12 причини зошто луѓето се толку негативни деновиве (и како да не дозволите тоа да влијае на вас)

12 причини зошто луѓето се толку негативни деновиве (и како да не дозволите тоа да влијае на вас)
Billy Crawford

Дали ги слушнавте најновите ужасни вести?

И јас.

Но, додека се занимавам со мојот секојдневен живот, се чини дека среќавам толку многу луѓе кои се преплавени и обземени од негативност.

Може да стане вистинско влечење, поради што ова е толку многу на моите мисли во последно време.

Еве неколку решенија за негативноста што се чини дека ги напаѓа сите наши животи овие денови.

1) Тие веруваат дека грижата ќе ги заштити

Една од најголемите причини зошто луѓето се толку негативни овие денови е тоа што веруваат дека тоа ќе ги заштити.

Со целиот разговор од вируси, војни, климатски катастрофи и економски колапс, грижата станува како стар доверлив пријател.

Кога не знаат на што да се потпрат, секогаш можат да се потпрат на негативноста и анксиозноста.

„Негативните луѓе преживуваат од грижи – многу нездрава исхрана“, пишува Роберт Лок.

„Овој начин на размислување е насочен кон потребата да се чувствуваат заштитени и свесни до екстремен степен“. 0>Има многу работи за кои може да се вознемирите и да се фокусирате на нив.

Меѓутоа, изборот да продолжите да се фокусирате на нив, може да стане како гадна навика од која едноставно не можете да се ослободите.

За жал, навика е што нашите медиуми и политичари се повеќе од среќни да продолжат да ги охрабруваат.

Минимизирање на влијанието: запомнете дека ниту една количина на загриженост од вас или некој друг нема да ве заштити. Земете го сето тоа со зрно сол и запомнете дека понекогаш грижите се праведнитие можеби страдаат од депресија.

Верувам дека кршењето на социјалните врски и социјалниот и семеен колапс се дел од она што доведува до толку високи стапки на депресија.

Во исто време, мислам дека постои контингент на луѓе кои страдаат од клиничка депресија која нема никаква врска со општеството и бара третман.

Формата што може да ја преземе третманот зависи од поединецот, но мојата поента овде е дека ќе се преправаме дека се е во ред. не направи трик.

Да се ​​биде тажен или да се чувствуваш очај понекогаш е нормално според мене.

Исто така види: 22 дефинитивни знаци дека жали што ве повредил (целосен водич)

Да доминира сè што правиш и да не сакаш повеќе да бидеш жив е кога ја преминува границата во состојба на битие што не ви служи вам или на универзумот.

Минимизирање на влијанието: давајте се од себе секој ден за да бидете поемпатична и сочувствителна личност која вклучува и други. Обидете се да бидете добар слушател, но секогаш не заборавајте да се грижите и за сопствената благосостојба. Не можете секогаш да бидете светски терапевт.

12) Тие се навлечени на црно-бело размислување

Друга една од најголемите причини зошто луѓето се толку негативни во денешно време е тоа што тие добиваат зависник од црно-бело размислување.

Овој начин на размислување е многу примамлив, бидејќи сложените ситуации и настани ги поедноставува во бинарен предлог.

А е лош, а Б е добар.

Како што вели Ема-Мари Смит, црно-белото разредување е „познато и како „поларизирано размислување“.сè како една или друга крајност.”

Проблемот со црно-белото размислување е тоа што е неточно и штетно.

Тоа создава пристрасност за потврда и секакви претерано поедноставени погледи на она што е наоколу нас.

Тоа е исто така зависност и нè наградува со чувства на самобендисаност и оправдување.

Минимизирање на влијанието: запомнете секој пат кога ќе слушнете црно-бело да мислите дека има свет со живи бои и таму. Само затоа што некои луѓе избираат да го гледаат светот на таков начин не значи дека и вие го гледате.

Намалување на негативниот шум

Не е лесно да се одбие негативниот шум, но тоа е можно.

Животот секогаш ќе има подеми и падови, но екстремната негативност е ментална игра која не вреди да се игра.

Кога ќе наидете на негативни луѓе, избегнувајте да реагирате силно на кој било начин.

Користете ги како огледало за да ги откриете оние делови од себе кои исто така се фиксирани на негативното, наместо како некој што треба да се обвини дека сте опаѓачки.

Сите ние имаме начини да се подобриме и сите ние одиме низ темни дамки.

Со тоа што не реагирате на негативниот шум, почнувате да им расчистувате простор и на другите да туркаат напред на патот кон личната моќ и самоактуелизацијата.

Исто така види: 8 причини зошто е важно да гледате низ прозорецотлуѓе кои се многу под стрес од животот.

2) Тие се зависни од драмата

Друга една од главните причини зошто луѓето се толку негативни овие денови е тоа што се зависни од драмата .

Траумата и трагедијата го привлекуваат нивното внимание и го задржуваат, додека не стане еден вид зависност.

Природно е дека ќе се сеќаваме и ќе сакаме да им кажеме на луѓето за драматични или ужасни работи што ги искусни или слушнати за тоа, затоа што е вредно да се забележи.

Но, во премногу случаи можеме да се претвориме во некој вид турист за катастрофа, потсвесно да напредува од лошите работи што се случуваат.

Обичен и мирен живот не е секогаш возбудливо или гламурозно, па луѓето потоа може да се свртат кон возбудата на негативот за клоци.

Додека Црноокиот грашок пеат во нивната песна „Where is the Love?“

„Мислам дека сите го одвлекуваа вниманието од драмата

„И привлечени од траумата, мамо.“

Минимизирање на влијанието : почнете да гледате позитивно ориентирана комедија и да правите активности кои се продуктивни и забавни. Понудете среќни приказни наместо туѓи негативни.

3) Тие се заробени во лудилото на социјалните мрежи

Нема сомнеж дека една од главните Причините поради кои луѓето се толку негативни во денешно време се социјалните мрежи.

Гледањето на сите гласини и драма на интернет е доволно за да се натера некој во спирала на токсични озборувања и фиксации.

Факт е дека може исто така нè прават подепресивни иСакаме да видиме парчиња од најдобрите делови од животот на другите луѓе.

Многу е поверојатно да ги прикажеме најдобрите делови од нашите животи на интернет, а не деновите поминати во лежење во очај во нашата соба или досада на долг викенд поминат сам на ново место.

Ова прикажување на најдобрите делови од нашите животи потоа им дава на другите страшен страв од пропуштање, или FOMO.

ФОМО, пак, може да води до многу негативност.

На крајот на краиштата, ако мислите дека ги пропуштате најдобрите работи во животот, тогаш нормално е да се чувствувате вознемирени поради тоа.

Како што забележува Алекс Даниел:

„Социјалните медиуми можат да ја нагласат негативната личност која ги гледа работите во крајност, претпоставувајќи дека другите уживаат во животот повеќе отколку што се.“

Минимизирање на влијанието: останете подалеку од социјалните медиуми секогаш кога е можно. Кога ќе продолжите, споделувајте инклузивни и поддржувачки пораки наместо контроверзна или провокативна содржина. Прифатете го споделувањето на сите други со резерва.

4) Тие мислат дека жртвата носи моќ

Ние живееме во општество кое е многу фокусирано на жртвата и неправдата.

Еден. од поконтроверзните причини што луѓето се толку негативни во денешно време е тоа што мислат дека жртвата носи моќ.

Вистината е дека да се биде жртва може да донесе моќ во ограничена мера.

Тоа може да предизвика сожалување и бидете вооружени против „лошите“ луѓе за да докажете дека заземате морално високо ниво или „заслужувате“ да добиетеработи.

Но, на крајот на денот, жртвата е игра која губи.

Таа ве остава со издлабен идентитет кој се состои од поплаки.

Таа рој твојата душа со горчина да се фокусира на погрешното постапување на другите или дури и на самиот живот.

Минимизирање на влијанието: преземете ја сопственоста на вашиот живот и оставете го зад себе размислувањето за жртва. Сите ние сме жртви на различни начини, но тоа не мора да не дефинира. Помогнете им на негативните луѓе да го видат ова и секогаш имајте го на ум за себе.

5) Тие го следат патот на помал отпор

Една од најголемите причини зошто луѓето се толку негативни овие денови е тоа што тие правете го она што е лесно.

Ние сме израснати во општество кое сè повеќе го цени одењето заедно за да се сложуваме, а не да го нишаме бродот.

Сите наши стресни секојдневни животи обезбедуваат многу сточна храна за да добиеме негативни или да копаме малку подлабоко и да најдеме работи за кои ќе се возбудиме.

На одреден начин, негативните луѓе се само оние кои го земаат ниското овошје.

Тие одат по лесните опции поради емоционална мрзеливост.

Во некои денови едноставно не можете а да не го проколнете постоењето, но кога ги разгледувате причините дека општеството колективно станува се понегативно, дефинитивно делумно е фактот дека тоа е едноставно...многу лесно да бидете негативни.

Како да го поправите тоа?

„Секој пат кога вашиот мозок ќе се префрли на негативна мисла по конфликт или некоја дисонанца на работа, отскокнувајте ја вопозитивна реакција и позитивна мисла наместо тоа“, забележува Џон Брендон.

Минимизирање на влијанието: размислете за негативноста како лесното поставување на видео игра. Дали другите луѓе навистина сакаат да поминат низ животот на „лесен режим“ и никогаш да не видат колку поисплатливо и покул тоа би било на повисоко ниво? Ако е така, тогаш тие нема да ви станат добри пријатели…

6) Тие купуваат премногу во „приказната“ на нивниот ум

Искуството на болка, гнев и тага се неизбежни.

Меѓутоа, изборот да веруваме во „приказна“ за болката што ја доживуваме е поинаква работа.

Вообичаените приказни вклучуваат работи како „Јас сум единствениот што се чувствува вака“, „љубовта никогаш не функционира надвор за мене“, „животот е срање“ и така натаму.

Ова се шпекулации, драматизации и ментални проекции.

Нема вистински начин да знаете дали сте единствените оној кој се чувствува така, дали утре ќе ја сретнеш љубовта на твојот живот, или колку добро може да ми се обликува твојот живот.

Заради оваа причина, држете се настрана од видот на размислување што драматизира сè е како пропаст и мрак или целосно совршенство.

Животот не функционира така, и добро е да се чувствуваш лошо без да го предвидиш остатокот од твојот живот на таа основа.

„Ако тажен, почувствувај ја тагата. Но, немојте да си кажувате дека отсекогаш сте се чувствувале вака и дека сте осудени да се чувствувате тажни засекогаш“, забележува Кетлин Ромито.

„Тагата поминува. Негативна мисламоже да трае... додека не го оставите.“

Минимизирање на влијанието: поттикнете ги другите да сфатат дека сè е привремено. Запомнете дека сè што е трајно е промената. Плус: она што сега изгледа како многу негативна ера може еден ден да биде запаметено како еден вид златно доба во ретроспектива.

7) Ако крвари, води

Денес живееме во свет воден од кликови, а новинските организации и онлајн содржините се многу фокусирани на генерирање сообраќај.

Еден од најдобрите начини да ги зголемите тие бројки е да ја пумпате негативната содржина .

„Ако крвари, води.“

Ова е една од најголемите причини зошто луѓето се толку негативни во денешно време: затоа што ги хранат негативните вести и перспективите од хипер-продавачите кои прават пари за да не држиме сите под стрес.

Не велам дека светот е сонце и рози или дека никогаш не треба да бидеме под стрес, но стабилната исхрана на CNN или Fox во основа гарантирано ќе го напушти вашиот стомак искривени во јазли.

Оставете одмор и запомнете дека не сите околу вас ги имаат во срцето вашите најдобри интереси.

Некои од оние што ве хранат со негативност од вашиот екран едноставно го прават тоа за пари.

Не сте обврзани да гледате што произведуваат.

Ниту пак сте обврзани внимателно да го следите плашењето на властите за јавно здравје кои постојано ги поместуваат столбовите и се обидуваат да направат животот во текдрама.

Како што пишува Амина Кан:

„Нова студија која вклучува повеќе од 1.000 луѓе низ 17 земји кои го опфаќаат секој континент, освен Антарктикот, заклучува дека, во просек, луѓето обрнуваат повеќе внимание на негативните вести отколку до позитивни вести.“

Минимизирање на влијанието: свесно барајте позитивни вести и повторете ги. Престанете да се претплатите на вести зависни од драма и исклучете ги кабелските вести опседнати со негативност. Ќе преживееш.

8) Тие се осамени и отуѓени

Една од главните причини зошто луѓето се толку негативни деновиве е тоа што се осамени и отуѓени.

Како што технологијата се забрзува, работата станува оддалечена и заедницата станува сè поапстрактна, за некои луѓе е потешко и потешко да чувствуваат чувство на солидарност и припадност.

Целосно е можно да се чувствувате осамено покрај други луѓе, така што ова не се работи само за физичката осаменост.

Тоа е за она внатрешно чувство дека навистина не сте дел од племето, дека не сте навистина сигурни како да придонесете или каде да ги искористите вашите дарови.

Тоа боли.

И кога ќе се комбинира со ментална приказна за тоа дека не се вклопувате или сте погрешно разбрани, тогаш може да доведе до многу горчина и негативност.

Минимизирање влијанието: потрудете се да бидете инклузивни и љубезни со оние на кои ќе наидете. Нашата дигитална ера остави многу осамени души кои очајно бараат припадност и љубезно лице. Можете да бидете таа личност задруги.

9) Тие се заробени во еволутивна повратна врска

Една од најсилните причини зошто луѓето се толку негативни во денешно време е тоа што не сме толку еволуирани како што мислиме дека сме.

Можеби мислиме за нашите рани предци како брути што јадат бизони, но нивната ДНК е сè уште во нас и нивните невролошки обрасци сè уште живеат во нашиот систем за преживување.

Дел од тоа зошто луѓето се фокусираат на негативното е што ние сме дизајнирани да го правиме тоа за да преживееме.

Изборот да ја игнорираме бурата што се приближува во праисторијата може да биде крај на целото ваше племе.

„За почеток, нашата склоност затоа што обрнувањето внимание на негативните, а не на позитивните информации е еволутивна рака од нашите предци што живееле во пештери.

„Тогаш, будноста кон опасноста, или „лошата работа“, беше прашање на живот и смртта“, забележува Маргарет Јаворски.

Во нашиот лимбички систем, сè уште е.

Наше е да користиме работи како што е работата на здивот за да се ослободиме од тоа засекогаш да останеме заглавени во таа еволутивна ера.

Во исто време, од нас зависи и да сфатиме дека работите како страв, тага и гнев се сосема здрави и нормални за понекогаш да се чувствуваат и дека треба да ги почитуваме и да ги потврдиме овие состојби.

Минимизирање на влијанието: кога ќе откриете дека другите или вие самите се фокусирате на негативното, запомнете дека тоа не е целосно ваша вина. Потоа смирено пренасочете го вашето внимание со свесна свест дека не го правите тоатреба да се фокусирате на негативното за да преживеете.

10) Тие сакаат да имаат забава за неуспех

Поставете си го ова едноставно прашање: општо земено, дали сакате да победите во животот?

Навистина го мислам тоа.

Премногу луѓе одлучија дека самиот живот не вреди или е безнадежен.

Штом ќе се донесе таа одлука, луѓето бараат други кои ќе зајакнете го и потврдете го нивното гледиште дека животот во основа е исказ кој губи.

Ако не сте внимателни, лесно може да бидете опфатени и со ова.

Можеби ќе бидете убедени од идејата дека тешкотиите и фрустрациите во животот значат дека не вреди да се обидувате на прво место.

Ова е една од најлошите грешки што можете да ги направите, бидејќи вистината е дека грешките и неуспесите во животот се ние ја усовршуваме нашата сила и издржливост.

Како што забележува Ел Каплан:

„Не чекајте токсична личност во вашиот живот да ве доведе толку далеку што ќе заборавите како да се вратите .

„Треба да се опкружувате со луѓе кои ве инспирираат, охрабруваат и ви помагаат да го реализирате вашиот потенцијал.“

Минимизирање на влијанието: избегнувајте ги оние кои сакаат славете неуспех и разочарување. Побарајте ги оние кои сакаат да го прослават успехот и надминувањето на тешкотиите. Ќе бидете во многу подобро друштво.

11) Тие страдаат од депресија

Уште една од главните причини зошто луѓето се толку негативни овие денови Дали е тоа
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.