25 примери на лични животни цели кои ќе имаат моментално влијание

25 примери на лични животни цели кои ќе имаат моментално влијание
Billy Crawford

Содржина

Во светот на личниот развој, луѓето многу зборуваат за поставувањето цели како начин за инспирација и постигнување позитивна промена во вашиот живот.

Но, можеби не сте сигурни какви цели треба да креирате.

Сите сакаме да живееме поуспешни, среќни и посигурни животи, па како можат личните животни цели да ви помогнат да го направите тоа?

Во оваа статија, ќе опфатиме 25 примери на различни лични животни цели - кои се движат од здравствени цели, работни цели, финансиски цели и општи животни цели - кои можете да ги користите за да имате моментално влијание за помоќен живот.

Еве што опфаќа статијата (можете да кликнете низ секој дел):

Кои се лични цели и како тие ви помагаат?

Накратко, личните цели се одлучување што сакате да постигнете во животот и креирање план за акција за да ви помогне да стигнете таму.

Тие може да вклучуваат различни области како што се:

 • Деловни или кариерни цели
 • Семејни цели
 • Начин на живот цели
 • Цели за здравје или фитнес
 • Цели за развој и вештини
 • Цели на врската
 • Образовни цели

…и повеќе.

Кои цели ќе ги одберете зависи од областа од вашиот живот на која најмногу сакате да се фокусирате во моментов.

Важно е да запомните дека вашите цели најверојатно ќе се променат и ќе се променат како што се случуваат вашите приоритети - и тоа е во ред.

Како зависник од личен развој и квалификуван животен тренер, ќе бидам искрен, имам љубов-омразаод друга страна, оние кои консумираат претежно растителна исхрана тежат помалку и имаат помал ризик од срцеви заболувања.

12) Фокусирајте се на вашето дишење

Бидејќи огромното мнозинство од нас имаме доволно среќа да дишете без да треба дури и да размислиме - ретко го правиме тоа.

Сепак, големи се шансите дека не ја ослободувате целата моќ на вашиот здив.

Техниките за дишење и работата на здивот се покажано дека носи придобивки кои вклучуваат ослободување од стрес, зајакнување и фокусирање на енергијата, управување со болка, ослободување на напнатоста и зголемување на позитивните емоции.

Тоа исто така може да биде одлична внимателна алтернатива за луѓето кои имаат тенденција да се борат со редовната практика на медитација.

13) Пушти и прости

Еднаш му напишав писмо на едно поранешно момче кое ме изневеруваше, посакувајќи му добро и заблагодарувајќи му се за сите убави моменти. 0>Иако многу луѓе би помислиле дека сум апсолутна будала, оставајќи ги негативните настани од вашето минато и учејќи да простувате согледани грешки, кренете тежина од вашите раменици.

Има многу вистина во Цитат: „Да се ​​држиш над гневот е како да пиеш отров и да очекуваш другиот да умре“. (што често погрешно се припишува на Буда, но всушност изворот е непознат).

14) Запознајте нови луѓе

Без разлика дали се работи за социјални причини или вмрежување за работа, проширувањето на вашиот круг може да донесе многу придобивките од растот.

Многу од нас се чувствуваат осамено, недостатокзначајни односи, или како да немаме многу заедничко со луѓето околу нас.

Напор да ги подобрите вашите социјални вештини, да се придружите на група, да разговарате со повеќе луѓе или да одите на вмрежување Настаните може да бидат навистина наградни лични цели за да се започне.

15) Споделете пријатели со неуспех

Поминуваме многу време активно избегнувајќи неуспех, но вистината е дека целиот успех се потпира на него.

Сите кои постигнале нешто важно прво не успеале — и обично многу, многу пати.

Мајкл Џордан бил отфрлен од неговиот средношколски кошаркарски тим поради недостиг на вештина, додека наставникот по музика на Бетовен му рекол тој беше без талент и особено сиромашен во компонирање.

Учењето да се преквалификува неуспехот како дел од патувањето помага да се негува начин на размислување за раст.

16) Отплати ги своите долгови

Тоа е главно, случајот кога најбогатите земји во светот се дом на најголемиот личен долг на домаќинството.

Нема сомнеж за тоа, отплатата на долгот бара силна мотивација и посветеност.

Во зависност од вашата нивото на долг, исто така, веројатно е долгорочна цел што треба да ја поставите, наместо нешто што може да се случи преку ноќ.

Но, наградите се исто така јасни, со намален стрес, подобри парични навики и финансиска сигурност некои од поочигледните придобивки.

17) Научете јазик

Како мајчин англиски јазик, секогаш ветувавјас сум дека течно би научил друг јазик пред да умрам.

Иако знам малку италијански и португалски, за жал, сè уште не сум течно.

Искушение е да се заштеди неспорно напорна работа за учење јазици, особено кога се чувствувате како да не ви треба. Но, има нешто толку восхитувачко во тоа да се справите со друга култура на овој начин.

Учењето јазик исто така може да ја подобри вашата меморија, да ве направи подобар комуникатор воопшто, да ја поттикне вашата креативност, па дури и се покажа дека ја зголемува големината на вашиот мозок.

18) Придружете се на организација или група на кампањи

Дали постои причина блиска до вашето срце?

Дали постои одредена тема што секогаш ја наоѓате се буниш на вечера? Дали има едно особено прашање во кое толку очајно би сакале да видите промена?

Приклучувањето во група за кампањи ви помага да ги ставите парите таму каде што е вашата уста и да се вклучите во она што ви е најважно во општеството Вие живеете во.

Без разлика дали станува збор за локално или глобално прашање, да се залагате за она во што верувате ја подобрува вашата лична моќ и прави разлика во светот.

19) Прочитај повеќе

Читањето е едно од оние хоби што многумина од нас посакуваат да го правиме повеќе, но не можеме да најдеме време - смешно како тоа никогаш не изгледа како случајот за Netflix не 't it.

Без разлика дали читате за забава или за да научите нешто, тоа има амноштво придобивки како подобрување на концентрацијата, развој на аналитички вештини, намалување на стресот, подобрување на вашиот вокабулар и вештини за пишување, па дури и може да го намали ризикот од развој на Алцхајмер и деменција.

20) Работете на вашата ЕИ, а не само на вашиот IQ

Од детството, има многу фокус на интелигенцијата.

Училиштата нè учат тригонометрија, што се тектонски плочи и што се случува кога ќе ставите разни супстанции над бунзен горилник. Сепак, интелигенцијата е повеќе од само научни способности.

Вашата емоционална интелигенција - свесност, контрола и здраво изразување на вашите емоции - е подеднакво важна.

Наместо да научите друга практична вештина, зошто да не размислите за подобрување на вашето слушање, решавање конфликти, само-мотивација, емпатија и самосвест.

21) Подобро управувајте со стресот

Стресот е толку плоден во современите општества што е наведен како здравствена епидемија на 21 век.

Без разлика дали дома или на работа, се чини дека постои бесконечен список на предизвикувачи.

Примамливо е да се користат нездрави механизми за справување како алкохол, дрога , гледање телевизија, прејадување за да управуваме со нивото на стрес.

Но, за доброто на нашата благосостојба, знаеме дека навистина сите треба да наоѓаме поконструктивни начини како што се техники на дишење, медитација, вежбање, јога или некој вид на креативно стремеж.

22) Научете вештина „Направете сами“

Поранопоседувате Renault од 1974 година - што не е изненадувачки што често имаше проблеми - и не можам да ви кажам колку горд се чувствував кога ги поправав сопствените сопирачки.

Дозволете ми исто така брзо да кажам во овој пример дека беше прилично глупаво. Наскоро сфатив дека ова не е аматерска работа за „да се потрудиме“ и го однесов кај механичар следниот ден да провери.

Исто така види: Зошто постојано се враќа ако не ме сака? 17 причини и што да направите во врска со тоа

Но, како и да е, поентата ми е дека станувањето посамоуверено е неверојатно задоволувачко чувство.

Сепак, со зголемената зависност од Google за одговор на сè во нашите животи, истражувањата покажаа дека стануваме помалку умешни во учењето основно одржување.

На пример , 60 проценти од американските возачи не можат да ја сменат ни дупната гума.

Со пристап до онлајн упатства од сè, од водовод до дрвена работа, никогаш не било полесно да се справите со задачите „Направи сами“.

23) Пијте повеќе вода

Не е револуционерна лична цел, но не мора сите да бидат.

Ако барате нешто што е бесплатно да го правите, можете да започнете веднаш, и ќе ви даде скоро инстант резултати - не е многу поедноставно од пиење повеќе вода.

Ако имате лоша навика да посегнувате по зашеќерените сокови и слатки, ова е особено добра замена за да размислите.

Здравствените придобивки од зголемувањето на нивото на хидратација се речиси премногубројни за да се споменат, но вклучуваат работи како што се исфрлање на токсините, регулирање на температурата на телото и спречување на брчки.

24)Редовно медитирајте

Речиси и не додадов посредување бидејќи изгледа како едно од оние клишеа за саморазвој што автоматски се додаваат на секоја листа на лични цели — но со добра причина.

Многу луѓето ми велат дека не можат да медитираат затоа што се борат да седат мирни доволно долго - но вистината е дека сите се чувствуваат така.

Не правиме апсолутно ништо, учиме да седиме во тишина со нашите мисли и туркаме минатото на непријатност е дел од практиката на медитација.

Во секој случај, не ме слушајте, земете го тоа од Далај Лама дека сите се чувствуваме фрустрирани кога медитираме.

25) Работете помалку, живеј повеќе

Годадено, ако сте Гери Вајнерчук — кој се чини дека ја велича гужвата — можеби нема да се согласувате со мене за ова.

Денес разговарав за тоа како мислам дека треба да го вратиме глаголот е неактивен за убавиот концепт што всушност е — наместо мрзлив или работен начин што тој премногу често се толкува.

Побарајте го зборот во речник и ќе видите дека е дефиниран како: „не прави ништо, земи лесно е, врати се, седни назад“

Кои, ако ме прашуваш мене, се работи кои премногу често недостасуваат во светот во моментов.

Размислување за она што е навистина најважно да се нас и соодветно распределување на нашето време е едноставно создавање подобра рамнотежа во животот.

Кога лежите на вашата смртна постела - се надеваме, многу години од сега - што ќе посакате да го пополните вашето времесо?

односот со поставувањето цели.

Да се ​​разјасни што е најважно за вас, насоката во која сакате да одите и што ќе ве одведе таму, е неверојатно вредно.

Од друга страна , не сум голем обожавател на премногу ригидни животни планови - бидејќи како што сите знаеме, не се случува, а тоа што можеш да одиш со тек помага возењето да биде многу помазно.

Сепак, од лично искуство , во голема мера открив дека повеќето луѓе имаат голема корист од поставувањето цели - кога тоа е направено на правилен начин, за што ќе разговараме следно.

Еве како верувам дека поставувањето цели може да ви помогне:

 • Ви даде нешто кон кое треба да работите
 • Создадете повеќе смисла и цел во вашиот живот
 • Ви помогне да постигнете одредена цел или исход што го сакате во животот
 • Растете ги своите вештини и знаења
 • Подобрете ги вашите животни околности — без разлика дали тоа е финансиски, емоционално, духовно итн.
 • Те мотивира и охрабрува
 • Ви дава поголема јасност во животот
 • Подобрете го вашиот фокус
 • Да бидете попродуктивни
 • Ве охрабруваме да преземете поголема одговорност за себе

Како да поставите лични цели кои всушност функционираат

Дефинитивно постојат погрешни начини и правилни начини за создавање лични цели.

На пример, не сакате да се натрупувате на притисок или да поставувате нереални цели кои само ќе направат да се чувствувате лошо кога не можете да ги исполните нефер очекувањата.

Од друга страна, нејасноголовите, без јасен исход, всушност не се цели - тие се повеќе како листа на желби.

Има слатка точка токму во средината.

Можеби сте слушнале за SMART цели?

Тоа е акроним што ја прикажува грубата структура што треба да ја следат вашите цели:

 • Специфични – бидете јасни што сакате.
 • Мерливи – ќе можете да кажете кога навистина сте го постигнале.
 • Достижно – тоа е реална цел што ќе можете да ја постигнете
 • Релевантно – се усогласува со тоа каде сакате да ги фокусирате вашите приоритети во животот
 • Временски ограничен – имате краен рок или цел на повидок.

Да речеме дека сакате да заштедите пари за да можете да патувате. Тоа е прилично нејасна верзија на целта.

Паметна верзија на тоа би била:

Сакам да заштедам 5000 долари во следните 6 месеци за да можам да патувам во Париз бидејќи создавам повеќе искуства ми е приоритет во моментов и отсекогаш сум сакал да ја видам Ајфеловата кула.

Јасно е што сакате да правите (заштедете пари за да го посетите Париз), зошто го правите тоа (ти' отсекогаш сум сакал да ја видам Ајфеловата кула), кога ќе ја постигнеш целта (откако ќе заштедиш 5000 долари), колку време реално мислиш дека ќе ти треба (6 месеци) и дека е вистинската работа на која треба да ја насочиш својата енергија (повеќе животните искуства се приоритет).

Изборот на лични цели кои најдобро се усогласуваат со вас и вашиот живот

Вашиотцелите можат да бидат краткорочни или долгорочни и секако не треба сите да бидат огромни соништа кои го менуваат животот.

Може да биде неверојатно задоволувачко и сепак да има влијание кога поставувате едноставни цели.

0>Со помалите, полесни цели има дополнителен бонус што можете брзо да ги вклучите во вашиот живот без многу напор.

Во суштина, убаво е да се измешаат и да се вклучат и големи и мали цели.

0>За мене, една од лошите страни што ја гледам кај некои практики за поставување цели во индустријата за личен развој е преголем акцент на резултатите засновани на достигнувања.

Тоа што мислам е, желбата да се заработи одредена сума од пари или да постигнете цел за тежина.

Се разбира, ако ова се вашите приоритети, нема ништо лошо во тоа, но вреди да се запамети дека целите кои имаат фокус на емоционална или општа благосостојба се исто толку валидни.

Целите кои ви помагаат да растете како личност имаат исто толку заслуги како и оние кои можеби создаваат поопипливи промени во вашиот живот.

25 лични животни цели што треба да почнете да ги поставувате денес

Ви треба инспирација за да започнете со вашите цели?

Како орев за саморазвој, избрав некои од најдобрите примери на лични цели што мислам дека треба се поставува - што не само што ќе ви користи, туку и на оние околу вас, па дури и на целиот свет.

1) Најдете време за игра

Не одамна ја прегледав програмата „Навика за жестокост“ на Mindvalleyод Стивен Котлер.

Во него, експертот за врвни перформанси препорачан е да одвои само 15 до 20 минути дневно за игра. Овој пат е посветен на едноставно истражување на идеи и теми кои ве фасцинираат и сте љубопитни да дознаете повеќе за нив.

Премногу често си дозволуваме да го посветиме времето на истражување на работите само кога мислиме дека постои специфичен посочете го - на пример да ја унапредиме нашата кариера.

Но, овој тип на невина игра без притисок може да ја поттикне нашата имагинација и да ни помогне да ги откриеме откриените интереси или дури и нашата цел во животот.

2) Намалете ја потрошувачката на алкохол

Уживам во убава чаша вино исто како и другата личност, но кога некој неодамна ми рече дека има „добар однос со алкохолот“ се запрашав дали ова Дали некогаш сте навистина возможни чувствата?

Иако умереното консумирање алкохол не е нужно деструктивно, многумина од нас веројатно можат да ги држат рацете за да пијат малку повеќе отколку што треба.

Исто така види: 25 начини да престанете да живеете во вашата глава (овие совети функционираат!)

Алкохолот е толку длабоко Вкоренето во нашата култура дека тој е нормализиран.

Сепак, често се користи на, веројатно, нездрави начини за маскирање на стресот, депресијата или социјалната анксиозност - да не ги спомнуваме здравствените импликации што ги носи прекумерното пиење.

<. 11>3) Пешачете повеќе

Дали би ве изненадило да слушнете дека пред само една генерација, 70% од училишните деца оделе пешки до училиште во споредба со помалку од половина сега? Или тоа до60% од патувањата од 1-2 милји сè уште се прават со автомобил?

Заменувањето на патување што вообичаено го правите со автомобил, и наместо тоа пешки, не само што ќе ви помогне на вашите фитнес нивоа, туку ќе го намали и вашиот јаглероден отпечаток.

Посветувањето на 30-минутната прошетка само неколку пати неделно може значително да го подобри вашето ментално здравје - со една британска студија која откри дека прошетката во зелените површини помага да се стави вашиот мозок во медитативна состојба. 1>

4) Додајте нешто во вашето CV

Ако сте мотивирани да научите нешто ново што ќе ви понуди опипливи придобивки за иднината, изборот на курс за подобрување на вашето CV може да биде добар начин да одите.

Без разлика дали се работи за квалификација или специфична вештина што се цени во вашата работа, никогаш не било полесно да се студира.

Можете да најдете различни платформи за онлајн учење како Skillshare, EdX, Udemy, Coursera и повеќе што значи дека не треба ни да излезете од дома за да го направите тоа.

Многумина нудат голем избор на економични курсеви и многу од нив се дури и бесплатни.

5) Работете на својата волја

Некои луѓе откриваат дека иако имаат многу идеи и планови, им недостига самодисциплина и волја за следење.

Работа на вашата волја е подарок што потоа може да се примени на многу области од вашиот живот.

Можеби мислите дека волјата е нешто што го имате или го немате, но можете да вежбате и да се подобритетоа.

На пример, направете листа на работи што активно избегнувате да ги правите, а кои се чувствувате како што треба - потоа посветете се да ги правите една недела, без разлика што.

Ако обично мразите утра, принудете се да станете еден час порано за да направите нешто вредно.

6) Споделете повеќе

Споделувањето има многу форми. Иако можеби е споделување на она што го имате - вашето богатство или имот со други - тоа може да биде и вештина или талент.

Можете да ја подарите облеката што повеќе не ја носите или предметите што не ги користите .

Можете да одлучите да го споделите вашето време со други, можеби волонтирање или помагање на некого на кој му е потребна поддршка.

Можете да изберете да го споделите вашето знаење со некој кој би имал корист од тоа.

Споделувањето е фундаментален дел не само на индивидуалните човечки односи, туку и на нашите општества.

Затоа, можеби не е изненадувачки што една студија објавена во Журналот за социјални и лични односи откри дека дури ја споделуваме нашата добра вест со другите луѓе ни дава поголем емоционален поттик отколку кога го чуваме за себе.

7) Намалете ја употребата на социјалните мрежи

Нема сомнеж дека технолошкиот напредок, како оние што ги доживеавме во комуникацијата во последната деценија, го направија многу полесно и погодно да се одржуваме контакти.

Иако никогаш не сме биле подобро поврзани, тоа не е без трошоци.

Нашето „секогаш една“ култура исто такапридонесува за стрес, анксиозност и депресија.

Некои негативни последици од користењето на социјалните мрежи вклучуваат FOMO (страв од пропуштање), социјална споредба, постојано одвлекување на вниманието, нарушување на спиењето и намалена поврзаност со луѓето околу вас.

Одвојувањето на пауза од социјалните мрежи, стишувањето на телефонот за време на оброците или исклучувањето на вечерта и одвојувањето време за да одговорите на пораките се сè поважни форми на грижа за себе.

8 ) Подобрете го вашиот самоговор

Повеќето од нас имаат гаден мал глас кој живее во нашата глава, критикувајќи нè секогаш кога мисли дека сме збркале или едноставно нè храни нељубезно приказни за нас самите.

Вашиот внатрешен критичар е често толку конзистентен што можеби веќе нема да го забележите тоа. Но, овој токсичен придружник ја удира вашата самодоверба и самодоверба, ве кочи и може да придонесе за шеми на самосаботирање.

Добрата вест е дека спротивставувањето на овие негативни ефекти не треба да биде комплицирано:

 • Научете да фаќате и активно да го преиспитувате негативниот самоговор кога ќе го забележите.
 • Станете посвесни за јазикот што го користите кон себе.
 • Намерно хранете се со повеќе љубов зборови или фрази во текот на денот

9) Соочете се со вашите стравови

Личниот развој не е само раздвиженост и „само добри вибрации“. Тоа е само верзијата на БС ПР која ветува дека ќе го магира вашиот живот за среќен до крајот на животот.

Вистински себе-развојот е храбро патување на кое тргнуваме и нè принудува да се соочиме со нашата темнина внатре, а не само со посветлата страна на животот.

Без разлика дали се работи за одредена фобија или аверзија што можеби ја имате или дури и некои слабости за кои сте свесни — да работите на она од што сакате да се ослободите од вашиот живот е исто толку витално како и да се фокусирате на она што сакате да го создадете.

10) Негувајте благодарност

Благодарноста можеби е скромна, но сигурно е моќен.

Студиите покажаа толку многу придобивки од практиката на благодарност - со тоа што нè прави посреќни, поздрави, па дури и го зголемува нашиот севкупен оптимизам до 15%.

Можете да негувате благодарност со започнување или завршување на денот со набројување на работите за кои се чувствувате благодарни во вашиот живот во моментов.

Тоа може да биде или запишување за да можете лично да размислите или споделување на она за што се чувствувате благодарно со партнерот или некој близок.

11) Јадете помалку месо и риба

Зголемувањето на количината на месо што просечниот човек сега го јаде значи дека произведуваме три пати повеќе од количеството месо што го произведувавме пред педесет години.

Ова, во комбинација со прекумерниот риболов, има непобитно - освен ако не сте лобист - негативно влијание врз животната средина на нашата планета.

Потоа, има лични здравствени придобивки од јадење помалку месо и риба .

Студиите покажуваат дека луѓето кои јадат црвено месо се изложени на зголемен ризик од смрт од срцеви заболувања, мозочен удар или дијабетес.

На
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.