„Зошто не можам да се повлечам од бившиот? 13 причини зошто е проклето тешко

„Зошто не можам да се повлечам од бившиот? 13 причини зошто е проклето тешко
Billy Crawford

Раскинувањето, без оглед на тоа колку долго сте заедно, може да биде болно, збунувачки и време на осаменост.

Справување со вашите емоционални рани, траумата од тие последни денови и суровиот шок самото започнување одново може да биде доволно за да ги испрати дури и најсилните луѓе во надолна спирала.

Но, на крајот, повеќето луѓе учат да продолжат понатаму и да градат нов живот или нова врска. Други, за жал, се заглавени во циклус на очај.

Ако мислите дека тоа можеби сте вие ​​и дека преболувањето со бившиот е многу потешко отколку што мислевте, прочитајте.

0>Во оваа статија, ќе разгледаме 13 причини зошто сè уште се држите и неколку корисни совети како конечно да започнете да се лекувате и да продолжите со животот.

Зошто не можете да се движите од раскинувањето

1) Сè уште сте во контакт со нив

Никој што поминал низ раскинување нема да ви замери што сакате да се обидете да останете во контакт со бившиот - ние Сите сме биле таму.

Гледате приказни за поранешни кои некогаш биле во врат, но сега се најдобри пријатели, и веројатно мислите дека ќе можете да го имате истото.

Можно е да бидете пријатели во иднина, но тоа може да се направи само откако целосно ќе се излечите и ќе се преселите од врската. И ова може да потрае.

Значи, наместо да се држите за бившиот, без разлика дали тоа е во надеж за пријателство или затоа штоитн). Никогаш нема подобро време да се впуштите во лесни вежби отколку кога поминувате низ тешка ситуација. Обезбедува ментална јасност, а исто така ве извлекува од куќата.

  • Опкружете се со луѓе кои се грижат за вас. Добра мрежа за поддршка на пријатели и семејството може да оди долг пат кога се справувате со раскинување. Не само што ќе помогне во почетната осаменост, туку и ако имате луѓе со кои можете да разговарате и да се потпрете, ќе го намалите дел од вашиот притисок и ќе ви помогне да се справите со вашите емоции.
  • Побарајте стручна помош . Нема срам да побарате совет од обучен терапевт. Понекогаш, имаме претходни трауми и проблеми со кои треба да се справиме со кои можеби се појавија за време на вашето раскинување. Или, можеби раскинувањето е резултат на овие прашања. Во секој случај, разговорот со професионалец може да ви помогне да ги идентификувате овие проблеми и да ги решите.

Takeaway

Ги опфативме причините поради кои не можете да продолжите понатаму, но ако сакате да добиете целосно персонализирано објаснување за оваа ситуација и каде таа ќе ве води во иднина, препорачувам да разговарате со луѓето во Psychic Source .

Ги спомнав претходно; Бев воодушевен од тоа колку беа професионални, но сепак смирувачки.

Не само што можат да ви дадат повеќе насоки за тоа како да продолжите понатаму, туку можат да ве советуваат за тоа што ве очекува вашата иднина.

Без разлика дали сакате да го имате вашиотчитајќи преку повик или разговор, овие советници се вистинска работа.

Кликнете овде за да добиете сопствено читање за љубовта .

пропушти ги, прифати дека треба да ги оставиш да си одат, за твое добро.

Во месеците и годините по раскинувањето, од суштинско значење е да си дадеш време на себе и да се излечиш од сите скршеници на срцето. Ако сте во контакт со бившиот, нема да ви овозможи целосно да продолжите понатаму и да размислувате зошто работите тргнале наопаку на прво место.

2) Не мислите дека можете да најдете подобро

Ако се плашите дека нема да најдете некој подобар од вашиот поранешен, само потсетете се зошто сте раскинале.

Чинот на учење да се ослободите е тежок, и иако вашиот поранешен можеби имал прекрасни квалитети , а можеби и прекрасна личност, таа не мора да е вистинската за вас. Има причина зошто раскинавте.

Честопати можеме да завршиме со идолизирање на оние кои нè повредиле и да се фокусираме само на нивните добри квалитети бидејќи тоа ни служи на нашата болка и ни дава повеќе причини да се чувствуваме како жртва.

Научете да ја одделите вашата слика за нив од реалноста и препознајте дека тие исто така имале недостатоци и аспекти на нивната личност што не се согласуваат со вас.

И, ако тоа не е доволно, запомнете дека има нешто помалку од осум милијарди луѓе на оваа планета. Вашиот бивш можеби бил добар улов, но тие сигурно не се единствените таму.

3) Вистински психичар го потврдува тоа

Знаците што ги откривам во оваа статија ќе да ви даде добра идеја зошто не можете да продолжите понатаму и зошто е толку тешко да го направите тоа.

Но, дали би можеле да добиете уште поголема јасност ако разговарате со вистински психичар?

Јасно е дека треба да најдете некој кому ќе му верувате. Со толку многу лажни видовити таму, важно е да имате прилично добар BS детектор.

Откако поминав низ неуредно раскинување, неодамна го пробав Psychic Source . Тие ми го дадоа водството што ми требаше во животот, вклучително и со кого треба да бидам.

Всушност, бев воодушевен од тоа колку беа љубезни, грижливи и упатени.

Кликнете овде за да добиете сопствено психичко читање.

Вистински психичар од Psychic Source не само што може да ви каже за причините поради кои не можете да продолжите понатаму, туку може да ги открие и сите ваши љубовни можности.

4) Не сте го прифатиле раскинувањето

Вистината боли. Нема два начина за тоа, а завршувањето на врската може да биде ладна шлаканица назад во реалноста.

Тие често се неуредни, комплицирани и збунувачки, па природно е да не сте го прифатиле фактот дека не сте не сте веќе заедно.

Можеби сте поминале години замислувајќи го својот живот со оваа личност, правејќи планови и соништа заедно. Сепак, на крајот, треба да го започнете процесот на заздравување од некаде, а негирањето на раскинувањето не е патот напред.

Често, нашите очекувања можат да нѐ надополнат. Ние ги градиме толку многу, до тој степен што не можеме да го прифатиме кога тие не одат по нашиот пат.

Светски познатиот шаман, се обраќа Руда Ианденекои од овие прашања во неговиот бесплатен мастерклас „Љубов и интимност“, каде што можете да научите како да ги надминете овие бариери во врската и да создадете позитивни, здрави врски во иднина.

5) Ова раскинување предизвика стари трауми

За многумина кои имале проблеми со приврзаноста како деца, раскинувањето може да биде особено тешко.

Психотерапевтот Мет Лундквист објаснува како различните проблеми со приврзаноста може да го отежнат раскинувањето за добро+добро:

<0 0>„Честопати, тие се чувствуваат како да не се доволно добри за да започне врската. Понекогаш, за жал, тоа води до самоисполнувачко пророштво: да се плашиш дека не си доволно добар може да биде пресврт.'

Ако сте се бореле со проблеми со приврзаноста како дете, раскинувањето може да доведе до стари рани кои можеби не сте ги решиле додека растевте.

За успешно да продолжите од вашата врска, прво треба да ги решите овие прашања и да ја откриете основната причина за проблемите со приврзаноста.

6) Се изгубивте во врската

Некои врски може да се чувствуваат како да одземаат сѐ. Можеби тоа беше тешка врска од самиот почеток, или крајот беше особено лош.

Во секој случај, понекогаш може да се изгубиме во врската. И со тоа, мислам да изгубите дел од вашата самодоверба, личност или само општа страст кон животот.

Можеби сте поминале толку долгоопседнат со тоа како да ја поправите врската што престана да се фокусирате на себе и на вашата благосостојба.

7) Не сте си дале време да тагувате

На некој начин, крајот на врската може да се чувствувате како да доживеете смрт на некој близок. Главната лоша страна е што може повторно да се вкрстите со оваа личност (и уште полошо, додека таа се држат за рака со својот нов партнер).

Запрашајте се, дали сте си дале време навистина да размислите што се случило? Дали сте го обработиле фактот дека работите не функционираат и повеќе не се во вашиот живот?

Можеби сте го одвлекувале вниманието или сте биле зафатени за да не морате да се соочите со реалноста. Или, можеби само сте го турнале на задниот дел од умот затоа што знаете дека болката ќе биде интензивна и тешко ќе се справи со неа. само ќе го отежне продолжувањето понатаму.

8) Продолжувате да се фокусирате на позитивните работи

Ова е сосема слично на поентата претходно кога го идолизирате вашиот партнер, освен што овде почнавте да го идолизирате врската.

Во болката по раскинувањето, сè што можете да размислите е секој убав, трогателен спомен што го имате од врската.

Роберт Н. Крафт за PsychologyToday објаснува дека ова е природно процес кој често зависи од нашите емоции во моментот на потсетување на спомените:

„Меморијата може да идеализира, а меморијатаможе да оцрнува. Ако некој ви недостига, меморијата ќе избере идеализирани позитивни слики. Ако се чувствувате лути, меморијата ќе избере слики што го поддржуваат овој гнев.'

Верувајте му на процесот – како што вашите емоции ќе почнат да стануваат поприземјени, ќе почнете да ја гледате врската како што навистина била и реалноста тоа ќе стане поочигледно.

9) Сè уште ги следите сите нивни социјални медиуми

Дали сè уште сте пријатели на Фејсбук? Дали ја пребарувате нивната Инста секоја шанса? Ова однесување може да стане гранично опсесивно, додека барате навестувања за нов партнер на сцената или чувствувате потреба да ја знаете нивната секојдневна работа.

Во реалноста, следејќи ги нивните социјални медиуми, не се давате себеси шанса да продолжите понатаму. Нивното лице ја прелива храната со вашите објави и постојано се потсетувате на нив кога го проверувате телефонот.

Во овој момент, нивната работа не треба да биде ваша грижа. Она на што треба да бидете фокусирани е да се лекувате себеси, а тоа може да се направи само во средина без нив и сеќавања за нив.

10) Тие го повредуваат вашето его

Вашето его е моќно нешто, и ако не научите да го контролирате, лесно може да ве натера да се држите за работи кои не се добри за вас.

Ако вашиот поранешен ве напуштил, веројатно има навестување на его или гордост во вас што не сака да го прифати одбивањето.

Затоа, добра идеја е да застанете и да оцените; дали е навистина скршено срце или тоа е твоето егокоја е скршена? Дали повеќе се борите со одбивањето отколку да бидете повеќе без таа личност во вашиот живот?

Како што пишува Џојс Мартер за PsychCentral во нејзината статија за Љубов, скршено срце и како да се опоравите :

„Ослободете ги чувствата на гнев, омраза и мисли за одмазда. Разберете дека сето ова е поврзано со егото и ви предизвикува повеќе штета отколку добро. Лутината ја влошува анксиозноста и депресијата, не држи врзани и не спречува да одиме напред.’

11) Имате страв да бидете сами

Природно е да се чувствувате осамено по раскинувањето; се навикнавте да имате друштво и да чувствувате љубов и наклонетост. Стравот да се биде сам влијае на многу луѓе и може да биде тешко да се надмине освен ако активно не најдете начини да го надминете овој страв.

Исто така види: Како да одите со тек во врска: 12 совети како да го прифатите моментот

Како Сузан Русо, врската тренерот пишува, стравот да се биде сам е доволен за да ги натера повеќето луѓе да останат во несреќни врски, па можете да замислите колку е силна оваа емоција.

Исто така види: 10 работи кои Ошо ги кажа за бракот и децата

„Луѓето очајно се обидуваат да го избегнат овој страв. Самата помисла да се биде сам може да ги натера луѓето да се чувствуваат несигурни, вознемирени и депресивни. Тие ја заменуваат осаменоста со нездрава храна, шопинг, социјални мрежи и зависни однесувања за да се утешат.'

Ова може да се надмине на многу начини, од опкружување со саканите до наоѓање нови хоби и страсти во животот.

12) Раскинувањето го гледате како загуба, а не како лекција

Нашиот начин на размислување може да биде тешко да се промени,но не и невозможно. И штом ќе го промените начинот на размислување, толку многу прашања стануваат полесни за справување.

Ако раскинувањето сè уште го гледате како штетна загуба за вашиот живот, му давате цел куп важност и енергија. Наместо тоа, гледањето на тоа како уште една од животните лекции ќе помогне да се стави во перспектива и да се олесни процесот на лекување.

13) Мислите дека ви треба затворање

Со години, совети за врска вклучуваше барање затворање пред да може целосно да продолжите понатаму. Но, дали е навистина толку потребно како што мислиме?

Што ако вашиот поранешен не може да го обезбеди затворањето што ви треба, дали тогаш сте осудени на живот во мизерија?

И, ако го правите тоа конечно да се затвори, како можеш да бидеш сигурен дека тоа ќе направи да се чувствуваш подобро? Како што е напишано за EliteDaily на темата за затворање:

„Врската не успеа бидејќи едноставно не требаше да биде или времето беше исклучено. Дали навистина сакате повторно да ги отворите старите рани со парчиња затворач што можете да ги опседнувате во следните шест месеци?'

Понекогаш затворањето може да биде добра работа, но почесто од не, се држиме до идејата за чекање за затворање, главно затоа што едноставно не сакаме да го започнеме процесот на заздравување.

Совети за тоа како да продолжите од бившиот

Се надеваме дека горната листа ќе ви даде некои индикации за зошто се мачите да продолжите понатаму. И што сега? Па, време е да го започнете процесот на лекување и да ја вратите таа пролетвашиот чекор.

Еве неколку работи што можете да ги направите кои ќе ви помогнат да се справите со раскинувањето:

  • Одвојте време за себе. Ова е веројатно едно од најважните работи што можете да ги направите по раскинувањето. Многу луѓе грешат кога се фрлаат на работа или влегуваат во нова врска.

Наместо тоа, одвојте време да се лекувате, да ги процесирате вашите мисли и да размислите за тоа што тргнало наопаку.

  • Следете од тој момент – размислете. Процесот на размислување може да направи чуда помагајќи ви да ги идентификувате областите на негативност во вашата врска за да можете да работите на тоа за идните партнери. Преземањето одговорност за вашиот удел во раскинувањето преку размислување може да биде одлична животна вештина за учење која ќе ви помогне да се вратите во вашето најдобро јас.

Размислувањето за врската исто така ќе открие некои од предупредувачки знамиња од вашиот поранешен за време на времето кога сте биле заедно, па ќе знаете на што да внимавате во следната врска.

  • Правете работи за повторно да се чувствувате добро. Во што уживавте пред да влезете во вашата врска? Честопати се откажуваме од хобија или страсти за да направиме простор за нова врска, затоа размислете назад и почнете повторно да ги разгледувате активностите за да се чувствувате добро.
  • Вежбањето. Вежбањето ослободува многумина среќни хормони, може да направат да се чувствувате и да изгледате подобро, а исто така може да биде и социјална активност (спортски клубови, нови пријатели во теретана,Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.