14 работи што можете да ги правите кога животот не ви оди никаде

14 работи што можете да ги правите кога животот не ви оди никаде
Billy Crawford

Дали се чувствувате како да сте заглавени во пропаст? Како ништо да не ве возбудува или ништо никогаш нема? Па, не си единствениот. Илјадници луѓе се чувствуваат сосема исто секој ден.

Гледањето на сите овие среќни луѓе на социјалните мрежи може да направи да се чувствувате како вонземјанин. Вие не сте сами во ова. Ако постојано мислите „мојот живот не оди никаде, што да правам“, еве неколку совети кои можат да ви помогнат да се справите со ова ужасно чувство!

1) Објективно проценете го вашиот живот

единствениот начин да направите промена е да го гледате својот живот што пореално. Запишете ги сите работи што сте ги постигнале досега, како што се образованието, врските и работата.

Размислете искрено за тоа и видете дали можете да направите нешто подобро. Дали факултетот што го избравте навистина сакате да го правите во животот или сте дипломирале само за да имате диплома?

Ако има нешто друго што би сакале да го работите, запишете ги сите чекори што би можеле да ви помогнат продолжи со таква кариера. Не секој ужива да биде правник или професор.

Да се ​​биде успешен на работа во голема мера зависи од типот на личноста. Екстровертите сакаат постојано да бидат опкружени со луѓе и да се во движење.

Од друга страна, интровертите претпочитаат тивки средини и работа сами. Размислете за вашите преференции.

Можеби сте се туркале да ги правите работите што воопшто не ги сакате само затоа што вашите родители очекувале да ги правитемедитација.

Најдоброто нешто во врска со тоа е што не ви треба ништо за тоа. Можете да медитирате секогаш кога ви треба момент за да се соберете.

Тоа ќе ви го расчисти умот и ќе ви помогне да ги сфатите вашите цели и чекорите што би можеле да ве водат кон нив. Ако сакате да започнете хоби, обидете се да видите дали навистина ви се допаѓа или ви се допаѓа само идејата за тоа.

Понекогаш може да биде потребно време за да најдете нешто што навистина ви се допаѓа и тоа е во ред. Нема стоперка над вашата глава што се обидувате да ја победите.

11) Најдете животен тренер

Животот не дојде со прирачник. Некои од нас едноставно не можат да го најдат својот пат низ џунглата на животот.

Ова е суровата вистина што само малкумина можат да ја признаат. Некако да научите нешто друго е оправдано, но кога станува збор за живеење живот, сите се преправаме дека знаеме сè.

Ако сте заглавени и едноставно не можете сами да ги спроведете сите претходни совети, можете да разговарате со животен тренер .

На овој начин можете да ја добиете потребната поддршка и да имате некој покрај вас кој ќе навива за вас и ќе ве турне кон вашите цели. Полесно е кога имате некој смирен и упатен да ви даде совет кога премногу се плашите да го направите следниот чекор.

Покрај тоа, ќе добиете друга перспектива и ќе ги гледате работите поинаку кога другата личност ќе ви каже како те гледам од нивен агол. Погрижете се да најдете некој кој е одговорен, доверлив,и со добра репутација.

Не е лесно некому да му го доверите животот и да ги споделите вашите цели, но не е невозможно. Тоа е позитивен чекор кон посветла иднина.

12) Преземете целосна одговорност

Додека не сме доволно зрели, имаме тенденција да ги обвинуваме сите други за нашите проблеми. Тоа обично значи дека им даваме премногу заслуги и дека не сме доволно подготвени да го преземеме воланот и да донесуваме одлуки.

Штом ќе го започнете патувањето, ќе сфатите дека никој нема да дојде и да ја заврши работата за ти, ти си единствениот кој може да го направи тоа.

Ова е страшно и возбудливо во исто време. Тоа ќе ви даде крилја да летате и да истражувате нови сфери на животот.

Застанувањето зад вашите избори и одлуки ќе биде прекрасна промена каква што е. Можете да бидете сигурни дека луѓето од вашата околина ќе го забележат тоа.

Одвојте време за да ги откриете работите што ви се допаѓаат и не ги сакате. Имајте на ум дека ако не ви се допаѓа вашиот живот, вие сте единствениот кој може да го промени.

13) Не се споредувајте со другите

Дали сте ја слушнале изреката „ Не ги споредувајте Сонцето и Месечината – тие светат кога е нивно време“? Тоа е нешто што ме расположува секогаш кога ќе помислам дека некој постигнал повеќе во животот од мене.

Нема двајца луѓе на овој свет кои се исти и кои имаат исти животи. Ова е убавината на овој свет.

Секој живот е единствен и носиразлични предизвици. Ценете ја вашата уникатност и никогаш не посакувајте да бидете како некој друг.

Зошто би сакале да бидете лажна друга личност, кога можете да бидете совршени? Ние им даваме премногу моќ на другите луѓе, но тоа е патот што треба да го оставиме зад себе кога сакаме исполнет живот.

14) Обидете се да уживате во моментот

Дали сте размислувале за минатото и иднината премногу во последно време? Што е со сегашноста?

Не правите ништо ако ја држите вагата во главата одете лево-десно. Ако премногу размислувате за минатото, тоа значи дека мора да ги лекувате раните што ги оставиле луѓето или настаните.

Ако постојано размислувате за иднината, тоа значи дека сте исплашени и мора дознајте зошто. Потоа работете на учење како да се подобрите на секој начин.

Обидете се да бидете тука и да цените сè околу вас. Направете го она што можете сега.

Сите овие прекрасни моменти ќе направат нешто што го сакате. Тоа е најтешката вештина за учење, но ќе вреди кога ќе ја совладате. Иако можеби мислите дека е себично да размислувате за себе и за вашиот живот толку многу, спротивното е точно.

Морате да го направите тоа, за да можете всушност да кажете дека сте ја исполниле вашата цел во животот и вашите цели .

Завршни мисли

По спроведувањето на некој од овие совети, сигурно ќе забележите промени во вашиот живот и начинот на кој се справувате со работите. Сфаќајќи дека ви треба променае одличен чекор кон тоа.

Опкружете се со љубовни и грижливи луѓе кои ќе ви помогнат на вашето патување и ќе создадете возбудлив живот во кој ќе уживате максимално!

тоа. Ако сакате да бидете градинар, тогаш зошто не си давате шанса да го направите тоа?

Секоја работа што ја сакате вреди. Ако уживате, тогаш тоа мора да биде нешто што вреди да се размисли. На светот му требаат повеќе задоволни луѓе, задоволни од она што го прават.

Ни е доста од лути луѓе кои се борат да го пребродат денот поради големите очекувања од околината. Да се ​​биде искрен со себе ќе ви даде шанса да пробате нешто што би можело да биде постојан извор на радост во вашиот живот.

2) Отфрлете го притисокот

Каде и да погледнете, има луѓе кои поставуваат цели, нивно постигнување, да се биде позитивен, среќен и полни со енергија. Гледајќи ги, ве прави уште полоши.

Почнувате да мислите дека нешто не е во ред со вас затоа што едноставно не можете да се присилите себеси на ништо. Ако направите нешто само затоа што некој ви рекол дека морате, нема да ве одведе далеку.

Чувството на тага и немотивираност често може да значи дека сте играле според правилата на сите други и дека сте заборавиле што сакате.

Дајте си време. Сетете се на времето кога започнало ова чувство.

Исто така види: 20 кариери за луѓе без цели во животот

Можеби луѓето со кои поминувавте време или настаните од тој период доведоа до такво чувство. Ако сте доживеале тежок период, причината може да е тоа што сте вкочанети од сите необработени чувства што сте ги закопале длабоко во себе.

Никој не вели дека има распоред што треба да го исполните или распоред заследат. Има доволно време за се. Запомнете, работите секогаш може да се направат на повеќе начини.

Дајте си време да го најдете вашиот начин да ги правите работите. Уште поважно - простете си ако направите грешка. Никој не знае сè од првиот обид; секоја грешка е шанса да научите нешто ново.

3) Запрашајте се што ве возбудува

Размислувањето за работите што ви носат радост може да биде одлично Почетна точка. Дали ви се допаѓаат загатки?

Или можеби повеќе уживате во цртањето? Зошто не би го правеле тоа почесто и не би ја ослободиле сета таа креативна енергија што блика внатре?

Доколку вашите родители не ве поддржуваа на овој начин и секогаш ве туркаа да бидете практични, додека вие сте поуметнички вид на една личност, тука може да се случи проблемот. Дајте си дозвола да правите нешто што не е продуктивно или намерно, но ви носи радост.

Дали би сакале повеќе да патувате? Веројатно ќе размислувате за пари и ќе кажете дека нема доволно, но дали сте ја слушнале изреката „каде има волја, има начин“?

Направете листа на вашите вештини и проверете ги сите начините на кои можете да ги претворите во нешто профитабилно. Дали сакате да пишувате, скицирате или внесувате податоци?

Исто така види: 27 психолошки знаци дека некој му се допаѓате

Проверете ги сите опции што ги имате и пробајте ја најпривлечната. Со правење нешто ново, ќе добиете шанса да запознаете нови луѓе и да внесете боја во вашиот живот.

Оставете ги ситерамки во кои ве ставаат другите луѓе. Ако сакате да ја направите промената, ќе треба сами да направите некои промени.

Ако сакате некои насоки да откриете што навистина ве возбудува, проверете ги 3-чекорите формулата споделена од основачот на Ideapod Џастин Браун подолу.

4) Проверете го вашето здравје

Понекогаш проблемите со менталното здравје започнуваат со проблеми од повеќе физичка природа. Проверете ги вашите хормони, бидејќи секоја нерамнотежа може да има голем ефект врз начинот на кој функционираме.

Консултирајте се со вашиот лекар и опишете ја вашата состојба. Да се ​​чувствувате сино долго време всушност може да биде депресија, но причината зад тоа може да биде дијабетес.

Потребно е да бидете колку што е можно искрени, за да можете да добиете соодветна помош. Причината зошто тоа се случува е што дијабетесот предизвикува различни проблеми со начинот на кој функционираме.

Пациентите може да се борат со замор и мозочна магла, што понекогаш е доволно за да предизвика цел хаос во вашиот живот. Лековите се одлични помагачи во овој случај, но има и некои промени во животниот стил кои би можеле да ви помогнат да го подобрите вашиот живот.

Ако деновите ви се стресни подолго време, можеби ги доживувате симптомите сега. Не се срамете од вашите симптоми.

Понекогаш решението може да биде прилично едноставно. Разговорот со специјалист за ментално здравје може да ви помогне правилно да го идентификувате проблемот и да го пронајдете соодветното решение.

5) Управувајте со вашето време подобро

Како поминавтеги поминувате деновите? Дали со часови гледавте телевизија или игравте видео игри во последните неколку години?

Ако одговорот е да, можеби ова е коренот на вашиот проблем. Ако продолжите да го правите ова, ќе останете на истото место со години и ништо нема да се промени.

Дали сакате да живеете ваков живот? Ако ја тресете главата во моментов, треба да престанете со оваа непродуктивна навика еднаш засекогаш.

На почетокот можете да се ограничите, бидејќи правењето нагли промени може да ве направи уште понервозни отколку што бевте порано. Може да се обидете полека да го намалите времето.

Дајте си временска рамка за да ја постигнете целта. Ќе се чувствувате подобро ако ги разложите вашите цели на помали.

Секој пат кога ќе успеете, ќе ја зајакнете вашата самодоверба. Размислете за причините поради кои губевте толку многу време вака?

Дали се плашите да направите промени или да ризикувате? Ова може да биде закопано длабоко во вашето однесување.

Реалниот живот може да биде многу повозбудлив од видео игрите; само треба да го направиш тоа на тој начин. Изберете ги активностите кои ве мотивираат да станете наутро.

Тоа ќе ја олесни целата транзиција. Не мора да сте психичар за да разберете како ќе изгледа вашата иднина ако не преземете нешто во врска со тоа.

Негрижата за вашата исхрана сигурно ќе доведе до здравствени проблеми, зјапањето во компјутерот цел ден со часови ќе предизвика проблеми со грбот и секаквидруги симптоми.

6) Отсечете ја сета негативност

Посветете големо внимание на луѓето со кои ги поминувате деновите и на работите што тие ги кажуваат. Дали постојано се жалат?

Дали и вие го правите истото со нив? Можеби постојано велите дека животот е суров, досаден или нешто од тој вид?

Па, негативноста е заразна. Ако ги кажувате тие работи или ги слушате вашите блиски луѓе кои ги кажуваат истите работи, само ќе ги влошите работите.

Нема да има крај. Може само да расте.

Размислете за вашите пријателства и начинот на кој вашите пријатели го живеат својот живот. Ако постојано ве соборуваат и зборуваат лошо за вашите напори да се промените, тогаш е време да го намалите времето со нив и да видите како се чувствувате тогаш.

Негативноста се појавува во сите облици или форми. Како зборувате со себе?

Ако го слушнете вашиот внатрешен глас како вели дека не сте доволно способни/паметни/убави, тука е вашето црвено знаме. Ваквото размислување може само да ве влоши.

Ако не би го кажале тоа на вашиот пријател, зошто би размислувале толку ниско за себе? Што ако престанете да се жалите на еден ден?

Што би се случило? Дали би почнале да уживате во сончевите зраци или во вкусното кафе?

Многу е тешко да се запре, знаеме, особено ако тоа бил вашиот начин на справување со работите. Сите сме биле таму во одреден момент од нашите животи, но моментот кога ќе сфатите колку влијаевие, вложете напори да го промените.

7) Работете за вашата иднина

Никој не знае што може да се случи утре. Тоа е нешто со кое сите мораме да се соочиме. Сепак, можеме да работиме кон подобра иднина.

Сè што правите денес, утре, следната недела, следниот месец ќе има влијание врз вашата иднина. Во моментот кога ќе го разберете ова и ќе дозволите навистина да се всели во вашиот ум, повеќе ќе го цените вашето време и напори.

Направете нешто денес за што вашата иднина ќе ви се заблагодари. Тоа не мора да биде големо.

Можете да започнете со мали димензии. Обидете се да вежбате 10 минути на ден. Тоа е инвестиција во вашето идно здравје.

Учењето јазик или полагањето на кој било друг курс за кој сте заинтересирани ќе се исплати во одреден момент. Една работа води кон следното, така што ќе ви се отвори сосема нов хоризонт.

Не ги потценувајте малите напори. Откако ќе се натрупаат, ќе можете да видите колку е навистина огромна вашата промена.

8) Престанете да го користите телефонот премногу

Откако се измислени паметните телефони, почнавме да ги користиме многу често . Тоа е сосема во ред ако е оправдано.

Меѓутоа, што се случува ако премногу ги користиме нашите телефони? Па, го знаете ова - раздразливост, напрегање на очите и лошо расположение.

Зошто се случува ова? Па, затоа што ние треба да се движиме, а не да седиме на едно место и да зјапаме.

Покрај тоа, на секоја страница што ќе ја отворите, ќе ги видите овие прекрасни луѓе. Тие зборуваат за нивниот успех, тиеизгледа совршено и е масивен долу.

Погодете што? Сето тоа е лажно!

Фотошоп го решава физичкиот дел. Сликите се толку многу монтирани, што доколку ги видите тие луѓе пред вас, нема да ги препознаете.

Сега има бавна промена каде моделите и актерките отворено зборуваат за тоа, но да се разбереме – Многу малку луѓе на овој свет можат искрено да се наречат зачудувачки. Дури и ако го прават тоа, тоа не е причината зошто треба да чувствувате завист и да се чувствувате лошо за вашиот живот.

А за делот за успех – никој не зборува за тешкотиите низ кои поминале пред да се случи успехот. Тешкотиите не се популарни во оваа нова култура на заработување толку многу пари речиси без напор.

Не паѓајте на таа мамка. Бидете офлајн некое време и едноставно дишете.

Правете ги работите што лично ви се допаѓаат. Прошетајте или прочитајте книга. Ќе биде многу покорисно од лизгањето на вашиот телефон што е сигурно.

Сè на сè, се чини дека новата култура и социјалните медиуми донесоа овој бран на позитивност што не е вистински. Присилувањето да бидете позитивни може да ви донесе повеќе штета отколку да се соочите со работите какви што се.

9) Погледнете каде одат вашите пари

Парите не се најмногу важна работа во светот, но тоа секако носи многу придобивки. Заштедата ќе ви помогне да се чувствувате удобно во случај да се случат какви било неочекувани работи.

Покрај тоа, ако сакате да купите имот, виесигурно ќе треба малку подобро да го испланирате вашиот буџет. Ако заштедите пари и имате цел ќе го пренасочите вашиот фокус кон некои попродуктивни работи и ќе ве поттикне да одите во вистинската насока.

Ако постојано се жалите дека сте скршени, но работите и се чини дека вашата плата исчезнува со огромна брзина, можете да ги следите вашите трошоци со апликација. Внесете сè на што трошите пари и наскоро ќе сфатите каде можете да заштедите.

Дали редовно јадевте во ресторани? Купувате кафе на аголот?

Купувањето на сите оброци што ги сакате може да се чувствувате како најприродната работа на светот. Меѓутоа, со подготвување на оброците дома, можете да заштедите многу пари и всушност да почнете да се чувствувате подобро за себе.

Сфаќањето дека можете да направите вкусна храна ќе ја подобри вашата самодоверба и кој знае; можеби тоа ќе стане ваша страст.

10) Дајте си шанса да изградите навика

Дали знаевте дека ви требаат само 21 ден за да изградите навика? Тоа е толку краток период, но може да направи чуда за вашиот дух. Тоа може да биде сè што сакате да го пробате.

Практикувањето јога е многу корисно на толку многу нивоа. Лично, најмногу уживам во тоа секогаш кога ќе ми потоне расположението.

Можете да го пробате полека и да ја изградите рутината како што поминува времето. Вашето тело сигурно ќе ви биде благодарно.

Не само што целосно ќе се истегнете, туку и ќе станете свесни за вашето дишење. Обидете се
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.