Зошто животот е смрден? Еве ги 10-те клучни работи што треба да ги направите во врска со тоа

Зошто животот е смрден? Еве ги 10-те клучни работи што треба да ги направите во врска со тоа
Billy Crawford

Да бидам целосно искрен со вас, ова е прашањето што си го поставувам речиси секој ден. Замислете колку би било добро кога би можеле да го побараме животот што го сакаме и едноставно да го добиеме.

Ова се мислите што повеќето од нас често ги имаат. Размислете што би го направило вашиот живот совршен.

Каков живот би бил тоа? Што би имале?

Дали тогаш би биле среќни? Што те спречува да го добиеш?

Па, овие се прилично тешки прашања за одговор, па ајде да почнеме да ги расветлуваме!

Што е за вас прекршување на зделката?

Најважното нешто што треба да го разберете на почетокот е дека она што ме прави да се чувствувам лошо за мојот живот можеби нема да ви пречи. Сите сме различни, и тоа е во ред.

Лично, она што ме лансира на Месечината е кога некој се обидува да ја искористи мојата добрина. Тоа обично ме оптоварува со нешто што целосно ми ги нарушува плановите.

Мојата слаба точка е потребата да им помагам на другите, па обично сум длабоко во сè пред да сфатам дека немам време или ресурси да направам нешто но обврзете се на суштинските обврски. Тоа обично ми ја нарушува рамнотежата и сè оди по ѓаволите за неколку минути.

Тоа ме прави нервозен, вознемирен и незадоволен со себе. Обично тоа е моментот кога почнувам да го обвинувам животот.

Сепак, она што сега го знам е дека јас сум проблемот. Сега ми е лесно да го кажам тоа, но ако ме прашавте пред една година, ќе го кажевтеудобно со избегнување физички контакт, луѓето околу вас треба да го почитуваат тоа.

Лично, се чувствувам исклучително вознемирено кога некој ќе дојде во мојот личен простор. Се фаќам себеси како се враќам или наоѓам нешто да направам за да избегнам да бидам премногу близок со луѓето.

Па, ако ова е еден од проблемите со кои се соочувате и вие, одржувањето на личните физички граници е од суштинско значење за менталното здравје.

 • Сексуално – Кога зборуваме за сексуалните граници, тоа се однесува на вашето право да правите избор за тоа со кого сакате да бидете интимни без да бидете под притисок да правите нешто што го правите. не сакам да направам. Во идеалниот свет, луѓето би биле почитувани во секоја можна смисла, особено во оваа област.

Сепак, бидејќи не живееме во идеален свет, треба да научиме како доволно да ги браниме нашите граници на цврст, но наметлив начин.

 • Интелектуален – Интелектуалните граници се однесуваат на заштита на вашите лични верувања и мислења. Луѓето обично сакаат да ги скршат и тоа го прават многу често отфрлајќи ги туѓите верувања и обидувајќи се да го направат својот звук поважен.

Ова може да ве остави целосно збунети, особено ако сте опкружени со луѓе кои имаат нарцисоидни особини на личноста. Тие ќе го туркаат својот систем на верување и очекуваат од вас едноставно да се покорувате, што може да биде исклучително штетно за психата.

 • Емоционално – Емоционалнограниците се однесуваат на начинот на кој сакате да ги споделите вашите емоции со другите луѓе. Ако сакате да споделите само дел од она што го чувствувате и постепено да изградите доверба, тоа е ваш избор и право.

Сепак, секогаш ќе сретнете луѓе кои ќе се обидат да ги притиснат вашите копчиња и обидете се да наметнете нешто што тие мислат дека е правилно. Заштитата на вашите емоции е од суштинско значење, за да можете да го задржите вашиот разум и повторно да ја вратите контролата врз вашиот живот.

 • Финансиски – Овие граници се однесуваат на начинот на кој сакате да ги трошите парите. Ако сте повеќе склони кон штедење пари, но другите луѓе сакаат да трошат, заштитата на вашите граници на овој начин ќе значи дека едноставно нема да ги позајмувате парите на пријателите кои сакаат да се расфрлаат.

Размислете за вашата границите и начинот на кој луѓето со кои сте опкружени ќе ги почитуваат или ќе ги скршат. Ако поминувате време со луѓе кои едноставно не се грижат за вашите граници и постојано ги притискаат вашите копчиња, на крајот ќе мислите дека вашиот живот е ужасен.

Меѓутоа, штом ќе почнете повторно да ги градите, ќе бидете во можност да си верувате повеќе и почнете да го правите животот што ви се допаѓа и уживајте во потполност.

6) Изразете благодарност

Кога се чувствуваме лошо, тешко ни е да ги забележиме добрите работи имаме во животот. Имаме тенденција да се фокусираме на сè што немаме.

Сепак, ова може уште повеќе да ја зголеми нашата фрустрација. Може да се обидете да изразите благодарност засè што имате во моментов.

Ако имате работа, можете да изразите благодарност за сите работи што ги сакате во вршењето на вашата работа. Споменете ги сите мали детали кои ви го олеснуваат животот и во кои уживате.

Ако вашиот шеф ви дава слобода да го организирате вашето време онака како што сакате, ова може да биде одлична почетна точка за вас. Можете да продолжите со спомнување на начинот на кој вашите колеги ве поздравуваат и ви помагаат кога е потребно.

Ако можете да ги донесете одлуките на кој начин може да помине вашиот работен ден, тоа е повеќе отколку што може секој од нас да побара. Одвојте момент да бидете благодарни за чистиот воздух, освежителната вода што можете да ја пиете, вкусната храна што можете да ја јадете и слободата да правите избори во вашиот живот.

Се разбира, тоа е многу тешко да се направи ова ако вашиот ум е целосно фокусиран на нешто друго. Сепак, треба да знаете дека да се биде благодарен за малите нешта може полека да го зголеми целокупното задоволство што ќе го почувствувате во вашиот живот.

Исто така, тоа може да ви помогне да се опуштите и да ја ослободите напнатоста за само неколку моменти.

7) Визуелизирајте

Една стратегија што може да ви помогне да ги надминете тешкотиите што ги чувствувате во моментов е визуелизацијата. Ако замислите што би сакале да постигнете и размислувате за секој детал што може да го видите, ќе почнете да чувствувате среќа и мир затоа што ќе го измамите вашиот ум да верува дека веќе сте го постигнале.

Ова ќе го направи тоа полесно за васвсушност направете го тоа и изгубите ја напнатоста што вообичаено би ја чувствувале доколку мислите дека не постои начин на светот да го постигнете тоа. Можете да го правите тоа секој пат кога ќе се чувствувате напнати или можете да ви стане навика и да ја визуелизирате секоја вечер пред да заспиете и живописно да ги замислувате сите детали како да ги гледате.

Постојат две верзии може да се обиде:

 • Визуелизирање на исходот
 • Визуелизирање на процесот

Ако го изберете првиот, треба да се фокусирате само на резултатот и да не размислувате за начинот на кој ќе го постигнете. Вашата цел треба да биде да го замислите секој детал од исходот.

Замислете што би виделе, чувствувате и што би ви кажале другите луѓе. Од друга страна, ако сакате да го визуелизирате процесот, треба да бидете фокусирани на замислување на секој чекор што треба да го преземете за да ја постигнете целта.

Двете верзии имаат предности, затоа изберете ја онаа што ве мотивира повеќе.

8) Создадете добри навики

Кога сме премногу под стрес, забораваме да јадеме добро, да спиеме доволно часови во текот на ноќта и да се грижиме за нашето целокупно благосостојба. Проценете го вашиот животен стил и видете што може да се направи за да се подобри вашето целокупно задоволство во животот.

Внимателно погледнете ја вашата исхрана и видете што јадете секој ден. Ова можеби звучи чудно, но повеќето луѓе јадат без воопшто да размислуваат за видот на храната што ја јадат.

Има повеќеисхрана отколку едноставно да јадеме што сакаме. Треба да се стремиме да јадеме урамнотежена исхрана, за да можеме да ги добиеме сите хранливи материи што му се потребни на нашето тело да ги обнови.

Обидете се да вклучите различни видови овошје и зеленчук во вашата исхрана, за да бидете сигурни дека јадете добро храна која ќе ви помогне да ја вратите рамнотежата. Прекумерното работење води до исцрпување на нашите резерви на витамини и минерали, па затоа треба да обрнете големо внимание на видовите храна што ја консумирате.

Вложувањето напор во планирањето на оброците сигурно ќе ви користи на долг рок бидејќи ќе забележи дека сте способни да размислувате појасно и едноставно повеќе да уживате во вашиот живот. Покрај исхраната, добар сон е од суштинско значење за нашата целокупна благосостојба и ментално здравје.

Ако сте спиеле неколку часа во текот на ноќта и сте работеле цел ден, тоа може да биде причината поради која се чувствувате сина во последно време. Секогаш прво барајте ги причините во вашиот животен стил кои можат да ве турнат преку работ, за да можете да ги елиминирате.

Обратете внимание на начинот на кој се чувствувате откако ќе спиете осум или девет часа навечер. Веројатно ја забележавте јасноста што е тешко да се постигне на кој било друг начин.

Секое човечко суштество треба да спие; тоа е начинот на кој сме изградени, затоа дајте му шанса на вашето тело да се одмори и да видите колку добро се чувствувате.

9) Движете го вашето тело

Ако сте биле премногу статични во последно време и немавте многу шанси за тоадвижете го вашето тело, особено ако работите долги часови, ова може многу да влијае на вас. Најдете нешто што прави да се чувствувате добро и обидете се да го правите секој ден, барем 10 или 20 минути дневно.

Тоа може да биде прошетка во парк, јога, пилатес, бокс или едноставно танцување додека сте се слуша омилената музика. Секој тип на спорт што ќе го изберете сигурно ќе има енормно позитивен ефект врз вашето тело, но и на вашиот ум.

Прво ќе почнете да го забележувате ефектот што вежбата го има врз вашето тело. Веројатно ќе почнете да чувствувате помалку болка, па дури и може да почнете да ја контролирате вашата тежина.

Исто така види: Препознавање на енергијата на сродната душа: 24 знаци на кои треба да внимавате

Сепак, по некое време, ќе почнете да го забележувате ефектот што го има врз начинот на кој се чувствувате. Ќе почнете да се чувствувате помалку напнати, а како што ендорфините почнуваат да се ослободуваат, ќе забележите дека почнувате да ја чувствувате радоста и задоволството што инаку ви недостасуваше.

Резултатите што може да ги почувствувате кога ви е при крај на ендорфините се:

 • Депресија
 • Промени во расположението
 • Анксиозност
 • Несоница
 • Зависни однесувања
 • Иритација

Тешко е да се замисли дека ендорфините можат да влијаат на толку многу работи во нашите тела, но добрата вест е дека можете да направите нешто околу тоа. Постојат начини да ги зголемите нивните нивоа со едноставно спроведување на рутина за вежбање што лесно би можеле да ја следите.

Не се наметнувајте премногу на почетокот, само за неколку дена да се откажете од сè. Направетенавика за тоа, и ќе забележите колку добро ве прави да се чувствувате.

10) Разгалете се

Обично сме воспитани да веруваме дека правењето работи само за нас е себично и треба да биде избегнат. Сепак, тоа не може да биде подалеку од вистината затоа што ако не ги правиме работите за себе, наскоро ќе се упатиме кон синдром на исцрпеност.

Ако ви стане навика да се разгалувате секоја недела по еден час во најмалку, ќе забележите колку опуштено се чувствувате. Еве неколку работи што можете да ги направите:

 • Уживајте во масажа
 • Направете маникир
 • Запалете миризлива свеќа
 • Гледајте филм
 • Напијте се чај

Сите овие работи се многу едноставни и не одземаат премногу од нашето време, но можат да направат чуда за вашиот дух. Изберете една работа секоја недела што ќе ја правите за себе и држете се до неа.

Тоа не треба да трае долго и не треба да биде товар, туку создадете навика да правите работи што прават да се чувствувате добро за себе. Не мора ни да чини многу, бидејќи не мора да плаќате за тоа, можете да го направите дома и едноставно да уживате во некое време сами.

Бидете офлајн и фокусирајте се на сегашниот момент. Закажете некое време само за себе.

Не плашете се да го ставите во дневниот планер. Ова е добар начин луѓето како мене кои ги поместуваат личните граници за да одговараат на потребите на другите луѓе, да можат да се фокусираат на личната благосостојба.

Можеби ја чувствувате вината првата двојкана пати, но ова чувство ќе исчезне по некое време штом почнете да ги забележувате позитивните ефекти од овие навики. Ако почнете да правите убави работи во кои уживате, по некое време ќе забележите дека вашето ниво на енергија е повисоко и дека се чувствувате посмирени и поопуштени.

За да бидеме добри со другите, прво треба да бидеме добро за себе. Ние подеднакво го заслужуваме вниманието и љубовта што им ги даваме на сите околу нас.

Имајте на ум дека по некое време, нема да имате енергија за никого ако продолжите да ги игнорирате сопствените потреби и да го давате целото свое време кон вашето семејство и пријатели, да ја вршите својата работа и да бидете корисни за општеството. Треба да застанеме од време на време и едноставно да постоиме.

Можете да потрошите 10 минути фокусирајќи се на вашето дишење, да читате нешто што ви се допаѓа или да играте мотивациски говор што ќе ве подигне и ќе ви даде сила да се движите продолжи со твојот ден. Пиењето билен чај пред спиење ќе направи чуда за квалитетот на вашиот сон, бидејќи ако сте напнати во текот на целиот ден, третирањето кафе како да е инфузиона терапија може да има последици врз вашето здравје.

11) Научете да се опуштите

Ова е само продолжение на претходниот чекор, но мора да го имате на ум секогаш кога ќе се чувствувате преоптоварени и обземени од обврски и стрес. Дишењето длабоко и фокусирањето на секој здив е многу едноставна, но ефикасна техника која може да ви помогне да го исчистите вашиот ум и да ви помогнетелото се справува.

Со љубезно постапување со вашето тело и ум, ќе забележите дека ќе почнете да се чувствувате подобро за вашиот живот. Откако ќе научите како да се чувствувате добро во овој момент, ќе можете да го повторите и да создадете многу часови на чисто задоволство.

Помислете на овој процес како секоја работа што ја правите за вашето ментално здравје и целокупното добро -битие, како правење ѓердан. Ѓерданот е метафора за вашиот живот и секоја активност што ја правите за да си помогнете да се чувствувате подобро ќе биде една зрнце од ланчето.

Колку повеќе задоволувачки активности правите, толку подобар ќе биде вашиот живот. Сфатете го вашиот живот како уметничко дело и замислете се себеси како уметник.

Дајте си слобода да ги изберете боите и работите што сакате да ги насликате. Дозволете оваа слика да ве води кон создавање на животот што некогаш сте го посакувале.

Завршни мисли

Да ги правите сите овие работи сигурно ќе направи разлика во вашиот живот и ќе можете да видите работите од поинаква перспектива. Животот сигурно може да биде многу тежок, никој не може да се расправа со тоа.

Сепак, постојат работи што можеме да ги направиме за да ги подобриме работите за нас и едноставно да ја насочиме нашата енергија кон подобрување на областите од нашиот живот каде што е можно . Некои работи што не можат да се променат треба да се прифатат такви какви што се, а тоа е суровата вистина.

Обидете се да најдете радост во малите нешта во животот и да поминете време со луѓето што ги сакате. Тоа ќе помогнего избегнувате непотребниот стрес и ве заштитува од навлегување подлабоко во фрустрација.

Се надеваме дека овие чекори ќе ви помогнат да научите како подобро да се справите и да ја видите поубавата страна на животот!

Дали ви се допадна мојата статија? Лајкнете ме на Фејсбук за да видите повеќе написи како оваа во вашиот довод.

веројатно ќе слушнете поинаков одговор.

Првиот чекор кон тоа да се чувствувате подобро за себе и да се чувствувате сигурни во вашата кожа е да ја слушнете грдата вистина од луѓето кои можат објективно да ве проценат. Тоа не мора да значи дека треба да ги прашате луѓето што ги сакате.

Понекогаш некој странец може да ви го даде најдобриот одговор бидејќи нема емоционална приврзаност. Кога ќе слушнете повеќе за начинот на кој другите луѓе ве гледаат, ќе можете подобро да разберете зошто се чувствувате така како што се чувствувате.

Ова е причината зошто треба да ги идентификувате вашите прекршувачи на договори за совршен живот. Што е со вашиот живот толку многу ве нервира?

Идентификувајте ги проблемите во вашиот живот и размислете за начините на кои тие можат да се решат. Од друга страна, ако не можете да ги решите вашите проблеми, тогаш барем обидете се да ги прифатите и да продолжите со животот.

Треба да ве предупредам дека ова не е прошетка во парк. Нема да мирисате на цвеќе на патот.

Тоа е повеќе како да поминувате низ различни нивоа на навистина темна пештера каде што ќе чувствувате страв и несигурност. Меѓутоа, ако сакате да почнете да го сакате повеќе вашиот живот, треба да го направите тоа.

Можете да се одлучите за медитација и сами да поминете низ вашиот внатрешен свет. Или, можете да најдете терапевт кој ќе ве води.

Постои стигма околу менталното здравје низ целиот свет, но ако не се чувствувате добро, треба да знаете дека барањето помош не значи дека сте слаби. Тоа е всушност многухрабар, и потребна е огромна количина на храброст да му кажеш на некого дека не можеш да се справиш со нешто и да најдеш решение сам.

Што е со твојот живот што те прави толку несреќен?

Обидете се да Размислете за вашиот живот објективно. Што ве прави несреќни?

Дали сте незадоволни од работата што ја работите? Платата?

Вашето здравје? Вашата врска?

Прво, знајте дека идентификувањето на проблемот е веќе голем напредок. Луѓето се големи мајстори за маскирање.

Ќе лажеме дека ни е добро, ќе кажеме дека сме среќни, ќе направиме се под сонцето да изгледа ок. Меѓутоа, ако сакате да преминете на посончевата страна на животот, ќе треба да бидете целосно искрени со себе.

Во зависност од проблемот што го имате, треба да ги преземете неопходните чекори за да го подобрите. Ако не сте задоволни со работата што ја работите, можете да започнете да барате друг проект или компанија каде што би можеле да работите.

Ако вашите колеги не се најпријателските луѓе на светот, тоа не е крајот на светот. Секогаш можете да барате попријателски тим кој ќе може да ве пречека со раширени раце наместо постојано да ве провоцира.

Исто така види: 25 начини да се справите со некој што ве мрази без причина (практични совети)

Од друга страна, ако имате проблеми во врската, можете да најдете некои нови хобија кои може да внесе нова енергија во вашата врска и да видиме што друго може да се направи.

Што можете да направите?

Откако ќе го идентификувате проблемот, можете да земете конкретничекори за да се подобрат работите. Нема да биде лесно, и може да има предизвици на патот, но можете да го направите тоа.

Еве неколку работи што можете да ги направите!

1) Соочете се со вашите проблеми директно

Соберете храброст да бидете искрени со себе и признајте дека имате проблем што ве мачи. Останатото ќе биде многу полесно.

Сепак, ќе биде потребно извесно време за да се реши проблемот. Обидете се да избегнете одвлекување на вниманието кога се соочувате со вашиот проблем, бидејќи тоа може да ја зголеми вашата одлучност и фокусирање.

Имајте на ум дека туркањето работи под тепих нема да го намали тоа. Може само да го продолжи страдањето и да стане уште поголемо по некое време.

Обидете се да си дозволите да бидете тажни и едноставно да признаете дека ова е тежок период во вашиот живот и така ќе бидат работите во моментов . Кога ќе си дозволите само да бидете тажни, ќе почнете да се чувствувате многу подобро бидејќи нема да го чувствувате притисокот да бидете добри, среќни или задоволни.

Прегрнувањето на тагата може да ви помогне да се збогувате со неа многу брзо . Живееме во време кога има огромен притисок врз нас да се чувствуваме добро, да шириме позитивна енергија и да размислуваме среќни мисли.

Но, понекогаш тоа едноставно не е можно. Да се ​​остане позитивен е добро до одреден момент, но штом ќе го поминете, може да стане многу токсичен и може да ви наштети повеќе отколку што може да ви направи добро.

Може да се трансформира во лажење себеси, што не е доброна било кој начин. Направете стратегија за тоа како планирате да го решите овој проблем и држете се до неа.

Ако едноставно сте премногу обземени од вашите проблеми, па не можете да гледате директно, секогаш можете да побарате помош од терапевт кој ќе ве води вие и ви помагаме да го поминете овој тежок период.

Овие луѓе се обучени да ни помогнат кога се чувствуваме како да минуваме низ нашиот личен пекол. Ова можеби звучи грубо, но понекогаш се чувствува така.

Убаво е што некои луѓе успеаја да имаат добар живот и лесно да ги решат своите проблеми, но големо мнозинство луѓе едноставно не знаат како да се справат. Нема срам во тоа, ниту треба да се чувствувате како неуспешни.

Понекогаш животот само ни дава карти со кои не знаеме да играме. Можеби ни треба само малку туркање во вистинската насока, за да можеме да направиме нешто од тоа.

2) Изградете издржливост

Животот не е лесен, тоа е сигурно. Сепак, начинот на кој се справуваме со тешкотиите во животот прави огромна разлика.

Можете или лесно да ги надминете или многу да страдате поради нив. Способноста добро да се справите во време на предизвикување се нарекува отпорност.

Еве неколку работи на кои треба да работите ако сакате да ја изградите вашата издржливост и подобро да се справите со работите:

 • Работете на вашата компетентност затоа што може да ја зголеми вашата самодоверба и вредност за да можете да се справите со се што ќе ви фрли животот.
 • Подобрете ја вашата самодоверба соучење за работите за кои сте заинтересирани, постигнување резултати и полека воспоставување на вашето присуство во деловниот свет или нешто друго што го привлекува вашето внимание.
 • Одржете блиска врска со луѓето со кои сакате да поминувате време, да се дружите со пријатели и едноставно разменувајте енергија со нив за да можете да се чувствувате поврзани и ценети.
 • Придонесете за благосостојбата на вашето семејство и заедница на начини на кои можете, бидејќи тоа ќе ви помогне да останете мотивирани и ценети меѓу луѓето што ги сакате негувајте.

Овие работи се главните чекори што треба да ги преземете ако се чувствувате како да не го добивате она што го сакате од животот. Понекогаш едноставно не можеме да видиме колку сме вредни за заедницата затоа што премногу се плашиме да направиме било што.

Идентификувањето на главните стравови во животот и борбата против нив со полека градење на вашата издржливост може да ви помогне да создадете повеќе значаен и исполнет живот за себе. Процесот не е лесен и може да биде предизвик од време на време, но тоа е единствениот начин на кој можете да ги надминете сите несигурности кои предизвикуваат тешкотии во вашиот живот.

3) Останете подалеку од социјалните мрежи

Социјалните медиуми направија толку многу за светот и не можеме едноставно да ги означиме како добри или лоши. Тоа им помогна на бизнисите да процветаат и ги поврза луѓето од целиот свет, што исто така придонесе за развој на пријателства, па дури иврски што се крунисаа со брак.

Меѓутоа, со употребата на филтри, постоеше нереален стандард за убавина што е невозможно да се исполни. Ова е причината зошто толку многу тинејџери страдаат од анксиозност и депресија, но ова не е ограничено само на оваа возрасна група.

Кога се чувствуваме сини, и отвораме Фејсбук или Инстаграм, гледаме толку многу среќни луѓе како се забавуваат и водиме добри животи, па почнуваме да се чувствуваме лошо поради нашите животи. Ми се случи неколку пати.

Секогаш кога имам лош ден и сакам да најдам утеха гледајќи различни објави, штом ќе го направам тоа, почнувам да забележувам дека расположението ми се менува на полошо. Кога ќе размислиме, ќе заклучиме дека овие работи не се реални, но некои работи се случуваат на потсвесно ниво.

Кога ќе ги видиме овие слики, ќе претпоставиме дека се вистинити, што ќе не натера да споредуваме животот што го водиме кон она што го гледаме. Веднаш ќе заклучиме: „Животот ми е гаден“.

Многу долго мислев дека тоа сум јас, дека сум единствениот што размислува вака. Знам дека ова е наивно, но бев толку вознемирен што не можев да мислам на ништо друго освен на сопствениот живот.

Се чинеше дека сите останати ја испукаа совршената комбинација за живеење добар живот, освен јас, курс. Ова е она што ме наведе да почнам да преиспитувам сè.

Како што почнав да копам подлабоко и да го преиспитувам секое мое верување, почнавгледајќи го светот пореално, што го намали незадоволството откако беше онлајн. Забележав дека кога се држам настрана од социјалните мрежи, моето целокупно задоволство од животот се зголемува.

Претпоставувам дека ова е затоа што имаме тенденција да го споредиме она што го имаме со работите што ги имаат другите луѓе, што доведува до фрустрација. Ова е причината зошто треба да се обидете да одредите некое време во текот на денот кога ќе бидете офлајн и едноставно да уживате во малите нешта во животот.

4) Елиминирајте ја негативноста од вашиот живот

Во текот на последните неколку години, имав долги периоди на чувство на изгубено. Се чувствував нервозен, депресивен, збунет и без цел.

Не уживав во ништо и не можев да спијам, да јадам или да се смеам. Беше целосен хаос.

Меѓутоа, откако побарав помош, одеднаш почнав да сфаќам дека цело време сум опкружен со токсични луѓе. Откако почнав да се држам подалеку од нив, мојата радост почна да се враќа и повторно можев да уживам во малите нешта.

Тоа многу ми помогна, и конечно можев повторно да почнам да го поседувам и да уживам во мојот живот, што беше огромно олеснување . Не е лесно да живеете од ден на ден со чувство како да сте во синџири.

Затоа, мој совет за вас би бил да започнете да проценувате кој влијае негативно на вас од вашата околина. Тоа може да биде член на семејството, партнер или пријател.

Посветете големо внимание на начинот на кој се чувствувате откако ќе поминете време со нив. Доминантното чувство што го имамсе чувствуваше исцедено кога беа присутни.

Можеби е поинаку за вас, но од клучно значење е да започнете да го ограничувате контактот со таквите луѓе бидејќи тие се крадци на енергија, познати и како енергетски вампири. Верувај ми, после еден час со нив, ќе се чувствуваш како животот да ти е исцицан од тебе.

Тие можат постојано да коментираат за твојот живот и изборите што ги правиш, или можат да те фалат само за да го следат тоа со навреда кажана на суптилен начин. Сепак, тоа не мора да биде реално случај; тоа може да биде само нивниот подлажен начин да ве смират и да ја нахранат вашата енергија.

Една од најдобрите одлуки што можете да ги донесете во вашиот живот е едноставно да го намалите контактот или целосно да престанете да ги гледате. Тоа ќе ви даде шанса да го видите вашиот живот во сосема ново светло и повеќе да го цените вашиот мир.

Ќе добиете шанса да ја зачувате вашата енергија за навистина важните луѓе и активности во вашиот живот.

5) Работете на вашите граници

Поставувањето граници можеби е најважното нешто што ќе го направите за себе во вашиот живот. Границите се однесуваат на начинот на кој комуницирате со другите, дозволете им да се мешаат во вашиот живот, начинот на кој споделувате информации или комуницирате со другите ефективно или помалку ефективно.

Постојат пет типа на граници:

 • Физички – Кога станува збор за физичките граници, се работи за почитување на туѓиот простор. Во овој случај, ако сте повеќеBilly Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.