Правилото има за цел да им даде време на партнерите да се смират и да размислуваат за настаните од тепачката.

Исто така, им дава време да се пропуштат еден со друг и да копнеат по убавите времиња што ги имале.

Поважно, им дава време да сфатат што сакаат во врската и зошто прават не сакам да раскинеме.

Важно е да се забележи дека правилото од 3 дена не значи дека воопшто не треба да зборувате за тепачката.

Исто така види: 25 непогрешливи знаци дека имате духовна врска со некого

Тоа значи дека не треба да зборувате за тоа што се случило во тепачката додека не помине рокот од 3 дена.

По 3-те дена, можете да пристапите на борбата со порационален и помалку емоционален начин на размислување. Можете да го искористите ова време за да размислите што се случило и што би можело да се направи поинаку следниот пат.

Зошто е важно да му дадете простор на вашиот партнер?

Правилото 3 дена е упатство кое е наменето да ги измазнувате работите после кавга.

Го користите за да си дадете време да се смирите, размислувате и планирате што ќе кажете кога повторно ќе разговарате со вашиот партнер.

Исто така, го користите да му дадете време на вашиот партнер да го стори истото.

Со тоа што си давате простор еден на друг, правите напори да ги измазните работитезаврши и погрижете се вашата врска да не заврши.

Да му дадете простор на вашиот партнер по кавга му давате време да размислат за тоа што се случило. Тоа им дава време да им недостигате и да сфатат колку ве сакаат. Ова е важно затоа што некои парови паѓаат во стапицата да се задржат на кавгата и да се опседнат со деталите.

Ако сакате да бидете сигурни дека вашата врска нема да заврши по кавга, треба да му дадете време на вашиот партнер да се смират и да сфатат што им недостасува.

Кога не треба да го користите правилото за 3 дена

Правилото 3 дена може да биде навистина корисно ако сакате да ги измазните работите после кавга . Сепак, тоа не е секогаш најдобрата идеја.

Ова правило е корисно ако имате нормална расправија или тепачка што се заснова на недоразбирање.

Сепак, не е секогаш корисно ако имате сериозна тепачка или ако има злоупотреба.

Во вакви случаи, треба да заборавите на правилото и веднаш да побарате помош. Важно е да си дадете време да се смирите, но исто така треба да побарате помош.

Ако сте биле малтретирани од вашиот партнер, не треба да чекате пред да побарате помош. Треба да стапите во контакт со линија за помош што е можно поскоро.

Заклучок

Правилото за 3 дена е упатство што треба да им помогне на паровите да се справат со расправијата и да се поправат по кавгата.

Го користите за да си дадете време да се смирите и да размислите за она што се случило. Вие исто така користитеда му дадете време на вашиот партнер да го стори истото.

Правилото има за цел да им помогне на паровите да ги смират работите по кавга и да се погрижат нивната врска да биде во ред.

Со следење на правилото за 3 дена , можете да се погрижите да не правите ништо избрзано после тепачка. Можете да го користите ова правило за да бидете сигурни дека врската е сѐ уште здрава и дека и двајцата сте посветени на тоа.

Сепак, правилото не е секогаш корисно. Во некои случаи, времето едноставно не е доволно за да ги решите вашите проблеми, затоа топло препорачувам да разговарате со професионален тренер за односи за да ви помогне вам и на вашиот партнер да ги решите работите.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.