Како да се ослободите од контролата: 26 без напнати совети кои всушност функционираат

Како да се ослободите од контролата: 26 без напнати совети кои всушност функционираат
Billy Crawford

Содржина

Живееме во свет во кој сакаме да контролираме сè.

Идејата дека можеме да контролираме сè е илузија и во одреден момент од нашите животи, сите сме принудени да ја изгубиме контролата.

Знам дека не е лесно да се остави контролата, па еве неколку лесни совети како да ја прифатите и прифатите неизвесноста еднаш засекогаш.

Ајде да се нурнеме веднаш:

1) Престанете да се грижите за тоа што другите мислат за вас

Без разлика дали се работи за вашето тело, личност, работа или начинот на кој се изразувате – престанете да се грижите за тоа што мислат другите за вас.

Сега, без разлика дали нивните проценки се позитивни или негативни, треба да го правите она што сакате да го правите и што мислите дека е правилно, без да нагласувате дали некој друг ќе одобри или не.

Со други зборови, правете го она што ве прави среќни и заборавете на сите осудувачки глупости што се случуваат во вашата глава.

Запомнете, не е важно колку луѓе ги критикуваат вашите одлуки, хоби или што било друго - важно е само да сте среќни со себе без разлика на се.

Не можете да контролирате што мислат другите за вас, затоа треба да престанете да се грижите толку многу за тоа и да ја трошите вашата ментална и емоционална енергија.

2) Стоп да се плашиме од неуспех

Сите сме се плашеле од неуспех во одреден момент од нашиот живот, тоа е природна работа да се чувствуваме.

Но, во одреден момент, треба да се откажеме од страв.

Мораме да кажеме „по ѓаволите“ и само напред ипријател или терапевт, препуштањето на контролата станува полесно за секого.

Важно е да имате поддршка и да се чувствувате поддржани кога работите на тоа да ја оставите контролата.

17) Подобрете го вашиот однос со себе

Ако сакате да научите да се ослободите од контролата, треба да научите да се сакате себеси.

Почнете да си посветувате повеќе внимание и грижа.

Гледате:

Важно е прво да се грижиме за нашиот ум, тело и дух, пред да се грижиме за било што друго во животот.

Ние тежнееме да се занемариме себеси од страв дека ако не ги правиме работите како што треба , ќе ги уништиме нашите шанси за подобра иднина.

Но, во реалноста, веќе имате се што ви треба-  едноставно прашање е да научите како да се грижите за тоа и да го искористите.

18) Користете афирмации

Ако имате проблем да се ослободите од контролата, обидете се да користите афирмации.

Значи, што се афирмациите?

Потврдите се позитивни изјави кои си повторуваш постојано.

Тие се наменети да ти помогнат да веруваш во себе и да имаш подобра перспектива за ситуацијата.

Така на пример, може да си речеш: „Јас може да се отпушти, верувам дека универзумот има план и сè ќе биде како што треба.

19) Имајте верба

Да имате вера е голем дел од ослободувањето од контролата.

Тоа еважно е да имате верба во универзумот, верба во другите луѓе, а најмногу од сè, верба во себе.

Важно е да имате верба дека сè ќе испадне во ред ако само ја оставите контролата од време на време .

Според моето сопствено искуство, ако ја оставите контролата, на светот нема да му дојде крајот.

20) Оставете го стравот

Стравот може да биде осакатувачка емоција. Всушност, честопати тоа е причината поради која се држиме за да контролираме толку силно.

Но, што ако можеш да научиш да се ослободиш од стравот и да научиш да се ослободиш од контролата?

Вистината е, повеќето од нас никогаш не сфаќаат колкава моќ и потенцијал лежи во нас.

Ние стануваме заглавени од континуираното условување од општеството, медиумите, нашиот образовен систем и многу повеќе.

Резултатот ?

Реалноста што ја создаваме се одвојува од реалноста што живее во нашата свест.

Ова (и многу повеќе) го научив од светски познатиот шаман Руда Ианде. Во ова одлично бесплатно видео, Руда објаснува како можете да ги подигнете менталните синџири и да се вратите во суштината на вашето битие.

Со претпазливост - Руда не е вашиот типичен шаман.

Тој не прави убава слика или никнува токсична позитивност како што прават многу други гуруа.

Наместо тоа, тој ќе ве принуди да погледнете навнатре и да се соочите со демоните внатре. Тоа е моќен пристап, но кој функционира.

Значи, ако сте подготвени да го направите овој прв чекор и да ги усогласите вашите соништа со вашитереалноста, нема подобро место за почеток отколку со уникатната техника на Руда

Еве повторно линк до бесплатното видео.

21) Напишете листа на вашите најлоши стравови

Еден нешто што може да ви помогне да се ослободите од контролата е да напишете листа на вашите стравови.

Размислете добро за најлошите работи што би можеле да се случат ако ја оставите контролата.

Вистината на важно е дека игнорирањето на вашиот страв само ќе го направи посилен.

Она што треба да направите е да се соочите со вашите стравови директно со тоа што ќе ги ставите на хартија.

Запишување од што се плашите на ќе ви помогне да го анализирате вашиот страв и да го ставите во перспектива.

Исто така види: Зошто училиштата нè учат на бескорисни работи? 10 причини зошто

Сега, понекогаш стравот е ирационален и може да откриете дека кога ќе ја погледнете вашата листа со ладна глава, работите навистина не се толку лоши.

Секогаш кога ќе почувствувате дека не можете да се откажете, читајте ја вашата листа одново и одново.

На пример:

Можеби вашиот страв да се откажете од контролата е навистина страв од промени.

Кога се плашите од промени, имате тенденција да се држите до статус кво и да се спротивставувате да ја оставите контролата.

Но, ако седите со вашите стравови, вие може да открие дека сето тоа е чин на отпор.

Можеби се плашите што ќе се случи ако се откажете и се предадете на промените.

Според моето сопствено искуство, стравот е навистина страв на непознатото и во исто време желба за она што е познато.

Значи, запишувањето на вашите стравови ќе им даде помала моќ и ќе ви помогне да се соочите со нив.

22)Користете слики за да ви помогне да се ослободите од контролата

Ако имате проблем да се ослободите од контролата, обидете се да користите слики за да ви помогнат.

На пример :

Замислете ја контролата како голема карпа што треба да ја држите над вашата глава.

Размислете за количината на енергија, време и простор што се трошат во обидот да го задржите тој камен , и за што?

Потоа замислете си како дозволувате карпата да падне покрај вас.

Сега зарем тоа не ви е такво олеснување? Зарем не се чувствувате многу полесни?

Навистина немаше потреба да носите таква тежина - ниту болдер, ниту контрола.

Гледате, сликите можат да ви помогнат да видите како вашата потреба да контролирате сè може да биде товар, а како отпуштањето може да се чувствува како подигната тежина.

23) Ослободете се од потребата да бидете совршени

Друг страв што луѓето го имаат е дека може да пропаднат затоа што „Не се совршени.

Сега, повеќето од нас се научени дека совршенството е клучот за успехот, но тоа навистина не е.

Треба да заборавиме да се трудиме да бидеме совршени.

Наместо тоа, треба да се фокусираме на подобрување на нашите слабости и развивање нови вештини и техники за да успееме во нашите животи и работа.

24) Оставете ја потребата да разберете сè

Сите ние имаме делови од животот за кои се обидуваме да научиме.

Сите се наоѓаме во ситуации кога би сакале да разбереме што се случува.

Некои луѓе имаат потреба да разбересè. Ова е нивниот начин да се справат со некои од тешкотиите во животот.

Тие мислат дека увидот ќе им даде контрола над ситуацијата.

Во реалноста?

Да го направите ова ќе го направите вашиот животот е потежок затоа што е невозможно да се разбере сè.

И ако потрошите премногу време обидувајќи се да ја разберете секоја работа што се случува околу вас, ќе бидете фатени во јамка на фрустрација и вознемиреност.

Затоа, наместо да се обидувате да разберете сè, научете како да прифатите дека има некои работи што можеби никогаш нема да ги знаеме или разбереме.

Накратко: Ослободете ја потребата да разберете сè! Едноставно не е возможно.

25) Не плашете се да ги менувате работите

Како човечки суштества, толку многу се врзуваме за одредени работи, а понекогаш ни е тешко да ги оставиме.

Главната причина е тоа што се плашиме дека ќе се случи нешто лошо ако ги промениме или отстраниме од нашите животи.

Понекогаш, треба да се откажеме од одредени работи за да можеме да продолжете понатаму и растете како поединци, но тоа е тешко поради стравот од промени.

Оставањето да оди значи разбирање дека сè се менува, дури и нашите чувства и луѓето околу нас.

Откако ќе разберете ова, можете подобро да се справите со оние ситуации и предизвици што се појавуваат во вашиот живот.

26) Разговарајте со експерт за ментално здравје

Конечно, ако се обидувате да ја оставите контролата но не се во можностза да го направите тоа, тогаш можеби ќе треба да разговарате со професионалец за ментално здравје.

Знам дека идејата за одење на терапија може да биде малку страшна на почетокот.

Но, обидот да се поправи сè сам по себе може да биде огромно.

Според моето лично искуство, разговорот со некого – особено професионалец – може да биде многу остроумен, а фактот дека не мора да поминете сами низ него може да биде толку тежок .

Работата е во тоа што има некои прашања што може да предизвикаат да се чувствувате дека треба да го контролирате секој мал аспект од вашиот живот.

Зборувањето со терапевт може да ви даде увид во она што е предизвикувајќи чувство дека треба да контролирате сè, а потоа можете да испробате некои техники за да се ослободите од контролата.

Накратко: одредувањето на коренот на проблемот може да биде од суштинско значење во справувањето со него.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

пробајте работи.

Вистината е дека можеби ќе не успееме, и тоа е во ред. Секогаш можеме да научиме нешто од искуството.

Или, можеби ќе успееме. Колку би било тоа одлично?

Но, тоа не е можно освен ако не се обидеме.

Понекогаш толку многу се плашиме од неуспех поради ирационалните стравови кои ни ги обземаа главите одамна. Не сфаќаме целосно колку навистина се смешни нашите стравови, бидејќи тие се огромни.

Заклучокот е дека за да се ослободите од контролата, треба да прифатите дека неуспехот е природен дел од животот.

3) Допрете ја вашата лична моќ

Значи, што можете да направите за да се ослободите од контролата?

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да најдете задоволство и исполнетост го бараш.

Ова го научив од шаманот Руда Ианд. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира древните шамански техники со модерниот пресврт.

Во своето одлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи како да научите да губите контрола и да го постигнете она што го сакате во животот.

0>Значи, ако сакате да изградите подобар однос со себе, отклучете го вашиот бескраен потенцијал и ставете страст насрцето на сè што правите, започнете сега со проверка на неговите вистински совети.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

4) Престанете да се споредувате со другите

Ние сите постојано се „споредуваат“ со сите други, без разлика дали тоа е во однос на нивните достигнувања или физички привлечни карактеристики.

Работата е:

Сакаме да можеме да контролираме како тие перцепираат нас.

Сега, дел од учењето да се ослободите од контролата е да научите да престанете да се споредувате со другите.

Тоа е лоша навика што може да ви даде погрешна слика за себе - негативна слика .

Тоа воопшто нема да ви помогне. А таа негативност ќе ве кочи во животот и ќе ве натера да се чувствувате инфериорни.

Запомнете дека сте индивидуа.

Не живејте го животот врз основа на она што другите луѓе го сакаат да бидете наместо да се фокусирате на сопственото самоизразување.

Не трошете драгоцено време обидувајќи се да бидете како другите.

5) Престанете да ги обвинувате другите дека работите тргнале наопаку

Лесно е да се префрли вината на некој друг.

Всушност, на луѓето им е многу тешко да признаат кога ќе направат грешка.

Понекогаш работите тргнуваат наопаку, можеби е ваша вина или вината на некој друг, но суштината е, тоа е во минатото и треба да го оставите да оди.

Гледате:

Дел од препуштањето на контролата е учењето да се ослободите на негативни емоции како што е вината.

Ова е тешко да се ослободите - довербаМене знам – но навистина е важно да не дозволите вашите емоции да ве контролираат.

Наместо да ги обвинувате другите за вашите погрешни постапки, научи од искуството и продолжи понатаму.

Остави го негативни емоции и обидете се со нешто друго за да ги добиете резултатите што ги сакате.

6) Не се трудете премногу

Ова звучи малку чудно, но всушност е многу важно.

Всушност:

Исто така види: 4 духовни причини зошто не можете да престанете да размислувате за некого

Премногу напорно е најбрзиот начин до неуспех.

Наместо тоа, треба лесно да ги земете работите и да учите од вашите грешки наместо да продолжите да се трудите понапорно и потешко да се завршат работите.

Така не се случува вистинска магија во нашите животи. Магијата се случува со учење од вашите грешки, а не со фрлање против нив одново и одново надевајќи се дека тие на крајот ќе излезат како што треба.

Накратко:

Ако го чувствуваме тоа правиме нешто погрешно или не е сосема правилно, можеби само треба да се опуштиме и да не се трудиме толку напорно.

7) Не се врзувајте премногу за исходот

Многу е важно да прифатите дека можеби нема секогаш да го имате исходот што го баравте.

Ова е многу важно бидејќи ќе ве спаси од многу разочарувања во животот.

0>Треба да прифатите дека сте дале се од себе, а останатото е надвор од ваша контрола – que sera sera.

Накратко:

Немојте да бидете приврзани за исходот, немојте да се закачувате на исходот или резултатот, само направете го она што можете да го направите за овамногу момент, а потоа пуштете го.

8) Немојте да бидете опседнати со победата

Животот не е само победа.

Изгледа дека го добиваме тоа во нашата умови дека не можеме да изгубиме или дека ако го направиме тоа, тогаш сè ќе биде катастрофа.

Сметаме дека губењето е најстрашното нешто на светот и создава непотребен страв.

Гледате:

Само затоа што не победувате во сè, не значи дека сте губитник.

Престанете да се плашите од губење и почнете да ризикувате.

Имајте на ум дека патувањето е она што е важно, а не дестинацијата.

9) Приземете се во сегашниот момент

Иднината е речиси невозможно да се предвиди, затоа престанете да се грижите за тоа и почнете да се фокусирате на она што е точно пред вас.

За да научите да се ослободите од контролата, треба да бидете способни да се ослободите од минатото и иднината и да се втемелите во сегашноста.

0>Запрашајте се:

 • Што се чувствувате во моментов?
 • Што правите сега?
 • Како се чувствувате токму во овој момент?

Што можете да направите за да се приземјите?

Една од работите што може да ви помогнат да се приземјите, да живеете во моментот и да научите да ја отфрлите контролата е свесната медитација.

За медитација:

 • Најдете мирно место
 • Седете во исправена и будна положба
 • Затворете ги очите
 • Фокусирајте се на вашиот здив додека ви влегува низ носот и патува до белите дробови
 • Забележете како вашиот стомак се крева
 • Следете го здивотдодека се враќа назад
 • И повторно
 • Повторете го ова помеѓу 10 минути и еден час
 • За најдобри резултати, вежбајте секојдневно

Со фокусирање на вашиот здив - внатре и надвор - сè друго ќе престане и ќе научите како да внимавате на сегашниот момент.

Престанете да се грижите за иднината или што би можело да се случи и научете да се приземјувате во сегашноста – сегашноста е сè што имаме.

10) Дозволете им на вашите емоции (понекогаш)

Се разбира, подобро е да имате бистра глава и да не дозволите вашите емоции да завладеат, но понекогаш да дозволите вашите емоции да завладеат може да биде добра работа.

Вистината е:

Во животот постојат моменти кои бараат од нас да се откажеме од нашата контрола - понекогаш само треба да излеземе од патот и престанете да се трудите.

Ќе откриете дека ако не си дозволите да ги искусите вашите емоции ќе доведе до стрес и анксиозност.

Да дозволите вашите емоции да го преземат може да биде одлично ослободување - како отклучување на тајна во себе.

Затоа, тргнете се од вашата глава одвреме-навреме и оставете ги вашите емоции да ви завладеат.

11) Не плашете се да изгледате глупаво или глупаво

Една од најголемите работи што не спречуваат да ги следиме нашите соништа е стравот од губење на контролата.

 • Се плашиме да направиме грешки.
 • Се плашиме од срам.
 • Се плашиме да не изгледаме глупаво и глупаво.

Честопати нашите стравови нè попречуваат да го живееме животот донајцелосно.

Иако очигледно е подобро да не изгледате глупаво пред другите, понекогаш мора да излезете од вашата комфорна зона и да ја оставите контролата за да ги остварите вашите соништа.

12 ) Бидете спремни да се предадеме

Треба да научиме дека не можеме постојано да имаме се што сакаме од животот.

Немаме право на сè во животот, и секогаш кога трудиме премногу да добиеме нешто што неизбежно ќе го изгубиме.

За да научиме како да се ослободиме од контролата, треба да бидеме во ред со сите резултати.

Но, јас го разбирам, тоа е не е лесно да се отпуштите.

Ако е така, топло ви препорачувам да го погледнете ова бесплатно видео за здив, создадено од шаманот Руда Ианд.

Руда не е уште еден самопрофесионален тренер за живот. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

Вежбите во неговото зајакнувачко видео комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се пријавите со вашето тело и душа.

По многу години потиснување на моите емоции, динамичниот проток на здивот на Руда буквално ја оживеа таа врска.

И тоа е она што ви треба:

Искра повторно да ве поврзе со вашите чувства за да можете да започнете да се фокусирате на најважната врска од сите - онаа што ја имате со себе.

Значи, ако сте подготвени да ја вратите контролата над вашиот ум, тело и душа,ако сте подготвени да се збогувате со анксиозноста и стресот, погледнете ги неговите вистински совети подолу.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

13) Размислете за универзумот

Ако имате проблем да ја оставите контролата, само размислете за пространоста и сложеноста на универзумот.

Размислете колку сте мали и безначајни во однос на универзумот.

Ако сте погледнете ја големата слика и сè што се случува во универзумот – нашите животи се многу мали.

Универзумот е сложен, хаотичен и случаен.

Во суштина:

Имаме свои делови за играње во бесконечниот универзум, но ако мислиме дека имаме контрола, тогаш се залажуваме.

14) Бидете во ред со тоа што не сте во ред

Ако сакате да Научи да ја отфрлиш контролата, тогаш ќе мора да бидеш во ред со тоа што не си во ред.

Што мислам?

Па, некои луѓе се толку опседнати со тоа да имаат контрола што тие мислат дека можат постојано да ги контролираат своите чувства. А кога не се чувствуваат добро и не можат да го поправат тоа чувство, имаат тенденција да се чувствуваат полошо.

Еве што е:

Во ред е да се чувствуваш лошо. Никој не може да се чувствува добро цело време.

Ние сме луѓе и имаме чувства.

Треба да ги прифатиме нашите чувства и да не се обидуваме да им избегаме.

 • Во ред е ако не се чувствувате добро денес.
 • Во ред е ако се чувствувате тажни или вознемирени денес.
 • Во ред е ако сакате да се откажете од животот денес - тоа им се случува на сите во одреден момент во нивнитеживоти.

А крајната линија?

Со тоа што ќе ја оставиме контролата, можеме да бидеме поусогласени со нашите емоции и да ги прифаќаме луѓето и ситуациите околу нас.

15) Започнете со мали чекори

Најдобриот начин да вежбате да се ослободите од контролата е да започнете со преземање мали чекори.

0>Сега, може да се најдете дека правите чекор во вашата насока само за да бидете сопрени од неочекувана пречка.

Во ред е! Тоа е таа „исклучителна“ пречка која ќе ве мотивира да направите поголем чекор во иднина и на крајот ќе ја достигнете целта.

На пример, можеби ќе ви биде тешко да верувате на некој да се грижи за вашето бебе .

Значи, можеби ќе го оставите вашето бебе со седилка за еден час. Кога ќе се вратите, вашето бебе има треска. Но, тоа е во ред!

Ќе имаше треска кај вас таму или на чување на бебиситерката, не дозволувајте тоа да ве спречи.

Следниот пат, оставете го вашето бебе со чуварот за двајца часа.

Чекор-по-чекор, учите да се ослободите од контролата.

Накратко:

Треба да им дозволите на другите луѓе да влезат и да ви помогнат да функционирајте и имајте нормален живот.

Сè е до напредок.

16) Не правете го тоа сами

Опуштањето на контролата ќе потрае малку време, и на повеќето луѓе им е многу тешко да го направат тоа сами.

Знам дека не е лесно да дозволите некој друг да се грижи за работите наместо вас и да ги оставите вашите грижи зад себе.

Но, со помош на
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.