Најдобрите 7 гуруа за самопомош (кога сте цинични за животни совети)

Најдобрите 7 гуруа за самопомош (кога сте цинични за животни совети)
Billy Crawford

Јас сум цинична личност по природа, па затоа е тешко да се најдат гуруа за самопомош кои нудат совети што резонираат.

Проблемот за мене е што сум свесен колку профитабилна е самопомош индустријата е. Ова ме тера да се сомневам во мотивите зад она што овие „гуруа“ го споделуваат.

Исто така, ми се чини дека поголемиот дел од советите во животот се прилично очигледни. Барам нешто подлабоко од нормалното, но кое сепак е практично за секојдневната личност.

Ја составив следната листа на гуруа за самопомош кои ми помогнаа да го подобрам мојот начин на размислување и да го подобрам мојот личен моќ за да можам да го живеам најдобриот можен живот.

Ако имате какви било предлози да додадете на листата, оставете коментар на мојата објава на Инстаграм. Ќе продолжиме да ја ажурираме оваа листа.

Соња Љубомирски

Таа не би сакала да биде опишана како гуру за самопомош, и затоа Соња Љубомирски е тука на оваа листа. Таа се нарекува себеси како научник за благосостојба и е најпозната по нејзината работа за „како на среќата.

Според Љубомирски, среќата првенствено е одредена од нашата генетика, животните околности и намерните активности. Таа ја тестира преку големи истражувачки студии нејзината хипотеза дека среќата може сигурно да се зголеми со:

  1. Редовно одвојување време за потсетување на моментите на благодарност (т.е., водење дневник во кој некој „ги брои своите благослови “ или пишување благодарностписма)
  2. Вклучување во саморегулирачко и позитивно размислување за себе (т.е. размислување, пишување и зборување за нечии најсреќни и најнесреќни животни настани или нечии цели за иднината)
  3. практикување алтруизам и љубезност (т.е., рутински правење дела на љубезност или обид да се направи близок среќен)
  4. Потврдување на најважните вредности
  5. Уживање на позитивни искуства (на пр., користење на своите пет сетила за уживање во секојдневните моменти или живеејќи го овој месец како да е последен на одредена локација)

Еве еден прекрасен краток и луциден преглед на детерминантите на среќата.

Барбара Шер

Навистина го цени начинот на кој Барбара Шер ја исмејуваше мотивациската индустрија додека изгради огромен број следбеници на нејзиниот уникатен пристап кон наоѓање исполнување.

Таа рече дека позитивните афирмации и задаваат главоболка и дека нема многу верување во себе -подобрување, но дека можела да им помогне на луѓето да ги подобрат нивните животи.

Во 1979 година ја напишала книгата Wishcraft: Како да го добиете она што навистина го сакате која имаше поглавје со наслов „Моќта на негативно размислување“. Една година пред да објави оглас на цела страница во Њујорк Тајмс со наслов: „Како да се успее без да се биде маж.“

Барбара Шер беше пред своето време, не само со нејзината критика на култот на позитивното размислување, но и помагањето на луѓето да најдат исполнување вонеконвенционални начини.

Исто така види: 14 начини да го натерате да се врати оставајќи го сам

Погледнете го видеото погоре каде таа бара од вас да преземете одговорност за вашите соништа.

Мет Д'Авела

Мет Д'Авала е филмаџија кој истражува минимализам, промена на навиките и дизајн на животниот стил со неговите видеа на YouTube.

Неговиот канал на YouTube енормно порасна во последните неколку години. Кога ќе погледнете едно од неговите видеа, ќе видите зошто. Неговите видеа се со висок квалитет и тој нуди практични совети.

Ми се допаѓа искреноста и вистинскиот совет на Мет. Тој промовира Skillshare и свој онлајн курс во неговите видеа, но не претерува. Неговите заклучоци се основани и чувствувам дека повеќето луѓе ќе можат да го споделат она што тој го споделува.

Источен момент се неговите 30-дневни експерименти, како што се медитација по еден час секој ден, будење во 5 часот наутро секое утро и откажување шеќер.

Погледнете го неговото видео за откажување од кофеин на 30 дена. Очекував неговиот заклучок да биде дека радикално ја намалил анксиозноста и го подобрил сонот. Тој беше искрен што се откажа од кофеинот, правејќи малку за да го промени неговиот начин на размислување или здравје.

Сакате да дознаете повеќе од Мет Д'Авела? Најдоброто нешто што треба да направите е да се претплатите на YouTube.

Сузан Џеферс

Кога ќе го прочитате насловот на нејзината најпродавана книга, Почувствувајте го стравот и направете го во секој случај, можеби погрешно мислите дека Џеферс е вашиот типичен гуру за самопомош, кој вели дека можете да постигнете сè со фокус и одлучност.

Нејзинатапораката е подлабока од ова.

Џеферс тврди дека губиме премногу време обидувајќи се да постигнеме совршена ментална состојба. Погрешно веруваме дека прво треба да се чувствуваме мотивирани и страсни пред да почнеме да преземаме акција.

Наместо тоа, сугерира таа, има повеќе смисла да прифатиме дека имаме ограничена контрола врз нашите емоции. Подобро ни е да научиме да живееме со нашите емоции додека само продолжуваме со задачите што сакаме да ги постигнеме. Емоциите што ги посакуваме обично следат откако ќе почнеме да дејствуваме.

//www.youtube.com/watch?v=o8uIq0c7TNE

Алан Вотс

Веројатно сте слушнале гласот на Алан Вотс во вирален видео клип како што е долу.

Тој беше филозоф, писател, поет, радикален мислител, учител и критичар на општеството кој ја популаризираше источната мудрост, толкувајќи ја за западната публика . Алан Вотс беше плоден во 1950-тите и 1960-тите, а на крајот почина во 1973 година.

Ми се допаѓа неговата порака за „вистинскиот ти“ во видеото погоре, каде што тој сугерира дека на фундаментално ниво сите сме поврзани со целиот космос. Треба само да ја срушиме илузијата дека сме одвоени од другите луѓе околу нас.

За да дознаете повеќе за Алан Вотс, погледнете го овој вовед во неговите клучни идеи.

Огустен Бароуз

Огустен Бароуз е американски писател познат по неговите најпродавани мемоари Трчајќи со ножици.

Иако не е ваш типиченгуруто за самопомош, ми се допадна неговата книга Ова е како: докажана помош за надминување на срамежливоста, малтретирањето, дебелината, лудоста, тагата, болеста, бујноста, измачувањето и засилување; Повеќе за млади и стари.

Аугустин е некој кој поминал низ многу предизвици во животот. Тој самиот се бореше со проблеми со менталното здравје. Секое поглавје од Вака објаснува како успеал да помине низ еден од неговите предизвици.

Исто така види: Што да му кажете на некој што длабоко ве повредил (практичен водич)

Неговиот совет е отворен, искрен и понекогаш смешен. Тоа е длабоко човечко и освежувачко. Препорачувам да го проверите.

Руда Ианде

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Ideapod (@ideapods)

Руда Ианде е шаман од Бразил кој прави антички шамански знаење релевантно за современата публика.

Некое време беше „славен шаман“, редовно го посетуваше Њујорк и работеше со некои од најпознатите светски уметници и креатори на промени. Тој беше прикажан дури и во документарниот филм на перформансот Марина Абрамовиќ, The Space in Between, кога таа го посети Бразил за да ги доживее светите ритуали на раскрсницата на уметноста и духовноста.

Во последните неколку години тој го споделува своето знаење во написи, мастеркласи и онлајн работилници кои допреа до милиони луѓе. Неговиот совет е спротивно на зрното на конвенционалната мудрост, како што е неговата статија за темната страна на позитивното размислување.

Советите за самопомош на Руда Ианде се освежувачка промена одфлоскули од новото време кои го делат светот на „добри“ и „лоши“ или „високи вибрации“ и „ниски вибрации“. Тој ги пресекува едноставните двојности, барајќи од нас да се соочиме и да го прифатиме целиот спектар на нашата природа.

Јас лично ја познавам Руда веќе шест години и топло препорачувам да присуствувам на еден од неговите бесплатни мастер-класи. Најдоброто за да започнете е да ги претворите вашите животни фрустрации во лична моќ.

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.