Цимерот останува во нивната соба цел ден - Што да правам?

Цимерот останува во нивната соба цел ден - Што да правам?
Billy Crawford

Имате цимер кој никогаш не ја напушта својата соба. По денови или недели, копнеете за некое време сами без нив постојано. Полека се чувствувате како да го губите трпението со нив. На крајот на краиштата, зошто тие едноставно не можат да заминат?

Ако ова звучи како вас, знајте дека не сте сами. И јас сум бил во многу слична ситуација, и верувајте ми, не е безнадежно! Има многу чекори што можете да ги преземете за да го решите овој проблем.

Еве ги 8-те чекори што ми помогнаа во мојата ситуација:

1) Проверете дали има знаци на ментална болест

Овој чекор го ставам како број еден, бидејќи менталната болест може да биде една од главните причини зошто некој би избрал да остане во својата соба цел ден.

Три ментални болести кои веднаш ќе ви паднат на ум кога ќе помислите на некого тоа што не ја напуштаат нивната соба се депресија, анксиозност и агорафобија.

Депресија

Депресијата може да биде причина што вашиот цимер не сака да ја напушти својата соба. Тоа не значи дека мора да биде тешко, тие би можеле да бидат само благи депресивни.

Знаци дека вашиот цимер можеби е депресивен се:

  • Изгледаат дека се тажни или депресивни повеќето од ден, речиси секој ден
  • Изгледа дека не уживаат во работите што порано ги сакале
  • Нивната тежина и апетитот драстично се менуваат
  • Имаат проблеми со спиењето или премногу спијат
  • Немаат многу енергија, ниту физички ниту психички
  • Не се движатмногу, или многу се движат поради немир

За повеќе информации, можете да погледнете на медицински веб-локации како WebMD Depression Diagnosis.

Социјално анксиозно растројство

Нешто тоа може да биде причина вашиот цимер да не ја напушти просторијата е социјално анксиозно растројство. Особено во услови како што е универзитетот, помислата да ја напуштите просторијата и да ве сретнат со тони странци може да биде огромна.

Постојат многу причини за социјална анксиозност, па ако не го знаете вашиот цимер и неговата историја многу добро, може да биде истрел во темница.

За да најдете корисни ресурси, проверете ги медицинските веб-локации како што е WebMD социјалното анксиозно растројство.

Агорафобија

Ако сте никогаш не сум слушнал за ова, не грижете се, пред мојата ситуација со мојот цимер, ни јас немав. Агорафобијата е страв од излегување надвор и надвор во светот.

Ова може да се појави како интензивен страв, па дури и напади на паника кога излегувате надвор.

Веб-страниците како WebMD Agoraphobia ќе ви дадат малку подетални информации за оваа ментална болест.

Што можете да направите кога вашиот цимер покажува знаци на ментална болест?

Не сте специјалист за ментално здравје , и во никој случај не треба да биде. Кога се сомневате дека причината зошто вашиот цимер е внатре цел ден е ментална болест, одлучете или да разговарате со него или да разговарате со професионалец за помош.

Кога разговарате со нив, имајте на ум декане треба да ги обвинувате што не ја напуштиле просторијата. Бидете сочувствителни и сочувствителни колку што можете.

Не фокусирајте го разговорот на тоа како ВИЕ се чувствувате поради тоа што не си заминале и нагласете дека сте загрижени за нив и сакате да помогнете.

Бидете добар слушател. На тој начин, вашиот цимер може да зборува за тоа што се случува со него и можете да му понудите емоционална поддршка. Со тоа, можеби ќе откриете и зошто тие никогаш не ја напуштаат својата соба и ќе започнете разговор за тоа.

Понудете им некои ресурси за онлајн терапија, како што е BetterHelp, за да можат разговарајте со лиценциран професионалец од удобноста на нивната соба.

Особено кога се справувате со еден од овие проблеми со менталното здравје, излегувањето на терапија може да се чувствува уште позастрашувачки. Затоа онлајн услугите се одлична алтернатива.

Ако ништо не се промени или сте сериозно загрижени за вашиот цимер, размислете сами да контактирате со професионалец. Исто така, доколку ви треба, добијте поддршка од добри пријатели со кои можете да ги споделите вашите грижи.

Исто така види: "Кој сум јас?" Одговорот на најважното прашање во животот

Менталната болест е честа појава и ние сме во момент во времето кога за среќа можеме да бидеме поотворени во врска со тоа. Тоа не значи дека треба да го потцениме, треба да се сфати сериозно!

Исто така види: 10 духовни значења на сексот во сон

2) Размислете кои други причини би можеле да постојат за тие да останат во својата соба цел ден

Ако ментално здравјето е надвор од сликата, обидете се да размислите која друга причина имаможе да биде вашиот цимер да остане внатре цел ден.

Можеби сè уште немаат пријатели во околината со кои ќе се дружат? Или имаат физичка болест или ограничување што ги спречува да излегуваат? Дали се тие само дома?

Кога сè уште не го познавате многу добро вашиот цимер, може да биде тешко да откриете која е причината зошто тие постојано се внатре. Но, по неколку разговори, не би требало да биде премногу тешко да се добие општа идеја!

Ако тукушто се преселиле во градот, можеби се само осамени и сè уште не нашле пријатели. Тоа ме носи до мојот следен чекор:

3) Натерајте ги другите луѓе да ги поканат да излезат

Господано причината зошто тие постојано се дома е тоа што едноставно не најдоа пријатели сепак, одлична идеја да им помогнете би било да станете сватовник.

Ако знаете некои луѓе на кои мислите дека потенцијално би им се допаднале, прашајте ги дали можат да го поканат вашиот цимер надвор!

Можеби вашиот пријател ја игра истата видео игра како вашиот цимер или ги гледа истите серии - тоа би можело да биде почеток на ново пријателство!

Да барате други луѓе да го поканат вашиот цимер надвор може да биде навистина убава работа и е победничка ситуација на крајот! Имате повеќе време сами, додека тие стекнуваат нови пријатели!

4) Станете пријатели со вашиот цимер

Ова веројатно треба да биде меѓу првите чекори што можете да ги преземете за да ја подобрите ситуацијата и за двајцатавие.

Да станете пријатели со вашиот цимер ќе ви помогне полесно да се сложувате, а исто така ќе ви овозможи малку подобро да ги разберете, да ги решите проблемите што ги имате во заедничкиот живот.

Поканете ги да излезат да ги правите работите и да изградите добар однос со нив. Бидете искрено позитивни и можеби дури и можете да им помогнете да ја напуштат просторијата со текот на времето.

Се разбира, може да биде навистина тешко да не се нервирате со вашиот цимер ако никогаш не можете да добиете време сами поради нив, но ако се мразите еден со друг ќе направи повеќе штета отколку корист.

Не секој ќе биде добар погодок за пријателство, се разбира, и тоа е во ред. Ако вложите труд и забележите дека едноставно не се согласувате многу добро, барем одржувајте ги работите позитивни меѓу вас двајца. Не треба да бидете пријатели со некого за да бидете пријателски расположени.

5) Разговарајте за проблемот со него и подготви распоред

Ако се чини дека ништо од овие работи не функционира, вие можеби ќе треба да седнете и да имате сериозен разговор со вашиот цимер, директно да се осврнете на проблемот.

Има неколку работи што треба да ги имате на ум за овој разговор:

Бидете пријателски расположени, но строг. Имате право на собата исто како и тие, така што барањето малку време сами е повеќе од валидно.

Направете го тоа лично. Ваквите разговори ретко одат добро преку текстот. Како прво, на вашиот цимер ќе му биде лесно да ја отфрли темата и да ја смени темата, но тоаможе да биде и емотивна работа за која треба да се зборува, а можноста да разговарате лице в лице ќе ви помогне и двајцата да се договорите.

Имајте фиксен распоред. Знам, знам, ова може да звучи екстремно, но ако сте пробале сè, и се чини дека ништо не се менува, ова е најдоброто решение!

Да бидете нејасни за темата и да кажувате работи како „Се чувствувам како да си тука цело време“ веројатно нема да се промени многу. Наместо тоа, пријдете им на убав и пријателски начин, што остава малку простор за расправија. Би можеле да кажете нешто во согласност со ова:

„Знам дека е малку чудно и незгодно да се зборува за ова, и навистина ви се допаѓа нашата соба, поради што останувате овде многу, но се чувствувам како Ми недостига време за сам и тоа влијае на мојата благосостојба и ментално здравје. Можеме ли да организираме нешто, така што јас ја имам просторијата за време на XYZ часовите на XYZ деновите, на пример, а вие ја имате на часовите ABC?“

Се разбира, кога треба да поставите распоред на почетокот може да се чувствувате малку лудо , но може да биде многу корисно. Плус, гарантира дека вашиот цимер се држи до вашиот договор. На крајот на краиштата, многу е поголема веројатноста да продолжиме со навиките кога имаме концизни планови.

Ако вашиот цимер се согласи да постави распоред, бидете флексибилни и почитувајте ги и нивните потреби наместо да барате одредени времиња.

6) Создадете поголема приватност во собата

Ако не можете да го натерате вашиот цимер да си замине, можетедржете се до изреката „импровизирај, приспособувај, надминај“.

Добар начин да го направите тоа во оваа ситуација е едноставно малку да ја трансформирате вашата соба. Ако имате доволно простор, земете полица за книги или комода и ставете ги помеѓу вас двајца.

Можете да ставите и некои високи работи на вашата маса, за да создадете таков вид одвојување.

0>Друг одличен начин да се трансформира соба во два одделни дела е да се користи екран каков што често имаат во канцелариите. Има многу од кои можете да изберете и можете да ги купите во повеќето продавници за канцелариски материјали. Или, пак, може да добиете некои евтини платнени паравани што можете да ги ставите околу вашиот кревет за дополнителна приватност.

Ако ова е опцијата со која ќе одите, запомнете дека треба да создадете и психолошки простор. Кога сте во вашиот дел од собата, обидете се да го блокирате вашиот цимер најдобро што можете. Направете го своето и постапете како да ги нема. Во спротивно, ќе се чувствувате исто толку заробени како порано, само на помал простор.

7) Најдете свој простор на друго место

Ако сè друго не успее, можете да одите и да најдете простор на друго место .

Се разбира, можеби нема да можете да добиете своја соба поради голем број работи (на крајот на краиштата, имате цимер со причина), но тоа не значи дека не можете да најдете свој простор.

Направете ја јавната површина ваша, без разлика дали тоа е библиотека, кафуле, парк или кое било друго тивко место што можете да го замислите.

Ова е многу корисно затоа што тоаќе ви даде чувство дека без разлика на се, секогаш имате безбеден простор за да избегате кога се чувствувате преоптоварени.

8) Решете го што е можно поскоро

Не чекајте со разговор за ова. Се разбира, може многу полесно да ја оставите темата и да се надевате дека работите ќе се подобрат сами од себе, но почесто овие работи не се решаваат сами по себе.

Вашата соба е вашето светилиште , тоа е вашиот дом. Кога не се чувствувате удобно во тоа или не добивате време сами, тешко е да се чувствувате безбедно.

Кога веднаш зборувате за ова прашање, можете да избегнете да ја направите ситуацијата супер непријатна, бидејќи навиките сè уште не се воспоставени (барем не премногу).

Напуштањето на просторијата одвреме-навреме е нормален дел од цимерот. Колку порано вие двајцата го утврдите тоа, толку подобро.

Не се откажувајте

Колку и да се чувствува огромна оваа ситуација на почетокот, знајте дека ќе биде подобра. Постојат сите овие чекори што можете да ги преземете за да му помогнете на вашиот цимер повеќе да ја напушта својата соба и да се движите во мирен, мирен живот заедно.

Животот со некого е сè за компромис. На овој начин, можете и да се чувствувате безбедно и како дома. Не ги жртвувајте вашите потреби за привремена удобност. Да, преземањето на овие чекори не е секогаш забавно, но на долг рок, ќе се исплати, а вашиот однос со цимерот може дури и драстично да се подобри, бидејќи ќе има помала напнатост!
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.